Anyának ​születtem? 15 csillagozás

Lux Elvira: Anyának születtem? Lux Elvira: Anyának születtem?

A neves szexuálpszichológus az anyaságról ir, az egyén felkészüléséről erre a szerepre. Elemzi a női ciklus titkait, az anyaság tudatos és tudattalan hárítását. A meddőség pszichoszexuális fejlődésben rejlő okairól és a vetélésről, – végül a szülés fázisairól kapunk fontos információkat.

Saxum, Budapest, 2010
Szaktudás Kiadó Ház, Budapest, 2004

imma P>!
Lux Elvira: Anyának születtem?

Nagyon nehéz írni erről a könyvről, mert egyrészt sok klassz dolog van benne és egy élet munkája, amire méltán büszke a szerző. Másrészt viszont nagyon bő lére van eresztve, több ismétlés is helyet kap, vannak benne általánosítások, amiket én azért ilyen bátran nem jelentenék ki, és gyakran nagyon messze elkalandozik a fő témától.
Így, „áldott állapotban” (sose gondoltam rá, hogy a terhesség egy negatív szó, de lassan kétszer is meggondolom, mielőtt kimondom, mert úgy tűnik, többeket rosszul érint ez a kifejezés) amúgy néha igazi horror ez a könyv, nem most kellett volna, de az igazat megvallva, inkább most, mint előtte, mert akkor is igazi horror lett volna.
Én kifejezetten a szexuálpszichológia iránt érdeklődőknek ajánlanám, vagy azoknak, akik már tényleg sok éve várnak a babára és nincs már több ötlet a tarsolyukban. Ezt a könyv olvasására, nem pedig a pszichológustól való segítségkérésre értem. Egyszerűen nehéz megállni, hogy olvasás közben az ember ne elemezgesse magát és ismerjen magára (vagy a párjára), márpedig ha egyszer valaki bemagyaráz magának egy ilyen kórságot…

Willlow>!
Lux Elvira: Anyának születtem?

Üdítő olvasmány párkapcsolati, szexuális, kötődési, teherbeesési és szülési problémák lelki okairól és szomatikus kifejeződéseiről. Nem száraz, tankönyvi stílusban, hanem a doktornő esetein keresztül szemléltetve, sok olyan megállapítással, melyeken érdemes elgondolkozni. Ajánlom minden védőnő hallgatónak tanulmányai kiegészítésére és mindenki másnak, akinek megfordult már a fejében a gyerekvállalás, az anyává válás.

Bam>!
Lux Elvira: Anyának születtem?

Csodálatos könyv – mindenkinek ajánlom, nem csak kismama jelölteknek!

ruszky>!

Érzelmi kérdésekben senki sem lehet eléggé okos.

ruszky>!

Minél kisebb a tudat szerepe az egyén életben, annál erőteljesebben hatnak rá környezetének érzelmi rezdülései.

59.-60. oldal

ruszky>!

A testi betegségeknek társadalmi rangja van. A lelki betegséget vagy elutasítja a társadalom, vagy nem veszi komolyan, amíg nem történik valami valóban komoly dolog.

ruszky>!

Nem könnyű egy biológiai látásmódú világban olyanokkal előhozakodni, hogy létezik ám pszichoszomatika, amiről a páciens azt sem tudja, eszik-e, vagy isszák.

ruszky>!

[…] a dátumok, melyek érzelmileg fontos történésekkel kapcsolódnak össze, előhívhatnak bizonyos pszichoszomatikus jelenségeket, amelyek már korábban is megtörténtek.

ruszky>!

Az embernek, mióta tudatára ébredt, a problémája éppen az, hogy érzelmi indíttatása gyakran kerül ellentmondásba a saját tudatával és erkölcsi beállítodottságával. Szeretném, de nem akarom, akarom, de nem szeretném. Az akarat a tudat „szolgálóleánya”, míg az érzelem spontán, ősi programok által meghatározott vágyteljesítési késztetés.

ruszky>!

Érzelmeink rásugároznak érzelmünk tárgyára, s a metakommunikatív adó-vevőink útján akkor is közlésértékűek, ha intellektuálisan vagy viselkedésünkben igyekszünk eltitkolni vagy módosítani eredeti érzelmi (emociónális) viszonyulásunk tartalmát.

ruszky>!

Miután az ember pszichoszomatikus lény, téves dolog a tüneteket egysíkúan, csak szervi szempontból megítélni. Tény, hogy minden működésbeli hiba, amit nem igazol objektív szervi elváltozás, az Én védelmében történik akkor is, ha a tünet maga kóros.