Hogyan ​szeretsz? 269 csillagozás

Kötődési sebeink gyógyítása
Lukács Liza: Hogyan szeretsz? Lukács Liza: Hogyan szeretsz?

Talán ​már többször feltettük magunknak a kérdést: mi lehet az oka annak, hogy életünk során újra meg újra visszaköszönnek ugyanazok a kapcsolati nehézségek? A válasz az, hogy a gyermekként kialakított kötődési mintáink alapvetően meghatározzák választásainkat és viselkedésünket. Hatással lesznek az összes fontos emberi kapcsolatunkra (a párkapcsolatainkra éppúgy, mint a szülőségünkre, a barátságainkra, az iskolai és munkakapcsolatainkra), és megalapozzák az önmagunkhoz való viszonyt is. Valójában olyan kapcsolatokat alakítunk ki, amelyekben hasonlóan érezhetjük magunkat, mint gyermekkorunkban. Ez még akkor is így van, ha nem őrzünk magunkban pozitív képet a gyermekéveinkről, sőt, akár kifejezetten fájdalmas élményeket hordozunk. Úgy fogunk szeretni, ahogy minket is szerettek. Úgy fogjuk becsülni önmagunkat, amennyire mások számára értékesek voltunk. Bármilyen tapasztalatot is szereztünk hajdan, az ahhoz hasonlóban fogjuk otthon érezni magunkat, tudatosan vagy tudattalanul olyanná… (tovább)

Kulcslyuk, Budapest, 2021
ISBN: 9786155932786 · Felolvasta: Lukács Liza
Kulcslyuk, Budapest, 2020
Kulcslyuk, Budapest, 2020

Alice Miller

Lukács Liza: Hogyan szeretsz? Kötődési sebeink gyógyítása

”A múltban keletkezett hiány része a jelennek, és visszük magunkkal tovább a jövőbe is. Sőt, mivel nem tudjuk megtanítani másoknak sem, ezért adjuk tovább a gyerekeinknek is.”

Lukács Liza ezúttal saját kötődéstörténetünkhöz ad egy igen hasznos, bárki számára könnyen érthető, felismerésekkel teli kalauzt. A pszichológus szakterületéről, az étkezési zavarokról evez új vizekre, ám a kettő korántsem annyira külön téma, mint gondolnánk, az evési problémák mögött ugyanis igen gyakran kötődési probléma is áll.

A Hogyan szeretsz? mindenki számára informatív kiadvány, egyszerre szolgálja azt a célt, hogy saját kötődési sebeinket tudatosítsuk, azon dolgozzunk, és azt is, hogy ezeket ne adjuk tovább a következő generációknak. A könyv elején részletesen megismerkedhetünk a kötődési kapcsolat típusaival, majd számos nézőpontból közelíti meg a témát, míg az utolsó rövid fejezet a sebek gyógyítására fókuszál. A kötődési alapmintázattal való szembesülés megkerülhetetlen, hiszen árnyékként követi az embert. Mindenkinek jó szívvel ajánlom a kiadványt, de különösen azoknak, akik gyermekvállalás előtt állnak, hiszen számukra ez a legfontosabb kézikönyv lehet.

Lukács Liza: Hogyan szeretsz? Kötődési sebeink gyógyítása

Szerintem ez egy nagyon fontos témát boncolgató, brutálisan összetett könyv. Megmondom őszintén nekem egy jó darabig sok volt.. 8 hónapig olvastam mert egyszerűen annyi információ volt benne amit fel kellett dolgoznom, és annyira elgondolkoztatott pár rész, egyszerűen egy olyan 20-25 oldalanként abbahagytam. Az volt a legnehezebb számomra, hogy sejtettem, hogy nem a legjobb a kötődésem, és ahogy olvastam egy-egy példánál nem csak ismerősök arca ugrott fel az elmémben, hanem egy-egy ponton magamra is ismertem. Egy dolog olvasni felszínesen ezt a könyvet, és más dolog elfogadni és tudatosítani is..
Az én családomban nagyon sok kötődési sebet hurcolunk magunkkal, és ez a könyv csak megerősített abban, hogy ezen dolgoznom kell mielőtt én is szülővé válnék.. (habár minden kapcsolatunkra kihagy a kötődési mintázatunk nem csak a szülő-gyermekre)
Visszatérve magára a könyvre, nagyon szerettem a logikai felépítését, a témáit, azt hogy volt kellő hiteles információ benne, de voltak saját gondolatok, saját páciensek történetei is. A száraz részeket így érdekesebbé tette, és így könnyebben átéreztem a témát.
Most így befejezve azt érzem, hogy el kell még olvasnom máskor is. Nem biztos hogy 100%-osan átjött minden információ. Sok idézetet is kigyűjtöttem, biztosan olvasgatni fogom őket.
Igazából csak azt tudom mondani, hogy aki fogékony a témára, az önismeretre, annak jó szívvel ajánlom.

Katalin_V_Tóth>!

Lukács Liza: Hogyan szeretsz? Kötődési sebeink gyógyítása

Nagyszerű kötet. Szükség volt már egy ilyen átfogó műre a korai kötődés témájában a magyar könyvek között is. Szakmailag is jól használható, és önismereti úthoz is kiváló a mű. Lukács Liza korábbi könyveihez hasonlóan ezt is nagyon szeretem. Jó érthető, alapos, átfogó.

hofeherke11 P>!

Lukács Liza: Hogyan szeretsz? Kötődési sebeink gyógyítása

Rendkívül fontos témát taglal Lukács Lizának ez a könyve. Szerintem nincs olyan ember, akiben ne alakult volna ki valamiféle kötődési zavar. Szerencsés az, aki biztonságosan kötődik gyermekkorától kezdve, de sokaknál ez eltér a normálistól. Nagyon érdekes ez az egész, ahogy alakulnak születésünktől kezdve a kapcsolataink és a kapcsolódási formáink, ami elkísér minket egy életen át. Hogy milyen kötődési típusok vannak, ezek a típusok milyenek gyerekként, felnőttként, párkapcsolatban és szülőként. Mennyi-mennyi minden befolyásolja a kötődésünket és hogy az egyes életszakaszokban mi csúszhat félre.
Nagyon gördülékeny és érthető Lukács Liza stílusa, ezért is szeretem különösen a könyveit, mindig vannak AHA-élmények számomra és könnyen hasznosítható tanácsokat is ad.

gazibla IP>!

Lukács Liza: Hogyan szeretsz? Kötődési sebeink gyógyítása

Liza remekül leírja a kötődési mintázatokat, példákkal szemléltetve. Ez a könyv nem fog minket megváltoztatni off, de segítségével felismerhetjük kötődési hibáinkat és rátalálhatunk a háttérben húzódó okokra. Úgy gondolom nem csak miattunk fontos az, hogy megfelelően tudjunk kötődni, hanem a már meglevő vagy leendő gyermekeink miatt is és ez a könyv segít elindulni az önfejlesztés rögös útján.

graphoman IP>!

Lukács Liza: Hogyan szeretsz? Kötődési sebeink gyógyítása

Informatív és olvasmányos könyv, jó volt olvasni. Véghezvinni a leírtakat persze nem egyszerű… de legalább van mit véghezvinni, hol kezdeni.

TMarie>!

Lukács Liza: Hogyan szeretsz? Kötődési sebeink gyógyítása

Ez is tipikusan az a könyv, amit nem egyszer vesz a kezébe az olvasó…
A téma önmagában is érdekes: hogyan befolyásolja a csecsemő/gyerekkorunkban kapott „szeretett” felnőttkorban a viselkedésünket, kapcsolatainkat, kötődéseinket.
Érdekes látni és ráismerni önmagunkra és a körülöttünk levőkre. Egyes emberek esetében szinte meg is tudod mondani, hogy miért így vagy úgy cselekszik.

Király_Dobos_Beatrix P>!

Lukács Liza: Hogyan szeretsz? Kötődési sebeink gyógyítása

Egy podcastben figyeltem fel Lukács Lizára, munkásságára, és egyből tudtam, el akarom olvasni könyveit is. Azért a kötődésről szóló kötetére esett elsőként a választásom, mivel napi szinten találkozok gyerekekkel – és szülőkkel, és viselkedésüket, kapcsolataikat, szociális kötődésüket látva sok-sok kérdés merül fel bennem. Bár sok alapvető kutatást és következtetést olvastam, tanultam már az évek során, mégis tetszett ez a könyv is, ami sok esetet is bemutat, szemléltetvén az egyes kapcsolatokat, élethelyzeteket. Biztosan beszerzek belőle saját példányt is és forgatni fogom még párszor.

doncsella>!

Lukács Liza: Hogyan szeretsz? Kötődési sebeink gyógyítása

Amióta tudatosan ismerkedem magammal, olvastam pár könyvet a témában, így nem minden gondolat ért váratlanul. Lukács Liza teljesen közérthető nyelven írja le az összefüggéseket gyermekkori tanult mintáink és felnőtt viselkedésünk között – hamar felismertem a saját alap kötődési alapmintámat is. Segít a tudattalan reakcióinkat jobban felfejteni, megérteni, elfogadni, és több elakadásomban is adott megnyugtató vagy épp szemet felnyitó, kézzelfogható mankót.
Azt hiszem, eddig ez a pszichológiai témájú kötet adott számomra a legtöbbet. Aki önismeret útján jár, semmiképp se hagyja ki.

Huntress>!

Lukács Liza: Hogyan szeretsz? Kötődési sebeink gyógyítása

Péterfy Borival néztem egyszer egy interjút. Ott hangzott el egy olyan kijelentés részéről, hogy a szülőségben a legnehezebb feladat, hogy egy tökéletes kis élőlényt ne ronts el.
Ez a mondat akkor nagyon megragadt bennem és azóta is egyetértek ezzel.
Hagyni, hogy a gyerek önmaga legyen, de közben valami iránymutatás se ártana, hát ez baromi nehéz feladat.
Egyébként szerintem a könyv kifejezetten hasznos, főleg, ha az ember önmagáról igyekszik minél többet megtudni.

Málnika P>!

Önmagunk megismeréséhez ugyanis mindig kell egy másik ember, aki betölti a tükör szerepét. Az igényeink, a szükségleteink, az érzelmeink visszatükrözéséből áll össze bennünk egy kép önmagunkról.

18. oldal (Kulcslyuk, 2020)

Kapcsolódó szócikkek: önismeret
Málnika P>!

Minden ember szárnyakat kap attól, ha dicsérik. Emlékezzünk arra, hogy az emberi kapcsolódás alapvető motivációja az, hogy másoktól elismerést kapjunk.

173. oldal (Kulcslyuk, 2020)

Málnika P>!

A fejlődéspszichológiai elméletek és tapasztalatok alapján az a kép rajzolódik ki, hogy az új kihívások iránti fogékonyságunk és az önbizalmunk az apánkkal való gyermekkori kötődésünkkel mutat összefüggést.

142. oldal (Kulcslyuk, 2020)

Málnika P>!

Teljesen más mozit néztünk. Ő a saját múltjának a drámáját élte át újra a kapcsolatunkban, én meg az enyémet.

71. oldal (Kulcslyuk, 2020)

Málnika P>!

Az online tér sok szempontból eltávolít minket egymástól, bár elsőre úgy tűnik, hogy több kapcsolódásra ad lehetőséget. Ám ha elkezdi helyettesíteni, majd kiszorítani a személyes találkozásokat, tönkreteszi a kötődést. Az online térben ugyan nézhetjük egymás képét a monitoron, de nem tudjuk felvenni a másikkal a szemkontaktust.

92. oldal (Kulcslyuk, 2020)

F_Orsolya>!

Málnika P>!

101. oldal (Kulcslyuk, 2020)

Poufsouffle>!

A tudat, hogy szerethetők vagyunk, és van valaki, aki feltétel nélkül elfogad minket: létszükséglet. Ez az, ami átsegít a nehezebb életszakaszokon, meggyógyítja egy-egy csalódás után a szívünket. Ez adja meg a biztonságérzetünk alapjait. És egyben ez a legértékesebb és legidőtállóbb útravaló, amit csak adhatunk egy gyermeknek.

17. oldal - A kötődés sebei: Árnyékot vet a múlt

bodor_regina>!

Az ölelés megnyugtat, biztonságérzetet ad, tudatja velünk, hogy fontosak vagyunk és szeretnek minket. Segít, hogy legyőzzük a félelmet, a szorongást vagy a fájdalmat. Az ölelés tudatosítja bennünk, hogy nem vagyunk egyedül, van kire támaszkodnunk, jelzi, hogy összetartozunk.

bodor_regina>!

Sajnos sok családban a mai napig része a nevelési gyakorlatnak, hogy hosszabb–rövidebb ideig megvonják a szeretetteljes kapcsolódás lehetőségét a gyermektől. Ez tipikusan olyan büntetési forma, amiről a családok alig beszélnek, ugyanakkor rendszeresen alkalmazzák. Akik gyerekként átélték, még felnőttkorukban is szégyent éreznek, ezért nehezen hozzák szóba. Szinte nem is lehet ezekről az élményekről könnyek nélkül beszélni (sőt végighallgatni sem). Amikor a csenddel büntetés szívszorító történeteit hallgatom, sokszor támad olyan benyomásom, hogy a szülők nincsenek tisztában ennek mérhetetlenül káros hatásaival, különben nem tennének ilyet.
Amikor a gyermektől szándékosan megvonjuk a kapcsolódást, az számára olyan mélységű és minőségű szorongást jelent, ami a halálfélelemmel egyenértékű.