A ​somogyi rosseb hadosztály a Don-kanyarban 2 csillagozás

Lukács Bence Ákos – Szabó Péter: A somogyi rosseb hadosztály a Don-kanyarban

E kötet forráskiadvány. Családi archívumokban őrzött korabeli hadiokmányok, harctéri naplók, feljegyzések, tábori levelezőlapok, visszaemlékezések részletei alapján tárgyalja az eseményeket kronologikus sorrendben. A második világháborús honvédek a Don-kanyarban kötelességüket teljesítették, főhajtást és tiszteletet érdemelnek. Kiadványunkkal a hősi halált halt, nyomtalanul eltűnt vagy hadifogságban elhunyt somogyi honvédek emléke előtt tisztelgünk. Mellékletként egy CD-lemezen egykori katonák és munkaszolgálatosok adatait ismerheti meg az olvasó.

Zrínyi, Budapest, 2015

oross>!
Lukács Bence Ákos – Szabó Péter: A somogyi rosseb hadosztály a Don-kanyarban

Lukács Bence Ákos – Szabó Péter: A somogyi rosseb hadosztály a Don-kanyarban Hadiokmányok, harctéri naplók, tábori levelezőlapok, visszaemlékezések és sajtóhíradások a magyar királyi 10. honvéd könnyű hadosztály történetéhez 1942–1943

hatalmas munka. nagyon precíz adattár. a háború, mint olyan nem került hozzám közelebb. sőt. de nagyon furcsa az örökké mesélő és anekdotázó nagyapámról teljesen új és más információkat megkapni egy külsőstől..akinek van ilyen irányú perverziója, annak ajánlom, mert a maga nemében kiváló mű.

Lukács Bence Ákos – Szabó Péter: A somogyi rosseb hadosztály a Don-kanyarban

A könyv a somogyi alakulatok Don kanyarban történt hadműveleteinek lenyűgözően részletes megjelenítése – széleskörű kutatómunkával gyűjtött visszaemlékezések és hadijelentések alapján.
A tárgyilagos beszámolókban vagy épp személyes hangvételű naplókban írtak nyomán fokozatosan rajzolódik ki a 2. magyar hadsereg elkerülhetetlen katasztrófája, feltárva az okok számos összetevőjét.
Eddig ilyen közel még egyetlen könyv sem vitt a Don kanyarhoz, de jelentős mértékben hozzájárult a személyes érintettség is, tart. hadnagyként szolgáló nagyapám többszöri megemlítése. Zászlóalja egyik visszaemlékezőjének leírásai segítségével követtem őt a kifelé vezető úton, a hónapokig tartó állóháborús időszakban és a januári áttörés kritikus napjaiban, behatóbban megismerve a ’42 júniusától tartó megpróbáltatásainak – olykor csak szerencsével túlélt – sorozatát.
Hatalmas köszönet a szerzőknek!

morin5>!

(…) Liszkibe, az alezredes harcálláspontjára mentem. Ez alkalommal beszélgetés közben jelentette az alezredes segédtisztje, hogy az egyik üteg parancsnoka öt lövés leadására kér engedélyt, a túlsó parton ugyanis az oroszok hidat építenek. Az alezredes válaszában utasította a segédtisztet, közölje az ütegparancsnokkal, hogy ezt nem teheti, mert a mai napra betervezett öt lövést már egy másik üteg leadta.

morin5>!

A fegyvereket nem lehetett bevinni a bunkerekbe. Ha behozták azokat, átmelegedtek, és a hidegbe visszavíve a fegyvercsövek belsejét pillanatok alatt olyan dér borította, hogy nem lehetett átlátni a csövön, és a závárzatot sem lehetett kihúzni. (…) A gyalogság nagyon félt a támadástól. Ahogy mondták, a fegyvereiket nem tudják használni (…) Sok esetben megtörtént, hogy amennyiben sikerült a kézipuskával lőni, a cső belseje felmelegedett, utána eljegesedett, és ha újra lőttek vele, a cső szétrepedt.

morin5>!

Rendes hatása van a repeszünknek. Telitalálat utána csak úgy repülnek a karok, fejek. Most már idegileg eléggé tönkre vagyok, de ez érthető. Mint említettem, úgy elfogytunk, hogy a tisztikar egy zászlósból és három hadapródból áll. S bizony voltam én puskás, gránátvetős, páncéltörő ágyús stb. Itt már nem volt szakasz, század, csak jobb szárny, meg bal szárny, s egyik szárnyparancsnok voltam. Öregem! Az újoncaidat az ásásra oktasd csak. Egy 70 cm széles, 150 cm mély gödör megóv a harckocsik ellen. Átszalad rajta simán, ezt tapasztalatból mondom. Megvéd tüzérségi szilánktól, aknavetőtől (…). Most már a mi embereink is szívesen ásnak.

morin5>!

Osztrogozsszkba este 10 körül értünk be. Tovább akartunk menni, de a németek nem engedtek ki senkit. (…) Talán egy-két órát pihenhettünk, amikor hirtelen felugrottam! (…) Ahogy kimentünk, láttuk, hogy a németek és az autók eltűntek, a város égett. A többieket is felkeltettük és futottunk. Azon az éjjelen lefutottunk 40 kilométert. Ez volt a szerencsénk, mert reggel 8 óra körül az oroszok bezárták a gyűrűt.

morin5>!

A már több mint egy hónapja tartó állandó menet alatt az orvos és anyag nélkül levő csapatoknál az egészségügyi ellátás teljesen szünetel. (…) A legénység nagy része eltetvesedett. Ennek leküzdése igen nehéz, mert egyrészt szappan nincs, másrészt vizet melegíteni a mosdáshoz és mosáshoz többnyire nem lehet tűzifa hiányában. (…) Az élelmezésben nehézségek vannak. A német ellátószervek nem adják ki a szabvány élelmezési adagot, a csapatok csak a maradékot kapják. Kenyérben átlag 100-200 gramm a fejadag. (…) Lótáphiány miatt a védőállásból hátrajött lovak 70 %-ban elhullottak. (…) A fogatolt vonatosztály a visszavonulás első napján úgyszólván megsemmisült. (…) A meglévő szállítóeszközök arra sem elegendők, hogy egy 10 napos menethez szükséges élelmet szállítsanak. (…) A hadosztályparancsnok Prohorovkán üzemanyaghiány miatt az összes gépjárműveit visszahagyni kényszerült. Ezek a gépjárművek elvesztek.