!

Új ​élet Keddtől! 44 csillagozás

A sokat megélt katona és a golden retriever, akinek az életét köszönheti
1 2
Könyvmolyképző 2.519 Ft-tól
1 2
Bookline 2.549 Ft-tól
Régikönyvek.hu · 3.999 Ft –15% 3.399 Ft
1.900 Ft-tólMolyok eladó könyvei
Könyvtár

Luis Montalván, az amerikai hadsereg többszörösen kitüntetett századosa, aki kétszer teljesített szolgálatot Irakban, soha nem hátrált meg a kihívások elől. Leszerelése után azonban sebesülései és a poszttraumás stressz egyre erősebben éreztették a hatásukat. Luis már nem nagyon bízott a gyógyulásban.

Aztán megismerte Keddet, a finom lelkű golden retrievert, akit sérült emberek ellátására képeztek ki. Kedd korábban börtönviseltek és fiatalkorú bűnözők között élt, ezért nehezen bízott meg az emberekben – de akkor jött Luis.

Az Until Tuesday két sokat szenvedett harcos története, akik alaposan ráfizettek túlzott szolgálatkészségükre, és végül egymásban leltek vigaszt. A könyv egyszerre szól háborúról és békéről, betegségről és gyógyulásról, lelki sebekről és spirituális megtisztulásról. Mindenekelőtt azonban egy ember és egy kutya barátságáról, akiknek sikerült kihúzniuk egymást a gödörből.

Eredeti cím: Until Tuesday

Eredeti megjelenés éve: 2011

Könyvmolyképző, Szeged, 2014
312 oldal · keménytáblás · ISBN: 9789633738849 · Fordította: Molnár Edit
Könyvmolyképző, Szeged, 2014
312 oldal · puhatáblás · ISBN: 9789633738832 · Fordította: Molnár Edit

Luis Carlos Montalvan – Bret Witter: Új élet Keddtől!

Luis Carlos Montalvan – Bret Witter: Új élet Keddtől! A sokat megélt katona és a golden retriever, akinek az életét köszönheti

Imádtam ezt a könyvet! Több okból is: Egyrészt ajándékba kaptam egy itteni kedves Molytól, amit itt is nagyon szépen köszönök drága @h_orsi! :)
Másrészt segítő kutyusról szólt, ami a szívem csücske amúgy is.
De ennél sokkal többet kaptam a könyvtől. Nemcsak megismerhettem Keddet a gyönyörű és okos Golden Retrievert, hanem bepillantást nyerhettem az iraki háború viszontagságaiba és szembesültem a veterán katonákat sújtó PTSD-vel (Poszttraumatikus stressz szindróma) és hatásaival a leszerelt katonák mindennapjaiban.
Gyönyörű, szívmelengető történet volt, kutyásoknak jó szívvel ajánlom :)
Luis Montalvan százados és Kedd, Nektek pedig minden jót és szépet kívánok az életben! :)

chhaya P
Luis Carlos Montalvan – Bret Witter: Új élet Keddtől!

Másra számítottam, de nem volt rossz élmény.

A történet nem annyira Keddről szól, sokkal inkább Luis Montalván századosról – arról, hogyan válik a naiv hazafiból és tipikusan lelkes amerikai katonából az iraki háború borzalmainak hatására egy idegroncs, egy fizikailag és lelkileg is sérült ember, aki már csak árnyéka korábbi önmagának, és a mindennapok átvészelése is megpróbáltatásokat jelent számára. Itt lép a képbe Kedd, a lelkes és szeretetteljes segítőkutya, hogy a veterán hadirokkant számára elviselhetővé tegye az életet.

Érződik a stílusán, hogy írója elsősorban újságíró, nem regényíró. A történet nem időrendben halad, hanem fejezetekre bontva, ahogy a visszaemlékezés megkívánja (néhol nehéz is követni). Sok szó esik Keddről, a kiképzéséről, az egymásra találásukról és az együtt töltött időről, de legalább ugyanilyen hangsúlyos szerepet kap a háború, a háborúval kapcsolatos hazugságok és vezetői mismásolások, illetve a veteránok hátrányos helyzete is…

Szóval nem kimondottan kutyás könyv ez, de így is egyértelmű a szeretet és a rajongás, amivel az író az egyetlen és hűséges társához viszonyul.

ptagi P
Luis Carlos Montalvan – Bret Witter: Új élet Keddtől!

Nagyon örültem, amikor megkaptam. Nagyon örültem, amikor végre eljött az idő, hogy olvassam.

Hát na… ha egészen finoman akarok fogalmazni, akkor ez egy háborús könyv, ami önmagában eladhatatlan lett volna (mint egy elszabott gagyi hálivúdi böszmeség), ezért írtak bele egy kutyát, így viszont garantált a siker.
Szóval aki azt hiszi, hogy ez a könyv a kutyáról szól, hogy hogyan épül fel az elejétől egy ilyen kapcsolat, hogyan telnek a napok onnan kezdve, hogy reggel felébrednek… egy szóval, aki azzal a várakozással veszi kézbe, mint én, az csalódni fog.
És ha kutyád is van, akit többnek/többre tartasz, mint egy bármilyen más jószágot, akit családtagnak tekintesz, akinek igyekszel akár fajtaspecifikusan biztosítani mindazt, amiben kiteljesedhet és jól érezheti magát… akkor fel is fogsz háborodni.
Ha pedig neked is golden retrievered van, akkor valahol félúton talán meg is szakad a szíved érte, és szeretnéd megmenteni ezt a kutyát a gazdája és kiképzője által jónak hitt életétől. Legalábbis én hamar erre az álláspontra jutottam.
Mert mi az, hogy egy kiskutya nem kötődhet? Mi az, hogy nem simogathatja meg soha(!) senki a gazdáján kívül? Mi az, hogy hároméves koráig egyszer sem futkározott póráz nélkül? Mi az, hogy egy retrievernek, akit apportozásra tenyésztettek, csak évek múltán használják ezt a képességét játékra? Mi az, hogy azzal kínozza a gazda, hogy direkt ott ülteti le a parkban, ahonnan nézheti a futkorászó mókusokat, de megtiltja, hogy utánuk fusson és játszon? Mi az, hogy napokig nem alszik, és hagyja, hogy a kutya se aludjon?
Kedd egy hős! Mert mindezt túléli, és azért néha úgy tűnik, öröme is van benne.
Próbáltam utána nézni, Magyarországon hogyan zajlik a segítőkutyák kiképzése. Az biztos, hogy a vakvezetők első éves korukig önkéntes családnál nevelődnek. Nem minden nap más ember keze alatt, hanem családban, szeretetben. És ettől nem lesznek bénábbak, nem fognak kevésbé segítőkészek lenni, nem fognak kevésbé kötődni a végleges gazdájukhoz. Terápiás kutyákat is egy szimpla tanfolyamon képzik, semmi nem-kötődő nevelés.
Tudom, a kutya nem gyerek (a gyerek pedig nem kutya), de erről az egészről az jut eszembe, hogy sírni hagyom, óra szerint etetem, óra szerint altatom, óra szerint játszunk, hogy megtanulja, mi a rend. Pedig azokból is rendes emberek szoktak lenni (sőt…), akiket megetettek, amikor éhesek voltak, megvigasztaltak, ha sírtak, és játszottak, amíg gyerekek voltak.
Ennyit a kutyáról. Tudnám még ragozni, de most visszafogom magam.

Meglepő módon – a kutyás részektől sokkal jobban – tetszettek a katonai beszámolók. Jó egy kicsit szubjektív módon bepillantani a kulisszák mögé, főleg egy olyan eseménynél, ami még túl közel van ahhoz, hogy egyébként tárgyilagos véleményt lehessen megfogalmazni róla. Amit Montalván százados katonaként megélt Irakban, azért maximális tiszteletem. És amit azóta is megtesz azért, hogy a hadsereg fejlődhessen, hogy a gyermeteg vagy éppen súlyos és olykor álszent önzőségből adódó hibákat kiküszöböljék, az igencsak példa értékű. Ezért jó volt olvasni. És neki jár a 3 csillag.

ImagineNiki
Luis Carlos Montalvan – Bret Witter: Új élet Keddtől!

Nem igazán tudok mit írni…
Szerető kutyatulajdonosoknak nyugodt szívvel ajánlom, azoknak főleg, akiket valamilyen szinten a háború is érdekel. Garantáltan nem ugyanúgy fogsz nézni a kutyádra a könyv olvasása után.
Rengeteg résznél lettem libabőrös, nem csak hamis kedvcsináló duma, hogy megindító és szívmelengető történet.

Őszintén szólva valami egészen másra számítottam, de pozitívan kellett csalódnom.

Light_House
Luis Carlos Montalvan – Bret Witter: Új élet Keddtől!

Úgy fogtam bele a könyvbe, hogy nem olvastam a fülszöveget. A borítón szereplő huncut kutya elég volt, hogy felkeltse az érdeklődésem. Így aztán, ért egy kis meglepetés, de végülis nem bántam. Luis igazán jó ember, aki példát mutat nemcsak a veterán katonáknak, de bárki másnak is.. Azzal, hogy nem adta fel, nem engedte teljesen át magát a fájdalomnak, a betegségnek. Küzdött, sokszor dühből, elkeseredettségből, de akkor is ment tovább, mert igazságot, és élhető életet akart magának és a többi veterán, vagy fogyatékos embernek.
Kedd csodálatos kutya, a történetet olvasva is levett a lábamról, de az interneten is találtam képeket róla. Tényleg tud mosolyogni!
Kívánom, hogy Luis elérje a céljait, és meglegyen az a farm is, lovakkal, és a boldogan futkosó Keddel.

Zsófi_és_Bea P
Luis Carlos Montalvan – Bret Witter: Új élet Keddtől!

A könyv Luis Montalván, többszörösen kitüntetett amerikai százados – aki kétszer teljesített szolgálatot Irakban – küzdelmét mutatja be. Küzdelmét a háborúban, küzdelmét a háborúban szerzett betegségeivel, a PTSD-vel és más fizikai sérüléseivel. Nehézségeit a mindennapi életbe való visszailleszkedésével, az amerikai egészségüggyel.
Küzdelme eljuttatja őt Keddhez, a segítő kutyává kiképzett golden retrieverhez, aki szintén hatalmas harcos, meglehetősen hányatott élettel.
Ez a könyv kettőjükről szól, arról, hogyan küzdenek tovább együtt, egymásért.
Kedd segít Luisnak a hétköznapokban, a betegsége elviselésében, javít az emberekkel való kapcsolatán, Luis pedig gondoskodik róla és minden szeretetét nekiadja. Érdekes volt egy amerikai katona szemszögéből belelátni – sőt egyáltalán belelátni – az iraki háború pillanataiba, megerősödni abban a hitben, hogy a háború értelmetlen dolog, hatalmas áldozatokkal.
Szívmelengető volt, ahogyan Keddel egymásra találtak, megkedvelték majd megszerették egymást, majd nélkülözhetetlenné váltak egymás számára.

Http://konyvutca.blogspot.co.ke/2015/06/luis-carlos-mon…

Hiranneth
Luis Carlos Montalvan – Bret Witter: Új élet Keddtől!

Sok mindent megtudtam a PTSD-ről, illetve hogy hogyan képezik ki a sérült emberek ellátására a kutyákat. De emellett bepillantást nyerhettem egy ember és egy kutya kapcsolatába, barátságába. Luis életét tényleg megváltoztatta Kedd, méghozzá a jó értelemben, hiszen könnyebben nyitott az emberek fel, és jobban viselte el az új helyzeteket is. Kedd pedig kapott egy olyan gazdát, aki szinte minden rezdülését érti, figyel rá, és szükség esetén éppúgy segít rajta, ahogyan ő teszi azt a férfival.

Lana89
Luis Carlos Montalvan – Bret Witter: Új élet Keddtől!

Sajnálom a kutyát is és a gazdáját is! nem volt egyszerű sorsuk :(

Pancsesz
Luis Carlos Montalvan – Bret Witter: Új élet Keddtől!

Nagyon tetszett a könyv felépítése!Elöszőr megismerkedhettünk Keddel,az ő kiképzésével.Majd betekinthettün picit a háborúba és az ott szolgálatot teljsítő Montalvan életébe.Végül Kedd és Montalvan egymásra találásáról összecsiszolódásáról és együttéléséről az ő mindennapjairól olvashatunk!Nekem kifejezetten tetszett hogy Montalvan többször hangot adott politikai nézeteiről,rávilágitott hogy mennyire nem hibátlan a rendszer!
Annak aki szereti a kutyákat mindenképpen ajánlom!

vikcsu01
Luis Carlos Montalvan – Bret Witter: Új élet Keddtől!

Amikor először megláttam ezt a könyvet, tudtam, hogy ezt midenképp el fogom olvasni. Mindig is imádtam a kutyás történeteket és ez is hamar a kedvencemmé vált. Miután hozzá kezdtem az olvasásnak alig tudtam letenni annyira érdekelt Luis és Kedd története. Sajnos a napi teendőimet muszáj volt megcsinálnom, de amint lehetett olvastam tovább. Szívszorító volt megismerni a történetüket. Sosem gondoltam volna, hogy egy katona élete ennyire nehéz lehet egy háború után. Azt sem mondanám, hogy Kedd élete könnyebb volt, de örülök, hogy ők egymásra találtak. A kutyákról mindig is jó véleménnyel voltam, mert rajongok értük. Gyakran fordult meg a fejemben, hogy bárcsak én is kaphatnék egy golden retrievert. ( Kedvenc kutyafajtámként, főleg szeretnék egyet.) Jó olvasmánynak tartom, azok számára, akik szeretik az igaz történeteket és a kutyákat.

Chrissie P

Légy erős! Most vagy soha! Csak egy életed van.

136. oldal 10.Fejezet Társaság

Chrissie P

MINDEN ROSSZBAN VAN VALAMI JÓ.

227. oldal, 19. fejezet - Ha Kedd, akkor kutyák

Chrissie P

Én abban hittem, hogy csakis önfeláldozással és kemény munkával lehet megváltani a világot, és ehhez cselekedni kell.

68. oldal 4.Fejezet Al-Valid

Chrissie P

Nehéz dühösen vagy ridegen viselkedni, ha egy kiskutya ül a lábadnál.

37. oldal 2.Fejezet Kutyus rács mögött

Chrissie P

Bárhogy is igyekszel, a múltat már nem tudod visszahozni.

64. oldal 4.Fejezet Al-Valid

Chrissie P

Nincs annál megnyugtatóbb dolog, mint ébredés után kutyát simogatni.

257. oldal 22.Fejezet Apróságok

Chrissie P

A család mindig is fontos szerepet játszott az életemben.

165. oldal 13.Fejezet Hálaadás

Chrissie P

Akkor tudunk és fogunk előrelépni, ha őszinték vagyunk, és tanulunk a hibáinkból.

227. oldal 19.Fejezet Ha Kedd, akkor kutyák

Chrissie P

Kedd egy nagy boldogsággombóc volt, aki mindenkit megnevettetett.

144. oldal 11.Fejezet A neked való kutya

Chrissie P

Bárminek is készülsz, munkakutyának, könyvelőnek vagy amerikai katonának, motiváció nélkül nem megy. Ahhoz, hogy jól megtanulj valamit, akarnod kell a sikert.

43. oldal 2.Fejezet Kutyus rács mögött