Észrevételek 4 csillagozás

Ludwig Wittgenstein: Észrevételek

Az ​Ünnepi Könyvhét kiadványa ; Örvendetesen gyarapszik a magyar nyelven is olvasható Wittgenstein-kötetek száma, ezúttal a hagyatékban maradt feljegyzéseket tartalmazó kötet látott napvilágot. ; Az eredeti kiadást gondozó G. H. von Wright előszava utal a válogatás szempontjaira. A hagyatékban maradt feljegyzések egy része nem tartozik közvetlenül a filozófiai művekhez: „E följegyzések részben életrajzi tartalmúak, részben a filozófiai tevékenység természetéről szólnak, más részük megint általános kérdéseket érint, mint pl. a művészet vagy a vallás.” A válogató és összeállító a vegyes feljegyzéseket nem tárgyuk szerint csoportosította, hanem kronologikus rendben tette közzé: a legkorábbi 1914-es, a legutolsó 1951-es keltezésű. Az összeállító csupán a személyes jellegű feljegyzéseket hagyta ki a kötetből. A nem életrajzi jellegű feljegyzések között azonban nem tett különbséget a szerkesztő, ugyanannak a gondolatnak az ismételt megfogalmazásai is bekerültek a válogatása. Az előszó… (tovább)

A következő kiadói sorozatban jelent meg: Kísértések Atlantisz

Atlantisz, Budapest, 1995
128 oldal · ISBN: 9637978585 · Fordította: Kertész Imre

Bártfai_A_Márk>!
Ludwig Wittgenstein: Észrevételek

Rendkívül szórakoztató és emberi. Mintha egy zseniális barátunk hangját hallanánk a fejünkben miközben olvassuk.

aled>!

Csak a tükör legyek, melyben az olvasó megpillantja a saját gondolatait, a maguk teljes idomtalanságában, s amelynek a segítségével azután rendbe szedheti őket…

aled>!

Egyetlen napon meg lehet élni a pokol rettenetét; az időből bőven futja rá.

Kapcsolódó szócikkek: pokol
aled>!

Nehezen érthetővé nem az tesz valamit ha az jelentős és fontos dolog, hogy megértéséhez homályos dolgokról kell különleges felvilágosításban részesülni: hanem az ellentét a dolog megértése és aközött, amit az emberek többsége látni akar. Ez teszi még a legkézenfekvőbb dolgokat is a legnehezebben érthetővé. Nem az értelem nehézségein, hanem az akaraton kell itt felülkerekedni.

Kapcsolódó szócikkek: akarat
aled>!

Freud, a maga fantasztikus pszeudomagyarázataival (éppen, mert olyan szellemesek) rossz szolgálatot tett. (Most minden szamárnak a keze ügyébe esnek ezek a képek, hogy a segítségükkel betegségtüneteket „magyarázzon”.)

aled>!

Az irigység valami felületes vagyis: az irigység jellegzetes színe nem ér mélyre, odalent a mélységekben már más színe van a szenvedélynek. (Ez még, természetesen, mit sem változtat az irigység realitásán.) A zseni mértéke a jellem. […] Csak az tud igazat mondani, aki már az igazságban él-, s nem, aki még a valótlanságban él, és a valótlanságból csupán egyszer az igazság után kívánkozik.

Kapcsolódó szócikkek: igazság · jellem
aled>!

Szerkezet és érzés a zenében. Az érzések úgy kísérik a zenedarab befogadását, ahogyan az élet történéseit kísérik.

Kapcsolódó szócikkek: zene
aled>!

A tehetség forrás, amelyből állandóan új víz fakad. Értékét veszti azonban e forrás, ha nem a helyes módon használják.