Kinn ​a nyílt tengeren (Delfin Napló 1.) 14 csillagozás

Lucy Daniels: Kinn a nyílt tengeren

Jody McGrath gyerekkora óta érdeklődik a delfinek iránt. Nem is csoda, hiszen a szülei delfinkutatók. Jody régóta álmodozik egy nagy utazásról, s az álma beteljesül: szüleivel, testvéreivel világkörüli útra indulnak az Álomdelfin fedélzetén, hogy saját élőhelyükön, a tengerben tanumányozzák a vadon élő delfineket. Jody naplót vezet az élményeiről, az utazás izgalmas kalandjairól.
Jody nagyon boldog, hiszen útnak indul az Álomdelfinen. De egy váratlan új utast is kénytelenek magukkal vinni, aki bizony alaposan megkeseríti Jody napjait. És ha ez nem elég, egy viharban életveszélybe sodorja Jody-t. Kihez is fordulhat segítségért egy ilyen helyzetben, ha nem egy delfinhez?

Papp-Ker, Budapest
152 oldal · ISBN: 9630073382 · Fordította: Szamay Ilona · Illusztrálta: Judith Lawton

Lucy Daniels: Kinn a nyílt tengeren

Nem olvastam még delfinekről könyvet, de ilyen tini-semmit se még. Szóval, egy kihívásra kellett, így nekiugrottam, de azon kívül, hogy gyorsan a végére értem, nem sok maradandó van benne. Talán a megfelelő korosztálynak (tizenéves éveiknek elején járó lánykák) egy olvasmánynak elmegy. Sajnálom, mert sokkal többet bele lehetett volna tenni, no meg nem is csak 2-3 nap történetét, ha már egy egész nyári kalandról van szó. A szövegbe, párbeszédekbe bele van szőve egy kis ismertető is a delfinekről – leckeízű, de legalább fontos infókat ad tudtunkra. A történet maga túl idilli, rózsaszín, szokványos: Kis család – apa, anya, gyerekek – 12 éves nagylány + iker fiú öccsei – tengerbiológusként delfinkövető útra indul. Csatlakozik a kis hajó csapatához 2 kerékkötő delikvens is: a támogató cég egyik tudósa + a hajóskapitány kíngörcs lánya. És akkor jön egy nagy és hatalmas és csodálatos delfin, aki szereti a flótajátékot – el is neveztetik Apollónak –, és rögtön a lány életmentő barátja lesz belőle. Őkelme azonban magányos, hát feladat őt elvezetni egy barátságos delfincsapatba… Természetesen sikerül. Ennyi. Napnál világosabb, hogy hosszú sorozatnak készült, ha már így az első kötetbe csak 1-2 nap története fért bele, és nem is érünk haza a végén, hanem maradunk a nyílt óceánon. Lehet, hogy tinikorban ez nem egy egyestés könnyű olvasmány csak, s kedvet kapnak olvasói a további kalandokhoz is – nekem viszont elég volt ennyi. Komolyabbra vágyom.

Shouri>!
Lucy Daniels: Kinn a nyílt tengeren

Évekkel ezelőtt történt, hogy anyukám egy nyári délután ezzel a könyvvel lepett meg. Nem volt különösebb alkalom, csak úgy meglátta, és mivel tudta, hogy szeretem a delfineket, megvette nekem. Pontosan már nem emlékszem, mennyi időbe telt, de rekord idő alatt olvastam ki, és minden betűjét imádtam!
Azóta többször is elolvastam, még felnőtt fejjel is, de sose untam meg.
Aztán moly lettem, és megtudtam, az oldalnak hála, hogy nem csak ez az egy kötet létezik! Kemény munkával sikerült megszereznem a 8 kötetből még 5-öt, de attól tartok, a maradékot már nem lesz szerencsém megvenni, mert ritka a sorozat, mint a fehér holló.
Akik szeretik a delfineket, a nyarat, a tengert és a kalandokat, azoknak mindenképp ajánlom,mindegy, hogy idős, vagy fiatal. Kellemes, nyári olvasmány.
Egyetlen negatívuma van, a nyelvtani hibák. Bárki fordította, nagyon gyorsan dolgozhatott, és ezért véthetett olyan sok hibát, amit sajnos nem vettek észre, így a terjedelméhez képest sok pont, vessző, kötőjel van rossz helyen, vagy éppenséggel hiányzik. De ha az ember tisztában van ezekkel a hibákkal, akkor egy aranyos kis olvasmánnyal lesz gazdagabb.

Kiegészítés – azóta sikerült MIND A 8 KÖTETET BESZEREZNEM!!!

Kek P>!

A kapitány javaslatára Jody-nak félúton megállt a kezében a villa. Eszébe jutott az ókori görögök felfedezése, miszerint a delfinek imádják a zenét. Olvasott is valahol egy történetet arról, hogy a delfineket vonzza például a furulya hangja. Jody az elmúlt évben az iskolában megtanult egy ősi hangszeren, a flótán játszani, ami egy kicsit hasonlít a furulyára.

Kek P>!

A vadon élő állatokat tiszteletben kell tartani. Nem szabad olyasmit tenni, amit félreérthetnek. Ők jöjjenek oda hozzánk, ha akarnak. De nem lehet őket kényszeríteni erre.

Kek P>!

Poseidon, Triton, Hermes, Artemis, Castor és Pollux sajnos eltűntek, de Dr. Taylor adóvevője révén tudjuk, hogy csak két-három mérföldnyire távolodtak el – ez persze azóta lehet több is, vagy kevesebb. Nem maradnak hosszabb ideig egy helyen, állandóan mozgásban vannak. Tulajdonképpen alig alszanak, csak egy kicsit szunyókálnak a felszín közelében. Anyu elmesélte, hogy egyes kutatók szerint a delfinek agyának egyszerre csak az egyik fele alszik!
     Apolló még mindig nem került elő. Egyfolytában arra gondolok, hogy mennyivel boldogabb lehetne, ha egy ilyen csapathoz tartozna, mint amilyet ma láttunk.

Shouri>!

Olyan volt, mint az egész, mint egy álom, de a legszebb álom, amit valaha álmodott. Egyenes háttal félelem nélkül ült a delfin hátán, a térdeivel szorította az oldalát, és hagyta, hogy vigye magával. Varázslatos volt!

Kek P>!

Jody örökölte a szülei delfinek iránti rajongását. Semmi sem érdekelte jobban ezeknél a játékos, intelligens, rejtélyes teremtményeknél, melyek a tengeri emlősök csoportjába, a cetfélékhez tartoznak. Az a lehetőség, hogy elutazhat a szüleivel és részt vehet a kutatásukban, valóban olyan volt a számára, mintha egy álom vált volna valóra.

Kek P>!

Jody végigsietett a kisebb-nagyobb hajókhoz vezető keskeny fastégek előtti mólón. A szíve a torkában dobogott az izgalomtól, amikor megpillantotta az elegáns Álomdelfint. A „leányzó”, minthogy valami rejtélyes oknál fogva a hajók mindig nőneműek, egy gyönyörű kétárbocos szkúner. A csillogó fehér üveggyapotból készült hajót két ugró delfin díszítette, Jody édesapja festette őket a hajó oldalára.

Kek P>!

Amikor már úgy látszott, hogy a delfin valóban el akarja ütni Ginát, szinte észrevétlenül irányt változtatott, s egyszerűen elhúzott mellette. Jody megkönnyebbülten sóhajtott fel, s hirtelen rájött, hogy nem is volt oka az aggodalomra. Ez a delfin jól tudja, mit csinál. Centiméter pontossággal képes kiszámítani, milyen közel kerülhet a látogatójához, anélkül, hogy megérintené.
– Hangrezgések által történő helyzet megállapítás, emlékszel? – jegyezte meg az apja, mintha csak olvasna a gondolataiban. – A delfinek még igen mély és teljes sötét vízben sem ütköznek bele semmibe.

Apja tovább magyarázott. – A delfinek úgy határozzák meg a haladásuk irányát, hogy hangokat bocsátanak ki, melyek visszaverődnek a körülöttük lévő tárgyakról, majd rezgéssé alakulva visszatérnek hozzájuk. Ezt a rezgést felfogva a delfinek meg tudják állapítani mindennek a helyét, amivel a hanghullámok találkoztak.

Kek P>!

Jody abban bízott, hogy ha felnő, kitalál majd egy olyan számítógépes programot, amely lefordítja a „delfin-nyelvet” angolra.

Kek P>!

Jobb, ha néhány hétig elviselünk egy elkényeztetett gazdag kislányt, mintha el kellene halasztanunk az egész utat. Legalábbis remélem, hogy tényleg csak néhány hétről van szó…

Kek P>!

Jody szülei tengerbiológusok voltak, és régóta tervezgették, hogy egyszer magukkal viszik a tengerre Jody-t és az ikertestvéreit egy tengerjáró jachton, hogy annyi különféle fajta delfint láthassanak, amennyit csak lehetséges.

Delfin Napló sorozat · Összehasonlítás