Nero ​császárnak a nagylelkűségről 0 csillagozás

Lucius Annaeus Seneca: Nero császárnak a nagylelkűségről

„A fejből árad szét az egészség” – Seneca ennek az örök igazságnak jegyében világosítja fel az ifjú Nerót az uralkodói hatalom gyakorlásának eszményéről. Örök igazság ez: mert míg egyfelől ahol „az uralkodó az államé, és nem az állam az övé”, ahol „minden jogtalanság fölött ott őrködik a törvényesség”, ott „a békés és jól kormányzott birodalom, akár a derűs és ragyogó égbolt” – addig másfelől szüntelen kísértés is sokak sorsát a kezünkben tartani. Mert „amennyivel nagyobb lehetősége nyílik uralkodónak, királynak és a közjó bármely néven nevezendő védelmezőinek” a nagylelkűségre, annyival veszedelmesebb az olyan hatalom, amelyik „eleinte ugyan a jóság álarcát ölti magára”, de aztán „színlelt tulajdonságai hamar visszavedlenek eredeti mivoltukba”, és „már csak ártani tud”. Nerónak – és tegyük hozzá, a történelem megannyi más cézárjának – példája szomorúan ékes bizonyságát adja a senecai intelmekben rejlő bölcs emberismeretnek és előrelátásnak.

A nagylelkűségről címmel is megjelent.

Helikon, Budapest, 1988
90 oldal · puhatáblás · ISBN: 9632077180 · Fordította: Szőke Ágnes

Sli P>!

A nagy szerencséhez nagy lélek illik. Ha a lélek fel nem emelkedik szerencséje magaslatára és úrrá nem lesz rajta, akkor bizony sorsát is lerántja magához a porba.

14. oldal, Első könyv (Helikon, 1988)

Kapcsolódó szócikkek: lélek · szerencse
Sli P>!

Kardom mozdulatlanul pihen hüvelyében. Én a leghitványabb életet is kímélem. Mindenki, ha egyebeknek híjával van is, már pusztán ember volta miatt is kedves énnekem.

6. oldal, Első könyv (Helikon, 1988)

Kapcsolódó szócikkek: emberek
Sli P>!

Jobban szeretek igaz dolgokkal megütközést kelteni, mint hízelgéssel tetszést aratni.

49. oldal, Második könyv (Helikon, 1988)

Kapcsolódó szócikkek: hízelgés · igazság