De ​Ira / A haragról 5 csillagozás

Lucius Annaeus Seneca: De Ira / A haragról Lucius Annaeus Seneca: De Ira / A haragról

Ennek a könyvnek nincsen fülszövege.

General Press, Budapest, 2001
250 oldal · keménytáblás · ISBN: 9639282960 · Fordította: Kovács Mihály
Seneca, Pécs, 1992
248 oldal · keménytáblás · Fordította: Kovács Mihály

gjudit8
Lucius Annaeus Seneca: De Ira / A haragról

Főiskolai tanárom fordításában jelent meg a kötet, így személyes emlékek is fűznek hozzá. Az ókori irodalom olvasása, több száz vagy ezer évvel ezelőtt élt emberek gondolatianak megismerése mindig is különleves élmény a számomra. A tanulság: az emberi temészet jottányit sem változik, sajnos a hibákat sem küszöböljük ki és még a másokéból sem tanulunk.

Sli SP

(…) elégedjünk meg azzal, ami nekünk jutott, összehasonlítás nélkül; sohasem lesz boldog az, akit egy még boldogabb meggyötör.

223. oldal, III. könyv - XXX. (General Press, 2001)

Sli SP

Senkinek sem tetszik a magáé, ha a máséra pillant: még az istenekre is megharagszunk amiatt, ha valaki megelőz bennünket, (elfeledkezve arról, hányan is vannak) még mögöttünk, s a néhányakra irigykedőt mekkora irigység követi hátulról. Akkora azonban az emberek étvágya, hogy bár sokat kaptak, sértésnek veszik azt, hogy többet is kaphattak volna.

225. oldal, III. könyv - XXXI. (General Press, 2001)

Kapcsolódó szócikkek: irigység · összehasonlítás
Sli SP

Sextius is azt szokta csinálni, hogy mikor a nap elteltével éjszakai nyugalomra tért, kérdőre vonta a lelkét: „Milyen bajodat gyógyítottad meg ma? Milyen hibádnak álltál ellent? Mely részedben vagy (most) jobb?” Megszűnik a harag, és mérsékeltebb lesz, ha tudja, hogy mindennap bíró elé kell majd járulnia. Hát van-e szebb annál a szokásnál, hogy az ember vallatóra fogja egész napját? Micsoda álom követi az ilyen önvizsgálatot, milyen nyugodt, milyen mély és szabad, ha a lélek vagy dicséretet kapott vagy figyelmeztetést, s önmaga kikémlelőjeként és titkos censoraként vizsgálatot folytatott saját jelleméről! Én is élek ezzel a lehetőséggel, s mindennap kérdőre vonom magamat. Mihelyt kiviszik mellőlem a mécsest, és csendben marad a feleségem is, jól ismerve e szokásomat, az egész napomat megvizsgálom, tetteimet, szavaimat újra megmérem; semmit sem titkolok el magam elől, semmin sem siklom át. Miért is félnék bármelyik hibám miatt, mikor azt mondhatom: „Ügyelj rá, hogy ezt többet ne tedd, most megbocsátok neked.”

233-235. oldal, III. könyv - XXXVI. (General Press, 2001)

Kapcsolódó szócikkek: harag · hiba · lélek · önfejlesztés
Sli SP

Mennyivel jobb gyógyírt keresni egy sérelemre, mint megbosszulni azt! A bosszú sok időt elvesz, sok (további) sérelemnek teszi ki magát, míg egyet fájlal; hosszabb ideig haragszunk, mint ameddig a sértést elszenvedjük. Mennyivel jobb kitérni és nem hibát hibával szembeszegezni!

217. oldal, III. könyv - XXVII. (General Press, 2001)

Kapcsolódó szócikkek: bosszú · harag · hiba · sértés
Sli SP

A haragtól csak az lesz bátrabb, aki harag nélkül egyáltalán nem volt az: így tehát a harag nem segíti a bátorságot, hanem helyettesíti azt.

45-47. oldal, I. könyv - XIII. (General Press, 2001)

Kapcsolódó szócikkek: bátorság · harag
Sli SP

Az olyan lélek nem élvezhet biztos nyugalmat, szükségképpen nyugtalankodik és hánykolódik, amely csak a maga hibái között érzi magát biztonságban: csak akkor bátor, ha haragos, csak akkor törekvő, ha a vágy hajtja, csak akkor csendes, ha fél; zsarnokságban kell élnie annak, aki valamely szenvedély szolgálatába szegődik.

37. oldal, I. könyv - X. (General Press, 2001)

Kapcsolódó szócikkek: hiba · lélek · nyugtalanság · szenvedély · zsarnokság
Sli SP

Harcolj önmagaddal! Ha (valóban) le akarod győzni a haragot, az nem győzhet le téged.

183. oldal, III. könyv - XIII. (General Press, 2001)

Kapcsolódó szócikkek: győzelem · harag
Sli SP

(Az emberek) nagy része saját maga ad okot magának a panaszra vagy az alaptalan gyanúsítgatással vagy a kis dolgok felnagyításával. Gyakran a harag jön hozzánk, de még gyakrabban mi hozzá; soha nem szabad hívnunk, még ha csak úgy betoppan is, ki kell dobnunk!

179-181. oldal, III. könyv - XII. (General Press, 2001)

Kapcsolódó szócikkek: harag
Sli SP

Ne legyen szabad semmi sem a számodra, amíg haragszol. Miért? Mert akkor azt akarod, hogy minden szabad legyen.

183. oldal, III. könyv - XII. (General Press, 2001)

Kapcsolódó szócikkek: harag
Sli SP

Az értelem a méltányos ítéletre törekszik: a harag azt próbálja méltányosnak feltüntetni, amilyen ítéletet hozott.

57. oldal, I. könyv - XVIII. (General Press, 2001)

Kapcsolódó szócikkek: értelem · harag · ítélet · ítélkezés