A ​görög filozófia rendhagyó története 24 csillagozás

Luciano de Crescenzo: A görög filozófia rendhagyó története Luciano de Crescenzo: A görög filozófia rendhagyó története Luciano de Crescenzo: A görög filozófia rendhagyó története

Luciano De Crescenzo jóvoltából szellemes, szórakoztató formában ismerkedhetünk meg a görög filozófiával, miközben érdekes anekdotákat tudunk meg magukról a filozófusokról is. A népszerű olasz szerző kiváló ismerője és tolmácsolója az ókori görög kultúrának és filozófiának. Munkásságáért Athén díszpolgárává választották. E könyvét több európai gimnáziumban és egyetemen segédkönyvként használják.

Tericum, Budapest, 2000
454 oldal · keménytáblás · ISBN: 9638453443 · Fordította: Peredi Mária, Szomráky Béla
Tericum, Budapest, 1995
230 oldal · puhatáblás · ISBN: 9638453117 · Fordította: Peredi Mária, Szomrády Béla
Tericum, Budapest, 1995
224 oldal · puhatáblás · ISBN: 9638453168 · Fordította: Peredi Mária, Szomrády Béla

Epheszoszi Hérakleitosz · kitioni Zénón · Parmenidész · Thalész

tgorsy>!
Luciano de Crescenzo: A görög filozófia rendhagyó története

Zseniális, olvasmányos, érdekes. Csak ajánlani tudom. Elolvasása után azt gondolhatod magadról, h. konyítasz a filozófiához. Ami természetesen nem igaz, de jó érzés. :)

Gabber777>!
Luciano de Crescenzo: A görög filozófia rendhagyó története

Ez a könyv nekem íródott! Tengernyi tudást és élettapasztalatot sűrít össze humorosan egy olyan témában mely kicsit sem könnyen értelmezhető! De crescento úrnak szívből gratulálok, és ha tehetném megölelném! Köszönöm!

Nóra_Alpekné_Barna P>!
Luciano de Crescenzo: A görög filozófia rendhagyó története

Rendhagyó és érthető. Nagyon megszerettem a szerző stílusát, és valóban örültem volna, ha annak idején a görög filozófia tanárom inkább ezt nyomta volna a kezembe a sok egyéb száraz tananyag helyett. Élvezetes stílusban megírt, szinte szórakoztató ismeretterjesztő könyv, mely után a filozófia világa már nem is áll olyan távol az embertől! Több ilyet az iskolákba, és akkor nem lesz baj. :-))

Bam>!
Luciano de Crescenzo: A görög filozófia rendhagyó története

Nagyon jól közelíti meg érthető módon a görög filozófiát – gimnáziumban ennek a könyv alapján állítottam össze egy előadást :)

czegezoltanszabolcs>!

Hérakleitosz kifakadt az ephezosziak ellen, felszólította őket, hogy egyenként és szép sorjában akasszák fel magukat, s bízzák a kormányzást a gyermekekre, majd elhagyta a várost, és beállt remetének.

Kapcsolódó szócikkek: Epheszoszi Hérakleitosz
Ουροβορος>!

Az volt az igazság, hogy Zénón gyűlölte a nagyvilági életet és mindenféle értekezletet. Az asztalnál szívesen ült a szélére, mert ahogy mondta: „Így legalább az egyik oldalam úgy érezheti, hogy egyedül vagyok.”

II. kötet, 170. o. (A sztoikusok)

Kapcsolódó szócikkek: kitioni Zénón
Ουροβορος>!

A valóság az, amit az adott pillanatban kitalálunk magunknak.

I. kötet, 209. o. (Prótagorasz)

Kapcsolódó szócikkek: valóság
czegezoltanszabolcs>!

Hérakleitosz: „Az emberek híján vannak az értelemnek, s ha oda is fülelnek valamire, a süketekre hasonlítanak”

Kapcsolódó szócikkek: Epheszoszi Hérakleitosz · értelem
Ουροβορος>!

„A kéj és a fájdalom között nincs különbség, egyedül az erény az, ami számít.” Ez röviden Zénón etikája. Vagyis, szinte észre se kellene vennem a különbséget aközött, ha fáj a fogam, vagy ha Kim Basingerrel szerelmeskedem, de legalábbis alig kellene érzékelnem.

II. kötet, 175. o. (A sztoikusok)

Kapcsolódó szócikkek: fájdalom · Kim Basinger · kitioni Zénón
czegezoltanszabolcs>!

Arra a kérdésre, hogy „Miért nem nősülsz meg?”, mindig azt válaszolta, hogy „Még nincs itt az ideje”, mígnem egy szép napon megváltozott a válasz: „Már nincs itt az ideje.” Ha pedig valaki az kérdezte tőle, miért nincsenek gyerekei, azzal mentegette magát, hogy „a gyermekek iránt szeretetből” döntött így. Egyszóval Thalész pontosan olyan volt, mint egy filozófus, bár akkoriban ezt a szakmát még nem találták fel.

Kapcsolódó szócikkek: Thalész
Ουροβορος>!

Sokan keresik a módját, hogyan lehet az életet meghosszabbítani, pedig inkább kiszélesíteni kellene!

I. kötet, 92. oldal (Tonino Capone)

Kapcsolódó szócikkek: élet
czegezoltanszabolcs>!

Arisztotelész nem ért egyet Xenophanész Istenének gömbszerűségével. Szerinte „ha elfogadjuk, hogy Isten gömb alakú, az olyan, mintha határokat szabnánk neki.”

Kapcsolódó szócikkek: Arisztotelész · Xenophanész
Ουροβορος>!

Egy éjszaka, úgy egy óra felé lehetett, a Szent Katalin-templom lépcsőjén üldögélve találtam rá. […] Odaintett, hogy üljek le mellé. Aztán a mérés gyógyító hatásáról beszélt. Azt mondta: „Ha félsz valamitől, próbáld megmérni, és rájössz, milyen csekélység valójában.” […]
    A nő, akit szeretett, egyik napról a másikra elhagyta őt. […] 1959. május 8-a volt. Renato Cacciopoli, a Cellamare-házbéli kis lakásában még aznap délután öngyilkos lett. Előző nap diákokkal beszélgetett, akiknek azt mondta: „Minden sikertelenséget meg lehet bocsátani, kivéve a sikertelen öngyilkosságot: ha már valaki elszánja magát, nem hibázhat!” Ő nem hibázta el: vízszintes testhelyzet, nyakszirt a párnán, halántéklövés. Ötvenöt éves volt. […] A szerelemnek valószínűleg meghatározó szerepe volt az életében. Lucio Villari mesélte, hogy egyszer Maria del Rénél, a matematikusnál, valaki megkérdezte Cacciopolitól, hogy szerinte mi a történelem legfontosabb mondata, s míg mindenki valami rettenetesen fontos üzenetet várt, ő egyszerűen így válaszolt: „A szívnek nem lehet parancsolni.” És a leghasznosabb felfedezés? „Az Ogino-Knaus-módszer, ha működik.” Hát a legrosszabb? „Az Ogino-Knaus-módszer, amikor nem működik.”

II. kötet, 214-215. o. (Renato Cacciopoli)

Kapcsolódó szócikkek: 1959
Ουροβορος>!

Diogenésznek volt humorérzéke. Egyszer, amikor egy különösen tehetségtelen íjász gyakorlatozását nézte, odament a céltáblához és pontosan alatta ült le. „Ez itt az egyetlen hely, ahol biztonságban érzem magam” mondta. Más alkalommal, egy csodálatosan szép villában, amelyben sok szép szőnyeg és dísztárgy volt, egyenesen a tulajdonos képébe köpött; rögtön utána letörölte az arcát a köpenyével, és bocsánatot kért tőle mondván, hogy az egész házban nem talált sehol csúnya helyet, ahova köphetett volna.

II. kötet, 54. o. (Kisebb Szókratész-követők)