Vesztesek ​és győztesek 10 csillagozás

Az első világháború újraértelmezése
Lucian Boia: Vesztesek és győztesek

Világháború, Trianon, országvesztés. A történéseket saját nézőpontunkból sokszor és sokféleképpen értelmeztük már. De hogy látja ugyanezt a másik fél? Mit gondol a neves román történész, aki nem a győzelmi mámortól elvakultan közelít a kérdéshez?

Lucian Boia első világháborúról szóló könyve Erdély és Románia egyesülésének mítoszait is feszegeti. A mű megjelenésekor Romániában azonnal a média viharos érdeklődésének a középpontjába került, mert a szerző több olyan sarkalatos, új és merész megállapítást tesz a modern Románia megteremtéséről, amit eddig még senki sem mondott ki. A könyv éppen ezért hihetetlenül izgalmas olvasmány mindenkinek, aki érdeklődik a 20. és talán még inkább a 21. század Európájának a történelme iránt.

Cser, Budapest, 2015

Románia

Kuszma P>!

Lucian Boia: Vesztesek és győztesek Az első világháború újraértelmezése

Azt hallottam, hogy ebben a könyvben a román sztártörténész azt mondja, hogy Romániának nem volt történelmi joga Erdélyre. Mi ez, ha nem kecsegtető? Bár már azon megakadtam, hogy mi a túrót jelent ez a „sztártörténész” kifejezés. El tudja szteppelni a breszt-litovszki békét? Amúgy nem rossz írások ezek: Boiában egy intelligens és józan történészt ismertem meg, aki szerint a történelmi döntések meghozatalában a valóság érzékelése nagyobb súllyal esik latba, mint maga a valóság. Másrészt viszont olyan mértékben szerelmes a „Mi lett volna, ha?” kérdésbe, hogy attól nekem már ekcémás lesz az agyam. Ráadásul, bár nem kételkedem benne, hogy Boia ennél mélyebbre hatolóbb értelmezéseket is tud rittyenteni, de speciel ezek a szösszenetek kevés újat mondanak, így a kötet tulajdonképpen végig megmarad egy családi magazin vasárnapi mellékletének színvonalán.

Ez alól legfeljebb az utolsó két tanulmány (vagy mi) jelent kivételt – az első azt feszegeti, hogy Románia miért az antant oldalán lépett be a háborúba, amikor a központi hatalmaktól is lett volna mit várnia. A másikban pedig – dobpergés és fanfárok! – valóban felveti, hogy Románia túlnyerte magát a háború után, és jókora szerencsével jutott olyan területekhez, amikre nem formálhatott volna jogot. Mondjuk azért Boia nem ilyen durván fogalmaz, és számomra egyértelmű, ez szerinte mit jelent: hogy úgy általában egy ország sem formálhat kizárólagos jogot egy etnikailag és kulturálisan ennyire heterogén földrajzi területre, mint amilyen például Erdély. (Vagy Besszarábia. Mondjuk.) Kicsit kicsavarva: nem Wass Albertnek vannak hegyei, hanem a hegynek vannak Wass Albertjei. Persze ez egyeseket aligha fog zavarni, és valahol igen mókás, hogy Boiát ugyanazért fogja idézgetni a magyar szélsőjobb, amiért a román szélsőjobb utálja. Pedig csak mondott valamit, ami evidens.

Péter7>!

Lucian Boia: Vesztesek és győztesek Az első világháború újraértelmezése

Ez az első mű, amit Lucian Boiától olvastam, alapvetően élveztem a stílusát, és magam is úgy gondolom, hogy néha érdemes eljátszani a „Mi lett volna, ha…?” kérdéssel, még ha a történészek (részben jogosan) eléggé idegenkednek is az efféle erősen fantáziaorientált problémafelvetéstől. Ugyanakkor ez a rövidke esszé inkább csak magára a problémafelvetésre hasznos, Németország felelősségének árnyalását mára nagyrészt elfogadta a mainstream történeti irodalom, szóval ilyen „forradalmi megállapításokat”, mint amit a magyar alcím sugall nem szabad várni a könyvtől – sok újat nem ad a témához (értsd "csak a felszínt kapargatja"), de a probléma vizsgálatához, mint belépő ideális lehet a(z) laikus olvasónak. Elsősorban az utolsó két fejezetet találtam érdekesnek, amelyek a szerencsés Románia szerepvállalásával foglalkoznak. Ezekről a témákról, mármint a román hadba lépés előzményeiről, és a németbarát román politikai csoport jelenlétéről szívesen olvasnék egyszer magyarul is bővebb formában.

FrNo90>!

Lucian Boia: Vesztesek és győztesek Az első világháború újraértelmezése

A könyv (vagy inkább kis füzet) nem tartalmaz semmi egetrengetőt, maximum csak Romániában számít „újraértelmezésnek”, a nemzetközi történészszakma ezeket a megállapításokat már évtizedekkel ezelőtt megtette.

Magyar olvasó számára az utolsó két fejezet lehet érdekes, ám ebben az esetben is nagyobb a füstje, mint a lángja. Jó kis hírverést kapott, ehhez képest csalódás. Boia korábbi könyvei jobbak.

Chosen>!

Lucian Boia: Vesztesek és győztesek Az első világháború újraértelmezése

Érdekes és olvasmányos írások találhatók benne, de úgy igazából csak karcolgatja a téma felszínét. Leginkább csak az objektív, vagy arra törekvő hangvétel az, aminek respect.

Vizi_András>!

Lucian Boia: Vesztesek és győztesek Az első világháború újraértelmezése

Nagy izgalommal vetettem magam a könyvbe: végre egy román történész, aki kendőzetlenül kimondja az igazságot! Ebből alig 1-2 valósult meg (pl: Romániának sosem volt történelmi joga (sem) Erdélyre). Mikor láttam, hogy a világháborút jószerivel csak a németek nyakába varrja, már csak becsületből folytattam az olvasást. Akit érdekel a téma, olvassa el Henri Pozzi két könyvét! Egyik leírja a „békék” aljasságait, a másik pedig bemutatja „eredményeit”… attól felnyílik a szemed, ez csak azért adott valamit, mert.már az is nagy dolog, hogy egy román ennyit elismer… túlértékelt.

Kuszma P>!

(Milyen kár, mondhatjuk, hogy a pompás orosz értelmiségnek soha nem sikerült egy magára méretezett országot találnia.)

Következmények

101. oldal, Következmények

Anton_Gorogyeckij P>!

Furcsa, hogy csaknem minden román történész felháborodással szól a keménykezű német megszállásról és a szerződés igazságtalanságáról – úgy tűnik, elfeledkezve arról, hogy nem a központi hatalmak támadták meg Romániát, hanem fordítva.

74. oldal (Cser, 2015)

Anton_Gorogyeckij P>!

Az erdélyi offenzíva 1916-ban zűrzavarba fulladt. Románia déli részét, a fővárost, Bukarestet is beleértve, elfoglalták az ellenséges csapatok. (Mellesleg Bukarestet harc nélkül engedték át a bevonuló ellenségnek, ezzel teljesen fölöslegesnek bizonyult az a lenyűgöző – és annyira költséges – erődrendszer, amely körülvette.)

73-74. oldal (Cser, 2015)

Kapcsolódó szócikkek: 1916 · Bukarest · Románia
Anton_Gorogyeckij P>!

Sajnos a történetírás nem képes rá, hogy az oksági összefüggéseket a tudomány elvárásai szerint cáfolhatatlanul meghatározza, mivel a történelem nem kísérleti tudomány. Lehetetlen újra és újra lejátszani a történelmet, annyiszor, ahányszor szükséges lenne, mindig megváltoztatva egy tényezőt, hogy aztán a következményeket mérlegelhessük.

16. oldal (Cser, 2015)

Anton_Gorogyeckij P>!

Mióta Erdély bármiféle állam keretébe tartozik, Magyarország része volt, és amikor Magyarország a 16. században kiszorult a tartományból, az erdélyi elit és jellegzetes államszervezete továbbra is az egykori magyar királyság részeként jelenítette meg az immár különálló fejedelemséget. A románok természetesen hivatkozhattak és hivatkoztak is etnikai érvekre, hiszen többséget alkottak, de történelmi jogra nem. Vádolhatták a magyarokat azzal, hogy elnyomták és diszkriminálták a románokat, de nem vádolhatták őket azzal, hogy Erdélyt valaha is tőlük „rabolták volna el”.

71-72. oldal (Cser, 2015)