Az ​üveg 3 csillagozás

Luca Melegati: Az üveg

A szép, leheletfinom és törékeny műtárgyak korának és eredetének meghatározása a szakembereket is gyakorta nehéz feladat elé állítja. Elsősorban gyűjtőknek készült a Műkincshatározó sorozat mostani kötete, amely ebben igyekszik segítségére lenni a szép üvegtárgyak szerelmeseinek. A könyv az ókortól napjainkig tekinti át az üvegművészet történetét, bemutatva a legkedveltebb formákat, díszítési technikákat, üvegkészítő műhelyeket és mestereket. Az ókortól a középkorig vezető tömör összefoglaló a 15. századtól fogva egyre részletesebbé válik, századról századra haladva országonként (Itália, Németország, Franciaország, Anglia, Csehország, Amerikai Egyesült Államok stb.) tekinti át az üvegművesség teljesítményeit, eközben szót ejt a hamisítványokról és a restaurálás nehézségeiről is. – A könyv nem csupán a gyűjtőknek szolgál örömére, de az üvegművészet kitűnő történeti összefoglalója is.

A következő kiadói sorozatban jelent meg: Műkincshatározó

Officina, Budapest, 1995
192 oldal · ISBN: 9634770452 · Fordította: Romhányi Renáta, Torma Rita

_Andrea_>!
Luca Melegati: Az üveg

A Műkincshatározó sorozattal sokszor találkoztam gyűjtők könyvespolcán, szinte már presztízskérdés a teljes sorozat megléte és bemutatása.:) De valószínűleg kevesen veszik a fáradtságot arra, hogy az elejétől a végéig elolvassák ezeket a könyveket – eddig én sem tettem. Nem veszítettem sokat, de örülök, hogy végre rászántam magam és letudtam ezt is.
Nem éppen olvasmányos ez a kötet és nehezen is olvashatók a megosztott, részekre tagolt oldalak. A fő szöveg mellett mindig találni külön kis táblákban érdekességeket, illetve a tárgyleírásokra is ugrálni kell. Csak cikázok a fragmentumok között, és mire belemelegednék egy témába, már véget is ért. Nagyon kevés ez így még bevezetőnek is, de a képanyag miatt érdemes lehet néha fellapozni.