Amikor ​otthon van a sehol 1 csillagozás

Útleíró próza
Lovra Éva: Amikor otthon van a sehol

Az Amikor otthon van a sehol című prózakötet a fiatal, első kötetes szerzők soron következő kiadványa, amely a „szabad asszociáció játéka”, és „arra ösztönöz, hogy nyitott szemmel járjunk”. „Lovra Éva a legtehetségesebb ifjú irodalmárok közé tartozik a Vajdaságból. Egyéni hangja mindenképp megkülönböztetett figyelmet érdemel. Eddig felmutatott munkássága azon a határmezsgyén mozog, amely nagy hiánycikk irodalmunkban, és újraértelmezi az utazás, az útleírás, illetve más időközben periferikussá vált irodalmi alapanyagok, műfajok felhasználását. Újraértelmezi a szerelmi prózát is. Teszi mindezt a mostanság (így vagy úgy, szemlélet kérdése) nagyon izgalmassá vált úgynevezett nőirodalom tükrében, megragadó érzékiséggel és műgonddal, kiemelkedő karakteres világlátással” – írja Balázs Attila a fiatal szerzőről.

A következő kiadói sorozatban jelent meg: Gemma Könyvek

Forum, Újvidék, 2011

Érable P>!

Bibliai jelenetek, kicsit bizarr módon folynak össze a táblák a szemed előtt, és az az érzésed, megmozdul Noé, és részegen felkiált, kiűzetés a paradicsomból, mennydörgő Isten. Mikor már majdnem pergeted a filmet a fejedben, átadva lelked a felemelkedésnek, akkor löknek rajtad. Következő turistacsoport, Michelangelo mennyországa bezárja kapuit.

Érable P>!

Mikor erről a vidékről álmodok, vörös, kék és mustárszín álmot látok, s az álomnak sós az illata és néha szétolvad, mint a fügekaktusz termése a szájban, vagy kemény, mint a vörös páncél, amit át kell harapnod, hogy tiéd legyen a hófehér hús. Néha fanyar, mint a mentás ricotta a főtt tésztában, és persze a mandula – dolci sardi.

Érable P>!

A táj mesés, mégis annyira távoli, hogy kicsit előkúszik a honvágy, zlatibori fenyvesek, s itt úgy változik a táj, hogy a következő pillanat már csak a sivatagos pusztákat hozza, messzire repítve az otthon érzését.

A madridi Prado Múzeumban zokogtam Hieronymus Bosch előtt, borzongtam, és
hálát adtam, hogy láttam azt a festményt, ami kicsit megváltoztatta azt a képet, amelyik a madártestű démonokkal azonosította önmagát. Most akartam, akaratos és akaratlagos voltam. Egy vérző vörös bőrönddel a kezemben előjött az erőszak, éreztem a vér édes-keserű illatát, akartam Jézus testét és vérét, Ultima Cena – az elköltött utolsó vacsorámról álmodtam, és akartam látni mindennél jobban, hiszen a várólista két hét, de…

Érable P>!

A város szomjas, a város szürke, ha nem világítana fehér csipke fáklyaként a Duomo, talán elvesznénk az aszfalt kipárolgásában, délibáb, innék valamit. Szomjam oltandó, mint tette azt a bibliai Éva, szakajtottam, ezúttal alma helyett narancsot a fáról, és levével örvendeztetém magam. Megszokásom, mindig újuló érzelmem négy gombóc fagylaltot evett, s a csinos, udvarias, öregedő pincér hozta a számlát… Piazza Mercanti, kilátás a székesegyházra. Santa Maria delle Grazié, Bramante fenséges nyerstégla bazilikája rejti Jézus utolsó vacsoráját, Leonardo Ultima Cenáját. Már tiszta fejjel, egy narancstól megrészegülve kerülgettük a zárt kapukat, a bibliai Évát sokkolta a tudás és a valóság, vágyta a hűvöszöld illatokat.

Érable P>!

Mellettünk haladnak a századok, lassan nyugszik le a nap, a Colosseum vérben úszik, a gladiátorok ordítása és a keresztény mártírok utolsó sikolya.

Érable P>!

Miért is jó Goldingot Michelangelóhoz hasonlítani vagy Leonardóhoz, esetleg csak ahhoz, mikor a kristálytiszta tengervízben rézszín medúzák között úszol, s látsz minden hófehér homokszemet a majdnem húsz méterrel alattad levő tengerfenéken?