Vastapsfelelősök 12 csillagozás

A kulisszák mesterei a színház titkairól
Lovász-Horváth Nikolett: Vastapsfelelősök

A ​színházi kulisszák sok titkot rejtenek. Minden előadás valódi küzdelem a sikerért, amiért nem csak a színészek, de a műszak is megdolgozik. Honnan tudja a súgó, hogy mikor szorul a színész a segítségére? Miként lehet az asszisztens a rendező igazi társa? Milyen egy igazi gyorsöltözés? Mi történik, ha nem sül el időben egy kelléknek használt fegyver? Hogyan varázsolják át pillanatok alatt a színpadképet a díszítők? Milyen módszerekkel dolgoznak a koreográfusok? Mi jelenti az igazi kihívást az ügyelők számára? Miért is van szükség annyi lámpára a színházban? Ez a könyv most egy különleges utazásra hív a színházi kulisszák mögé, amelyben öltöztetők, díszítők, kellékesek, súgók, rendezőasszisztensek, világosítók, hangosítók, koreográfusok és ügyelők mesélnek arról, hogy mi is történik a függöny mögött, amit már a reflektorok sem világítanak meg.
Lovász-Horváth Nikolett, amellett, hogy az ARTIQ Kulturális Magazinba ír színikritikákat, hosszú évek óta dolgozik nézőtéri… (tovább)

Ad Librum, 2018
Ad Librum, 2018
184 oldal · puhatáblás · ISBN: 9786155758164 · Illusztrálta: Karai Klaudia

Lovász-Horváth Nikolett: Vastapsfelelősök

Lovász-Horváth Nikolett: Vastapsfelelősök A kulisszák mesterei a színház titkairól

Bizonyára mindenki járt már színházban és nézett végig egy, vagy akár sok előadást. Amely előadások általában olajozottan mennek, legalábbis nekünk nézőknek, mindig úgy tűnik. És ez az esetek többségében valószínűleg így is van, de ha véletlenül történik valami apró baki, akkor a színpad hátsó részén tartózkodó emberek tesznek arról, hogy mi, nézők lehetőleg semmit se vegyünk észre.

Ebben a könyvben legfőképpen ezekről az emberekről lesz szó, azokról akik időt, energiát nem kímélve dolgoznak hosszú heteken át, hogy színpadra állítsák a következő darabot.
Betekinthetünk a függöny mögé, megtudhatjuk milyen drámák zajlanak egy-egy előadás hátterében, mi történik, ha egy jelentőségteljes pillanatban a színész elfelejti a szövegét, hogyan dolgoznak a rendezők, mi a feladata az ügyelőnek, az öltöztetőknek, a kellékeseknek és a többi nagyon fontos színházi dolgozónak, mennyire rajtuk is múlik, hogy a show elindulhasson.
Akit érdekel a színházi világ háttere, szeretne olvasni arról, hogy mi van a függöny mögött, mi minden történhet és történik egy színházban, amíg az előadás megszületik, vicces és bravúros eseményekről, annak mindenképpen ajánlom elolvasásra ezt a könyvet.
Bővebben: http://konyvutca.blogspot.com/2018/07/lovasz-horvath-ni…

Chris
Lovász-Horváth Nikolett: Vastapsfelelősök

Lovász-Horváth Nikolett könyvébe egészen véletlenül futottam bele, azonban – mint színházrajongó ember – azonnal felkeltette az érdeklődésemet. Igaz, eleinte kicsit féltem is tőle, hogy mennyire lesz bulvár az egész (erre utalt egy félmondat a kiadói fülszövegben), de szerencsére csalódtam: a Vastapsfelelősök egy olyan kötet, amelynek minden sorát élvezet olvasni.

Azt mindannyian tudjuk, hogy mi is pontosan egy színész vagy egy rendező munkája (vagy mégsem? – erről egy kicsit később). De valóban csak rajtuk múlik a siker? Korántsem. Ott van a díszlettervező, a díszletező, a sminkes, a fodrász, a kellékes, a fény- és hangtechnikus, a nézőtéri dolgozó, a jegyértékesítő, a koreográfus, a jelmeztervező, az öltöztető, a súgó, a dramaturg, és talán még sorolhatnánk hosszan azon szakmákat, amik elengedhetetlenek ahhoz, hogy a nézők elégedetten álljon fel egy-egy előadás után. Lovász-Horváth Nikolett könyvében a szakmák legkiválóbbjai, valamint a velük dolgozó színészek és rendezők mesélnek ezekről a területekről, így egészen izgalmas módon tárul fel előttünk a színház csodálatos világa.

Biztosan nem ez az első olyan mű a világtörténelemben, amely a színház kulisszáiról ír, de Magyarországon, a XXI. században mindenképpen hiánypótlónak mondható. Sajnos nem egyszer hallottam olyan kijelentéseket, hogy a színésznek könnyű, csak bemegy a színpadra, elmondja a szöveget, talán egy kicsit játszik is, majd kimegy, és végül learatja a babérokat. Vagy például, hogy a rendező annyit tesz, hogy a próbán elmondja, hogy ki mikor hol jön be, hova áll, majd hol megy ki. Nos, képzelhetjük, ha még ezekről a nyilvánvaló(nak vélt) munkáról így vélekednek páran, mi a helyzet a többiekkel, akik a háttérben munkálkodnak.

A Vastapsfelelősök éppen ezen a szomorú helyzeten kíván változtatni. Sorba veszi, hogy a színház dolgozói pontosan milyen munkát is végeznek, milyen nehézségekkel kell megküzdeniük, és azt is, hogy nem egyszer valóban rajtuk múlik az előadás sikere. És mindezt roppant érdekes módon, cseppet sem száraz tényirodalomként írja le: a szakmabelieket kérdezi, valamint ismert színészek idéznek fel olyan emlékeket, amelyek az egyes háttérmunkásokhoz köthető, így egy egészen emberi, mégis érthető és átfogó képet kapunk a színház világáról.

Számomra inkább ezekért a történetekért volt érdekes a kötet olvasása, hiszen igazi színházrajongóként és félig-meddig –csinálóként tisztában voltam azzal, hogy mennyi munkával jár egy-egy új bemutató. Amiről sajnos nem ejt ilyen formában szót a kötet, hogy általában pont ők azok az emberek, akik tényleg szeretik a színház világát, hiszen – sajnos – nevetségesen kevés fizetésért dolgoznak keményen, és nem éppen a legjobb időbeosztásban. Ők azok, akik nem a hírnév miatt vágynak a színház közelségére, hanem igazi szerelemből. Ezért is kell őket annyira megbecsülnünk, és ahogyan a kötetben is írja a szerzőnő, időnként hálával gondolnunk rájuk. Mert hiába zseniális egy színész, hiába kiváló egy rendező, az élmény fele akkora sem lenne, ha nem állna mögöttük több tucat ember.

A kötetet ajánlom azoknak, akit kicsit is érdekel a színház világa, de az igazi rajongók vigyázzanak: a szerzőnő olyan átéléssel mutatja be ezeket a munkákat, hogy kedvünk lenne azonnal felmondani a munkahelyünkön, hogy elszegődjünk valamelyik teátrumhoz, mondhatni, bármilyen pozícióra.

Miskolczi_Dora
Lovász-Horváth Nikolett: Vastapsfelelősök

Rendkívül érdekes könyv, olyan berkeken belüli sztorikat is olvashatunk benne, amit máshol nem. Ezzel a könyv nem válik száraz, leíró jellegű írássá.
Külön tetszik a könyv fejezetek struktúrája, nagyon érdekesen jeleníti meg az egyes kulcsszereplőket, akik lehetővé teszi a színházi produkciók létrejöttét.
A könyv a színházi élet komplexitását mutatja be, rávilágítva hogy egy darab létrejötte mennyi ember munkája, amire egy előadás alatt nem is gondolnánk.

Sok érdekességet tartogat a rendszeresen színházba járó nézőközönségnek, akik bizonyosan más szemmel nézik a könyv olvasása után a darabokat.

Én imádtam. :)

KiralyE
Lovász-Horváth Nikolett: Vastapsfelelősök

A Vastapsfelelősök egy érdekes történetrendszer, olyan eseményekről számol be nekünk, amelyek eddig csak a szakmai körön belül voltak ismertek. Horváth-Lovász Nikolett szép gyűjtőmunkát végzett, hálásak lehetünk neki, hogy immár a laikus színház rajongók is igazi betekintést nyerhetnek a kulisszák mögé. Az olvasó beavatottnak érzi magát.
Az írás könnyű, olvasmányos, humoros, ahol viccesnek kell lennie, de komoly helyzetekben érezteti velünk a színházi szakma kihívásait.
Én személy szerint, várom a történetsorozat folytatását!

ritter
Lovász-Horváth Nikolett: Vastapsfelelősök

Bármennyire érdekel is a színházak világa, eddig nem olvastam még olyan könyvet, ami ennyire olvasmányos és közérthető formában szólt volna a színház „másik” – a közönség által nem, vagy alig látható – oldaláról. Amely pedig legalább annyira érdekes, mint a színpad maga, csak persze másképp.
Az egyetlen, amit hiányoltam, az utószó, mert abban talán szerepelt volna ez a mondat is: „Folytatása következik!” De ugye így lesz…? :)

J_Ágnes
Lovász-Horváth Nikolett: Vastapsfelelősök

Nagyon tetszett a könyv. Leginkább a színészek által elmesélt sztorikat kedveltem. Ugyanakkor meglepett, hogy mennyi ember összetett és megfeszített munkájára van szükség egy sikeres előadás színpadra állításához. Nagyon olvasmányos és minden részlete élvezhető a könyvnek. Csak ajánlani tudom.

Kozma_Krisztina
Lovász-Horváth Nikolett: Vastapsfelelősök

Imádtam olvasni a könyvet. Sok titkot,apró részletet árul el a színház világáról.A könyvnek köszönhetően kiderül,mennyi munka,szervezés,odafigyelés kell ahhoz,hogy az előadás tökéletesen sikerüljön. Remek sztorikat olvashatunk,bevallom őszintén ez az írás sok mosolyt csalt az arcomra!

totestiefel
Lovász-Horváth Nikolett: Vastapsfelelősök

Mindenkinek csak ajánlani tudom, akit akárcsak egy kicsit is érdekel a színházi világ. Élvezetes olvasmány, amolyan „játszva tanulós”, hiszen szórakoztató formában ismerhetünk meg olyan háttérszakmákat, amelyekről eddig maximum ködös elképzeléseink lehettek. A megszólaltatott emberek egytől-egyig a szakma elkötelezett hívei, a színház szerelmesei. Jó ötlet volt a háttérben dolgozókra is rávilágítani a reflektorfényt, amellett, hogy számos ismert arctól is olvashatunk elképesztő sztorikat.
Összességében egy kifejezetten olvasmányos kis könyvvel van dolgunk, ami után biztosan egész más szemmel ülünk be a nézőtérre.

Andrea_Selymes
Lovász-Horváth Nikolett: Vastapsfelelősök

Végre megtudtam, mi van a függöny mögött…Nagyon jó, hogy sztorikkal tűzdelve van megírva ez a könyv, így letehetetlen! Ajánlom mindenkinek!

Ruby
Lovász-Horváth Nikolett: Vastapsfelelősök

Nagyon érdekes volt olvasni ezt a könyvet, a sok idézet és történet is tetszett. :)

Bea_Könyvutca P

Persze az is előfordul, hogy ez a kis „tréfa” megbosszulja magát… Egy neves színésznek fel kellett olvasnia egy levelet a színpadon, ezért azt a szöveget soha nem tanulta meg. Fiatal és meglehetősen tréfás kedvű kollégája, aki a levélhozó inast játszotta, úgy gondolta, hogy megvicceli, és egy üres papírt vitt be a levél helyett. „Levele érkezett, nagyságos úr” , nyújtotta át az összehajtogatott lapot. Ám miután az idősebb kolléga széthajtogatta az üres lapot, rezzenéstelen arccal így fordult felé: „Nincs nálam a szemüvegem. Fiam, felolvasná nekem?”

Bea_Könyvutca P

Az utolsó előadás azonban mindig fájdalmas, nem csupán a színészek, a műszak számára is, hiszen valahol mindegyik előadás a közös „gyermekük”. Régen nagy divatja volt a darabtemetésnek, talán (ha szerencsések vagyunk) vidéki színházakban ma is találkozhatunk vele. Ilyenkor a színészek a műszakkal közösen „eltemetik” az előadást, és különféle csínytevésekkel törnek borsot egymás orra alá. Volt például egy olyan Pál utcai fiúk – előadás, amelyen a műszak azzal kedveskedett a színészeknek, hogy a medencébe élő pontyokat rakott. Megesett, hogy a fuvolások „szenvedték meg” a tréfát, mert pirospaprikával kenték be a hangszereiket. Olyan is előfordult, hogy valódi alkoholt kaptak a szereplők az alkoholmentes italok helyett.

Bea_Könyvutca P

Hevér Gábornak is egy aprócska tévesztés tette emlékezetessé az egyik gyermekelőadást, amelyben játszik. A Túl a Maszat hegyen című előadásba ugrottam be. …Ekkor kicsit udvarolnom kell a főnökömnek, Szeplőtlen Szilviának, akit Hegyi Barbara alakít. Én vagyok a beépített kémje, és magyarázom neki, hogy mit kell megoldani és hogy magánakcióra lesz szükség. Ehhez az a szövegem, hogy »A küldetéshez pár dolgot kérhetek? Csupán a szokásos kémkellékeket« Egyik alkalommal hátrafordultam, sármosan, szmokingban, lenyalt hajjal és azt mondtam: »A küldetéshez pár dolgot kérhetek? Csupán a szopásos kémkellékeket. « Ült lent ötszázötven gyerek, Barbarának egy kicsit megrándult a szemöldöke, és aztán együtt kivonultunk…

Bea_Könyvutca P

Simon Kornél pedig nem saját, hanem kollégája nyelvbotlásának „áldozatává” vált. "Van a Sok hűhó semmiért című darabban egy mondat, amelyet Leonato mond a papnak, aki akkor én voltam: »Te miért keresel ócska kifogást, hogy nyilvánvaló bűnét eltakard?« Ehelyett azonban a kolléga azt monda: »Te miért keresel ócska fikogást, hogy nyilvánvaló bűnét eltakard?« És a fikogás után még rám is nézett, majd befordult hátra. Na, ezen kifeküdtem, ezt a »fikogást« nem bírtam ki nevetés nélkül.

Bea_Könyvutca P

Ahogy a ruhatárosok is találkoztak már mindennel. A bőröndök, rollerek, járókeretek, tolószékek már mindennaposak a ruhatári pultok mögött. Akadt azonban olyan helyzet is, amikor a ruhatáros szeme is elkerekedett, mert egy fiatal pár egy csecsemőt adott be megőrzésre az előadás idejére. Bár lehet, hogy csak így akartak spórolni a bébiszitteren, de azért el tudjuk képzelni szegény ruhatáros arcát, amikor a kezébe nyomták a kisbabát…

Bea_Könyvutca P

Ahogy mondják, nagyon fontos, hogy jó kapcsolatuk legyen a színészekkel, és képesek legyenek megnyugtatni őket, ha arra van szükség. Vagy éppen társulnak a babonáikhoz. Az egyik művésznő például csak akkor hajlandó kilépni az öltözőből, ha előtte háromszor megköpködik. Olyan is akad, aki pedig csak szorítós harisnyában hajlandó színpadra lépni. Egy jó öltöztetőnek mindent tudnia kell.

LovászNikolett

Adódnak olyan helyzetek is, amikor valamilyen különös oknál fogva egy kellék a színész ellen fordul. Lengyel Tamásnak van erről egy élénk emléke. „Van az a mondás, hogy ha a színpadra bekerül egy fegyver, akkor annak el kell sülnie. Ez így is történt a Bűn és bűnhődés főpróbáján, a Vígszínházban. Van egy olyan rész az előadásban, amikor Szvidrigajlov, akit én játszottam, egyszer csak kigombolja az ingét, odatesz egy fegyvert a mellkasához, és azt mondja, hogy ha nem szeretsz, akkor lőj le. Szonja, akit Bata Éva játszott, egy darabig tiltakozik. Aztán – mivel olyan mély gyűlölet van benne a másik iránt – elsüti a fegyvert. Előtte persze lead egy figyelmeztető lövést a levegőbe.

Mivel az előző próbán nem sült el a fegyver, azt találták ki, hogy amennyiben ez ismét előfordul, abban a pillanatban kintről is leadnak egy lövést, hogy az illúzió megmaradjon. Aztán az egyik házi főpróbán nem sült el a fegyver a figyelmeztető lövésnél, de amikor az Éva odatette a mellkasomhoz a pisztolyt, akkor szerencsétlenségemre az elsült. Egyszer csak minden valószerűvé vált, lefagyott a nézőtér, a rendező, az asszisztens és én is döbbenten néztem. Jött ki a füst a mellkasomból. Nem lehetett látni vagy tudni, hogy pontosan mi történt. Aztán, mint ahogy a filmekben, egyszer csak cseppenként elkezdett folyni a mellkasomból a vér. Olyan nagy volt az adrenalin bennem, hogy nem éreztem semmilyen fájdalmat. Nem tudtam, hogy konkrétan mi történt velem, csak annyit kérdeztem: »Ti átlőttetek engem, bazd meg?« Leállt a próba, mindenki felrohant hozzám. A mellkasomon volt egy nagy seb, de szerencsére csak égési sérülés, és igazából semmi komoly nem történt.”

123. oldal, 7. fejezet - Vastasfelelősök (Ad Librum, 2018)