Válogatós 14 csillagozás

Óvodások verses kalendáriuma
Lovász Andrea (szerk.): Válogatós

Mit dudorásszon a kis óvodás öltözés vagy buszozás közben? Kellene egy igazán vicces állatos mondóka? Esetleg egy új kiszámolós versike? Mivel várjuk a Mikulást? Mivel köszöntsük az anyukákat? A kötetben mindez, és még sok más téma is megtalálható a magyar nyelvű gyerekköltészet legjavából: több mint 70 költő közel 300 verse.

A Válogatós költeményei az óvodai évkör jeles ünnepeihez és a gyerekek hétköznapi tevékenységeihez kapcsolódnak (család, foglalkozások, időjárás, játékok, napirend, fák, kert, fiúk-lányok, utazás, állatok stb.) – így az antológia kalendárium is. A néphagyományban megőrzött jeles napokhoz, a keresztény, a nemzeti és az újabb ünnepekhez is válogattunk verseket, így minden óvodai nap sokszínű nyelvi kalandjátékká változhat.

Olvassanak jó verseket, legyenek válogatósak!

Eredeti megjelenés éve: 2014

A művek szerzői: Ágh István, Balázs Imre József, Barak László, Bartos Erika, Bárdosi Németh János, Bella István, Bertók László, Birtalan Ferenc, Csanádi Imre, Csík Mónika, Csoóri Sándor, Devecseri Gábor, Eörsi István, Fecske Csaba, Garaczi László, Gáti István, Gryllus Vilmos, Gyárfás Endre, Gyurkovics Tibor, Hárs Ernő, Havasi Attila, Janicsák István, Jász Attila, József Attila, Kántor Péter, Kányádi Sándor, Keresztesi József, Kiss Anna, Kiss Judit Ágnes, Kiss Ottó, Kollár Árpád, Kormos István, Kovács András Ferenc, Kőrössi P. József, Krusovszky Dénes, Kukorelly Endre, Lackfi János, László Noémi, Markó Béla, Miklya Zsolt, Móra Ferenc, Móricz Zsigmond, Mosonyi Aliz, Nagy László, Nemes Nagy Ágnes, Nyulász Péter, Orbán Ottó, Páskándi Géza, Petőcz András, Petőfi Sándor, Radnóti Miklós, Ranschburg Jenő, Schein Gábor, Szabó Lőrinc, Szabó T. Anna, Szép Ernő, Szepesi Attila, Szilágyi Domokos, Tamkó Sirató Károly, Tandori Dezső, Tarbay Ede, Tóth Ágnes, Tóth Bálint, Tóth Krisztina, Turbuly Lilla, Utassy József, Varró Dániel, Végh György, Veress Miklós, Vörös István, Weöres Sándor, Zelk Zoltán

Cerkabella, Szentendre, 2014
344 oldal · ISBN: 9789639820548 · Illusztrálta: Kismarty-Lechner Zita

Juci P

Lovász Andrea (szerk.): Válogatós Óvodások verses kalendáriuma

Szerintem ez egy jó válogatás, főleg az elején volt sok, amit még nem ismertem, és kellemes meglepetés volt. Az illusztrációk is kifejezetten tetszettek, meg az egész könyv szép, jó kézbe venni. Óvodapedagógusoknak is jól használható, tematikusan vannak benne csoportosítva a versek, és nagyon bőséges válogatás.
Ui.: Viszont ha valaki még egyszer beleteszi ezt a verset egy gyerekverses antológiába, a falnak megyek: http://moly.hu/idezetek/106596. Könyörgök, ez nem gyerekvers…

Honey_Fly P

Lovász Andrea (szerk.): Válogatós Óvodások verses kalendáriuma

Nagyon jó válogatás. Szülinapi ajándék, így az augusztussal kezdtük az olvasást (jó sokszor egymás után) és később kezdtük az elejétől. A versek közt van sok klasszikus de kapott helyet rengeteg kortárs szerző is. Mivel rengeteg költemény fért be a könyvbe így annyira nem meglepő, hogy a színvonal néhol kicsit ingadozik. Vagy csak nem értek a modern költészethez :) Az illusztrációk nincsenek túlbonyolítva de a háromévesnek és nekem is tetszenek. Összességében jó élmény volt az olvasás és a hónapos tematika pedig gondoskodik róla, hogy rendszeresen előkerüljön a polcról ez a verseskötet.

Renkou

Lovász Andrea (szerk.): Válogatós Óvodások verses kalendáriuma

Imádom és számomra tökéletes válogatás. Rengeteg kedvenc ovis versemet megtaláltam benne és találtam új kedvenceket is.
Az illusztrációk szerintem kicsit furák, de illenek a könyvhöz. Eszternek a százlábús vers a kedvence belőle. Mindenképp jó lenne egy saját példány ebből a könyvtári helyett (bár úgy látom, egy darabig még ezt nem viszem vissza).

dianna76 P

Lovász Andrea (szerk.): Válogatós Óvodások verses kalendáriuma

Attól függetlenül, hogy akadtak benne nekem nem tetsző versek, igényes válogatás. S azért, mert mind a modern alkotások, mind a klasszikus versek helyet kaptak a kötetben. Így kerülhettek egymás mellé Zelk Zoltán ismert versei, és Kiss Ottó gyermekszájú sorai. Megtaláltam benne kedvenc verseimből is többet. Halász Judit megzenésített munkái egy részének eredeti rímei is olvashatóak a kötetben. A hónapos bontásnál nem mindenhol értettem, hogy adott téma miért pont oda került besorolásra. Az iskola pl. nekem inkább a szeptemberi hónapot jelképezhetné. A novembernél megjelentetett altató versek besorolását utólag magyaráztam meg magamnak: a természet ebben a hónapban aludni tér. Ami külön említést érdemel, hogy a versek mellett a szerkesztő a gyerekeknél a számok és betűk megismerését is elősegíti. A tartalmi résznél a költők betűrendi besorolása alapján is megtalálhatóak a versek helyei. Itt látható, hogy melyik az az alkotó, amelyiknek legtöbb verse szerepel a kötetben. Természetesen Weöres Sándor. Viszont méltatlanul kevésnek találtam Zelk Zoltán alkotásait. Azért ennél több gyermekverse van szerintem. A válogatásban olvasott Ranschburg Jenő életképű, keserédes, gyermekszájból vett sorai alapján várólistáztam a verses kötetét.
Írhatnám, hogy tetszettek az illusztrációk a maguk egyszerűségében, de sajnos annyira nem. Sokkal jobban örültem volna valami szép, bájos rajzoknak.

Cerkabella, Szentendre, 2014
344 oldal · ISBN: 9789639820548 · Illusztrálta: Kismarty-Lechner Zita

Lovász Andrea (szerk.): Válogatós Óvodások verses kalendáriuma

A rajzok nem tetszenek. A színük sem tetszik. A versek egy jelentős része szintén nem. De vannak benne jók, meg a kezdeményezés is helyes.

Esztics

Imádtam! :) Minden óvodapedagógus tárházába kötelező! :D

vermoly

Lovász Andrea (szerk.): Válogatós Óvodások verses kalendáriuma

Egyenlőre nem nagyon szeretjük az 5 évesemmel. Hiába veszem le a polcról, és ajánlgatom, 1-2 vers után más verses könyvet kér. Bár ebben is van sok jó klasszikus ismert vers, de a kortárs versek nagy részével én sem tudok mit kezdeni, sem a ritmussal, sem a tartalommal. Az illusztrációk logikájára sem jöttem rá. Miért épp az a bizonyos betű, szó van a következő verscsoport előtt, miért épp abban a sorrendben. Egyedül a hónapok vannak sorrendben, de az adott hónaphoz került versek sem mindig vannak a “helyükön” az én logikám szerint.

Judy22

Nagyon vegyesvágott volt.
Némelyik verset cenzúráztam.
Némelyik versek tetszettek nekem vagy Danci lánykámnak…

Benne van minden
Krusovszky Dénes

Leguggolok a pocsolya mellé és nézem,
benne van az ég, felhők úsznak rajta,
benne van egy házfal, ami fölém hajol,
a párkányon ülő galamb is tükröződik benne,
meg egy néni, aki húzós kocsijával a piac felé indul.

Anya rámszól, hogy menjünk most már,
de én nem akarok elmozdulni innen,
mert ebben a pocsolyában tényleg minden benne van,
én is benne vagyok, és benne van anya is,
ahogy odalép mellém és elcipel magával.

62. oldal · Krusovszky Dénes

Virágosat álmodtam
Ágh István

Édesanyám,
virágosat álmodtam,
napraforgó
virág voltam álmomban,

édesanyám,
te meg fényes nap voltál,
napkeltétől

Kellene kis kert, bő-termő,
léc-kapuján kis réz-csengő.
Kellene még
        két fakerék,
s egy taligát rá föltennék.

82. oldal · Weöres Sándor

Boglárka_Madar P

Hol alszik a villamos?
Varró Dániel

Ha az ég már csillagos,
hol alszik a villamos?
Hová utast sose visz be,
megy aludni a remizbe.

A markoló este hol van?
A markolóparkolóban.

Hol laknak a díszhalak?
Kérlekszépen, víz alatt.

Hát a csíkos farkú makik?
Legtöbb Afrikában lakik,
bár én mondjuk párat leltem,
máshol is: az állatkertben.

Hol laknak az ufók? Ott,
hol a felhők pufókok.
Gondjuk nincs egy szál sem, köszi,
űrhajójuk csillagközi.

159. oldal · Varró Dániel

imma AP

LAKOMÁRA HÍVUNK MINDEN VÁLOGATÓS OVIST, FINOM VERSEKET, JÓ SZAVAKAT KÓSTOLNI GYERTEK!
                                                                Máté Angi

Máté Angi