Mit dudorásszon a kis óvodás öltözés vagy buszozás közben? Kellene egy igazán vicces állatos mondóka? Esetleg egy új kiszámolós versike? Mivel várjuk a Mikulást? Mivel köszöntsük az anyukákat? A kötetben mindez, és még sok más téma is megtalálható a magyar nyelvű gyerekköltészet legjavából: több mint 70 költő közel 300 verse.
A Válogatós költeményei az óvodai évkör jeles ünnepeihez és a gyerekek hétköznapi tevékenységeihez kapcsolódnak (család, foglalkozások, időjárás, játékok, napirend, fák, kert, fiúk-lányok, utazás, állatok stb.) – így az antológia kalendárium is. A néphagyományban megőrzött jeles napokhoz, a keresztény, a nemzeti és az újabb ünnepekhez is válogattunk verseket, így minden óvodai nap sokszínű nyelvi kalandjátékká változhat.
Szerintem ez egy jó válogatás, főleg az elején volt sok, amit még nem ismertem, és kellemes meglepetés volt. Az illusztrációk is kifejezetten tetszettek, meg az egész könyv szép, jó kézbe venni. Óvodapedagógusoknak is jól használható, tematikusan vannak benne csoportosítva a versek, és nagyon bőséges válogatás.
Ui.: Viszont ha valaki még egyszer beleteszi ezt a verset egy gyerekverses antológiába, a falnak megyek: http://moly.hu/idezetek/106596. Könyörgök, ez nem gyerekvers…
Nagyon jó válogatás. Szülinapi ajándék, így az augusztussal kezdtük az olvasást (jó sokszor egymás után) és később kezdtük az elejétől. A versek közt van sok klasszikus de kapott helyet rengeteg kortárs szerző is. Mivel rengeteg költemény fért be a könyvbe így annyira nem meglepő, hogy a színvonal néhol kicsit ingadozik. Vagy csak nem értek a modern költészethez :) Az illusztrációk nincsenek túlbonyolítva de a háromévesnek és nekem is tetszenek. Összességében jó élmény volt az olvasás és a hónapos tematika pedig gondoskodik róla, hogy rendszeresen előkerüljön a polcról ez a verseskötet.
Imádom és számomra tökéletes válogatás. Rengeteg kedvenc ovis versemet megtaláltam benne és találtam új kedvenceket is.
Az illusztrációk szerintem kicsit furák, de illenek a könyvhöz. Eszternek a százlábús vers a kedvence belőle. Mindenképp jó lenne egy saját példány ebből a könyvtári helyett (bár úgy látom, egy darabig még ezt nem viszem vissza).
Attól függetlenül, hogy akadtak benne nekem nem tetsző versek, igényes válogatás. S azért, mert mind a modern alkotások, mind a klasszikus versek helyet kaptak a kötetben. Így kerülhettek egymás mellé Zelk Zoltán ismert versei, és Kiss Ottó gyermekszájú sorai. Megtaláltam benne kedvenc verseimből is többet. Halász Judit megzenésített munkái egy részének eredeti rímei is olvashatóak a kötetben. A hónapos bontásnál nem mindenhol értettem, hogy adott téma miért pont oda került besorolásra. Az iskola pl. nekem inkább a szeptemberi hónapot jelképezhetné. A novembernél megjelentetett altató versek besorolását utólag magyaráztam meg magamnak: a természet ebben a hónapban aludni tér. Ami külön említést érdemel, hogy a versek mellett a szerkesztő a gyerekeknél a számok és betűk megismerését is elősegíti. A tartalmi résznél a költők betűrendi besorolása alapján is megtalálhatóak a versek helyei. Itt látható, hogy melyik az az alkotó, amelyiknek legtöbb verse szerepel a kötetben. Természetesen Weöres Sándor. Viszont méltatlanul kevésnek találtam Zelk Zoltán alkotásait. Azért ennél több gyermekverse van szerintem. A válogatásban olvasott Ranschburg Jenő életképű, keserédes, gyermekszájból vett sorai alapján várólistáztam a verses kötetét.
Írhatnám, hogy tetszettek az illusztrációk a maguk egyszerűségében, de sajnos annyira nem. Sokkal jobban örültem volna valami szép, bájos rajzoknak.
Nagyon jó kis válogatás, egy időben rengeteget olvastuk. Én elégedett voltam azzal, hogy melyik költő melyik és hány verse került a kötetbe. Kifejezetten jó kis válogatás, nyilván nem egyedülálló és nem pótolja a költők saját köteteit.
De mindenképpen 5 csillag.
Jó kis válogatás, bár változó színvonalúak a versek. Ám az óvónéniknek is mindenféle gyerekhez meg kell találniuk a “testhezálló”, az ő szájából jól hangzó verset egy-egy ünnepre készülve. Innen lehet válogatni ilyet is, olyat is. Komolyat, vicceset, butácskát, hosszabbat, nyúlfarknyit. A legtöbbjét ismertem gyermekkorom könyveiből, Kaláka- vagy más feldolgozásokból, sőt emlékszem sok régi könyvillusztrációra is. Hogy ezek a rajzok is megmaradnak-e évtizedekig a gyerekek emlékeiben, na, azt erősen kétlem.
Leguggolok a pocsolya mellé és nézem,
benne van az ég, felhők úsznak rajta,
benne van egy házfal, ami fölém hajol,
a párkányon ülő galamb is tükröződik benne,
meg egy néni, aki húzós kocsijával a piac felé indul.
Anya rámszól, hogy menjünk most már,
de én nem akarok elmozdulni innen,
mert ebben a pocsolyában tényleg minden benne van,
én is benne vagyok, és benne van anya is,
ahogy odalép mellém és elcipel magával.