Toppantós 13 csillagozás

Legkisebbek mondókás- és verseskönyve
Lovász Andrea (szerk.): Toppantós

Mikor kezdjünk mondókázni egy kisgyerekkel? Ha lehet, még akkor, amikor anya pocakjában lakik. És aztán mindig, mindenhol, minden alkalommal: ringatás, öltöztetés, etetés, fürdetés, altatás közben – játsszuk és dudorásszuk végig együtt vele a napokat.
A Toppantós a legkisebbeknek készült: a népköltészeti és gyerekirodalmi szövegek legjavát válogattuk ki. A legegyszerűbb dajkarímektől kezdve egészen a verses mesékig, játékmondókákig, találós kérdésekig sok-sok mondogatni valót kínálunk.
Mivel az egyes népi gyerekmondókák variációinak száma végtelen, mi csak egy-egy változatot mutatunk be, ám arra biztatunk minden olvasót, bátran változtasson, költse át, írja újra ezeket – úgy, ahogyan ő tanulta, ahogyan ő szereti, vagy ahogyan a gyerekének tetszik. S reméljük, azt is felfedezik, mennyi játéklehetőség rejlik a kortárs magyar gyerekirodalom remekeiben!

Eredeti megjelenés éve: 2016

A művek szerzői: Ágh István, Balázs Imre József, Balogh József, Bartos Erika, Bertók László, Birtalan Ferenc, Buda Ferenc, Csanádi Imre, Csoóri Sándor, Dénes György, Drégely László, Fecske Csaba, Garaczi László, Gazdag Erzsi, Gryllus Vilmos, Gyurcsó István, Jancsik Pál, Janicsák István, Jánky Béla, Jász Attila, Jung Károly, Kántor Péter, Kányádi Sándor, Kiss Benedek, Kiss Ottó, Kovács András Ferenc, Lackfi János, Marék Veronika, Miklya Zsolt, Monoszlóy Dezső, Nemes Nagy Ágnes, Nyulász Péter, Orbán Ottó, Osvát Erzsébet, Pákolitz István, Péter Erika, Pinczési Judit, Rákos Sándor, Simkó Tibor, Szabó Lőrinc, Szabó T. Anna, Szepesi Attila, Szilágyi Domokos, Szűcs Imre, Tamkó Sirató Károly, Tarbay Ede, Ténagy Sándor, Tóth Krisztina, Utassy József, Varga Imre, Varró Dániel, Weöres Sándor

Cerkabella, Szentendre, 2016
280 oldal · keménytáblás · ISBN: 9789639820821 · Illusztrálta: Kismarty-Lechner Zita

Futóhomok P

Lovász Andrea (szerk.): Toppantós Legkisebbek mondókás- és verseskönyve

Látatlanban talán azt mondom: a mondókás gyűjtemények elárasztják a gyerekkönyves piacot, ráadásul igényesek közül (is) választhatunk. Minek egy újabb? Lovász Andrea válogatása mégis levett a lábamról: a kötetben ott vannak a klasszikus, „mindenképpen át akarjuk menteni a következő generációba is” versek Weörestől, Nemes Nagytól stb.-; egy alapos merítés a kortárs kincsekből és az előbbieket körülölelve a népköltészet ringatói, találósai, kiszámolói. A tartalomjegyzék figyelemreméltóan alapos: a Toppantósban szerző-, cím-, műfaj- és téma alapján keresgélhetünk.
Az illusztrációk: az oldalakon néha felbukkan egy jelzésértékű mókus vagy maci tiszta, vidám színekben. Azaz itt nincsenek mesélős, böngészős, gyermeket marasztaló rajzok, a könyv a szülőket kínálja meg a feladattal: elevenítsük fel, tanuljuk meg és mondjuk a verseket:) A borító szerint a legkisebbek a célközönség, de a mondókázásnak van egy kortól független varázslatos ereje. Próbáljátok ki pl. ezt nehéz hétfők előtt:
"Kendervászon, lenvászon,
ezt a hegyet még megmászom"
/N.N.Á./

dianna76 P

Lovász Andrea (szerk.): Toppantós Legkisebbek mondókás- és verseskönyve

Nagyjából ugyanazt tudom erről a gyűjteményről is írni, mint az óvodás/kisiskolás korosztályt megcélzó társkötetről. Voltak benne nagyon jók, és olyanok is amiket nem bántam volna, ha nem olvasok. Némelyiknek nem láttam át az értelmét. Rengeteg számomra ismerős mondóka, versike volt a kötetben, de egy-egy kicsit más szöveggel rémlik. Volt több, amelyik népdalként elevenedett föl olvasás közben. Némelyik mondóka mellé jó lett volna egy kis utasítás: mit csináljunk közben a gyermekkel, mikor mondogassuk stb. Bár hellyel-közzel adja magát. A nyelvtörők, és hangutánzó rímek nagyon tetszettek. A találós kérdések megleptek, mert nem is voltak olyan könnyűek.
Nem az a kötet, amit feltétlenül újra elővennék, de egyszer érdemes volt elolvasni.

Cerkabella, Szentendre, 2016
Lynn

Lovász Andrea (szerk.): Toppantós Legkisebbek mondókás- és verseskönyve

Kivitelezésből jeles, de tartalamileg annyira nem fogott meg.
Nekem elég vegyes felvágottnak tűnik. Vannak benne szerethető versek, mondókák és olyanok is, amik semmilyen érzést nem váltottak ki belőlem. Van pár, amit ismétleni fogunk itthon és arra mindenképpen jó volt, hogy tudjam, kitől szeretnék meg olvasni.

Wágner_Borbála

Lovász Andrea (szerk.): Toppantós Legkisebbek mondókás- és verseskönyve

A legkisebbeknek szól és mégis a felnőtteknek. Ez már a mondókás könyvek kézikönyve. Rengeteg mondóka van benne. Klasszikus és kortárs vegyesen. Képekből nincs sok, ezért is szól igazán a felnőtteknek. Tematikus elrendezésben minden élethelyzethez időszakhoz és külön állatos évszakos stb csoportokban. Ha valakinek nincs mondókás könyve és szeretne egyet, de csak egyet, akkor én ezt szívből merem ajánlani.

almosehes

Lovász Andrea (szerk.): Toppantós Legkisebbek mondókás- és verseskönyve

Szuper kis válogatás! A fél csillag levonás csak a kötetben előforduló néhány töltelék-mondókának szól.
A kisfiamnak hangosan olvastam fel, a legjobbakat megjelöltem, minden nap visszatérünk rájuk. Másoknak is ajánlom.

nikolett_z

Lovász Andrea (szerk.): Toppantós Legkisebbek mondókás- és verseskönyve

Én valahogy sokkal többre számítottam, nem mondhatnám, hogy nagyon tetszett.
Vannak a versek és mondókák közt aranyos régi és modern írások is, de számomra javarészt értelmetlen és erőltetett dolgokból tevődik össze az egész.
A kisebbik táborba tartoznak azok a versek és mondókák, amiket együtt mondtunk kislányommal és látszott, hogy tényleg élvezi őket. Ilyen pl. a Dióbél bácsi és az Akinek a szeme kék, stb. Ezeket többször is elmondtuk, tényleg aranyosak. :)
A nagyobbik táborban pedig szerintem zagyvaságok vannak… a vers/mondóka végén csak összenéztünk kislányommal és bíztunk benne, hogy a következő értelmesebb lesz. Sőt, olyan is van, ami véleményem szerint már egyenesen gáz, nem is értem, hogy lehet az ilyeneket versnek nevezni. Pl. Tóth Krisztina: Marci öltözködik című „verse”. Az utolsó versszaka így szól:
"Segítség, segítség!
Beszorult a Marci haja!
Csak az húzza a nadrágot
a fejére, aki hülye."
De most tényleg, ez csak szerintem gagyi? :D :D

Összegezve: egyszer el lehet olvasni, még ha szenvedősen is, de… ha aranyos és élvezhető verseket és mondókákat szeretnétek olvasni, akkor hagyjátok a polcon, szerintem ezerszer jobb könyveket lehet találni a témában. :)

Kipikopi kalapács,
korán kél a kis kovács.
De egy kovács nem kovács:
csak két kovács egy kovács.

Egyik fogja a vasat,

– Kopp.

16. oldal, Nyulász Péter: Koppantó

Kávé, tea, cukor, tej,
vajon kié ez a fej?
Van rajta két kajla fül,
elöl meg az orra ül,
van egy szája meg két szeme:
ez bizony a baba feje!

12. oldal, Nyulász Péter: Buksi