Parti ​Medve 11 csillagozás

Mai szerzők állatos antológiája
Lovász Andrea (szerk.): Parti Medve

Parti Medve népes állatsereglete ismeretlen ismerősökből áll. Sok-sok állat mutatkozik be mai magyar írók meséiben és verseiben. Számláljunk tevét, etessünk macska-manót, vagy lessük meg a Görbe Bölények vonulását – a Kurtafarkú Malac takaros házikóján túl, ott, ahol a királlyá tett Medve macskaháton lovagol, ahol a budapesti öreg bálna sakkozik – bármelyik jó lehet.
A kiadvány nagy alakú, színes, albumszerű könyv. Esztétikai minőségére garanciát jelent az öt felkért illusztrátor személye: Szegedi Katalin, Kun Fruzsina, Rofusz Kinga, Szalma Edit és Takács Mari. Ezek a művészek hagyományos technikákkal klasszikus, részletgazdag, gyönyörködtetésre, böngészésre alkalmas, pompás illusztrációkkal látták el a könyvet.
Vidám ámulást-bámulást kívánunk.

Eredeti megjelenés éve: 2016

Cerkabella, Szentendre, 2016
128 oldal · keménytáblás · ISBN: 9789639820784 · Illusztrálta: Kun Fruzsina, Rofusz Kinga, Szalma Edit, Szegedi Katalin

Lovász Andrea (szerk.): Parti Medve Mai szerzők állatos antológiája

Számomra igazán az 57. oldaltól, Böszörményi Gyula meséjétől indult e könyv szeretete. Ettől kezdve a mesék kinyíltak, éltek, belopták magukat a szívembe. Morzsa néne, Pupák, és az Átmeneti Nyuszi voltak a legszimpibbek. Tetszettek.

Futóhomok>!

Lovász Andrea (szerk.): Parti Medve Mai szerzők állatos antológiája

A kötet képanyagát nézegetve büszkeség töltött el, hogy mennyi jó illusztrátorunk van és legalább kétszer ennyi nevet megemlíthetnék a kortárs palettáról, akik megállnák a helyüket egy ilyen válogatásban. A versek-mesék viszont többnyire feladat ízűek voltak: készüljön valami állatos témában, lehetőleg jópofa.

Sicc>!

Lovász Andrea (szerk.): Parti Medve Mai szerzők állatos antológiája

Nagyon vegyes antológia, vannak nagyon jó sztorik benne, és nem túl jók is. Az utolsó, lajháros mesén pedig kiakadtam. Most komolyan …… ???
Szegedi Katalin rókás illusztrációjáért (is) odavagyok, nagyon szerettem Böszörményi Morzsa nénijét és Szabó T. Anna Manó című meséjét is, Pacskovszky Zsolt beszélő kutyája pedig érdekes elképzelés.

Lovász Andrea (szerk.): Parti Medve Mai szerzők állatos antológiája

Nem egyszerű ezt a könyvet értékelni. A versek egy része nem jött be, de voltak kimondottan tetszőek is. A mesék nagy részét örömmel olvastam, de akadt olyan amit nem tudtam igazán értékelni. Az illusztrációk viszont kivétel nélkül szépek. S milyen jó érzés volt, hogy felismertem a rajz stílusából, formájából, hogy kinek a keze munkáját dicséri.
A mesék közül kiemelném a szamár és a pingvin történetét, ami nagyon tanulságos volt a barátságról, s annak értelmezéséről. Ahogy Pupák, a beszélő eb is tartogat leszűrhető gondolatot. Aztán ott a Kurtafarkú Malac esete, aki csak túr és túr. Itt már a cím is odatesz, bár első olvasásra nem jöttem rá mit is takar a Q.F.M. TOURS. Valóban el lehet gondolkodni, hogy akar e szegény túrni, vagy csak mi kényszerítjük rá majd minden mese elején eme tevékenységre. Ahogy a béka sem biztos, hogy akar királyfivá változni, tudhatjuk meg az Iszup című meséből. Manó története szintén nagyon tetszett, mert olyan kedves és szívet melengető volt. Panni és a macska is aranyos mese volt, és Lajosról a lajhárról szóló is tetszett, de az kicsit elszomorított. Vagy inkább megrendített? Van a könyvben egy legenda is, arról, hogy miért vonyítanak a farkasok a holdfény felé.
Versek közül az Állatkerti matek nyújtott szórakozást, itt az is tetszett, hogy minden egyes megemlített állat illusztráltan is jelen van. A hangya és a tehén története is jópofa volt, s a tehenet ábrázoló képen jót mosolyogtam. A Csütörtökígyó is tetszett, bár itt nem értettem a versformát, ha egyszer rím nincs a sorokban. Lackfi János Édes Róka dúdolója versét többször is elolvastam. Nagyon tetszett, és Szegedi Katalin csodás illusztrációja hozzá… Annyira gyönyörű az a róka a képen, hogy csak ámultam. De ugyanígy megcsodáltam Kun Fruzsina Pupák ábrázolását. Annyira cuki a képen a kutyus! A kismackóról szóló vers kedves volt. A hamarosan beköszöntő telet idéző Németh Zoltán írás, az Egész éjjel havazott… pedig kedves-aranyos, a vége pedig szívszorító.
A szemet gyönyörködtető illusztrációkon túl, de hát csak meg kell lesni kik is az illusztrátorok, megemlíteném az oldalszámokat kísérő, különböző fajta állatrajzokat. Összességében elmondhatom, hogy egy-két írást leszámítva öröm volt ezt a gyűjteményt olvasni. Egy az egyben nem falnám fel ismét, de jó lehet újra és újra elővenni, és szemezgetni belőle.

Cerkabella, Szentendre, 2016
koveli>!

Lovász Andrea (szerk.): Parti Medve Mai szerzők állatos antológiája

Háát, nekem ez annyira nem tetszett, de lehet,hogy csak hozzá kellene szoknom a kortárs költészethez.

matka>!

Lovász Andrea (szerk.): Parti Medve Mai szerzők állatos antológiája

Hát ez nekem/nekünk nagyon nem tetszett.
Több mesét félbehagytam v fel sem olvastam (miután beleolvastam), talán 2 mese és 1 vers nem volt borzasztó.
A 3 csillag csak az illusztrációk miatt jár, a szöveg nem érdemelne ennyit!

dianna76 P>!

Egyszer volt, hol nem volt, az Óperenciás tengeren is túl, még az Üveghegyen is túl, egy hófehérre meszelt falú, piros tetős házikó kertjében – túrt a Kurtafarkú Kismalac.
    És már rettenetesen unta!

38. oldal (Q.F.M. TOURS)

Trudiz >!

A gondoskodás fejleszti a személyiséget!

Sziklás barlang előtt
Áll egy kicsi medve.
Pici, kócos, lomha,
Semmihez sincs kedve.
Biztos te is ismersz
Sok olyan kis mackót,
Akinek a sors ad
Málna helyett vackort.

91. oldal, Domonyi Rita: Kismackó (Cerkabella, 2016)

dianna76 P>!

Ott ült egy kövön az Okos Királylány és az okostelefonját nyomkodta. (Olyat játszott rajta, hogy az aranygolyónak nem szabad beleesnie a vízbe, különben elviszi a ronda békakirály.)

44. oldal (Iszup)

Trudiz >!

– Lássuk csak, hol bújik meg itt a bú!

Papírtigris>!

És Morzsa néne, kinek eddig egyetlen szem unokája sem volt, pedig majd kicsattant a nagyiságtól, boldogan lett a rókakölykök nagymamája, s az is maradt, míg csak felhők kergették egymást az égen.

61. oldal, Böszörményi Gyula: Morzsa néne és az aprókaságok (Cerkabella, 2016)

Papírtigris>!

Ha kóbor macska ül a küszöbötökre, ti se sajnáljatok tőle pár falatot. Lehet, hogy éppen ő a ti házimanótok, aki nektek is megtanítja, mi a segítség.

72. oldal, Szabó T. Anna: Manó (Cerkabella, 2016)

Trudiz >!

Sebaj, megoldjuk a dolgot.

Trudiz >!

Boldogító érzés volt, hogy újra szeretik őt.

Nyögvenyeleknek tág terü rétjén
Ott legelészik Görbe Bölény
Állva magában, sárga gatyában
Bús szemü, nagy fejü, szőrpupu lény
Nézem, aszondom: hű, de kemény!

Fú, de kemény, csak nézek utánuk
Battyog a sok-sok Görbe Bölény
Villog a fűben sárga gatyájuk
Nyögvenyelek csupa alkonyi fény
Morcos a képük, tény, ami tény

Szőrpupu csorda baktat a porba'
Porzik a préri a lába nyomán
Jovizü forrás kéne, ha volna
Táncol a fény sok trendi, vagány
Úri szabású sárga gatyán

Tág terü rétjén Nyögvenyeleknek
Görbe Bölények sós füvet esznek
Sűrü rajában a Lomha Legyeknek
Baktat a csorda a messzi hegyeknek

101. oldal, Keresztesi József: A görbe bölények vonulása (Cerkabella, 2016)