Navigátor ​3. 5 csillagozás

Kortárs gyerekirodalmi lexikon, böngésző és olvasókönyv
Lovász Andrea (szerk.): Navigátor 3.

100 ​SZERZŐ: Balázs Ágnes, Balázs Imre József, Balázsy Panna, Bartos Erika, Berg Judit, Boldizsár Ildikó, Borbáth Péter, Bosnyák Viktória, Both Gabi, Böszörményi Gyula, Csapody Kinga, Csukás István, Dániel András, Dávid Ádám, Demény Péter, Dér Adrienn, Dóka Péter, Dunajcsik Mátyás, Egyed Emese, Elekes Dóra, Fecske Csaba, Fekete Vince, Fiala Borcsa, Finy Petra, Frank Márton, Gévai Csilla, Gimesi Dóra, Gyárfás Endre, Harcos Bálint, Igaz Dóra, Jeli Viktória, Kalapos Éva, Kamarás István, Kányádi Sándor, Kárpáti Tibor, Keresztesi József, Kertész Edina, Kertész Erzsi, Kismarty-Lechner Zita, Kiss Judit Ágnes, Kiss Ottó, Kollár Árpád, Kolozsi Angéla, Kovács András Ferenc, Kőszeghy Csilla, Lackfi János, Lakatos István, Lanczkor Gábor, László Noémi, Leiner Laura, M. Kácsor Zoltán, Majoros Nóra, Maksai Kinga, Máray Mariann, Marék Veronika, Markó Béla, Maros Krisztina, May Szilvia, Mészöly Ágnes, Miklya Luzsányi Mónika, Miklya Zsolt, Molnár Jacqueline, Molnár Krisztina Rita, Molnár T. Eszter,… (tovább)

Cerkabella, Budapest, 2020

olvasóbarát>!
Lovász Andrea (szerk.): Navigátor 3.

Lovász Andrea (szerk.): Navigátor 3. Kortárs gyerekirodalmi lexikon, böngésző és olvasókönyv

Az évtized gyermekkönyve verseny jó lehetőség volt számomra, hogy átgondoljam mit is olvastam a kortárs gyermekirodalom kötetei közül. Az már egy nem várt kellemes meglepetés volt, hogy ezt a kötetet nyertem meg. Igazán jól összeállított, gyermekekkel foglalkozó nevelőknek és szülőknek jó segítség ahhoz, hogy tájékozódjanak, mit is kellene még olvasni, megismertetni a gyerekekkel is.

Lovász Andrea (szerk.): Navigátor 3.

Én nem is tudom, melyik ajándékát szeretem jobban ennek a kötetnek!
Régi ismerőseimet büszkén pipálni ("háh, ezt is olvastam, tőle is olvastam, őt is ismerem, ezt is hallottam!"); vagy vadonatúj, potenciális új kedvenceket felfedezni.
A Navigátor még azt is képes elérni, hogy esélyt adjak olyan szerzőknek, akiktől kicsit fázom, vagy egyszer már beléjük tört a bicskám, nem annyira kedvelem a munkásságukat. Nem, János, az ég áldjon meg, üljél már le, neked nem! A Navigátortól mindig állati érzelgős leszek, mert benne van a múltam és azt remélem, a jövőm is.
Benne van egy csomó ember, akire felnézek – és nem az írókra gondolok feltétlenül, hanem azokra a pedagógusokra és (gyerek)könyvtárosokra, akik mindent megtesznek azért, hogy egy jobb világban éljünk és ezen úgy dolgoznak, hogy figyelik, milyen újabb és újabb, fontosabbnál fontosabb könyvet adhatnak a gyerekek kezébe.

Külön megható volt, hogy a könyv, amiben a legjobban bízom olyan ajánlókat használ fel, akik szintén a navigátoraim. Nagy meglepetés volt az utánozhatatlan, csodálatos @Hintafa sorait látni, aki borzasztóan hiányzik nekem; és még imádott @KönyvParfé -mtól is van benne ajánló, aki szerencsére csak azért hiányzik, mert már rég láttam, de itt van, és tudom, hogy nem csak az ízlésében bízhatok bármikor.
Felbukkan még az IGYIC is, akire én csak az elmúlt 2 évben kezdtem figyelni, cserébe akkortól nagyon,
illetve szívmelengető volt látni, hogy a szerzők felsorolt díjainál többször szerepelt a Merítés is.

A gyerekirodalom olykor beláthatatlannak tűnik, hiszen rengeteg újdonság kerül a piacra; válogatás közben jól jön egy hajóskapitány, egy megbízható horgony és egy iránytű – vagyis Navigátor.
Válasszunk hozzáértő, megbízható embereket ezekre a nemes posztokra; és olvassunk tudatosan gyerekirodalmat is!
Büszke vagyok rá, hogy ilyen kincsek közül válogathatok magyar olvasóként.

Mariann_Czenema P>!
Lovász Andrea (szerk.): Navigátor 3.

Az oldalszámozás és a hagyományos index NAGYON hiányzik a kötetből, viszont klassz a végén az antológia és főleg a papírszínház ajánló.
Jelige: „semmi se lehet tökéletes” ;)

dianna76 P>!
Lovász Andrea (szerk.): Navigátor 3.

Egy gyermekirodalom kedvelőnek kell egy ilyen információs anyag. :)
S nem maradt ki belőle @Hintafa sem, pár ajánló erejéig. ❤

Cerkabella, Budapest, 2020

csucsorka IP>!

Verseskötetet úgy kell olvasni, mint mézet enni. Kiskanállal, olykor csipegetni, hogy ne kapjon az ember versmérgezést.

FECSKE CSABA

csucsorka IP>!

Meggyőződésem, hogy MINDEN gyereknek szüksége van mesékre, mert ott találják meg azt a valóságot, ami felkészíti őket az életre.

Both Gabi

csucsorka IP>!

Előbb-utóbb mindenki oda kerül, ahová való. Én például öt évig tanultam ipari elektronikai technikumban, végül mégis egy meseíró bölcsibácsi lettem.

STIGLINCZ MILÁN

csucsorka IP>!

Erős száz év telt el azóta, hogy megjelentek az első „magyar fiatalság okítására írta/fordította/átdolgozta iksz ipszilon” könyvek. Ennek azonban vége, le kell számolni azzal a koncepcióval, hogy az író bácsi/író néni megírja, hogy milyen az élet, milyen a jó gyerek, mily a kulturált konfliktus, és milyen a teljes család. A máról kell írni nekik, azonosulható élményekről kell írni nekik. Akkor mi lenne, ha olyat olvasnának, ami őket érdekli?! Mi lenne, ha olyat írnánk, szerkesztenénk, adnánk ki, amit ők akarnak olvasni, amit nem jobb híján vesznek kézbe, hanem mert kíváncsiak rá?

VARGA BÁLINT

csucsorka IP>!

Angyalföldön, egy tízemeletes panelházban születtem. Nem akartam megtanulni írni és olvasni, mert azt gondoltam, hogy egy vátesz költő számára az felesleges. Tanítóim, akik szinte kivétel nélkül mind igen makacs nők voltak, nagy nehezen meggyőztek ennek ellenkezőjéről.

TASNÁDI ISTVÁN

csucsorka IP>!

Felnőttként megadatott, hogy abban az óvodában taníthattam pár évet, ahova óvodásként jártam. Amikor írok, azzá a gyermekké válok, aki lehettem.

SIMON RÉKA ZSUZSANNA

csucsorka IP>!

Nincs nagyobb csoda, mint amikor a fehér lapokon megelevenednek a betűk, és beindul az ember képzeletmozija. Az olvasással mozgatni és csiszolni tudja az ember az agyát. Ma is szemfájdulásig olvasok, pihentet, szórakoztat.

CSUKÁS ISTVÁN

csucsorka IP>!

A komoly témákról szeretek viccesen írni, mert csak így derül ki, mennyire komolyak; a vicces témákról pedig szeretek komolyan írni, mert csak így derül ki, mennyire viccesek.

ELEKES DÓRA

csucsorka IP>!

Mert olvasni szerettünk mindannyian, akik ott, azon a környéken éltünk az Iskola utca mögött, a Borvíz-patak közelében. Azon versengtünk, hogy ki fedezett fel a falusi könyvtárban olyan újabb regényt, amit még a többiek nem olvastak. Előbb csak a gyerekeknek szóló könyveket faltuk, aztán ahogy nagyobbacskák lettünk, már Verne, Jókai, Gárdonyi munkái következtek. Így vettük fel A kőszívű ember fiainak neveit sorra, így lettünk egri hősök, vagy így indultunk világ körüli útra, mint a Verne-figurák. Felszabadult, féktelen, csodálatos gyerekéveim voltak. Pedig szegény világ volt, és mégis rettenetesen gazdagnak, igen-igen boldognak éreztem magamat akkor.

FEKETE VINCE

csucsorka IP>!

Amikor anyuka lettem, egy karácsonykor beleírtam a kislányomat a kedvenc meséibe, az ő fejére huppant rá Pom Pom a szép, hosszú ágról, kiscsacsival ő is drukkolt Mirr-Murrnak, a gólkirálynak, és odaköltöztettem a Szeleburdi család szomszédságába, hogy átjárhasson játszani Picurkához a vasalódeszkákból épített háromemeletes ágyra.

VADADI ADRIENN