Macskamuzsika 6 csillagozás

Hetvenhét magyar esti mese
Lovász Andrea (szerk.): Macskamuzsika

Jó mesékre mindenkinek szüksége van. És a sok-sok szöveg között egyre nehezebb megtalálni az igazán jó meséket, azokat, amelyek gyerekeknek is felnőtteknek is kedvesek. Ebben a kötetben a hazai gyerekirodalom legjobb meséiből válogattunk, klasszikus szerzők és kortárs írók remekei olvashatók itt. Hogy megkönnyítsük a kötetben való tájékozódást, tematikus fejezetekbe soroltuk a szövegeket – ezek is, akárcsak a mesék elsősorban az óvodáskorúak érdeklődési körének megfelelők, de természetesen kisebbekre és nagyobbakra egyaránt számítunk. Szóval a jó mesék adva vannak: kuckózzanak be, és olvassanak együtt!

Eredeti megjelenés éve: 2018

A művek szerzői: Adamik Zsolt, Ayhan Gökhan, Berg Judit, Both Gabi, Böszörményi Gyula, Darvasi László, Ecsédi Orsolya, Finy Petra, Gimesi Dóra, Halász Bálint, Hervay Gizella, Kányádi Sándor, Kertész Erzsi, Kiss Ottó, Lackfi János, Lakatos István, Láng Zsolt, Lázár Ervin, Lesznai Anna, Lugosi Viktória, Majoros Nóra, Maksai Kinga, Márton Evelin, Máté Angi, May Szilvia, Mészöly Ágnes, Mészöly Miklós, Miklya Luzsányi Mónika, Miklya Zsolt, Molnár Krisztina Rita, Móra Ferenc, Mózes Ildikó, Nádori Lídia, Nyulász Péter, Parti Nagy Lajos, Páskándi Géza, Petőcz András, Somfai Anna, Szabó Hanna, Szabó Imola Julianna, Szűcs-Fazekas Beáta, Toroczkay András, Várfalvy Emőke, Veszpi Gyula, Zágoni Balázs, Zalán Tibor, Zelk Zoltán

Cerkabella, Budapest, 2018
240 oldal · keménytáblás · ISBN: 9786155808050 · Illusztrálta: Kismarty-Lechner Zita

dianna76 P>!

Lovász Andrea (szerk.): Macskamuzsika Hetvenhét magyar esti mese

Egy ekkora gyűjteményből nyilván nem tetszhet minden az olvasónak. Ez így is volt! Az első fejezet meséit szerettem, de pl. az állatosak nem kötöttek le annyira. A varázslényes történeteket ismét szívesen olvastam, és érdekes, hogy az általam nem sokra értékelt Dalmorka kötet beválogatott darabjait kimondottan kedveltem. Azt hiszem azt a könyvet mindenképpen újra kéne olvasnom. A legendás és bolondozós mesék nem hagytak bennem mély nyomot, de voltak mindkettőben jó írások. Az előbbiek egyike-másika viszont nagyon elrugaszkodott volt a valóságtól. Ha már legenda, akkor legyen olyan, amit az ember tényleg el is hisz némi fantáziával.
A kötet nem csak a mesék sokszínűségétől gazdag, hanem a szerzőkétől is. Mert a mai, modernül írók mellett helyet kaptak a néhai és mai nagy klasszikusok is. S ez annyira jó! A csillagozásnál ez mindenképp figyelembe veendő.

Cerkabella, Budapest, 2018
Jacket P>!

Lovász Andrea (szerk.): Macskamuzsika Hetvenhét magyar esti mese

Az élet a tanyán jellegű képeskönyvek után azt gondoltam, hogy jó lenne olyan mesékkel is találkozni, amiben a lányom ráismer a saját környezetére. Jöttek a barátkozós/játszóterezős mesék, a babaróka/sárkány/akármilyen állat oviba megy, a Terka/Bori gyurmázik/közlekedik/bármi mást csinál. Egytől egyig teljesen hidegen hagyták.
Ezt az olvasást ott szúrtam el, hogy az elején kezdtem, az óvodás mesékkel, amit a mindennapi mesék követtek és az állatos mesékhez már egyedül jutottam el, sőt a varázslényes fejezethez sem csatlakozott újra. Pedig manókat, tündéreket, óriásokat és törpéket, továbbá a csigától az elefántig minden állatot lelkesen kiolvasunk.
Jobbára színvonalas mesék igényes kiadásban, de ha a célközönség nem fogadja be, akkor mégsem az igazi.

És akkor Kisemma hozzáfogott, hogy lerajzolja Ezerszépségű Tilla-Lillát, a földkerekség leggyönyörűbb királykisasszonyát.
Szitakötő-türkizzel az arc körvonalát,
barbirózsaszínnel a mosolygó szájat,
nagymamablúz-lilával az álmodozó egyik szemet,
mókusbunda-barnával a melegséget árasztó másikat,
csillagoség-kékkel a földig érő szoknyát,
délután-naranccsal a világot körbeölelő, hosszú-hosszú copfokat.

64. oldal, Gimesi Dóra: Krétakirálylány (Cerkabella, 2018)

– Oh, már értem!
– Mjit étesz? – lett egyre idegesebb a csíkos, aki egyre kevésbé értette, mi történik.
– Hogy nehéz lehet most… Hat… az nagyon nagy szám… Círmacs, néha azért gondolkozhatnál, mielőtt csinálsz valamit – dohogta Rókamók, aki mélyen örült, hogy most az egyszer ő az okosabb.
– Hatjál! – kiabálta szőrét felborzolva Círmacs, akinek elege volt már az egész napból.
– Hat nyál? Az meg mi? – kérdezett vissza Rókamók, aki most már úgy érezte, nem biztos, hogy érti, ami történik.

148. oldal, Szabó Imola Julianna: Fémes nap (Cerkabella, 2018)

ritusss P>!

Jeti, jeti, jeti