Rózsaketrec 4 csillagozás

Lovas Ildikó: Rózsaketrec

Természetesen ez, a legfontosabb lecke, pontosan annyit ér, amennyit az utolsó leheletünk, amivel a nemlétbe zuhanunk: semennyit. Hiszen eltűnünk. Azonban mégsem mindegy, honnan zuhanunk.

Forum, Újvidék, 2020
Forum, Újvidék, 2016

Lovas Ildikó: Rózsaketrec

„Esszéisztikus tárcanovella” – írta a műfajról Arany Zsuzsanna.
Értékmentő kötet, a múlt feltérképezése, bemutatása. 3 nagy fejezetre oszlik, Nem, Igen, Talán + Utószó Arany Zsuzsanna tollából.
Élethelyzetek, a család, a szűkebb környezet bemutatása, „kotorászni a múlt redőiben.” Szabadka, nagycsalád, (Nagycsalád) háború, menekültek, kerítések, svábok, magyarok, alkoholista dédapa, 6 gyerek gyerekei, egy szép gyermektelen lány.
„Életszagú írások”. Az élet szépségének hite és a mindennapok nehézségei, megpróbáltatásai. A boldogulás útja többek között: ügyeskedés, dohánycsempészés, finánccal kötött házasság. (A finánc) „Boldog elhallgatásokban leéljük az életünk.”
A szétbombázott ország mindennapjai, a család történelmi távlatai, múltja, történései adják a témákat az írásaihoz. A légitámadások 78 napig tartottak. 1945 óta első konfliktus Európában.
A boldogságkeresésről szól a címadó novella, a Rózsaketrec.
A Harmonika című írás a vendégmunkás létről íródott szinte szociográfiai pontossággal. https://moly.hu/idezetek/1105342https://moly.hu/idezetek/1105342
Ezek a rövidebb írások jobban tetszettek, mint ez a kötet.
A kötet írásait színesebbé, hatásosabbá teszik a szöveg közé illesztett fényképek.

Lovas Ildikó: Rózsaketrec

„Akkor az ölembe ejtettem a könyvet, és elemi erővel éreztem, szétáradt bennem az érzés, hogy tartozni akarok azokhoz, akikkel majd dolgozom. És ehhez el kell fogadni a világot, ami körülvesz, amiben élsz, amibe belenőttél.” (152. o.)

Annak ellenére, hogy én szembementem ennek az elemi erőnek, ennek a tartozni akarásnak, vagy ha nem is szembe, de mindenképpen elfordulva és dacolva az elfogadással, teljesen érzem, átérzem minden egyes sorát. Nem csak ennek az idézetnek, hanem az egész könyvnek ezt a tartoznivalahovás feelingjét. Annyira hűen érzékelteti a vajdasági létet, a vajdasági másságot, a káo-kat, a batrikat, a kék pöttyöket a bögrén, de nem csak ezeket, hanem a gondolatokat, zavarokat, és ehhez nem kell szükségszerűen Csáth és nem kell Kosztolányi, csak egy ilyen könyv, ami egybefogja a múltat a jelennel, az érzékeket és a végeredmény bennem: „Most itt tartok. Ülök saját csöndömben, árnyék vagyok a fák mögött, fénytelen remegés a napsütésben. Mondhatná bárki, ezt hívják magánynak, el lehetett volna ezt a sok mondatot intézni ezzel az egyetlen szóval.” (174. o.) Bocsánat a csöpögésért, kicsit honvágyam van.

postmodjane>!
Lovas Ildikó: Rózsaketrec

Élni akar: Szabadka, a kultúra, a magyarság, az emlék, a múlt, a fénykép, a szerző.
Mementó is, töprengés is, családtörténet is, várostörténet is.
A fejezetek nem összefüggő történetet hoznak létre, de mégis egész a kötet. Lovas Ildikó saját világát, legmélyebb gondolatait, érzéseit osztja meg velünk, amiért végtelenül hálásak lehetünk, hiszen így bennünk, bennen is él innentőt egy kicsi világ a szabadkai világról, múltról és jelenről.
A rózsaketrec fogva tart, szép, ám mégis a rabságra utal.
A bársonyka nekem árvácska marad, de a nyelv identitásalakító szerepének újabb bizonyítékát látom ebben a két virágnévben.
Sűrű szomorúság ural néhány fejezetet, jelenről, múltról egyaránt, ám az utolsó mondat az, hogy: „Élni akar”. Ennek muszáj bennünk is erősebbnek lennie.
És persze: piros a paroli. :)

Méltatlannak érzem a reflexiók hiányát.
Lehet ebben a nem-markeringben is politika? Ha igen, az Olvasók tehetnek ellene. Juttassuk el ezt a könyvet többekhez…

Andrea_Fazekas>!
Lovas Ildikó: Rózsaketrec

„Kotorászni a múlt redőiben, akárha vénséges vénasszonyok szobájában heverő pongyola zsebeiben, miközben a macska, a pisi és a kámforos cukorka illata keveredik egymással.” (62) – a megrekedt pillanatok felkutatása, az emlékezés és a múlt megértése nem mindig egyszerű feladat, de lássuk be, szükségszerű.

olvasóbarát>!

Bátran megyek én, ha vezetnek.

252. oldal, Rózsaketrec

Lipe>!

Furcsa szerzet a szeretet. Egy mocskos, szőrös, büdös, nyálas állat, ami fölzabálja a lelket. Ha van, azért. Ha nincs azért.

olvasóbarát>!

Igaz, a hatvanas évek jugoszláv vendégmunkásainak sem mondták, akik elözönlötték Németországot. Minden nyáron hazajöttek, és házat építettek. Csigák, amelyek nem a hátukon hordják a házukat, csigák, amelyek nem tudnak behúzódni a házukba, csak ha majd nyugdíjasok lesznek. Akkor igen.
[…]
Amikor elérték a nyugdíjaskort, kiderült, hogy a gyerekek felnőttek, és az unokák már ott járnak iskolába, ha hazajönnek nem látják őket. A feleségek már nem tartották fontosnak a kiskertet, mert másképpen öregedtek meg, mint akik itthon maradtak. A férfiak bolyongtak az utcákon, haza-hazajártak, rendbe tették az udvart, a hát körül matattak, próbálkoztak azzal is, hogy galambot tartsanak, de azok nem szoktak a házhoz, röptetés után nem jöttek vissza.
Néhányan elváltak, néhányan felakasztották magukat.
A többiek bámulják szétdolgozott életük felett a maradék eget, és árulják a hatalmas házakat, amire nem akad vevő.

339 -340. oldal, Harmonika

Kapcsolódó szócikkek: vendégmunkás
Lipe>!

Beszorultam közéjük, a két nő közé, mint Micimackó a vendégségbe.

olvasóbarát>!

A tó, a tó! az eleven poézis.

256. oldal, Rózsaketrec

Kapcsolódó szócikkek:

Rózsaketrecek.
Fehér és bordó futórózsákkal körbevett asztalok, kellő távolságra egymástól, székek, damaszt az asztalon. Hamutartó. A rózsaketrecből a tó irányába vagy a kék mozaikkal borított középpont felé kandikáltam.

257. oldal, Rózsaketrec

Lipe>!

Amikor a fiam életében először kért elemet, a boltoslány megkérdezte tőle, hogy pirosat vagy kéket? A tízéves gyerek megvonat a vállát, és azt mondta, mindegy. Mire a boltoslány kedvesen elébe rakott egy doboz piros L&M cigarettát. Látva a megrökönyödését, megkérdezte: akkor inkább kéket adjak? A gyerek megrázta a fejét, és mondta: nem, batrit kérek, kettőt! Ceruzabatrit. Ja, mondta kedvesen a boltolány, hát miért nem azt mondtad?

olvasóbarát>!

Ültem a kerítés tövében. Két és fél évtizede annak, hogy elkezdett bedőlni, aztán megállt. Harmincfokos a dőlés szöge, ezt mondták a szakemberek.

Lipe>!

Vannak momentumok, amelyeket meg kell tartani a valóságból. Az igazi valóságból. Különben összeomlanak az emlékek, a kitalált és valós elemek egymásra roskadnak, és a vidám, a barátnőivel karénekről, fellépéstől, iskolai ünnepségről siető lány hirtelen felröppen, eltűnik, ahogyan attól mindig is rettegtem, amikor gyerekkori fényképeit nézegettem.

Lipe>!

Szeretem olvasni, ahogyan Richard Brautigan is, csak neki a nagyanyja volt a Toldi Miklós, amikor eljött a szembenézés, a férfias pillanatok ideje, A gyep bosszúja című novellában.