Hygge 42 csillagozás

Harmónia dán módra
Louisa Thomsen Brits: Hygge Louisa Thomsen Brits: Hygge

Mindenki ​szeretne boldog lenni. Csakhogy a boldogság tünékeny, legtöbbször csak pillanatokra adatik meg az embernek. Ám vannak, akiknek mégiscsak sikerül életük, mindennapjaik állandó részévé tenni. Ők a dánok, akik hosszú évek óta listavezetők az ENSZ Világboldogság jelentésében. Vajon mi a titkuk? A válasz egy szó. Egy lefordíthatatlan, vagy százféleképpen lefordított szó, amely azonban elterjedt és meghódította a fél világot: hygge.
Louisa Thomsen Brits szemgyönyörködtető és léleksimogató, szépséges kis könyve ennek a titokzatos szónak a jelentését fejti fel. Mi a hygge? A pillanat, az itt és most megélése, az együttlét öröme, az összetartozás élménye. A melegség, a biztonság, a védettség, a meghittség, a kötődés érzése. Jóllét, beteljesültség, megelégedettség. A puszta létezés öröme. Csupa olyan érzés és élmény, amelyeket ismerhetünk, mert ott rejlik mindennapi életünk ritmusában, napi rutinjainkban, szokásainkban, apró szertartásainkban. Csak éppen tudatosítanunk kell… (tovább)

Jaffa, Budapest, 2017
198 oldal · puhatáblás · ISBN: 9786155715655 · Fordította: Holbok Zoltán
Jaffa, Budapest, 2017

robinson P

Louisa Thomsen Brits: Hygge Harmónia dán módra

Érdemes kipróbálni a hygge érzést és elvonulni egy barátságos sarokba egy forró csokoládéval. Sajátítsuk el, tegyük a mindennapjaink részévé, legyünk boldogok. Nem csak a szürke, hideg télben van nagy szükségünk a boldogság érzésére. Menni fog nekünk is!

Sister

Louisa Thomsen Brits: Hygge Harmónia dán módra

Talán nem épp a megfelelő kötethez nyúltam, amikor a hyggéről szerettem volna informálódni, mivel ez a könyv az önismétlés mintapéldája. Magával az életszemlélettel, életstílussal roppant könnyű azonosulni, és nem is kell olyan nagy dolgokra gondolni. A hyggét bárki meg tudja idézni, aki egy kicsit is fogékony arra, hogy a hétköznapiságban észrevegye az ünnepi, különleges pillanatot. Lehet ez egy reggeli kávé a kedvenc bögrénkből, hallgatni az eső megnyugató kopogását, megölelni a kedvesünket, vagy épp gyertyafény mellett vacsorázni és beszélgetni. Ezek mind olyan dolgok, amik mellett elmegyünk, holott alapvetően járulnak hozzá ahhoz, hogy boldogabban induljon vagy fejeződjön be a nap.

Ez a kötet inkább csak inspirálódásnak jó, információgyűjtésre nem igazán. Kapunk néhány nyelvleckét, egy-két adalékot Dániáról, de ez messze nem elég. Lapozgatni teljesen jó, viszont egy idő után kissé unalmasnak és monotonnak hat a sok ugyanarról a témáról szóló fejezet…

Trixi

Louisa Thomsen Brits: Hygge Harmónia dán módra

Sisu és a Lagom után, itt van a Hygge. Azt hittem sok új dolgot fogok megtanulni, megtudni. De nem, az életérzést (milliószor) leíró életképekben sokszor magamra ismertem. Ezt csinálom, így csinálom, vagy legalábbis megpróbálom úgy csinálni, stb. Ezek szerint a dán boldogság receptjének a szele elért engem is :D :D :D . Volt 1-2 gondolat, amit nem tudtam összekötni az előtte leírtakkal, vagyis ami nekik egyértelmű, az nekem még vagy már nem. Nagy titkokat nem árul el a kötet – csak oda kell figyelnünk az élet apró (varázslatos) dolgaira, egymásra, és meg kell élnünk a pillanatot. Többször kiemeli a szerző az olyan fontos (számomra nagyon is fontos, más számára biztos nagyon uncsi) dolgokat, mint a harmónia és a biztonság. Tehát az északi életszemlélet közel áll hozzám :D , és az elsajátítása sem egy ördöngös művelet.
Olvasás közben azért elgondolkoztam, azon hogy pl. az amcsi vagy a magyar boldogság receptje mi lenne? Hogy neveznénk? Az amcsiké tuti, hogy a „még, még, még, még, még, még” lenne, na de a magyaroké……?

estimese24

Louisa Thomsen Brits: Hygge Harmónia dán módra

Mostanában rákaptam a hygge/lagom dolgokra. Eddig is csináltam hygge-s dolgokat, de ezután meg pláne fogok.
Az idézetek és az illusztrációk is nagyon találóak. A képek jól visszaadják a hangulatot. Puha pokróc, gyertya, fény, természeti helyek, stb. Az embernek kedve támad kirándulásra menni ilyen helyekre. Ja, hogy ezt otthon is kialakíthatom? Szuper!
A lényeg a hétköznapok ünnepivé tétele.
Élvezd a csendet, a finom ételeket, a jó társaságot, a harmóniát, vagy amiben megtalálod a kikapcsolódást az életedben!

cintiatekla P

Louisa Thomsen Brits: Hygge Harmónia dán módra

Louisa Thomsen Brits kötete abban különbözik a leginkább Meik Wikingétől, hogy ebben nincsenek receptek, nincsenek szövegközi illusztrációk, ellenben például van benne némi dán nyelvlecke, amit mi skandisok bizony kegyetlenül darabjaira szedtünk, amikor hozzám került a könyv. Külső szemmel persze ez is belsős dolognak tűnhet, de nekem például nagyon tetszett, hogy leült egy dános, egy svédes, egy svéd-norvégos, és egy norvégos, akik kiejtésről és nyelvtanról kezdtek el vitázni – pedig nyilván egy magyar nyelvű könyvben igazán nincsenek magasröptű dán szövegek/mondatok, de mégis elindított bennünket egy úton.

Bővebben: https://teklakonyvei.blogspot.hu/2018/01/louisa-thomsen…

Rozgonyi_Ildi

Louisa Thomsen Brits: Hygge Harmónia dán módra

Gyorsan olvasható, könnyen feledhető. Elmarad Meik Wiking ugyanebben a témában írt könyvétől.
2-3 oldalnyi a lényeg, a többi felesleges szószaporítás. A képek sem jók.
A könyv árán inkább vegyetek gyertyákat, sütiket meg antikváriumi könyveket és kezdjetek el hyggesedni!

Louisa Thomsen Brits: Hygge Harmónia dán módra

Ideális hygge körülmények közt olvastam ezt a könyvet, azaz az alattunk levő lakást átalakítják, falat vernek, csempéket törnek, csiszolnak, meg ami belefér. Ennek ellenére ez a könyv megnyugtatott. Bár nem igazán gyakorlati dolgokat tartalmaz, inkább egyfajta értekezés a hüggéről hyggéről. Körbejárja a valahova tartozás, a biztonság, az otthonosság, a jóllét, az egyszerűség és a napi rituálék témakörét. De nem tanácsokat ad, hanem inkább hangulatokról, hozzáállásról mesél. Szóval annak való, aki magáról a hyggéről akar megtudni többet, körbejárni ezt a fogalmat, és beleilleszteni az életmódjába.

Borító 4* (még lehetett volna dolgozni rajta: nekem a mamuszos van meg, az kicsit sötét, a kavicsos meg túl rideg)

RattusRattus

Louisa Thomsen Brits: Hygge Harmónia dán módra

Számomra a steril és távolságtartó bemutatás, amely ezt a könyvet jellemzi, sokat vesz el abból, amit igyekszik reprezentálni. Talán idővel kikölcsönzök egy másik erről szóló könyvet is, de egyelőre elment tőle a kedvem.

Sadie

Louisa Thomsen Brits: Hygge Harmónia dán módra

Mivel magát a szót nem lehet pontosan, röviden lefordítani, a szerző arra törekszik, hogy konkrét példákon keresztül próbálja megfogni és érzékeltetni a hygge jelentését annak érdekében, hogy az olvasó minél jobban megérthesse a dolgot. Ez azért is szükséges, mert ennek a kifejezésnek az értelmezésére nem létezik egy „univerzális igazság”, hiszen minden ember számára teljesen mást jelent a meghittség, összetartozás vagy a beteljesültség fogalma, ezáltal pedig mindenkinek más okoz hyggelig élményt.

Amit hiányosságként könyveltem el, az a téma gyakorlati része. Ez a kötet inspirációnak kiváló, azonban ahhoz nem kapunk konkrét tanácsokat, hogyan nyissunk efelé az életmód felé, és mit változtassunk annak érdekében, hogy könnyebben észrevegyük és megéljük a hyggelig pillanatokat.

Bővebben: https://readinspo.blogspot.com/2019/08/louisa-thomsen-b…

Hópihe

Louisa Thomsen Brits: Hygge Harmónia dán módra

Sajnos az első kb. 50 oldal után szembesültem vele, hogy Louisa csupán ismétli csak magát. Amit az elején elmondott pár mondatban, ezt olvashatjuk újra meg újra, amíg a könyv végére nem érünk…

Saileach P

Az élet nem elég – mondta a pillangó –, kell egy kis napfény, szabadság és egy kis virág.
/Hans Christian Andersen/

143. oldal · Hans Christian Andersen

Kapcsolódó szócikkek: lepke · napfény · szabadság · virág
Mariann_Czenema P

A legnagyobb veszély, önmagunk elvesztése, oly csendben bekövetkezhet, mintha semmit sem jelentene. Semmi más nem veszhet el ennyire észrevétlenül; minden más veszteséget, egy kar vagy láb, öt tallér vagy egy feleség elvesztését jobban megérzi az ember.
Søren Kierkegaard

34. oldal · Søren Kierkegaard

Saileach P

A boldog életnek bizonyos fokig föltétele a csendes élet, mivel az igazi életöröm csak a csend és nyugalom atmoszférájában tud megfoganni.
/Bertrand Russel/

134. oldal · Bertrand Russell

Kapcsolódó szócikkek: boldogság · csend · nyugalom
Saileach P

Óriási szükségünk van a biztonságra. Óriási szükségünk van egy másik lélekre, akihez odasimulhatunk, egy másik testre, amely felmelegít. Akiben megnyugvást, bizalmat lelhetünk. Szükségem van valakire, aki gyógyír a lelkemre.
/Sylvia Plath/

94. oldal · Sylvia Plath

Kapcsolódó szócikkek: biztonság · emberi test · lélek
Saileach P

A hygge (ejtsd: hügge) a pillanat megélése, az együttlét öröme, az összetartozás élménye.

Kapcsolódó szócikkek: hygge
szeklarka P

Ha elkérjük atyáinktól és nagyanyáinktól a régi, jól bevált ételek receptjét, összetevőit és titkait, hogy aztán elkészítsük őket szeretteinknek, azzal kultúrákat és nemzedékeket kapcsolunk össze.

Saileach P

A boldogság valódi titka, ha örömünket leljük a mindennapi élet apró mozzanataiban.
/William Morris/

88. oldal · William Morris

Kapcsolódó szócikkek: boldogság
Saileach P

Nagy dolgokra nem mindenki képes. De kis dolgokat nagy szeretettel bármelyikünk megtehet.
/Teréz anya/

93. oldal · Teréz anya

Kapcsolódó szócikkek: szeretet
Saileach P

Mindannyian magunkban hordozzuk az otthon ideáját. Egy olyan helyét, amely biztonságos, barátságos és inspiráló. Egy kényelmes, bensőséges, intim térét, ahol felfedezhetjük saját belső világunkat.
/Ilse Crawford/

Kapcsolódó szócikkek: biztonság · inspiráció · kényelem · otthon
Saileach P

Az otthon legyen meleg, élhető, élettel teli hely, amely gyönyörködteti a szemet és arányaival, formáival, színeivel, mintáival és struktúráival megengeszteli az érzékeket.
/Josef Frank/

Kapcsolódó szócikkek: Josef Frank · otthon