Kisasszonyok (Kisasszonyok 1.) 659 csillagozás

Louisa May Alcott: Kisasszonyok Louisa May Alcott: Kisasszonyok Louisa May Alcott: Kisasszonyok Louisa May Alcott: Kisasszonyok Louisa May Alcott: Kisasszonyok Louisa May Alcott: Kisasszonyok Louisa May Alcott: Kisasszonyok

A March család négy lánya – Meg, Jo, Beth és Amy – számára nehéz idők járnak. Édesapjuk az amerikai polgárháborúban szolgál, anyjuk otthon igyekszik elfogadható életet teremteni. Sok megpróbáltatást és jó pár örömteli fordulatot végigélve, a lányokból igazi kisasszonyok válnak a történet végére.

Négy leány címmel is megjelent.

Eredeti megjelenés éve: 1868

Tagok ajánlása: 13 éves kortól

A következő kiadói sorozatokban jelent meg: Lazi Könyvkiadó klasszikusai, Ulpius-ház Klasszikus világirodalom

Manó Könyvek, Budapest, 2020
354 oldal · ISBN: 9789634038368 · Fordította: Barta Judit
Manó Könyvek, Budapest, 2020
354 oldal · keménytáblás · ISBN: 9789634036340 · Fordította: Barta Judit · Illusztrálta: Ella Bailey
Lazi, Szeged, 2020
250 oldal · puhatáblás · ISBN: 9789632674605 · Fordította: Sóvágó Katalin

Kapcsolódó zóna

!

Kisasszonyok

4 tag · 2 karc · Utolsó karc: 2020. június 15., 19:09 · Bővebben

Jo March · Beth March · Theodore Laurence · Amy March · Meg March · Mrs. March · John Brooke · March néni · Mr. Laurence

DarknessAngel
Louisa May Alcott: Kisasszonyok

Régóta várólistás könyv, amiben nem kellett csalódnom. Sőt, még meg is lepett pozitívan!
A Jóbarátoknak hála hallottam a négy lány történetőről, amiben még ha Rachel el is spoilerez egy-két dolgot, tudtam, hogy el kell olvasnom. Mondjuk azt nem tudtam, hogy van olyan kiadás is, amiben az első két rész, egy könyvet alkot, így most úgy érzem, mintha kimaradtam volna valamiből. Nem is kérdés, megyek a folytatásért.

Meg, Jo, Beth és Amy kedves, aranyos lányok, akiket könnyű megszeretni. Tetszett a mindennapi életük, a szeretetük, testvéri kötelékük, ami még akkor is szorosan összetartja őket, amikor épp civakodnak. Szeretek ilyen testvérekről olvasni, mert nem rivalizálnak, nem irigykednek egymásra. A March család igazán összetartó.
Édesek voltak a lányok a sok fogadkozással, hogy jobb emberek leszenk, kedvesebbek, önzetlenebbek, szerényebbek… Gondolkodtam, hogy melyikük a kedvencem, de nem tudok választani. Mind a négy lány a maga módján csodálatos:)
Laurie, John és Mr. Laurence is egy-kettő a szívemhez nőttek. Nagyon érdekelnek a következő részek.

klara_matravolgyi
Louisa May Alcott: Kisasszonyok

A történet maga csodálatos, és úgy gondolom, mindenkinek ismernie kellene. A kivitelezés ezzel szemben nem tetszett, unalmasnak és vontatottnak találtam. A film sokkal nagyobb hatással volt rám. Ennek ellenére én ajánlom mindenkinek, mert varázslatos üzeneteket hordoz.

csillagka P
Louisa May Alcott: Kisasszonyok

Kb. két éve keresek kifogásokat és nyafogásokat, miért is soroljam még hátrább ez a könyvet a várólistámon, most már nem volt hová.
Alapvetően elnézést kérek a rajongóktól, mert sajnos a leánykönyvek előhozzák belőlem az eltemettetett feministát és végül már tényleg olyan kákát se találok, amelyen ne lennének csomók, ha muszáj mikroszkóppal kutatok utánuk. Komolyan azért bárki belegondolt amikor ez az asszonysorsra nevelő példabeszéd megjelent, a fiúk „Jules Verne: Grant kapitány gyermekeit” kapták karácsonyra? Mindenki a helyzetének megfelelően, lányoknak életmód tanácsadás, fiúknak kaland. Sajnos a könyv maga jól van megírva, bájosan naiv és még azt se lehet mondani, hogy bármiféle kivetnivaló lenne benne attól a ténytől eltekintve, hogy amit mond az annyira van messze a valós élettől, mint a lótenyésztés a vidéki lókupec mesterkedéseitől.
Azt is lehetne, hogy későn olvastam, de ez nem igaz, hiszen korral elnézőbbé válok, (kamaszként pár oldal után dobtam dobtam a sarokba és ízes káromkodással az ajkamon) kicsit már az elbutulás jelének érzem, hogy néhol kimondottan élveztem, és bizony sokszor könnyeztem rajta, megérintett a ördög ujja, ami miatt a kemény női énem, most megrovóan figyel a háttérben.

BeliczaiMKata P
Louisa May Alcott: Kisasszonyok

A négy testvér mindennapjait láthatjuk, leginkább Jo-t és Beth-t ismerhetjük meg. Jo a legerősebb, legösszetettebb karakter, az írónő magáról mintázta meg, ahogyan az egész családot is a saját családjáról. Az egyszerűség, szerénység, összetartás, barátságosság jellemzi őket. Mikor felmerül annak a lehetősége, hogy egyikük megházasodik, Jo kézzel-lábbal tiltakozik a változások ellen.

Manó Könyvek, Budapest, 2019
Baráth_Zsuzsanna P
Louisa May Alcott: Kisasszonyok

Télvíz idején nagyon jól tud esni az ember lelkének egy szívmelengető klasszikus. Racionális közgazdász lévén eléggé hidegen hagynak a romantikus könyvek, azonban én is lányból vagyok és máig nem felejtettem el tinikorom nagy kedvencét, az 1994-ben készült Kisasszonyok című filmet Christian Bale-el, Gabriel Byrne-nel, Susan Sarandon-nal és Winona Ryder-rel. Most került a mozikba a legújabb feldolgozás, ennek örömére letudtam egy régi nagy adósságomat, és elolvastam a film alapjául szolgáló könyvet. Voltak aggályaim, de nem véletlenül klasszikus műről van szó, viharsebesen magával ragadott a történet, hiszen fő témája, a család, a szeretet és az élet kisebb-nagyobb megpróbáltatásaival való szembenézés időtlen, és bár egy kicsit túlságosan habos-babos a sztori, mégsem felszínes. Nem kicsit idilli ugyan a March család a négy bájos lánnyal, mégsem érzi úgy az olvasó, hogy egy szappanopera szövegkönyvét olvassa, mert jól meg vannak írva a karakterek, gördülékenyen pereg a történet, nagyon lehet drukkolni a szereplőknek, hogy révbe érjen az életük. Csak a vége lett egy kicsit szirupos, de ám legyen, annyira szerethetőek a lányok, akik tinikori önmagunkra emlékeztet bennünket (mert csak a korok változnak, a fiatal lányok problémái mindig ugyanazok: bálok, ruhák, fiúk, munka, tanulás, stb.), előkerülnek a saját felnőtté válásunk történetei, jókat mosolygunk egykori önmagunkon és hatalmasat nosztalgiázunk, miközben peregnek az oldalak. Mindig van erkölcsi tanulság, a lányoknak ott van az édesanyjuk, aki bölcsen irányítja az életüket, miközben nagyon hiányzik neki a férje és meglepő őszinteséggel beszél arról, hogy milyen nehezen fékezte meg saját hirtelen természetét és lett kiegyensúlyozott feleség és asszony. Különös, sok évvel ezelőtt még a lányoknak drukkoltam teljes szívemből, 43 éves fejjel viszont már az édesanya erejét csodálom, ez van, múlnak az évek, az ember lánya változik. De a könyvet ugyanúgy szerettem, mint a filmet.
A teljes kritika itt olvasható:

ScarlettBlair P
Louisa May Alcott: Kisasszonyok

Ez a könyv egy könnyed délutáni olvasmány, tele szeretettel, kedvességel, és bájjal.
Ennek ellenére viszont nem tudok elvonatkoztatni attól, hogy a maga egyszerűségében mégis mennyire a földtől elrugaszkodott egy történet. Nagyon szépen meg van írva, a karakterek egytől-egyik édesek, de valahogy túl sok a cukormáz. A March család iszonyatosan szegény, de mégis van szolgálójuk, meg tudnak homárt vacsorázni. Vagy az 1800-as évek vége felé az nem volt olyan drága mulatság?. Beth karaktere már-már a végletekig ki van sarkítva, én még soha nem talákkoztam ennyire jámbor és jótét lélek emberrel.
Azt hiszem a négy nővér közül talán Amy volt a kedvencem, mert szórakoztató volt minden hibája ellenére.
Laurie-t néha soknak éreztem, persze ez gondolom a kiváltságos élethelyzetéből is adódik.
Jó kis olvasmány ez, és kíváncsi vagyok a folytatásra, de azért inkább csak egy habos-babos leányálom az egész számomra.
U.i.: Ez az új borító valami meseszép!

AniTiger MP
Louisa May Alcott: Kisasszonyok

Közhelyektől és felszínességtől mentes olvasmány, ami az olvasó lelkéig hatol a maga óvatosan csepegtetett tanulságaival. Megtanuljuk, hogy a semmittevés is lehet unalmas, megbánhatjuk, ha haraggal a szívünkben térünk nyugovóra, ahogy azt is, hogy a legcsendesebb kisegér karakter is képes összeszedni a bátorságát, és a zord szomszéd úrral összebarátkozni a zene által. Bár azt mondhatnám, hogy sodró lendületű és olvasmányos ez a regény, de elég sokszor kaptam magam azon, hogy szinte alig haladok vele.

Értékes olvasmánynak tartom, nagyon megszerettem a March lányokat meg a férfi szomszédaikat, de néha untam ezt a történetet. Kell egy elhatározás ahhoz, hogy nekiveselkedjen az ember lánya, de megéri elolvasni, és abszolút megértem, hogy miért vált klasszikussá ez a regény. Sajnos a második résszel alkotna számomra teljes egészet a történet, ugyanis a filmfeldolgozásoknak hála megismertem a „lezárását”. (Alkalomadtán el kellene olvasnom azt is.)

Apró örömök az életben: csodás az új kiadás! Bár több illusztrációra számítottam, annyira igényes és szemet gyönyörködtető a regény, hogy nem zavart a rajzok csekélysége.

Bővebben a regényről és a két megnézett adaptációról!

Manó Könyvek, Budapest, 2019
Orsi_olvas
Louisa May Alcott: Kisasszonyok

Bűbájos történet a 19.századból négy leánytestvérről, az életükről, apró küzdelmeikről, a kis dolgokban rejlő boldogságról és a szeretet erejéről.
Igazi romantikus lányregény, pasztell színekkel, halk zongora kísérettel, lágy virágillattal átszőve. Gyönyörű és bájos és minden ízében tökéletes világban, korban játszódik, mikor az emberekben élénken élt a hit, az őszinteség, a remény, az erkölcs, a jómodor.
Igen, ma olvasva irreálisan tökéltes minden szereplő, kis botlásaikat megmosolyogjuk, az erkölcsi tanításokat idejétmúlnak érezzük. És mégis feltámad az emberben a vágy, hogy egy ilyen tiszta korban, közegben élhessen. Igazi szívmelengető történet, olyan, ami képes visszaadni az emberi jóságba vetett hitünket. Nem pörgős, nem akciódús, nincsenek váratlan fordulatok, de tele van kedves, szeretetreméltó szereplőkkel és tiszta, gyermekien ártatlan világszemlélettel.
Igazi lélekbonbon!

Ulpius-ház, Budapest, 2006
320 oldal · ISBN: 9789639348882 · Fordította: Bartha Judit
Nokedli28
Louisa May Alcott: Kisasszonyok

„Vigasztalódj meg, drága lélek! A felhők mögött mindig ott a fény.”

Be kell valljam, először az 1994-es filmet néztem meg, és miután annyira imádtam, vettem csak a könyvet a kezembe. Hihetetlen jó volt olvasni, sokkal több történet van benne, mint ami a filmvásznon megjelent. Mindegyik March nővért jól megismerhettem, a különböző személyre szabott történések által. Könnyed olvasmány, felettébb vidám és élettel teli. Már értem, miért szeretik ilyen sokan ezt a klasszikus remekművet!

kocybaba P
Louisa May Alcott: Kisasszonyok

Nagyon kis kedves családregény a Kisasszonyok, melyben Mrs. March, a magára maradt tyúkanyó minthogy a férje háború ment a négy kiscsibéjét, lányát terelgeti az úton. Mind a négyük teljesen különböző, nagyban más személyiség, így minden olvasó megtalálhatja köztük azt aki szívéhez közel áll. Történetüket belengte a gyermeki báj, csetlések és botlások tarkították, valamint tanító és okító jelleg. Örök érvényű dolgokat mesélt, mely miatt a mai napig megállja helyét az akár fiatalabb kézben. Ugyanakkor maradéktalanul sajnos nem csavart az ujja köré, mert néhol leült és nehezen lendült tovább a történet fonala. Azt sem állítanám, hogy annyira folytatásért kiált, de nem hagyott nyugodni melyik lánynak milyen férj jut.:)

BZsofi +SP

(…) én itt tartom a könyvemet az asztalon, és minden reggel olvasok egy keveset ébredés után, mert tudom, hogy jót fog tenni, és átsegít a napon.

17. oldal, II. fejezet - Boldog karácsony (Lazi, 2004)

Kapcsolódó szócikkek: olvasás
házisárkány

Sok Beth van a világon, akik félszegek és csendesek, ülnek a sarokban, míg nem szólnak hozzájuk, és olyan boldogan élnek másokért, hogy senki sem veszi észre apró áldozataikat, mígnem egyszer ezek a kis tücskök abba nem hagyják a ciripelést a tűzhely mellett, és édes, napfényes jelenlétük szerte nem foszlik, hogy fájó némaságot és homályt hagyjon maga után

Kapcsolódó szócikkek: Beth March
Daru

(…) jónak lenni kemény munka, és sokszor a könnyebb utat választjuk, így aztán nem is teszünk meg érte mindent, amit kell.

17-18. oldal (Ulpius-ház)

Kapcsolódó szócikkek: Meg March
Mpattus P

Vigasztalódj meg, drága lélek! A felhők mögött mindig ott a fény.

ppeva P

Gyanítom, hogy az igazi vonzerő a kiváló és gazdag könyvtár volt, amely por és pókok prédája lett March bácsi halála óta. (…) Jo-nak ez volt a paradicsom, ez a földgömbökkel, kényelmes karszékekkel berendezett, poros, félhomályos szoba, ahol mellszobrok bámultak le a magas polcokról, és ő kedvére barangolhatott a könyvek őserdejében. Amint March néni elszundított vagy társaságot kapott, Jo tüstént rohant a csendes szobába; összegömbölyödött a fotelben, és habzsolt verset, regényt, történelmet, útleírásokat, képeket, akár egy igazi könyvmoly.

Kapcsolódó szócikkek: Jo March · könyvmoly · könyvtár · March néni
Nusii P

Apa és anya elment, Isten pedig olyan messze van, hogy sehol sem találom!

Kapcsolódó szócikkek: Jo March
DarknessAngel

– Utálom a modortalan, nem hölgyként viselkedő lányokat!
– Ki nem állhatom az affektáló, finomkodó csitriket!

Kapcsolódó szócikkek: Amy March · Jo March
BZsofi +SP

Az igazi tehetségnek és jóságnak nem kell attól tartania, hogy örökké árnyékban marad, de ha még így is történne, birtoklásuk tudata akkor is bőven elég a lélek nyugalmához. Minden erő legnagyobb vonzereje a szerénység.

80. oldal, VII. fejezet: Amy a Megaláztatás Völgyében (Lazi, 2004)

Kapcsolódó szócikkek: jóság · szerénység · tehetség
adrienn_szucs

Csak ne essetek àt a màsik vègletbe, hogy ùgy robotoljatok, mint a rabszolgàk. Legyen meghatàrozott ideje a munkànak ès a jàtèknak, legyen minden napotok hasznos ès kellemes, azzal mutassàtok meg, mennyire tisztàban vagytok az idô èrtèkèvel, hogy jól osztjàtok be. Akkor örvendezhettek az ifjùsàgotoknak, nem sok megbànàsra lesz okotok hajlott korotokban, ès a szegènysègben is sikerrel èlhetitek le az èletet.

BeliczaiMKata P

[…] minél jobb dolga van az embernek, annál jobbat akar…

Kisasszonyok sorozat · Összehasonlítás

Ezt a könyvet itt említik