Régimódi ​lány 85 csillagozás

Louisa M. Alcott: Régimódi lány

Polly egyszerű, csinos, életvidám teremtés, aki a kor nőeszményével szemben a tevékeny, saját sorsát alakító, másokon mindig segíteni kész új nőtípust testesíti meg. Polly berobban az előkelő és felszínes új angliai társasági életbe, és a maga állhatatos, derűs és bájos lényével szinte csak barátokat szerez. A tisztes szegénység, a munka és a szeretet megingathatatlan erények nála, amelyeket még a legelvetemültebb ficsúrban vagy rongyrázó kisasszonyban is megtalál. A már-már idilli környezetbe egy másik, kíméletlenebb világ hírnökei érkeznek — és a váratlanul betoppanó szerelem, majd a gazdag baráti család anyagi összeomlása után Pollynak immár azért is küzdenie kell, hogy a viharban összegabalyodott szerelmi szálak újra összefonódjanak. Louisa M. Alcott, a nagysikerű Kisasszonyok szerzője, a Régimódi lányban a 19. századi Amerika sok tekintetben puritán értékeit egyedülállóan női szemszögből ragadta meg.

Egy régimódi lány és Régimódi kisasszony címmel is megjelent.

Eredeti megjelenés éve: 1870

Ulpius-ház, Budapest, 2006
310 oldal · puhatáblás · ISBN: 9639602590 · Fordította: Lukács Laura

almamag>!
Louisa M. Alcott: Régimódi lány

Úgy alakult, hogy végre meg tudtam nézni egy filmet, amit már nagyon-nagyon rég szerettem volna látni. Ennek köszönhetően elhasználtam pár zsepit, majd másnap, mikor folytatni próbáltam egyik megkezdett olvasmányomat, arra lettem figyelmes, hogy görcsbe rándult a gyomrom, és kúszik felfele egy sikoly a torkomon. Mikor rájöttem, hogy nem az amúgy közepeske könyv vált hirtelen padlóba tipróan hatásossá, hanem súlyos nyomor-túladagolásom van, elkezdtem kutatni a polcaimon valami üdítően rózsaszín történet után. (Csak hogy érzékeltessem, mennyire ki voltam bukva: még a Büszkeség és balítéletet is túl durvának éreztem.) Már kezdtem volna feladni, mikor eszembe jutott ez. Belekezdtem, ígéretesnek tűnt. És bevált. Jófajta lányregény ez, egy csipet feminizmussal fűszerezve. Időnként egy kissé cukrosabb az egészségesnél, de őszintén megmondom, ha a lapokról csordogáló szirup tengerré duzzad, melyen a könyv vitorlát bontva elhajózik a naplementébe, az se zavart volna. Most nem. De ennyire nem esett túlzásokba az írónő, tehát bátran vágjon bele bárki, aki egy könnyed romantikus regénykére vágyik. Anne Shirley rajongóinak külön a figyelmébe ajánlom :)

White13>!
Louisa M. Alcott: Régimódi lány

Szeretem Alcott könyveit, bár tény, hogy Polly már idegesítően tökéletes lányka volt, de bájos, és szeretnivaló.

Fruttidigosszó>!
Louisa M. Alcott: Régimódi lány

Kimondottan tetszett, nagyon kedves, szívmelengető történet. Olvasmányos, nem egy nehéz szöveg, gyorsan tudtam haladni vele és végig élvezetes volt. A könyv alaphelyzete, hogy Polly, aki egy kedves, vidám, közvetlen, jólelkű, szorgos, dolgos, tisztes szegénységben élő lány, látogatóba megy barátnőjéhez Fannyhoz, akinek a társaságát csupa gőgös, elkényeztetett, csak ruhákkal és fiúkkal foglalkozó, gazdag ifjú hölgyek alkotják, akikkel Polly nem tud és nem is akar azonosulni. Itt ugrunk egyet az időben, hat évvel később. Polly ideköltözik, zenetanítással keresi a kenyerét, segíti az öccsét Willt, hogy tanulhasson, és önerőből bérel magának egy szerény szobát, dolgozik, segít mindenkinek, akinek csak tud, tanítja Fannyt, hogy nem minden a pénz, a jóság a fontos. Polly ezek miatt és a fenti tulajdonságai, kisugárzása, gondolkodásmódja miatt egy nagyon szimpatikus főszereplő számomra. A többieket is kedveltem, Maudiet, Tomot, Fannyt, aki egy hatalmas fejlődésen megy keresztül (részben a szerelem, részben a családot ért csapás miatt). A kettejük igazi, mély, őszinte barátságát is nagyon szerettem. A könyvnek erkölcsi tanítói célja van, becsüljük meg, amink van, dolgozzunk, segítsük egymást, nézzük mindennek a jó oldalát és legyünk nagyon jók. Ezek nagy szerepet játszottak, de nem voltak zavaróak, sőt, és nagyon szépen volt megírva az egész. Természetesen feltűnik benne a romantikus szál, a szerelmi félreértések is, és kifogásolhatnám a végét, hogy nyálas volt, irreálisan happy happy end és forgathatnám a szemem, hogy mindenkinek lett párja, de őszintén szólva örülök, hogy így végződött. Az én lelkemnek ez most nagyon jól esett, szívből ajánlom mindenkinek. ♥

Szilda>!
Louisa M. Alcott: Régimódi lány

Különleges vonalvezetés, különleges karakterek, egy nem különleges történettel. Kedves, szellemes, tanulságos, olvasmányos. Tetszik hogy ma épp úgy létezik az összes dilemma amit felvet, mint a történet korában. Igazán kortalan mű!

panna_cotta>!
Louisa M. Alcott: Régimódi lány

Kedves történet egy kedves lányról. Tinédzsereknek kötelezővé tenném. Jó példa a fiatal korosztálynak, bár ők biztosan ódivatúnak tartanák.

Mes>!
Louisa M. Alcott: Régimódi lány

12 évesen olvastam először, akkor nagyon nagy varázsa volt. Így felnőtt fejjel még mindig szórakoztató, de valahol elveszett a varázs, és az a hit, hogy az emberek bármikor lehetnek jók és felülemelkedhetnek a hibáikon.

KoŁibri>!
Louisa M. Alcott: Régimódi lány

Engem az bűvölt el benne, hogy Polly minden körülmények közt derűs, pozitív és vidám volt telve szeretettel az emberek és az egész világ felé. A vége felé pedig libabőrös lettem úgy átjárta a lapokat a szerelem.

Louisa M. Alcott: Régimódi lány

Könnyed, szerethető kis regény volt. Már hiányzott egy lányregény. Nagyon is.

Gab>!
Louisa M. Alcott: Régimódi lány

Aranyos volt a maga nemében ,de azt hiszem nálam nem érte el a kellő hatást, pedig szeretem az írónő könyveit ,de az is lehet ,hogy én vagyok túlságosan cinikus ehhez a műhöz .

minialoe>!

Vágjátok zsebre a büszkeségeteket, és ne felejtsétek, hogy a szegénységen nincs mit szégyellni, de a becstelenségen igen!

csilla0923>!

Nem a legfinomabb ruhával lehet a legtöbbet elérni, hanem azzal, amelyik leginkább tükrözi az egyéni ízlést és karaktert.

minialoe>!

Polly olyan fenyegetően nézett Fannyre, hogy az beleremegett, s közben levonta a tanulságot, hogy a legszelídebb lányok, ha egyszer kijönnek a sodrukból, félelmetesebbek tudnak lenni a legvadabb sárkánynál; hisz még a vadgalamb is harciasan vagdalkozik a csőrével, ha a fészkét kell megvédenie.

andy332488>!

Az élet, testvéreim, olyan, mint a szilvás lepény – kezdte Polly, és jelentőségteljesen összefonta lisztes karját. – Némelyiknek a tetején van az összes szilva, és mi vígan esszük, míg el nem fogy. Máskor a szilva a tepsi fenekére süllyed, s hiába kutatunk utánuk, sokszor pediglen akkor találunk rájuk, amikor már nem telik bennük semmi örömünk. Ám az okosan elkészített lepényben egyenletesen oszlik el a szilva, s minden falat kész gyönyörűség. Jórészt magunk sütjük a süteményünket, legyen hát gondunk rá, testvéreim, hogy a keverék a legjobb recept szerint s egyenletesen forró sütőben készüljön, midőn pedig megsül, hálás szívvel s mértéktartóan lássunk neki.

16. fejezet

ReniK P>!

Én nem akarok olyan vallást, amit a vasárnapi ruhámmal együtt elteszek, és elő sem veszek a következő vasárnapig. Nekem olyasmi kell, amit látok, érzek, és naponta átélek […]

136. oldal, IX. fejezet - Fivérek és nővérek (Ulpius-ház, 2006)

Cheril>!

Polly igyekezett úrrá lenni rossz érzésén, de csak akkor sikerült, amikor eszébe jutott az anyai tanács: „Ha rosszkedvű vagy, próbálj felvidítani valakit, és hamarosan magad is vidámabb leszel.”
„Megpróbálom”- fogadkozott Polly, és körülnézett, mit tehetne.

85. oldal (Ulpius-ház Könyvkiadó, 2006)

ReniK P>!

– El kell viselni; az ember végül mindent elvisel…

286. oldal, XVII. fejezet - A nő, aki nem mert (Ulpius-ház, 2006)

minialoe>!

Olyan sok tennivaló van ezen a hatalmas világon, és ő olyan keveset tett. Hol kezdje?

ReniK P>!

[…] a csöndes szenvedésből sokkal több létezik, mint hinnénk, mert „azok a nők, akik mernek”, kevesen vannak, azok pedig, „akik tűrnek és várnak”, sokan.

290. oldal, XVII. fejezet - A nő, aki nem mert (Ulpius-ház, 2006)

csilla0923>!

Közismert, hogy a nők többsége életében nagyon fontos szerepet játszik az öltözködés, és még a legokosabbak is kénytelenek beismerni, nagy boldogság egy csinos ruha, egy szépen elkészített frizura vagy egy kalap, amely arcuk legelőnyösebb vonásait emeli ki.