„Legyetek ​tehát irgalmasok!” 3 csillagozás

Fábry Kornél plébánossal beszélget Lőrincz Sándor
Lőrincz Sándor: „Legyetek tehát irgalmasok!”

A ​2000-ben szentelt Fábry Kornél atyáról kiderül: egy pap mindent csinálhat, ami nem bűn, s egy modern plébánosnak aktívan jelen kell lenni a hívek életében, hogy lássák: a lelkipásztor is kiveszi a részét a munkából.
Ezért ragadott ütvefúrót a kézbe, s ezért talicskázta a szemetet vagy keverte a maltert a templomfelújításkor, úgy, ahogy a többiek. Viccesen azt szokta mondani, hogy bár nincs benne a Bibliában, de Jézus utolsó szavai a mennybemenetel előtt ezek lehettek: „Legyetek normálisak!”
Ez alatt azt érti, hogy a keresztények – köztük természetesen a papok is –, csináljanak mindent, amit a többiek, a bűnt kivéve. A papok nem csodabogarak, hanem olyanok, akik nagy kincset őriznek: az Istennel való barátságot.
Ezt csak úgy tudják megosztani másokkal, ha hiteles életet élnek. Ennek része, hogy jelen legyenek ott is, ahol a mindennapi ember éli az életét. Ahol látják őket, s azt tapasztalják, hogy megállják a helyüket. Legyen az munkahely, család,… (tovább)

A következő kiadói sorozatban jelent meg: Miért hiszek? Kairosz

Kairosz, Budapest, 2012

Zánka

Lőrincz Sándor: „Legyetek tehát irgalmasok!”

Lőrincz Sándor: „Legyetek tehát irgalmasok!” Fábry Kornél plébánossal beszélget Lőrincz Sándor

Jó volt olvasni, jó lenne minél többet „hasznosítani” az olvasottakból. Piarista öregdiákként egyszer Taizé-ben találkoztam vele – akkor még nem született meg benne a papi hivatás –, együtt örültünk, hogy közös osztályfőnökünk volt (4 év eltéréssel). A NEK főtitkáraként is elismerésre méltó munkát végzett, remélem még sokáig tudja ilyen derűs lélekkel, Szentlelkes szemlélettel ellátni papi feladatait. – @Kek-kel egyetértve tényleg jó lett volna még hallani a nehézségekről és az azokkal való megküzdésről is, talán még lesz egyszer ilyen kötet is…

Kek P>!
Lőrincz Sándor: „Legyetek tehát irgalmasok!”

Úgy olvastam ezt a könyvet, mintha már olvastam volna – holott a dátumát nézve (2012) biztos, hogy még nem olvashattam. Igen, de annyiszor hallottam őt a hivatásáról beszélni – főleg 2000-ben… –, mintha szó szerint azt olvastam volna. Tehát 2000. A könyvben Zánka kapcsán írja, hogy kéthetes pap, én meg Homokkomáromban találkoztam vele előtte először a Táborhegyi Napokon (amit minden évben a Színeváltozás ünnepéhez kapcsolódóan tart a Nyolc Boldogság Közösség), s akkor már felszentelt pap volt, hisz újmisés áldást és szentképet kaptunk tőle. (Ez utóbbin egy, a tékozló fiú hazatéréséről készült festmény látható.) Örömmel olvasom, hogy mit sem változott azóta, nem lohadt le lelkesedése, „szentlelkes huzata” viszi-viszi tovább. Remélem, olvassa, mert ez is egy pozitív visszajelzés neki. Csak így tovább!

(S hogy miért a „csak” 4 csillag? Mert semmi negatívumot nem találtam a könyvben. Hihetném, de mégsem hiszem, hogy őt elkerüli minden rossz, az ő plébániáján nincsenek szegények, hátrányos helyzetűek, az ottani embereket nem húzza le a kétségbeejtő nyomorúság, kiábrándulás, kilátástalanság. Hiányoltam, hogy ezekről nem kérdezett a kérdező, és nem jött elő még a válaszokban sem. Hogy hogyan lehet megküzdeni mindezzel – s így maradni derűsnek, optimistának – a remény emberének. Mert egy „kívül álló” a könyvet olvasva könnyen lyukadhat ki oda: egy ilyen tehetséges fiatalembernek, akinek ennyi minden megadatott az életben, könnyű optimistának lenni.)

Adrinéni>!
Lőrincz Sándor: „Legyetek tehát irgalmasok!”

Azon szerencsés emberek közé tartozom, akik személyesen is ismerhetik Fábry Kornél atyát. Azt hiszem, minden túlzás nélkül kijelenthetem, hogy ilyen jó embert rajta kívül nem ismerek.

Kek P>!

A papnak, az orvosnak, a tanárnak és mindenkinek, aki emberekkel foglalkozik, gyakran épp az a pihenés, a kikapcsolódás, ha nem találkozik emberekkel.

Jesper_Olsen P>!

Viccesen azt szoktam mondani, hogy bár nincs benne a Bibliában, de Jézus utolsó szavai a mennybemenetel előtt ezek lehettek: Legyetek normálisak! Ez alatt azt értem, hogy a keresztények – köztük természetesen a papok is – csináljanak mindent, amit a többiek, a bűnt kivéve.

Kapcsolódó szócikkek: Jézus Krisztus
Jesper_Olsen P>!

Jel kell, hogy legyen, ahogy a mindennapi életünket éljük. Nem gondolok nagy dolgokra, már az is feltűnő, ha a mi szánkból nem hallanak káromkodást, ha a közutálatnak örvendő emberhez is tudunk kedvesek lenni, ha türelemmel viseljük a nehézségeket, ha nem pletykálunk, ha nem kritizáljuk a másikat a háta mögött, a munkánkat becsülettel végezzük, akin tudunk, segítünk, azaz Isten országát képviseljük jelenlétünkkel a világban.

Jesper_Olsen P>!

Ismerem az életüket, és arra buzdítom őket, bátran kérdőjelezzenek meg mindent, hiszen akkor lesz sajátjuk az általuk képviselt értékrend, ha megharcolnak érte.

Jesper_Olsen P>!

Tele voltam örömmel, hiszen Jézus ott volt már a szívemben a reggeli áldozás után. Egyik társam meg is kérdezte: Kornél, mi van veled? Azt feleltem, szerelmes vagyok az Istenbe. Kicsit lesajnálóan nézett rám, majd azt kérdezte, hogy mindez nem valaminek a pótlására van-e. Ekkor súgott a Szentlélek, mert magamtól biztos nem mondok ilyet. Azt feleltem, minden más ennek a pótlására van. Életünk bizonyos részét csak Jézus tudja betölteni.

Jesper_Olsen P>!

Néha jó, ha a körülmények által is hagyjuk magunkat vezetni.

Jesper_Olsen P>!

[…] aki törekszik a cölibátus megtartására, az könnyen elbukik, de aki hitelesen éli a papi életét, annak életében a cölibátus gyümölcsként terem meg. […] a cölibátus nem egyenlő a nőtlenséggel, hanem az Isten személyes szeretetével való betöltöttség állapota.

Kapcsolódó szócikkek: cölibátus
Jesper_Olsen P>!

Ha megnyered az ötös lottót, nem mindegy az neked, hogy kitől kapod meg a nyereményedet? Az örömhír mindig hiteles marad, bár Isten gyarló emberekre bízta annak továbbadását.

Jesper_Olsen P>!

Aki a felszínen él, a zajban és a mindennapok mókuskerekében, annak sokkal nehezebb Isten halk, szelíd szavát meghallania. Kell a csend, kell a jelenben élni, mert Istennel a jelenben lehet találkozni.

Jesper_Olsen P>!

A lelki élet alapja az alvás.