Magányos ​cédrus 55 csillagozás

Lontai Léna: Magányos cédrus

Bárki válhat hajléktalanná, de kevesen tudnak kijönni belőle.

Ernő egy kisközség cigánytelepén született, és megváltás volt számára, amikor csecsemőként egy gyermekotthonba került. Az intézetben szerették, igaz értékeket ültettek el benne, ám a család anyagi előnyt keresve visszakövetelte magának a fiút.

Apja embertelenül és kegyetlenül bánt vele, ezért Ernőt viharos örvényként szippantotta magába a hajléktalanság. A fiú egy ideig átengedte magát ennek a sodrásnak, de aztán minden erejével küzdött azért, hogy felszínre jöjjön. Csakhogy szembesülnie kellett azzal, hogy az elé tornyosuló akadályok meghaladják az erejét…

Vajon sikerülhet egészséges emberként talpra állnia egy hajléktalannak? És ha igen, milyen áron?

Lontai Léna regénye egy mély és elgondolkodtató történet, amit ismét a valóság formált olyan igazzá. Egy olyan világba csöppenhetünk bele, amelyről oly keveset tudunk, és sokszor inkább tudomást sem veszünk róla.

Eredeti megjelenés éve: 2023

dontforgettosmileandread P>!
Lontai Léna: Magányos cédrus

Nyáron a legtöbben könnyed és gyorsan fogyasztható regényeket szeretik. Én azonban most egy felejthetetlen, nagyívű, mélylélektani regényt ajánlok Nektek sok szeretettel.

Megrázó, igaz történet volt a Magányos cédrus, amit mindenkinek nagy szeretettel ajánlok! Fejlődésregény, kitartásról és sokszor emberfeletti erőről tesz tanúbizonyságot, rengeteg empátiára tanít a sok minden más mellett.

Véleményem szerint az ilyen könyvek alakítják igazán a lelket és formálnak bennünket.
Szeretem, ahogy formál ez a könyv. Lenyűgöző, ahogyan és akivé válunk általa.

Nem véletlenül vártam a regény elolvasásával a vizsgaidőszak végéig. Ehhez a regényhez teljes odafordulás, türelem, figyelem kell. El kell mélyülni benne. Mérhetetlen szépirodalmi értéket képvisel.
Ízlésesen tálalva, kifinomult formában.

Az írónő ismét tabutémához nyúl, de mesterien. Egyszerűen lenyűgöző könyvet, alkotást készít. A gondolatok szárnyra kelnek, olvasás közben, és utána is. Visszaránt a valóságba, tükröt mutat, ugyanakkor egy teljesen új, de az élet kiszámíthatatlansága miatt sajnos nem borítékolható biztosra, hogy örökké ismeretlen világba kalauzolja az olvasót.

Egy könyvnek az a jó, ha olvassák. Azért született, hogy adjon. Edződni kell , tanulni, tapasztalni, mert az élet folyamatosan tanít. Engedjétek, hogy hasson rátok!

Lontai Léna: Magányos cédrus

A Magányos cédrus sötét hangulatba sodor, megszorongatja a lelked és örvényként magába szippantja a gondolataid. Leigáz és összetör, majd óvatosan újraépít, bár így is instabillá válsz. Az utolsó oldalakig lógva hagy, kétes következményeket érzékeltetve, végül kiemel az érzelmi mélységekből.

Lontai Léna rendkívül erős és bátor, folyamatosan olyan témákat feszeget, amelyek az ember ingerküszöbeit meghaladják, hiába a valóságot kapjuk vissza. Külső szemlélőként fel sem fogja az ember a mindennapos harcot, a vèrző sebeket és a mindent beszippantó reménytelenséget!

A teljes értékelésem itt olvasható:

Cukormalac P>!
Lontai Léna: Magányos cédrus

Letaglózó élmény volt olvasni ezt a regényt. Ráadásul, mivel tudtam, hogy a lapokra ezúttal is a valóságból táplálkozó történet került – amelyben egy nehéz sorsú ember életét követhetjük születésétől napjainkig –, csak még jobban érdekelt. Adtam hát neki egy próbát, mivel úgy véltem, a férfi főszereplő miatt kicsit könnyebb lesz közelebb engedni magamhoz.

Aztán a nehéz téma, cseppet sem szívderítő pillanatok, főszereplőnk keserédes sorsa ellenére is villámgyorsan magába szippantott, tényleg alig bírtam letenni. Kíváncsi voltam, miképpen alakulnak Ernő dolgai, hiszen túlzás nélkül állítható, hogy lapról lapra történik valami, ami fenntartja a figyelmet és hajt előre. Egyszerre szurkolhattam, bosszankodhattam, egyetértően bólogathattam és bizony dühönghettem is azon, mi történik vele, miért vele történik és egyáltalán hogyan bánik környezete a fiatalemberrel.

Nem volt egy könnyű utazás, de az írónő stílusa kifejezetten olvasmányos és könnyed, szépen bánik a szavakkal, finoman formálja a mondatokat. Én pedig különösen becsülöm és tisztelem azért, hogy – a könyvein keresztül – különösebb didaktikusság nélkül beszél olyan dolgokról, amiről sokan inkább hallgatnának.

Wandamaci__könyvkuckója>!
Lontai Léna: Magányos cédrus

Először is nagyon köszönöm, hogy olvashattam, a dedikálást és az apróságokat pedig nagy becsben fogom őrizni

Lontai Léna olyan könnyedén, de csodálatosan szövi a szavakat, hogy egyből elvesztem bennük. Nem éreztem magamhoz közel a témát, eleinte tartottam is tőle, mégis egyből beszippantott.

Ernő életét kis korától kezdve ismerjük meg. A gyermekotthonban eltöltött évek, a gyermeki boldogság és az apró csínytevéseket élvezettel olvastam majd innen egyre inkább nehezedett Ernő életútja.

Már-már izgalmasabb volt, mint egy film csak ebben az volt az ijesztő, hogy valóban nem tudtam merre vehet még irányt az élete.

Lontai Léna tolmácsolásában egy élet bontakozott ki a szemünk előtt, úgy gondolom sok tanulságot rejt magában, az írónő pedig még ebből a nehéz témából is valami fantasztikusat alkotott.

Blogbejegyzés:

Mariann_ P>!
Lontai Léna: Magányos cédrus

Olvastam már Lontai Lénától, az is nehéz sorsú fiatalokról szólt.
Ez a könyve egy magára hagyott cigány fiúról szól, aki hajléktalanként megjárta a poklok poklát. Saját szorgalmából sikerült egy kicsit előre lépnie, de minden egyes visszaeséskor vele együtt szenvedtem. Az élet nem bánt vele kesztyűs kézzel, sokszor verték meg, rabolták ki, gyújtották rá a sátrat, vagy cipő nélkül maradt.
Becsültem benne, hogy mindig volt igénye tisztálkodni, talált rá módot és lehetőséget.
Szívszorító könyvet olvastam , a hajléktalanok közül megismerhettem egy fehér hollót.

zsanna525>!
Lontai Léna: Magányos cédrus

Már megint nehéz témához nyúlt az írónő! Tökéletesen hiteles és megrázó. Nagyon elgondolkodtató a végén a sok kérdés…

Beszterczei_Erika>!
Lontai Léna: Magányos cédrus

Ez a könyv egy fájdalmas mókuskerék!
Akkora akarat, erő és szív van Ernőben, hogy a történet végéig csodáltam érte! Érzelmes, de egyben izgalmas olvasmány is!
Példaértékű, hogy szó szerint a semmiből adott, segített és támogatott! Egy percig sem néztem le őt azért, mert hajléktalan, hiszen lehet pénzed, ha szíved és emberséged nincs, de lehetsz szegény vagy hajléktalan, ha a szíved és emberséged akár a végtelen olyan nagy!
Ernő helyzete mindig kilátástalan volt, de ő ment, hogy jobb legyen, mert volt célja, akarata! Számára a tisztaság is nagy szerepet játszott, mert inkább aludt sátorban, de tisztán, mint rovarokkal teli koszos szálókon… Sokszor éreztem azt olvasás közben, hogy na innen nincs kiút, de van!!
Evelin történetét ismerve, nagyon örültem, hogy az ő élete egyenesbe jött, ahogy annak is, hogy kiderült ki hordja a rózsát a padrad nagy meglepétesmre.
A két könyv fő üzenete a kitartás és az akarat! Az, hogy mindig minden helyzetből van kiút, ha akarod! Tegnap a rádiót hallgatva, ahogy meghallottam Ernőt eleredt a könnyem!
Borzalmas dolgokon ment keresztül gyerekkorától kezdve!

Kedves Léna, a könyv most idézet nélkül erkezett hozzám, de szerintem amit a Sebzett pillangóban hagytál, az Ernő történetére is pontosan illik
Várom a következő írásod! @Lontai_Léna

Pr_Edina P>!
Lontai Léna: Magányos cédrus

Lontai Léna harmadik regényként is egy nagyon nehéz, de valós témát hozott arról, hogy a mélyszegénységből, hogy a nevelőotthont megelégelő vidéki 15 éves roma fiú hogyan boldogul a fővárosban, hogyan ismeri meg és csúszik bele a hajléktalanok kegetlen világába, milyen ismerettségi kör veszi körül és mindeközben hogyan próbál tisztességgel munkával kijutni makacsul ebből a helyzetből egy súlyos betegség ellenére is.

Rebbencs>!
Lontai Léna: Magányos cédrus

Lontai Léna már bizonyított az eddig megjelent könyveivel, hogy ott van a helye a legnagyobbak között. Kifinomult, páratlan stílusával és empatikus, tapintatos szemléletmódjával mindig lebilincselő élményt nyújt olyan témákban, amikről beszélni is nehéz.
Tudtam, hogy a kezei közül alapos, értő és igaz könyvek kerülnek ki, ezért vártam már ezt a kötetet, mert a hajléktalanságról nem olvastam még ilyen formában, de lehet, máshogy sem. Tudtam, hogy nehéz lesz és valóban az is volt, mert nem csak erről mesélt ebben a könyvben, hanem számos nehéz emberi sorsról is.
Ernő életútja megrendítő, fájdalmas, szorongatja az emberi szívet. Mégis az az életigenlés, tenni akarás és mások felé fordulás, ami őt jellemzi teszi olyan reményt keltővé és könnyebbé a regényt és a valóságot.
Számomra letaglózó volt, hogy milyen is a hajléktalanság valójában és milyen ellenségeskedés, önzés és egymás hátráltatása jellemző a világra. Olykor csak döbbenten olvastam a történéseket, de tudtam, hogy ez tényleg a valóság lehet.
El is gondolkodtam azon, hogy valamilyen szemléletváltás lehet rám is férne. Ezt szeretem az írónő könyveiben is. Mindig tanítanak. Nem erőszakosan, túlzóan, de nyitogatja a szemet, amiért nem lehet elég hálás.
Alig várom a következő és az azt követő és az összes könyvét! Remélem, sok tanítással fog még szolgálni.

Szavak_erdeje>!
Lontai Léna: Magányos cédrus

„(…) a jókor mondott megfelelő szavak szárnyakat adhatnak.”

Nehezen találom a szavakat. Egy pár napja fejeztem be a könyvet, de még mindig a hatása alatt vagyok, teljesen letaglózott. Hihetetlen, hogy mennyi minden történhet egy emberrel élete során, hányszor képes talpra állni, ha akar, és hogy mennyire számít az, hogy milyen családba születik bele, és kik veszik körül.

Nagyon sajnáltam Ernőt, de meg is kedveltem. Ritka az, hogy valakiben ennyi élni akarás legyen úgy, hogy összecsapnak a feje felett a hullámok.

Komolyan, minden elismerésem az övé.

Nagyon gyorsan lehet haladni a könyvvel, pedig tényleg rengeteg borzalmas élethelyzet van benne. Lontai Léna írásmódja és írói stílusa magával ragadó, ha egyszer elkezdi olvasni az ember a könyvét, nem tudja letenni. Beszippantja, és általa teljesen kizárja a külvilágot, még úgy is, hogy a történeteit az élet írja.

Tanulságos történet volt, és úgy gondolom, hogy nagyon sok embernek a javára válna, ha elolvasná. Talán másképp viszonyulna az embertársaihoz.

Szeretettel ajánlom mindenkinek.

Hosszabb ajánló a blogon:

Tapodi_Brigitta I>!

A hála olyan talaj, amiben az öröm könnyen kivirágzik.

Maria_Santa>!

Könnyű valakit úgy szeretni, hogy körülötte és vele minden rendben van.

Wandamaci__könyvkuckója>!

A hála olyan talaj, amiben az öröm könnyen kivirágzik. Kiszabadít minket az énközpontúság börtönéből.

konyvkritika>!

Az élet egy olyan kártyajáték, amit tudni kell játszani. Ám az sem mindegy, hogy milyen lapokat húzunk.

Bookish_Moments_Blog>!

Vannak helyzetek, amikor az akaraterőnél többre van szükség. Ha önmagunkkal is harcban állunk, akkor már csak Isten segíthet.

Bookish_Moments_Blog>!

Mindenikünk viseli a maga keresztjét, sokszor nehéz az élet. De próbálj másra gondolni! Akkor túléled. Isten minden egyes napot meg nem ismétlődő ajándéknak teremtett.

Bookish_Moments_Blog>!

Olyan világot élünk, ahol az emberek nem fognak egymásnak segíteni, életet menteni. Könnyű valakit úgy szeretni, hogy körülötte és vele minden rendben van. Ha nincs rendben, akkor amit tehetsz érte, meg kell tenned, mert talán pont a te segítségedre van szüksége ahhoz, hogy változzon az élete.

Bookish_Moments_Blog>!

(..) gyilkos szavai olyan sokszor fúrták át mérgezett nyílként a gyerek szívét, hogy már nem bírta tovább.

Bookish_Moments_Blog>!

A hideg és a kiszámíthatatlan életforma olyan fáradttá tette, hogy nem tudott a jövőjén gondolkodni, csupán a létfenntartásért küzdött. Örült, hogy túléli egyik napot a másik után.

Bookish_Moments_Blog>!

Egy anyának és a kisfiának a szíve között csodaszál szövődött a pici születésekor, amit senki sem tud elszakítani.