Végtelen ​tér 5 csillagozás

Alapvető természetünk kincsesháza
Longcsen Rabdzsam: Végtelen tér

„A Végtelen Tér nem más, mint a XIV. századi tibeti buddhista bölcs, Longcsen Rabdzsam nevének fordítása, melyet azért választottunk a kötet főcíméül, mivel jól tükrözi a Teljes Tökéletesség (tibetiül dzogcsen) hagyomány itt kifejtett szemléletmódjának lényegét. A tér a tudat metaforája, amely e könyv lapjain számtalanszor visszatér, hogy felidézze a tudat mindent felölelő tiszta természetének élményét. Az Alapvető természetünk kincsesháza a tudat természetéről szóló kinyilatkoztatások és elmélkedések kincseinek gyűjteménye, melyeket a szerző a legelső dzogcsen-mesterek munkáiból válogatott össze.” (a Kiadó)

Cartaphilus, Budapest, 2012

Longcsen Rabdzsam: Végtelen tér Alapvető természetünk kincsesháza

Miért volt az az érzésem a könyv olvasása közben,hogy ez az írás nem hiteles??
Számomra ez a kötet szemben áll az eddigi olvasott buddhista könyvekkel,ellent mond nekik…(pl. ne törekedjünk a megvilágosodásra…stb.) Ráadásul végig ismétlődő és unalmas is…ez az egyetemes teremtő elnevezés nagy betűvel pedig újabb kérdéseket vet fel bennem…Inkább a Bhagavad-gítát javaslom,több igazság van abban…

Buzánszky_Vírus_Dávid

Longcsen Rabdzsam: Végtelen tér Alapvető természetünk kincsesháza

Hát ez valami borzalmas. vagy nagyon nem értettem, vagy tele van ellentmondásokkal.
Meg hogy lehet ilyet leírni, hogy teljesen lényegtelen, hogy kinyírunk-e életünk során 14 embert vagy sem… WTF?! :D
Nekem úgy jött le, hogy kb egy semmitmondó paradoxonos marhaság, ami folyton ismétli önmagát. Bocs Longcsenpa, nagyon nem értem a tanításaid…

Kilgor_Trout

Longcsen Rabdzsam: Végtelen tér Alapvető természetünk kincsesháza

Nagy odafigyelést igényel. Csak akkor olvasd mikor érzed, hogy szükséged van rá!

SMK

Longcsen Rabdzsam: Végtelen tér Alapvető természetünk kincsesháza

Nagyon keveset értettem meg abból, amit Longcsenpa mondani akart, de ez persze inkább az én tudatlanságom eredménye, és nem az ő hozzá nem értéséről van szó.
Ettől függetlenül érdekes volt bepillantást nyerni a dzogcsen filozófiájába, és sokat segített a megértésben maga az 'Alapvető természetünk kincsesháza' előtt található bevezető, illetve az utána következő leírások a mester életéről. Szerintem jó kis olvasmány lehet azoknak, akik érdeklődnek a keleti vallások és filozófia iránt.

F_Orsolya

1363-ban, ötvenhat éves korában, a Víz-Nyúl évében Longcsenpa súlyos beteg lett, ezért elkezdte írni a „Makulátlan fény” című végakaratát (Zhal chems dri ma med pa'i 'od), mely így kezdődik:

Most már megismertem a szamszára természetét;
mivel az evilági dolgok lényeg nélküliek,
ezt az átmeneti, káprázat-testet levetem,
és kifejtem az egyedül üdvös tanítást. Jól figyelj!

Ezt az életet valóságosnak vélni ámítás és csalás,
a dolgok természete bizonyosság és lényeg nélküli,
annyi biztos csak, hogy semmi sem bizonyos,
így mostantól fogva a szent tant gyakorold!

A barátok nem maradnak [veled], vendéghez hasonlók,
habár egy ideig köréd gyűlnek, gyorsan elválsz tőlük,
a barátok ábrándjának vágyképét ezért add fel,
s a folytonos üdvért a szent tant gyakorold!

Lunemorte MP

Tán nem tudod,hogy mulandó minden,ami feltételes?

F_Orsolya

A világ és a tudat találkozásának feltartóztatása a nyomnélküliség élményében

Az összes felmerülő jelenséget és gondolatot,
Valamint az öt mérget, az értelem teremetőerőit,
Ismerd fel abban a pillanatban, amint felmerülnek!
Teremtőerejük így kiteljesül, és tovatűnnek nyomtalanul.
Így a tárgy és a tudat között, a teljes elengedettségben,
Az önmagátol felmerülő bölcsesség nyomtalan madár-röptében,
Valamint az egységes tapasztalás-közeg hullámzó tengerének
Szerfelett titkos élményében tartóztatod fel a tapasztalatokat.
S ha ezt az egyet tudod, máris elérted a megszabadulást.

A világ sokféleségét alkotó öt külső tárgyat, valamint a belül felmerülő emlékeket és gondolatokat, azonnal ismerd fel a tudat tárgyaiként! Az értelem teremtőereje, amely megjelenésük lehetőségét hordozza, ezáltal kiteljesül, és mivel sehol sincs maradásuk, önmaguktól tovatűnnek, nyomtalanul felszabadulnak. Ahhoz, hogy ez megtörténjen, a tapasztalatokkal kapcsolatban három dolgot kell engedned. Először is meg kell engedned, hogy szabadon felmerüljenek. Másodszor, tág teret kell engedned nekik, (hogy az értelem teremtőereje kiteljesedhessen, és nyomtalanul tovatűnjenek, mint a madár röpte az égen). Harmadszor pedig, azonnal el kell enegedned a felmerülésükre rákövetkező gondolatot, (hogy mint a tenger hullámai, maguktól visszaolvadjanak az értelem egységes közegébe.) E három elengedés alkalmazásával tartóztathatsz fel mindent a tapasztalástest természetes állapotában.
E rejtett élmény megtapasztalásához az elengedés mindhárom fajtájához értened kell.
Ha nem ismered fel a jelenségekben a tudat megmutatkozását, az közönséges világi tudatállapotot eredményez. Ha a felmerülő jelenség azonnal szertefoszlik anélkül, hogy az értelem teremtőereje kiteljesedhetne, akkor a súlyosabb helyzettel nem fogsz tudni megbirkózni. Ha pedig a gondolat nem tűnik el önmagától, akkor nem szembesültél vele alaposan. Tehát egyszerűen engedd el magad a végtelen nyitottság természetes áramlásában, a magától felmerülő értelemre való reményteli vágyakozás, és a kimozdíthatatlanság erőltetése nélkül!

Lunemorte MP

Szegény szenvedő lények – érezz együtt velük!