Tudom, ​mit tettél tavaly nyáron 122 csillagozás

Lois Duncan: Tudom, mit tettél tavaly nyáron

Baleset volt – ám örökre megváltoztatta az életüket. Tavaly nyáron négy halálra rémült barát kétségbeesett esküt tett, hogy eltemetik szörnyű titkukat. Vannak azonban titkok, amiket nem lehet eltemetni, és valaki megtudta, mi történt aznap. Valaki, aki bosszút akar.

Idén nyáron eljön a rettegés ideje…

Eredeti megjelenés éve: 1973

190 oldal · puhatáblás · ISBN: 9789633998724 · Fordította: Miks-Rédai Viktória

Barry Cox · Elsa Rivers · Helen Rivers · Julie James · Raymod "Ray" Bronson

FairyDust>!
Lois Duncan: Tudom, mit tettél tavaly nyáron

Mit is mondhatnék, ez a tipikus szódával elmegy kategória. Elolvashatod de se több, se kevesebb nem leszel tőle, sőt az se gond ha kimarad az életedből.
A filmet nem láttam, így számomra új keletű volt az egész történet. A szereplők semmilyenek, nulla egyediség. Épp olyan egyhangúak akár egy síkság. Hogy ki is a rejtélyes személy, már az első pillanatban kitaláltam, talán kissé erősnek érzem a thriller cimkét.
Az alapkoncepció nagyon bejött, megint egy olyan téma amiből ütős kis könyvet lehetett volna összehozni… no de mindegy.
Nagyon rövid, végülis nem untam halálra magam, de ha sok könyv közül választhattok, ne ezt vegyétek meg.

EssentialHencsi P>!
Lois Duncan: Tudom, mit tettél tavaly nyáron

1998-ban, mikor megjelent a film, ez a könyv már huszonöt éves volt. De persze mindenki a fimet ismeri, hát mit ne mondjak… Nem csodálom, hogy Lois Duncan-t nem vonták be a forgatókönyvkészítésbe, elmondása szerint azt hitte a moziban, hogy egy másik filmre ült be. :)
Ez egy egyszerű kis könyvecske, ami 1973-ban biztosan nagyot szólt, de most, 2018-ban más az ingerküszöbe az embereknek. De érdekes volt elolvasni az eredeti történetet. akkor is jobban tetszett a film, bocsi.

Niki>!
Lois Duncan: Tudom, mit tettél tavaly nyáron

Már egész rég porosodott a polcomon, most adtam neki egy esélyt. Nem volt rossz. Bár a filmet nem láttam, de az alap sztori többé-kevésbé megvolt. Elképzelni nem tudom, hogy tud valaki spoiler Ha meg már megtörtént a baj, akkor vállalják érte a felelőséget. Tény, hogy bűnt követtek el, nem is kicsit, de akkor sem érdemelték, amit kaptak érte…
Kicsit úgy éreztem, hogy a vége össze lett csapva. Mintha gyorsan le akarta volna zárni az író a történetet. Miközben néhány dolgot pedig elnyújtott, ami annyira nem lett volna fontos.

Bleeding_Bride IP>!
Lois Duncan: Tudom, mit tettél tavaly nyáron

Ezt láttam moziban… akkor is langyos volt, de igazából élvezhető.
Olvasás közben sem okozott csalódást, kellemes vasárnap délután volt, a maga mélységeinek és magasságainak hiányában.
Valójában ha eltekintünk az elég laposra sikeredett cselekményszáltól, és a szereplők megnyilvánulásait figyeljük, jó kis esettanulmány lehet: mennyire másként reagálunk ugyanabban a sz"r helyzetben, amiben mind benne vagyunk.

Lois Duncan: Tudom, mit tettél tavaly nyáron

Azt már kemény negyvenhárom oldal után olyan pontosan kisütöttem, hogy mi az a nevezetes incidens, amit tavaly nyáron tettek és, hogy annak milyen jelenbéli vonzatai lesznek, mintha csak én írtam volna a könyvet, de arról a valóság talajától érezhetően elrugaszkodott elméleteim sincsenek a kimondottan „felejthetetlen” tények ismeretében, hogy milyen testi-lelki állapotban hívódott életre Lois Duncanben az a tévképzet, hogy ez a történet ebben a fázisban kész a kiadatásra.
Magabiztos illetőnek tartom magam, ha egy témában állást kell foglalni, akkor a rendelkezésre álló információkat felmérve gyorsan véleményt tudok formálni, de a Tudom, mit tettél tavaly nyáron nyújtotta kihívás meghaladta a képességeimet. Tépelődtem, halálra gyötörve a minden körülmények között azonnali hatékonyságot igénylő oldalamat, de képtelen vagyok meghatározni, hogy mi lehet az a műfaj, amiben ez a regény versenyképesnek minősülne, vagy, ha már itt tartunk, akkor, hogy konkrétan miről szólt ez a regény. Thrillernek kétségtelenül egy beteg veréb, amit bármelyik percben el is ejthet az első közelébe férkőző macska. A Sötét folyosóknál már kiderült, Lois sikoltást kiváltó horror jeleneteket fél írni, most az is bebizonyosodott, hogy ahhoz sincs vér a pucájában, avagy elégséges kreativitás a tarsolyában, hogy idegi alapú feszültséget, borzongató nyugtalanságot generáljon. Ahhoz, hogy egy elgondolkodtató lélektani történet lehessen a bűntudatról és a rossz döntésekről, túl buta, túl felületes mind a bűntudatot kiváltó körülmények, mind a bűntudattal sújtott egyének megjelenítése, illetve megkockáztatom, hogy még a konyhaszekrény fiókjából előhúzott kiskanálnak is érdekfeszítőbb, bonyolultabb a lelkivilága, mint a négy főszereplőnek együttvéve. Mi marad még a lehetséges címkék közül…? Ifjúsági „Izé”? Legyen! A szigorúan középiskolás alatti korosztály még találhat benne valamilyen élvezetes nyomelemet, feltéve… ha a kötelezőket, amióta az eszüket tudják, elsunnyogták, és előtte csak azokkal a puha képes könyvekkel volt tapasztalatuk, amiket magukkal vihetnek a kádba, és rágcsálhatják a lapok szélét, amikor olyan kedvük van. Ha összeszedem a megmaradt önuralmamat, így erőnek erejével kényszerítem magam rá, hogy kevésbé legyek gonosz, akkor talán mégiscsak beleerőszakolhatom a lélektani kategóriába. Nagyon tanulságos olvasmány lehet a pszichológiai pálya felé kacsintgatóknak, mert ennyi sérült embert régen találtam egy könyvön belül. Tisztában voltam vele, hogy nem manapság íródott, ha ezt azzal az „újraírással” palástolni is igyekezett az írónő, amihez még lesz néhány keresetlen szavam. Azon voltam, hogy eszerint is kezeljem, de a tökéletlensége alól még az sem mentheti fel a kötetet, hogy a keletkezésekor „más volt az embereknek az ingerküszöbe”. Ugyanis nem az jelentette az elsőszámú gikszert, hogy a beígért thriller-szál olyan lagymatag volt, hogy az már említésre sem méltó, hanem, hogy a cselekménynek csúfolt fő szál már az első fejezetben felbukkanó, nagy mondatot tartalmazó levél kibontása után kiszökött a karámjából, és rettegve attól a szégyentől, amit én érzek Lois Duncan helyett is, amiért egy ilyen igénytelen munkát adott ki a kezei közül, világgá menekült. Állandóan széteséssel fenyegetett a történet a rengeteg értelmetlenül beiktatott, agysejtet rohasztó mellékvágánytól, amiknek a földbedöngölő támadásával szemben a bokszkesztyű közelébe se nyúlhatott szerencsétlen alapkoncepció, nemhogy visszaütéssel próbálkozhatott volna, és rövidesen beötlött, hogy amikor az írónő a szerkesztőségre tartott anno a kézirattal, elhagyhatta az oldalak felét a buszon. Így kellett lennie. Ebbe kapaszkodni kétségbeesett lépés, jól tudom, azonban e nélkül a Tudom, mit tettél tavaly nyáron még csak egy tisztességes alapot nyújtó, töménytelen utómunkát igénylő kéziratként se bír túl sok létjogosultsággal a szememben, ezért muszáj az írónőével hasonló súlyú tévképzetbe hajszolni magamat, ha nem akarok a hónap hátralévő részében drazséként nyugtatókat kapkodni. Valamit valamiért.
Teljes értékelés a blogomon:

konyvolvaso >!
Lois Duncan: Tudom, mit tettél tavaly nyáron

Nagyon izgalmas és egyre félelmetesebbé válik a vége, fordulatokban bővelkedik, nővekszik a feszültség. Nagyon jól lett megszerkesztve és magával ragadnak a cselekmények. Egy jó kis thriller kerekedett ki a történet filmadaptációjából.

vargapaula>!
Lois Duncan: Tudom, mit tettél tavaly nyáron

Büszke vagyok magamra, mert végre sikerült kitalálni, hogy ki a tettes és sokmindenre hamarabb rájöttem, mint a szereplők.
Nem volt unalmas, de nem is került a kedvenc könyvek listájára. Amikor olyasmire vágyom majd, amin nem kell sokat gondolkodni, biztosan megnézem az író többi könyveit is.
Érdekes volt a történet, de a szereplők és a döntéseik sokszor nagyon felidegesítettek. spoiler

turanett P>!
Lois Duncan: Tudom, mit tettél tavaly nyáron

Jaj, nem is tudom. Olvastatja magát, de nem volt az igazi. A film jobb volt. Tinédzser korom egyik klasszikusának számított. Ott pörögtek az eseménye, itt valahogy semmi sem történt. A szereplők idegesítőek voltak. Kivéve Ray-t. Őt egész megkedveltem. Valahogy túl nyilvánvaló volt, hogy ki is zaklatja őket. Lapos és kiszámítható. :(

tmezo P>!
Lois Duncan: Tudom, mit tettél tavaly nyáron

Nem állítom, hogy nagyon rossz lenne, de egy kicsit azért lapos. Érdekelt, hogy ki áll a történések hátterében, de nem izgultam különösebben, sodródtam a szereplőkkel, és vártam, hogy kiderüljön a titokzatos levélküldő személye. Rövid volt, és egyszerű, nagy dolgok nem történtek benne, és amint összeraktam, ki a hunyó, vége is lett.
Több izgalom, több feszültség, pár csavar elfért volna még benne.

Lillsz>!
Lois Duncan: Tudom, mit tettél tavaly nyáron

"A Tudom, mit tettél tavaly nyáron c. film a legtöbb embernek ismert, de kevesen tudják, hogy e könyv alapján készült, legalábbis az alapgondolatot az írónő regénye adta hozzá. A filmet habár még nem láttam, Lois Duncannel olvasott interjúból azonban kiderült, hogy sok köze a kettőnek nincs egymáshoz, így ha láttad a filmet, de még nem olvastad a könyvet, akkor annak cselekménye nem feltétlenül lesz ismert a számodra. Nem mellesleg ez a mű is barátnői ajánlásból került hozzám, de ennél sajnos nem pozitív értelemben kellett csalódnom.

Négy fiatal egy esti piknikről tart haza kocsival, de az utazás nem úgy alakul, ahogy azt tervezték. Egy szerencsétlen pillanatban elütnek egy éppen hazafelé bicikliző kisfiút, akit a baleset után az úton hagynak. Az autóban vita dúl, hogy vissza forduljanak-e vagy sem, de végül átengedik magukat a félelemnek és hazamennek. Megfogadják maguknak, hogy erről az estéről sosem beszélnek és ők maguk is elkerülik egymást a történtek után, ugyanis a baleset halálos kimenetelű volt, az elkövetőket pedig nem találják. Egy évvel később, amikor a szétszéledt, egykoron baráti társaság éppen egy városban tartózkodik, megkapják első fenyegető üzenetüket, Tudom, mit tettél tavaly nyáron szöveggel. Ezután újból összegyűlnek, hogy a végére járjanak, hogy mégis ki a levélküldő. Azonban érdemesebb vigyázniuk, hisz aki egyszer megfenyegeti őket, megteszi többször is, és a következők lehet nem lesznek ilyen barátságos hangvételűek.

Három csillagra értékelem, mert nem volt egy borzasztó olvasmány, azonban az én tetszésemet nem nyerte el. Többre számítottam, többet vártam ettől a műtől. A filmre mindenesetre kíváncsi vagyok, így mindenképpen megnézem!"

Bővebben: https://lillszinbookland.blogspot.com/2020/09/lois-dunc…

Etuka_Nita>!

Az emberek beleőrülnek, ha csak az jár a fejükben, amin nem változtathatnak.

Kapcsolódó szócikkek: Julie James
konyvolvaso >!

Az emberek beleőrülnek, ha csak az jár a fejükben, amin nem változtathatnak.

dragonfly11>!

Azzal lehunyta a szemét, és amikor újra kinyitotta, a papír még mindig a kezében volt, rajta egyetlen rövid mondat.

TUDOM, MIT TETTÉL
TAVALY NYÁRON

Kapcsolódó szócikkek: Julie James
Gothic01>!

Lehetségesnek tűnt. Lehetett volna egy vicc. Julie pedig meggyőzte magát erről.

Kapcsolódó szócikkek: Julie James · megerősítési torzítás
Gothic01>!

– Semmi kétség, nálad lustább úszót még nem láttam – jegyezte meg.
-Nos, ez egy hosszú medence – mosolygott fel rá Helen, tudva, milyen szépen kiemeli az arcát a nedves haj. Azzal is tisztában volt, hogy áll neki a falatnyi, kék bikini – jobban, mint a túloldalon napozó tanítónőnek, és sokkal jobban, mint bármelyik másik lánynak az épületben. Természetesen és egyértelműen Barry barátnője. De az nem árt, ha közben valaki más is megcsodálja.

Kapcsolódó szócikkek: Helen Rivers
Gothic01>!

Valami történni fog, futott át az agyán. Nem tudom, mi vagy hogyan, de benne van a levegőben. Valami rossz fog történni, és semmit sem tehetek, hogy megakadályozzam.

Gothic01>!

– Azt akarod, hogy úgy nézzek ki, mint Helen, mi? – kérdezte Elsa bosszankodva. – Hát ezt rögtön el is felejtheted. Én nem fogom magam halálra éheztetni, ahogy ő, abban bízva, hogy majd valami tévécsatorna állást kínál nekem.
– Helennek van akaratereje – felelte Mr. Rivers a szószt kanalazva a tányérra. – Az juttatta oda, ahová el akart jutni.
– És az sem érdekelte, kin gázolt át közben.

Kapcsolódó szócikkek: Elsa Rivers · Helen Rivers
konyveimlapjai>!

Tudta, hogy számomra az lenne a legrosszabb büntetés, ha élni hagy… nélküled.