Tudom, ​mit tettél tavaly nyáron 238 csillagozás

Lois Duncan: Tudom, mit tettél tavaly nyáron

Baleset volt – ám örökre megváltoztatta az életüket. Tavaly nyáron négy halálra rémült barát kétségbeesett esküt tett, hogy eltemetik szörnyű titkukat. Vannak azonban titkok, amiket nem lehet eltemetni, és valaki megtudta, mi történt aznap. Valaki, aki bosszút akar.

Idén nyáron eljön a rettegés ideje…

Eredeti megjelenés éve: 1973

190 oldal · ISBN: 9789633998748 · Fordította: Miks-Rédai Viktória

Barry Cox · Elsa Rivers · Helen Rivers · Julie James · Raymod "Ray" Bronson

Cukormalac P>!
Lois Duncan: Tudom, mit tettél tavaly nyáron

Abból a szempontból egy kicsit nehéz megközelíteni ezt a könyvet, hogy az azonos című filmhez körülbelül annyi köze van, mint Fábry Sándor szemináriumának humor témakörben a Mindentudás Egyetemén, illetve hogy nem az eredeti, 1970-es évekbeli szövegváltozat került fordításra, hanem egy laza három évtizeddel későbbi, szerkesztett és alaposan átírt, felfrissített verzió, amiben már nem Vietnam szerepel, hanem Irak és a szereplők is CD-n hallgatnak zenét, tehát az életkörülmények mások, maga a történet viszont alapjaiban nem változott. Azt viszonylag hamar megtudjuk, mit is követett el a kis társaság egy óvatlan pillanatban akkor és ott, a legmelegebb évszak egy éjjelén, ahogy pedig pszichológia tekintetében mindez tálalva van, ha nem is tanítani való, de ügyes és kellően meghökkentő is, tetszettek a folyamatos csavarok és idő-, valamint gondolatbeli ugrások, ha viszont azt nézem, mennyire jó krimi/thriller, háááát… nem mondom, hogy inkább a film, mert akár a teológus és a geológus viszonya – azaz ég és Föld – a kettő, de ez nagyon langyos.

Az mellékes, hogy amúgy a szereplők közül egyik sem válhat szimpatikussá és a felesleges hisztijeiktől, akármelyik nem oldalát is nézem, megkímélhettek volna úgy igazán. A könyv előnye a valami hamar befejezhetőt keresők számára a gyorsan olvashatóság és a pergő cselekmény, ami még úgy ahogy izgalmas is lenne, de ha a minőségi borzongáson edződött lélek ilyenekkel tréningezi magát, akkor – mint esetemben – csak a legyintés marad, miszerint ez is megvolt, oké, túl vagyunk rajta… Szerintem sem megnövelt hosszal, sem jobban árnyalt karakterekkel nem lehetett volna ez jobb, itt egyszerűen a langyosság kifejezéssel összefoglalható tényező az, ami nagyon is közepessé billenti, mert bár megvannak az izgalmas momentumai, hiteles a körülmények ábrázolása, többnyire inkább irrelevánsnak és redundánsnak értékelném, ha rövid szóbeli véleményt kellene alkotnom. Még véletlenül sem az idő járt el felette, hiszen sikerült úgy újraírni, hogy megállja a helyét a huszonegyedik században is – csak hát ez, amolyan zsűritagos szófordulattal, nagyon kevés ebbe az erős mezőnybe.

Popovicsp87 P>!
Lois Duncan: Tudom, mit tettél tavaly nyáron

Nem igazán szeretem a slasher filmeket. Főleg nem a ’90-es évek csodáit az idegesítő szereplőikkel, a bugyuta forgatókönyvvel, és az általános ostobaságukkal.
Azonban mindig érdekes élmény egy film eredetijét kézbe venni, rácsodálkozni az eltérésekre.

A Tudom, mit tettél tavaly nyáron eredetileg 1973-ban jelent meg, viszont ez a kiadvány a 2010-ben felújított változata. A változtatásokra nem térnék ki, mert az utolsó 10 oldalon olvasható interjúból eléggé sok minden kiderül, és bevallom, eléggé vegyes érzéseim lettek tőle.

Fontos leszögezni, hogy csupán nyomokban tartalmazza az 1997-es slasher történéseit. Persze az alapsztori (majdnem) ugyanaz, viszont itt inkább egy lightos thrillert kapunk.
A szereplőket, főleg a négy fiatalt kidolgozatlannak éreztem. Az igazi amerikai álmot élő fiatalokat láttam bennük.
Igazán szövevényesnek sem mondanám, az írónő az interjúban fényezgeti magát, de nekem a történet alig 200 oldalon baromira kevés volt. Ha már thriller, szeretném érezni a thrillt. A végét nagyon összecsapottnak éreztem, de hát persze ez zseniális írói húzás, nem is értem, hogy mások miért nem próbálkoztak még soha ilyennel. off

Rossznak nem mondanám, gyorsan lehet vele haladni, de ifjúsági regényből, és főleg thrillerből bőven akad ennél jobb a piacon.

Niki P>!
Lois Duncan: Tudom, mit tettél tavaly nyáron

Már egész rég porosodott a polcomon, most adtam neki egy esélyt. Nem volt rossz. Bár a filmet nem láttam, de az alap sztori többé-kevésbé megvolt. Elképzelni nem tudom, hogy tud valaki spoiler Ha meg már megtörtént a baj, akkor vállalják érte a felelőséget. Tény, hogy bűnt követtek el, nem is kicsit, de akkor sem érdemelték, amit kaptak érte…
Kicsit úgy éreztem, hogy a vége össze lett csapva. Mintha gyorsan le akarta volna zárni az író a történetet. Miközben néhány dolgot pedig elnyújtott, ami annyira nem lett volna fontos.

Bleeding_Bride IP>!
Lois Duncan: Tudom, mit tettél tavaly nyáron

Ezt láttam moziban… akkor is langyos volt, de igazából élvezhető.
Olvasás közben sem okozott csalódást, kellemes vasárnap délután volt, a maga mélységeinek és magasságainak hiányában.
Valójában ha eltekintünk az elég laposra sikeredett cselekményszáltól, és a szereplők megnyilvánulásait figyeljük, jó kis esettanulmány lehet: mennyire másként reagálunk ugyanabban a sz"r helyzetben, amiben mind benne vagyunk.

konyvolvaso>!
Lois Duncan: Tudom, mit tettél tavaly nyáron

Nagyon izgalmas és egyre félelmetesebbé válik a vége, fordulatokban bővelkedik, nővekszik a feszültség. Nagyon jól lett megszerkesztve és magával ragadnak a cselekmények. Egy jó kis thriller kerekedett ki a történet filmadaptációjából.

julcseee P>!
Lois Duncan: Tudom, mit tettél tavaly nyáron

Várható volt, hogy más lesz mint a film, persze. De valahogy azért számítottam legalább valamilyen minimális horrorisztikus elemre. De nem, semmi. Az a baj, hogy szerintem bárki olvassa a könyvet, arra fog számítani hogy legalább kicsit hasonlítani fog a filmre. Persze, az alap sztori egyezik, de és itt vége is a hasonlóságnak kb.
Van az alaptörténet, miszerint 4-en elütnek egy kis gyereket, majd ott hagyják, és megegyeznek hogy nem beszélnek róla senkinek. Egy év múlva elkezdenek kapni üzeneteket,hogy tudják mit tettek tavaly nyáron. Eddig ugye a hasonlóság. De innentől nagyjából végigkövethetjük mind a 4 szereplő életét. És kapunk egy merőben más véget is. Az mondjuk tetszett, hogy a végén betették az interjút, sok mindenre magyarázatot ad, de így sem tudok neki 4 csillagot se adni.

Lois Duncan: Tudom, mit tettél tavaly nyáron

Egyelőre senki nem fenyegette meg őket, de ami késik, nem múlik.

Pesu>!
Lois Duncan: Tudom, mit tettél tavaly nyáron

Aki a film miatt akarta elolvasni az nagyobbat nem is tévedhetett volna, ugyanis a könyv és a film két teljesen külön sztori. Az alap koncepció ugyanaz csak! De ennyi! Semmi más! Nekem a film nem igazán jött be, így én ennek kifejezetten örülök, hogy a könyv nem olyan! Nem vártam, hogy nekem ez ennyire tetszeni fog, de kellemesen csalódtam!
Aki szereti a krimit és a lélektani könyveket azoknak ajánlom a leginkább, de ha egy kicsit is kedveled a thrillert akkor is kedved leled benne szerintem! :)
Egy rövid, de jól kidolgozott regényt kaptunk az írótól! Érdemes adni neki egy esélyt! ;)

turanett P>!
Lois Duncan: Tudom, mit tettél tavaly nyáron

Jaj, nem is tudom. Olvastatja magát, de nem volt az igazi. A film jobb volt. Tinédzser korom egyik klasszikusának számított. Ott pörögtek az eseménye, itt valahogy semmi sem történt. A szereplők idegesítőek voltak. Kivéve Ray-t. Őt egész megkedveltem. Valahogy túl nyilvánvaló volt, hogy ki is zaklatja őket. Lapos és kiszámítható. :(

tmezo P>!
Lois Duncan: Tudom, mit tettél tavaly nyáron

Nem állítom, hogy nagyon rossz lenne, de egy kicsit azért lapos. Érdekelt, hogy ki áll a történések hátterében, de nem izgultam különösebben, sodródtam a szereplőkkel, és vártam, hogy kiderüljön a titokzatos levélküldő személye. Rövid volt, és egyszerű, nagy dolgok nem történtek benne, és amint összeraktam, ki a hunyó, vége is lett.
Több izgalom, több feszültség, pár csavar elfért volna még benne.

Etuka_Nita>!

Az emberek beleőrülnek, ha csak az jár a fejükben, amin nem változtathatnak.

Kapcsolódó szócikkek: Julie James
Barbcsie P>!

Egy fiúnak szüksége van mozgástérre, ha valaha is férfivá kíván válni.

Barbcsie P>!

Annyira büszke vagyok rád, Julie, és biztosra veszem, hogy apád is az lenne. Bárcsak megérhette volna, de […]. Talán tudja is. Szeretek arra gondolni, hogy így van.

Barbcsie P>!

Gyakrabban kellene megölelnem, gondolta Julie. Nem érdemlem meg, hogy ilyen anyám legyen. Annyira szeretem, és neki nincs más, csak én, amióta apu meghalt.

konyvolvaso>!

Az emberek beleőrülnek, ha csak az jár a fejükben, amin nem változtathatnak.

dragonfly11>!

Azzal lehunyta a szemét, és amikor újra kinyitotta, a papír még mindig a kezében volt, rajta egyetlen rövid mondat.

TUDOM, MIT TETTÉL
TAVALY NYÁRON

Kapcsolódó szócikkek: Julie James
konyveimlapjai>!

Tudta, hogy számomra az lenne a legrosszabb büntetés, ha élni hagy… nélküled.

Gothic I>!

Lehetségesnek tűnt. Lehetett volna egy vicc. Julie pedig meggyőzte magát erről.

Kapcsolódó szócikkek: Julie James · megerősítési torzítás