Mister ​Pip 15 csillagozás

A vándor meséje
Lloyd Jones: Mister Pip

Matilda, ​a tizenhárom éves kislány egy trópusi szigeten él szüleivel. Egy nap zavargások kezdődnek a szigeten, ezért egy kivételével minden fehér ember elmenekül. Mr. Watts marad csak, a furcsa alak, aki a régi paplakban él és néha piros bohócorrot vesz fel, így húzza feleségét maga után egy kézikocsin. A gyerekek Gülüszeműnek csúfolják a férfit. Ám rajta kívül nincs senki, aki tanítaná őket. Mr. Watts egy elnyűtt kötetből felolvassa az osztálynak a Szép reményeket, a történetet, amelyet barátja, Mr. Dickens írt.
Dickens hőse, Pip hamarosan életre kel Matilda számára. Pipet olyan valóságos személynek látja, mint a saját anyját, s ezzel kezdetét veszi élete legnagyszerűbb barátsága. Ám nem Matilda hisz egyedül Pipben, és hamarosan kiderül, milyen veszélyeket rejt a képzelőerő egy háború sújtotta szigeten.
A Mister Pip különleges, eredeti és igazán szép regény. Felhívja a figyelmünket arra, hogy az olvasás és a mesélés minden alkalma átalakulás, és hogy a történetek, még… (tovább)

Eredeti mű: Lloyd Jones: Mister Pip (angol)

Eredeti megjelenés éve: 2006

GABO, Budapest, 2009
216 oldal · ISBN: 9789636893248 · Fordította: Módos Magdolna

Lloyd Jones: Mister Pip A vándor meséje

Egy gyönyörű, édeni, színpompás sziget, elzárva a külvilágtól, akár idilli regény alapja is lehet(ne). De nem az. A szigetecske területén folyó harcok borzalmassá teszik a bennszülöttek életét. Mind a vörös bőrűektől, mind az egykor saját maguk közül származó lázadóktól (rambók) tartaniuk kell. A kiszolgáltatott, szegény, egyszerű emberek csöpp gyülekezete égi csapásként éli meg a hirtelen megjelenő csapatokat. A félelem és a rémségek félálomszerűek, az egyetlen menekülés szűk ösvény, és egy különös fehér ember (az egyetlen fehér a szigeten) nyitja meg a gyerekek előtt: Charles Dickens: Szép remények c. regénye.
Az elképzelés briliáns. A megvalósítás – értem ez alatt főként az ember ember ellen elkövetett borzalmas vétkeit – túl kegyetlen és borzasztó ahhoz, hogy a kedvencem lehessen.

katka99

Lloyd Jones: Mister Pip A vándor meséje

Öszességében egy nagyon jó könyv volt. Voltak benne bizonyos részek, amelyek kevésbé tetszedtek, de az alapötlet, az elképzelés nagyon jó volt. A kamaszkor, az emberi kapcsolatok és a szereplők ábrázolása nekem nagyon bejött. A drámai hangulata fogott meg a leginkább. szerintem nem hiába kapta a Booker-díjat.

Lloyd Jones: Mister Pip A vándor meséje

Mit akart ezzel az írással a szerző, könyörgöm ??! Mi volt vele a célja, mit akart ezzel elérni? Tanítani próbált, talán valamit megsúgni nekünk a lapok mögül? Nagyon kétlem… Egy ilyen embertelen világban egyáltalán nem vágyom arra, hogy értelmetlen könyveket olvassak…A könyv eleje viszonylag érdekesen indult, majd egyre vontatottabb lett minden…Aztán kezdődhet az értelmetlen vérengzés,igaz? Számomra nem derült ki, kik és miért bántották ezeket az embereket. Alig van valami konkrétum is. Állandóan Dickens könyvét idézi az író, de semmivel sem ad nekem többet ez a könyv így sem…A vége is ugyanilyen semmilyen lett nekem,ráadásul a főszereplőből is teljesen kiábrándultam…Ja, és még valami : biztos, hogy elment a kedvem (még a gondolata is) a húsevéstől. Eddig sem volt már, most már még annyi sem lesz. Ez biztos …

MrBones

Lloyd Jones: Mister Pip A vándor meséje

Drámai..Az elején nekem nem nagyon jött be, érdekes volt, de semmi egyéb, azután valahogy megfogott, és a vége felé igazán magasra csapó hullám lett a könyv. Számomra a befejezése vontatott, ugyanakkor elnagyolt a közepéhez képest. Olyan könyv, ami fáj..s ez nem biztos, hogy rossz. A jellemábrázolásában kifejezetten tetszett a gondolatébresztő részletesség, és a nyitva hagyott lehetőségek.

bestelelke

Lloyd Jones: Mister Pip A vándor meséje

Nem az én választásom, de nem sok új-zélandi szerzőt olvastam, muszáj volt.

Kíváncsi vagyok, hogy a háborús díszlet és végső öldöklés miért volt szükséges azon kívül, hogy az anya-lánya, anya-Mr Watts, közösség-Mr Watts- viszonyt két-három széles satírral és egy lendületes törléssel elmaszatolja, holott az elején porózusan finom, lágy áttűnésekkel kezeli az erőteljes formákat.
A szerzőben -érzésem szerint- kétségbeesett vágy munkál, hogy lerendezzen és elvarrjon minden szálat: de mi szükség van az apa alakjának idézgetésére ( azon túl, hogy előzetes esettanulmány a messzeség-idegenség parához, amivel aztán Matilda/a mama másvalaki révén szembesül igazán, meg hogy van hova zsuppolni a kislányt a végén)? És változtat az bármin, hogy ki volt/kinek látszik Mr Watts valójában? Muszáj volt még a bohócorrot is az orromra kötni? Az t is feltétlenül tudnom kell, hogy Matilda irodalommal foglalkozik, és Dickensből szakdolgozik? Ha varrónő lenne egy gyárban, az megsemmisítené különleges érzékenységét és egyedülálló tapasztalatait?

Az a szomorú, hogy a történetmesélés erejéről, a fantázia hatalmáról szóló mesét pont elbeszélője változtatja sóbálvánnyá, mert nem hisz azokban a törvényszerűségekben (titok, szabadság, váratlanság, változás és beleérzés), amelyek biztosítják a történetek fennmaradását és túlélését.

Kaia

Lloyd Jones: Mister Pip A vándor meséje

Telibe talált a történet. Nagyon is emlékszem, milyen kamasznak lenni, azt pedig, hogy milyen egy kamasz(lány) anyjának lenni – azt most élem át. Nem könnyű helyzet egyik sem, még a háborús sziget nélkül sem.
Mindhárom főszereplőt közel éreztem magamhoz, ezért még jobban sokkolt a vége.
Nem vagyok irodalmár, csak olvasni szeretek. Nálam ötös.

Tercia

Lloyd Jones: Mister Pip A vándor meséje

A lapos kezdés után gyomronverős helyenként. Kár, hogy a végére nem maradt szufla.

utazó

Lloyd Jones: Mister Pip A vándor meséje

A gyönyörű borítóval ellentétben egy nagyon összetett, nem mindennapi könyv, de nem véletlen volt 2007-ben Booker-díjas.

Adso

Csak tudod, Matilda, nem színlelheti az ember, hogy könyvet olvas. A szeme elárulja. És a lélegzése is. Aki elmerül egy könyvben, egyszerűen elfelejt lélegezni. Akár fel is gyulladhat a ház, a könyvbe mélyedő olvasó csak akkor vesz róla tudomást, amikor már a tapéta is lángol.

Chöpp

Ha minden tettünknek értelme volna, egészen másmilyen hely lenne a világ. Unalmasabb lenne az élet, nem gondoljátok?

Lunemorte MP

– Ismerjük az ördögöt,mert ismerjük önmagunkat.

Chöpp

Hallottuk, hogy ért a varázsláshoz. Egyszer lekvárrá változtatott egy fehér embert, és rákente a pirítósára.

Chöpp

Néha megkérdezik tőlem, „Miért pont Dickens?”, amit egyfajta enyhe korholásnak tekintek. Rámutatok a könyvre, amely egy másik világot nyitott meg előttem akkor, amikor nagyon nagy szükség volt rá. Barátot adott nekem Pip személyében. Megtanított arra, hogy az ember könnyen belebújhat másvalaki bőrébe akkor is, ha az a bőr fehér, és egy fiúé, aki Dickens Angliájában élt. Ha ez nem varázslat, akkor nem tudom, mi az.

Lunemorte MP

A bűntudat ragályos. Azokra is átterjed, akiknek nincs miért bűntudatot érezniük.

– Álmom véget ért.

Chöpp

– Némelyik szigeten nagyon szép neveket használnak a szél különböző fajtáira – mondta Giselle. – Az én kedvencem az a szél, amelyiknek a neve: „szelíd, mint egy nő”.

Lunemorte MP

– Hinnetek kell valamiben. Bizony, hinnetek kell. Még a pálmafák is hisznek a levegőben. A halak hisznek a tengerben.

Lunemorte MP

Hogy miben reménykedtem? Valójában magában a reményben, de valami sajátos módon.