Kurszk, ​a legnagyobb csata 5 csillagozás

Lloyd Clark: Kurszk, a legnagyobb csata

1943. július 5-én minden idők legnagyobb szárazföldi ütközete kezdődött az oroszországi Kurszk városának körzetében. A német és szovjet erők gigászi összecsapását a történelem egyik legfontosabb és a „totális háborút” leginkább megtestesítő csatájaként emlegetik.
A kurszki csata egyike volt a világtörténelem legvéresebb, szörnyű túlkapásokkal és iszonyú erőszakkal terhes csatáinak. Ez a lélegzetelállító hevességű, monumentális és sorsdöntő összecsapás nemcsak a keleti front helyzetében,
de az egész második világháború menetében is fordulópontot jelentett. Ahogy Churchill is megjegyezte: Oroszország számára " Sztálingrád a kezdet vége, Kurszk pedig a vég kezdete volt.

Eredeti megjelenés éve: 2011

GABO, Budapest, 2014
462 oldal · keménytáblás · ISBN: 9789636898854 · Fordította: Fazekas István

Ikarosz>!
Lloyd Clark: Kurszk, a legnagyobb csata

A maga nemében kitűnő és részletes könyv, de olyan furcsaságai és hiányosságai vannak, amiket nem tudtam szó nélkül hagyni.Ha ki lenne bővítve 600 oldalra és ez lenne a keleti front kétkötetes történetének első fele, úgy megállná a helyét.
Az egyik, hogy nagyon hiányoznak a térképek, amilyen részletességgel tárgyalja a csatát, egyszerűen elveszik az olvasó a számokban és a nevekben. Leírja a teljes csatarendet, de valahogy nem sikerült megtanulnom, így aztán, főleg a kis nevenincs falvak emlegetése nekem nem mondott szinte semmit, hogy most akkor ki hol mit csinál.
A másik a könyv szerkezete nagyon furcsa. A kb 400 oldalas könyv egy könnyed 200 oldalas felvezetéssel indul. Hitler és Sztálin hatalomra jutásával kezdődik, ami még rendben is lenne, de a kurszki csatáról szóló könyvben nem akarok több oldalon keresztül a moszkvai védvonalakról olvasni, miközben a csatához kb. semmi köze. Aztán megvolt Kurszk és a szerző szerint kb vége is a háborúnak, volt még ugyan egy kis csetepaté, de az már csak egy vidéki bucsu duhajkodásánál több vizet nem zavar.(Sztálingrád megvolt ugyan de igazából az nem volt akkora fordulópont, a nyugatiak meg csak mintha azért okvetlenkedtek volna Szicíliában, hogy valamiről ott is lehessen beszélni…bár nem mondja ki kb.: ennyit éreztet ezekből a szerző)
A szerző személyes véleményét sem sikerült osztanom, miszerint a kurszki csata lett volna a háború igazi alapvetése, pedig a könyv elején és végén erre próbál utalni, hogy már a hatalomra jutásukkor bele volt ez és pontosan így kódolva Európa csúnya bajszos embereinek sorsába. Mintha ez testesítette volna meg a kommunizmus felsőbbrendűségét és bizonyította volna a hitleri fasizmus életképtelenségét, hogy ebben a csatában mi is történt…

PzZoll>!
Lloyd Clark: Kurszk, a legnagyobb csata

Alapos, részrehajlás nélküli munka, olvasmányos formában. A fordítást is jónak találtam. Nem értem, hogy sok hadtörténeti jellegű munka magyar kiadásából miért hagyják ki a térképeket, holott tudtommal az angol kiadásokat ellátják velük, ez így nagyban megnehezíti a témában kevésbé jártas olvasóknak a megértést. Persze lehet netről is letölteni hadműveleti térképeket, de akkor is! :D Remélem, a Gabo ad még ki hasonlóan minőségi hadtörténelmi könyveket, melyek nem az agyonsztárolt nyugati frontról, hanem a sokkal érdekesebb és sordöntőbb keleti front eseményeiről szólnak (és nem feltétlenül nyugati szerzők írták).

minczer>!
Lloyd Clark: Kurszk, a legnagyobb csata

A térképek RENDKÍVÜL zavaró hiánya miatt 1 csillag levonás!