Csak ​egy pestis 14 csillagozás

Ljudmila Ulickaja: Csak egy pestis

Ljudmila ​Ulickaja harmincöt éves korában írt egy forgatókönyvet, amelyet egy forgatókönyvíró kurzus felvételijére szánt. A kurzuson végül nem vett részt, a szöveg pedig több mint negyven évvel később került elő, és nyert új aktualitást.

Rudolf Ivanovics Majert felrendelik Moszkvába, hogy beszámoljon a pestisvakcina-kutatás eredményeiről. Moszkvába érve köhögni kezd, ám arra gyanakszik, hogy csak megfázott a vonatúton. Felkeresi a szálloda borbélyát, majd miután egyre rosszabbul érzi magát, kórházba szállítják. A diagnózis: tüdőpestis. Megkezdődik a versenyfutás az idővel, hogy felkutassanak mindenkit, akivel útja során kapcsolatba került, és a nagy fekete autó elindul begyűjteni a kontaktokat.

A Csak egy pestis arról szól, mekkora tragédiát okozhat egy rosszul viselt maszk, hogyan kezeli egy autoriter állam a járványveszélyt, és hogyan ismétli a történelem folyamatosan önmagát. Ulickaja különleges forgatókönyve, amely kisregényként is olvasható, Morcsányi Géza… (tovább)

Magvető, Budapest, 2020
96 oldal · ISBN: 9789631440560 · Fordította: Morcsányi Géza
Magvető, Budapest, 2020
96 oldal · keménytáblás · ISBN: 9789631428728 · Fordította: Morcsányi Géza

Laurka P>!
Ljudmila Ulickaja: Csak egy pestis

Ulickajatól nem ez volt az első könyvem, és most sem csalódtam. Ki gondolta volna, hogy egy felvételire korábban megírt forgatókönyv újra aktuálissá válik. Az írónő sallangok nélkül, a lényegre koncentrálva írja le egy pestis elterjedését, annak következményeit. A cselekmény olvasmányos, jól követhető. A történet rövid, ám velős. Elolvasását nem csak a jelen egészségügyi helyzet fennállása miatt ajánlom. Jól sikerült regény.

latinta P>!
Ljudmila Ulickaja: Csak egy pestis

Most azért úgy elég nehéz írni, hogy egy maszk, inkább a maszk helytelen viselésének következménye indított el a forgatókönyv-regényben egy folyamatot.

Remélem, hogy az a címben megjelölt megszorító értelmű módosítószó, amit Ljudmila Ulickaja használ ebben a spoiler történetben, nem hoz elő napjainkban is olyanfajta megkönnyebbülést kifejező reakciót belőlünk. link

latinta P>!

Kosszeljék lakása. Kosszelj felesége a fotelben ül. Előtte az asztalon ott a fia képe.
A kezébe temeti arcát.
    – Szerjózsa? Már azt hittem, te sem jössz vissza. Mi volt ez, Szerjózsa? – most először látjuk, hogy figyelmes, éertelmes a tekintete.
    – Pestis volt, Gyina. Csak egy pestis! – feleli Kosszelj, elmosolyodik, és a tenyerébe fogja felesége száraz kezét.
    – Sima pestis? – kérdez vissza Gyina.
    A férfi bólint.
    – Én meg azt hittem…

93. oldal (Magvető, 2020)