Studio ​69 (Annika Bengtzon 1.) 35 csillagozás

Liza Marklund: Studio 69

Annika telefonügyeletes egy stockholmi bulvárlapnál. Egy napon valaki véletlenül bejelenti, hogy egy ruhátlan halott lány fekszik egy parkban meghúzódó, régi zsidó temetőben. Annikát is kiküldik a helyszínre. Tudósításával kivívja főnöke elismerését, egyben felébreszti idősebb kollégái féltékenységét. Az első gyanúsított az áldozat barátja, ám idővel képbe kerül egy miniszter is, aki a park közelében tart fenn titkos lakást. S ahogy Annika is nyomozni kezd, kiderül, hogy a kormány e magas rangú tagja egy dologban biztosan sáros; egy, az egész pártjára nézve rendkívül kínos, korábban eltűntnek hitt archívum nyilvánosságra kerülését akarja megakadályozni. Annika mint vérbeli bulvárújságíró az áldozat egykori munkahelyére, egy sztriptízbárba is beépül a nyomozás kedvéért, miközben a szerkesztőségben folytonosan küzdenie kell az őt gáncsolni próbáló kollégákkal, és barátjával, Svennel való kapcsolata is egyre félelmetesebb irányt vesz…

Eredeti cím: Studio sex

Eredeti megjelenés éve: 2012

A következő kiadói sorozatban jelent meg: Skandináv krimik Animus

Animus, Budapest, 2008
334 oldal · puhatáblás · ISBN: 9789639715998 · Fordította: Torma Péter

Svédország

kolika>!
Liza Marklund: Studio 69

Kicsit fura ez a könyv. Fura, ha azt veszem alapul, hogy milyenek a tipikus skandináv krimik. A gyilkosság körül kialakuló nyomozás nagymértékben eltér a megszokottaktól. S ez lehetne, akár jó is. De sajnos, számomra mégsem lett az. Én jobban szeretem a korábban olvasott skandináv krimik világát.
Ebben a kötetben jóformán a főszereplő – Annika – tipródását látom, aki gyakornokként akar érvényesülni egy vezető újságnál. A cikkeihez – amit főleg a gyilkosságról ír – minden létező forrást felkutat, s kezdetben ütős cikkeket szerkeszt. Később ő lesz a bűnbak, amikor a sorait szétcincálja a Studio 69. A másik Studio 69-ben való rövid kitérőjét feleslegesnek éreztem. Talán csak arra, volt jó, hogy egy rossz fiút elkapjanak .
Zavart, hogy a gyilkossági szálat nem igazán derítették fel, Bűnhődni fog az elkövető, de nem ezért, és nem az ügy súlyosságának megfelelő büntetést kapja.
A politikai szál túlzott megjelenítése sem tetszett annyira.
Az igazi meglepetés a végén várta az olvasót. A naplórészletek – amit én végig másnak tulajdonítottam – helyére kerültek és sötét titkok törtek felszínre. Na, itt volt az a pont, ahol éreztem, hogy végre kezd hasonlítani a könyv egy tipikus skandináv krimire. De ez már a könyv vége volt.

Hellena P>!
Liza Marklund: Studio 69

A könyvtárban találtam, teljesen véletlenül. Az írónő nevét ismertem, tavaly olvastam is tőle, ezért bizakodva vágtam neki.
És milyen jól tettem! Esdig bármilyen krimit olvastam, mindig a nyomozás, a rendőrség oldala volt a fókuszban (esetleg a gyilkos szemszöge), a sajtó, a riporterek mindig mint a hiénák jöttek elő. Most viszont épp egy riporter szemszögéből nézzük az eseményeket. Nekem ez kimondottan tetszett; azt hittem, zavarni fog, hogy a nyomozást nem látom, de végül egyáltalán nem bántam.
A naplóbejegyzéseket nagyon ügyesen helyezte el Marklund, azzal a céllal, hogy megzavarja az olvasót. Egy ideig engem is sikerült megtévesztenie, de egy ponton kezdett gyanús lenni. Ahogy haladtak előre az időben, egyre jobban szorult össze a torkom, aztán akikor leesett, mi van, már zokogtam (mostanában rendszeresen sírok a skandi krimiken; ki érti ezt?).
Sajnálom, hogy nem adtak ki több részt magyarul, szívesen folytattam volna a sorozatot.

csgabi P>!
Liza Marklund: Studio 69

Három csillag, és akkor jólelkű voltam. Ez volt a legszárazabb, legunalmasabb skandináv krimi, amit eddig olvastam. Lassú volt, unalmas, nem történt benne semmi, a valódi történettel igazból nem lett semmi, mert mindenről szólt a könyv, csak arról nem. A legtöbbet arról írt benne a szerző, milyen is egy szerkesztőségben dolgozni, mennyit rohangál az újságíró, és a többi. A történet (a gyilkosság) elsikkadt.
Nem tetszett. Nagyon nem. Ha lehetséges, akkor senki ne kezdje ezzel a könyvvel a skandináv krimikkel való ismerkedést, mert elmegy tőlük a kedve, még mielőtt igazán megismerhette volna őket.

Naniii>!
Liza Marklund: Studio 69

Nekem nagyon tetszett ez a könyv. Tényleg lassabb lefolyású mint a többi skandináv krimi. Annika szerethető karakter mindennek ellenére.
Nekem a barátja sose volt színpatikus. A vége elképesztő váratlan lett. Nyögvenyelős lezáratlan befejezésre számítottam, de kellemeset csalódtam.

Liza Marklund: Studio 69

Vontatott volt, mitagadás. Emellett értelmetlennek éreztem a politikai szál ekkora mélységét, túlbonyolítását.
Annika egy stockholmi újságnál riportereskedik. A lakásától nem messze gyilkosság történik, amiről ő tudósít. Végül nem kerül megoldásra az ügy (bár az elkövető személyét erősen lehet sejteni); azonban a végére kapunk egy elképesztően váratlan fordulatot, melynek tudatában más megvilágításba kerülnek a történetbe beemelt naplórészletek.
Szívesen olvasnék még Annika-ügyeket, márcsak azért is, mert kíváncsi vagyok az ő mentális felépülésére spoiler.

Mileva>!
Liza Marklund: Studio 69

Ami a jólét és a demokrácia mögött húzódik: a svéd Nagy Testvér.

mate55>!
Liza Marklund: Studio 69

A skandináv krimik sokaságába tökéletesen elfér ez a könyv is. Olvasmányossága a közepes fölé emeli, ráadásul a cselekményirány is élvezhető. A történet fontos része nem más, mint az a makacs elszántság, amivel az újságírónő az események miértjét és hogyan-ját igyekszik értelmezni, megfejteni. A „Studio 69” jól megírt történet a maga műfajában.

zyzmut>!

– Nem, nem vagyok beteg. De egyszer mindenkinek meg kell halnia. Te meg nem csinálsz semmi butaságot, kicsim, hanem vigyázol magadra. Ne menekülj a fájdalom elől! Úgyis utolér. Érezd meg, éld át! Nem fogsz belehalni. Túléled, és amikor kijössz belőle, erősebb leszel, mint valaha. Tapasztaltabb és bölcsebb.

zyzmut>!

Semmi sem tart örökké, mondta magában. Minden körbe-körbe jár.

Naniii>!

– A klubba mindig van munkahely.
– Hát, a képesítésem meg van hozzá: van mellem és puncim.

Araragat_Kasztór_Polüdeukész>!

Svédország fura kis ország az Északi-sark közelében. Valamivel kevesebb, mint kilencmillió magamfajta svéd lakja. A világ egyik legmagasabb
életszínvonalával büszkélkedhetünk, tovább élünk, mint bárki más, és a nemek egyenlősége erősebb nálunk, mint bárhol máshol a világon. Ugyanakkor elég magas
az öngyilkossági rátánk, adók terén is az élmezőnybe tartozunk, és a férfiak még mindig rendszeresen agyonverik a feleségüket.

Előszó

Kapcsolódó szócikkek: Svédország
Araragat_Kasztór_Polüdeukész>!

Azt hittem, a szerelem csak másoknak való, azoknak, akik látszanak, akik számítanak. Most egy boldog hang egyre azt énekli bennem, hogy tévedtem. Én
kellek neki.

Az első érintés, ahogy a haja a szemébe hullt, miközben rám nézett. Ideges volt, de egyáltalán nem arrogáns. Tisztán érzem: a szél, a fények, a teljes
tökéletesség, a járda, a forró házfal. Megkaptam, akire vágytam. Mindenki csak rá figyel. A lányok mosolyognak, szemeznek vele, de én nem vagyok féltékeny.
Bízom benne. Tudom, hogy az enyém. Látom a szoba másik végében: a ragyogó szóké haj, a mozdulat, amellyel hátrasimítja, egy erős kéz – mindez az enyém. A
szívem összeszorul a boldogságtól; nem kapok levegőt, könnyes a szemem. Körülöleli őt a fény; erős lesz tőle és hibátlan. Azt mondja, nem tud nélkülem élni.

Az érzelmei rögtön ott kezdődnek az alatt a finom bőre alatt. A karján nyugtatom a fejem, ő pedig finoman végighúzza az ujját az arcomon.
Soha ne hagyj el,
mondja;
nem tudok nélküled élni.

Én pedig megígérem.

Araragat_Kasztór_Polüdeukész>!

Sosem tudott mit kezdeni a
kritikával, a dicsérettel meg végképp nem. Valami csodaként tekintett a betűk táncára, ahogy szépen szavakká állnak össze. Ha elfogadja a dicséretet, vége a
csodának

Araragat_Kasztór_Polüdeukész>!

Van e dimenzió ahol eltűnnek a határok az emberi testek között. Egymással egymásban élünk testben és lélekben is. A napok pillanatokká rövidülnek

elmerülök a szemében. A testünk megint egymásba olvad. Aranyból és kristályokból van a szerelem. Bárhová eljuthatunk az univerzumban, ketten és mégis
egyként. A lelki társ olyan valaki, akinek kulcsa van a mi zárunkhoz, és zára a kulcsunkhoz. Akivel a paradicsomban érezzük magunkat, biztonságban. Ezt
olvastam valahol, de tökéletesen illik ránk.

Ha egy pillanatig nincs velem, már hiányzik. Nem tudtam, hogy a szerelem ennyire mindent elsöprő, elemésztő. Nem tudok enni, sem aludni. Csak amikor
velem van, akkor vagyok teljes, egész ember. Ő az életem végső értelme. És tudom, hogy én az övé. Megkaptuk a legnagyobb ajándékot, amit kaphattunk.

Tizenhét év, hat hónap, huszonegy nap

Araragat_Kasztór_Polüdeukész>!

Olyan csodálatos a boldogság. A karjában tart engem, mindig. Hihetetlen, mennyire odavan értem, néha nehéz követnem. Szomorú és csalódott, ha nem
mondok el neki mindent. Jobbnak kell lennem. Utazásaink téren és időn át végtelenek. Annyira szeretem. Megpróbáltam elmagyarázni neki, hogy nem benne van a
hiba. Hanem bennem. Én vagyok az, aki nem tudom megadni neki azt a megbecsülést, amelyet érdemelne. Ruhákat vett nekem, amelyeket alig vettem fel, inkább a
szerelem és bizalom jelképei ezek. Hálátlanságom oka az önzés és az éretlenség; és ez őt mélyen, keservesen elszomorítja. Nincs mentség. Az egyetemes eggyé
válás felelősséggel is jár.

Sírok, amikor ráébredek önnön tökéletlenségemre. De ő megbocsát.

Kapcsolódó szócikkek: boldogság
Araragat_Kasztór_Polüdeukész>!

Együtt Skandinávia legnagyobb lapjává tehetjük ezt az újságot! Maguknak minden adottságuk megvan ehhez! Maguk a papír agya és szíve. És ezek a szívek
valamikor egyszerre fognak verni. Akkora zajjal, amely falakat dönt majd le! Majd meglátják!