Várak ​és lovagok – kvíz 1 csillagozás

Lisa Maurer: Várak és lovagok – kvíz

Tudod mi a páncéling, és mi volt a középkori emberek legfőbb tápláléka? Tedd próbára magad, és tudj meg többet a lovagok életéről! Egyszerre tanítanak és szórakoztatnak a jól forgatható kis könyvecskék! Mindegyik könyvecske 117 kérdést tartalmaz. Bárhol bármelyiket elővehetjük – kicsik, praktikusak és unaloműzők! A sorozat folytatódik! Áttetsző műanyag elő- és hátlappal.
Ezt a könyvet 8-12 éves gyerekek számára ajánljuk.

Tessloff és Babilon, Budapest, 2011

Lisa Maurer: Várak és lovagok – kvíz

Először a németeknél találkoztam ilyen lapozós kvízkönyvekkel és be is gyűjtöttem párat, mert jól lehet vele szórakozni akár egyedül, akár többen utazás közben. És most örömmel fedeztem fel, hogy az egyik kedvenc témámmal kapcsolatban van magyar kiadás is. A könyvecskét kevesebb, mint 1 óra alatt végig lehet pörgetni, még akkor is, ha csak először olvassa az ember, többedszerre meg még gyorsabban. Nincs rajta ajánlás, hogy hány éveseknek szól, de én 8-9 éveseknek már kezükbe adnám, mert a kérdések tömörek, egyszerűen vannak megfogalmazva, a válaszok pedig szintén rövidek. Vannak kifejtendő kérdések, eldöntendők és többválasztósak is. Minden oldalon 3 kérdés, az oldal hátoldalán pedig a 3 helyes válasz. Először nyilván a tanulást szolgálják a kérdések, és a kapásból elolvasható válaszok, később viszont már lehet velük egymást tesztelni, vagy a saját emlékezetünket. Persze a kíváncsi és tanulékony gyerek hamar kinőheti ezt, de érdemes eltenni és valamikor jóval később újra elővenni. 4 csillag számomra, mert volt némi hiányérzetem utána, annyi, de annyi mindent meg lehetett volna még kérdezni. A 117 kérdésbe ennyi fért bele.

Kek P

Mi volt a motte? Korai lovagvár vagy a lovagi felszerelés része?

Cölöpvár, a lovagvár egyik korai formája. Mesterséges földhányáson fából épült toronyerődítmény volt, amelyet cölöpök vettek körül.

Kek P

Milyen típusai voltak a lovagi tornának?

Torna, itt lovagok két kisebb csoportja vívott egymással. A buhurt nagyobb csoportos küzdelem volt, és elsősorban a lovaglásban kellett jeleskedni. A tjost két lovag párviadalát jelentette.

Kek P

Mi volt a faida? Sisakdísz, háború vagy az elszenvedett igazságtalanságot megtorló harc?

Harc, amellyel az elszenvedett igazságtalanságot torolták meg.

Kek P

Miért járulhatott hozzá a lovagság hanyatlásához a számszeríj és a hosszúíj?

a lovagok közelharcot vívtak, a számszeríjjal és a hosszúíjjal viszont nagy távolságból is célba lehetett találni. E fegyverek erős átütő ereje miatt a lovagoknak erősebb páncélra volt szükségük, ettől viszont mozgásuk egyre nehézkesebbé vált.

Kek P

Miért nem lehetett elbocsátani a vár építőmesterét?

Mert egyedül az ő fejében volt meg az építési terv. Akkoriban nem rajzolták meg az épületek tervét. Ezért is volt nagy gond, ha az építőmester meghalt az építés közben.

Kek P

Mi volt a lovagi szerelem?

A lovag szerelme egy többnyire már férjes asszony iránt, aki elérhetetlen maradt a számára.

Kek P

Létezett-e építési engedély a középkorban?

Igen. Az építtetőnek meg kellett szereznie hűbérura beleegyezését, mielőtt építkezni kezdett.

Kek P

Hogy hívták a középkor kedvelt táblajátékát? Trick track (ma: sakk), backgammon vagy ki nevet a végén?

Backgammon.

Voltak-e vécék a várban?

Igen, többnyire a külső falon lévő erkélyekben. Ülőkéjük egy kőlap volt, amelynek közepébe lyukat vágtak.

Kek P

Mi volt a hennin? Fali kárpit vagy a várkisasszonyok főkötője?

A várkisasszonyok főkötője, amely cukorsüvegre hasonlított. Csúcsos végéről fátyol lógott le.

Kapcsolódó szócikkek: öltözködés · ruhanemű