Regélő ​Dunántúl 10 csillagozás

Mondák, történetek
Lipták Gábor: Regélő Dunántúl

Nagy múltú műfajt élesztget új könyvével is az emlékezetes sikerű Aranyhíd szerzője. Ahogy ott a Balaton-vidék, úgy itt a Dunántúl tájai, városai, nevezetes műemlékei jelennek meg mondák, regényes történetek tükrében.
„Oly mélyre ástam, amennyire lehetett – írja Lipták Gábor. A mondák, irodalmi feljegyzések, a népművészet emlékei, a történeti regeanyag vagy emlékezés pár szavas történetei nyomán újra kellett alkotnom a vidékek történelmi mondavilágát, valahogyan úgy, ahogyan a régészek néhány omló falmaradványból újra formálják a régi épület képét”
Az ezerarcú táj szépségét és történelmünk lelkesítő küzdelmeit idézik az elbeszélések, a kort a hangulatot pedig művészi erővel érzékeltetik Szántó Piroska rajzai.

Móra, Budapest, 1966
368 oldal · Illusztrálta: Szántó Piroska
Móra, Budapest, 1964
368 oldal · Illusztrálta: Szántó Piroska

Habók P>!
Lipták Gábor: Regélő Dunántúl

Lipták Gábor: Regélő Dunántúl Mondák, történetek

Géza és Salamon, III. Béla és kőfaragója, Hany Istók, a győri „vastuskós ház”, Csobánc ostroma – valamennyit mindről hallottam már. De ebben a kötetben részletesebben, érdekesebben találtam meg.

zil>!

– Mit tehetnénk, ha ott, ahol szárnyak kellenének, még lábunk csontjait is vénség őrli?

zil>!

A vénség meg az álom rossz cimborák…

zil>!

… az öregségnek nem a test gyengesége az egyetlen átka, hanem a megalkuvás.

zil>!

– No, ha téged is boszorkánynak tartanak, akkor tudnod kell, hogy nincsenek boszorkányok…

Habók P>!

Dénes éjszakákon át dolgozott. Harcolt a kővel egy-egy szárnyas oroszlánért, amely nem akart megszületni sziklaméhéből, vagy madárért, amely nem tárta ki könnyedén kőszárnyait.

Az esztergomi kőfaragó

bfg3 P>!

Csodatévő ereje az ember eszének van (…)

Az ördögszántotta hegy

zil>!

Az egyfajta ember, akár az egy falkába tartozó juh, megismeri egymást, bármiféle bőrbe bújtatják.