Délibáb 8 csillagozás

Alföldi regék, mondák, történetek
Lipták Gábor: Délibáb

Az Alfölddel kapcsolatos monda- és regefeldolgozások találhatók a kötetben. Ezek színes, romantikus történetek, de történelmi tényekhez kapcsolódnak.
A Délibáb az Aranyhíd és a Regélő Dunántúl kötetek méltó folytatásának tekinthető. Mint azok, ez is műemlékeink megismerésére és megbecsülésére, hazánk szép tájainak megkedvelésére ösztönöz.

Móra, Budapest, 1966
364 oldal · Illusztrálta: Szántó Piroska

kaporszakall>!

Lipták Gábor: Délibáb Alföldi regék, mondák, történetek

Ez Lipták Gábor hazai mondagyűjteményei közül megírás sorrendjében a harmadik. A szerelmi bonyodalmak már ismerősek, és az író kedvenc korszakaiból (török idők, negyvennyolc) itt is bőven akad elbeszélnivaló.

A legjobbak (A vásárhelyi janicsár, A kereki lány, Egy pipa dohány, A Csapó utcai csata) mellett a többi talán halványabb, de akik elsőnek ezt a kötetet veszik kézbe az írótól, azoknak még nem tűnnek fel az ismétlődő motívumok. Nekem újraolvasva is éppoly kedves volt, mint fél évszázada.

Én annak idején az első négy kötettel be is fejeztem a szerző addig életművét – a további munkái kimaradtak. Meglehet, majdan, nyugdíjasként, bepótolom a hiányosságot.

Mary_J>!

Lipták Gábor: Délibáb Alföldi regék, mondák, történetek

Lipták Gábor mondagyűjteményeit nem tudom nem szeretni, de úgy érzem ezekkel az alföldi regékkel dobogtatta meg eddig a leginkább a szívem. Érdekes, hogy elég sok regét és mondát olvastam már életemben, de az alföldieket valahogy eddig eléggé elkerültem és ez után a gyűjtemény után pláne úgy érzem, hogy azonnal pótolnom kell ezt a hiányosságot. Olyan ízelítőt kaptam, hogy nem tudok megelégedi egy gyűjteménnyel! Kedvencet se tudnék választani csak egyszerűen kell még..

bfg3 P>!

– Ki érti meg kegyelmedet? […] Tegnap kunyhójába fogadja, ma elrejti a bujdosókat, estére meg utánuk küldi a zsandárokat. S még azt is megmondja, hogy merre mehetnek be a nádba.
– Azt igen! […] De azt, hogy merre jöhetnek ki, nem mondtam meg.

A hét csákó

zil>!

– Ha a gazságnak kedvez a világ, az is fél, akinek nincs oka rá […]

A hét csákó, 341. oldal

zil>!

A szerelem gyorsan nyíló virág, s rejtegetni se nagyon lehet.

A Csapó utcai csata, 304. oldal

zil>!

Abban az időben a birtok s a pénz minden bűnt elfedezett.

A nyírbátori oltárfaragó, 193. oldal