Aranyhíd 33 csillagozás

Balatoni mesék, mondák, történetek
Lipták Gábor: Aranyhíd Lipták Gábor: Aranyhíd

Lipták Gábor a magyar tájakhoz és történelmi emlékekhez fűződő rege- és mondafeldolgozásaival egy régi műfajt keltett új életre: „Munkám célja nem a halott történelmi anyag feltámasztása, hanem múltunk eleven hagyományainak olvasmányos, érdekes formában történő megírása és népszerűsítése. Olvasóimat honismeretre, műemlékeink megbecsülésére, az ország szép tájainak megkedvelésére, a jó értelemben vett hazaszeretetre szeretném buzdítani” – vallja az író.

Eredeti megjelenés éve: 1961

Móra, Budapest, 1976
Móra, Budapest, 1968
426 oldal · keménytáblás · Illusztrálta: Szántó Piroska

Márta_Péterffy P>!

Lipták Gábor: Aranyhíd Balatoni mesék, mondák, történetek

Nagyon szép régi mondák és mesék, felnőtteknek is jó, illetve kamaszkortól bárkinek.
Én szerettem:)

Annamarie P>!

Lipták Gábor: Aranyhíd Balatoni mesék, mondák, történetek

Csak azt sajnálom, hogy nem ezeken a meséken, legendákon neveltem fel a gyerekeimet. Ez a könyv tökéletes.
Sokan kacérkodnak az időutazás gondolatával, engem csak néha kapott el a vágy, hogy hasonlóban legyen részem. De ezt a könyvet olvasva rájöttem, hogyha képessé válnánk az időutazásra, akkor a Balaton érdekelne a legjobban. Szinte az egész történelmét bebarangolnám. A somogyi betyároktól, a török uralta tavon át a huszadik század elejétől végig a századon, egészen a mai napig. Milyen lehetett az élet, amikor a tó adta a mindennapi kenyeret, avagy halat? Milyen, amikor a vizet borító nád elég volt a házak zsuppolására? Amikor a méltóságteljes Hold adta az egyetlen fényt a végeláthatatlan, fekete éjszakai tengernek? Kevés ezt elképzelni, szerintem ezt látni kell. Lipták Gábor -sajnos elfeledett könyve, ennek a varázslatnak ad teret. Összegyűjtött meséi, legendái bemutatják a Balaton rejtett kincseit, a múltját.
Szomorú szívvel látom, milyen kevesen olvassuk ezt a kötetet. A könyvtárban hosszú keresés után találták csak meg, a raktár legmélyéről bányászta elő a fejlámpával felszerelkezett könyvtárosunk.
Olvassátok minél többen, és újra kiadást várok! (Ismét vadászhatok valamire az antikváriumokban :)

szanes1>!

Lipták Gábor: Aranyhíd Balatoni mesék, mondák, történetek

Csodaszép könyv, a balatoni mondák, mesék és legendás történetek kronologikusan követik egymást, így jutunk el az óriások idejétől a honfoglaláson, Mátyás korán stb. keresztül a reformkorig.
Az elbeszélések nyelvezetét, az illusztrációkat,a mesék fordulatait és tanulságait nagyon élveztem.
Kell majd egy saját példány is belőle!

Trixi>!

Lipták Gábor: Aranyhíd Balatoni mesék, mondák, történetek

Jó pár éve ismertem meg Helka és Kelén történetét, azonnal bele is szerelmesedtem. Így nem volt kérdés, hogy a könyvet be kell szereznem, ami tartalmazza ezt a gyönyörű történetet. A könyv csodás <3 , minden egyes történetnek megvan a maga varázsa, vagy azért mert meseszerű, mint pl: Az utolsó óriás, vagy azért mert valós események ihlették, mint pl: a szabadságharc. Azt az egyet sajnáltam olvasás közben, hogy az éppen olvasott helyszíneken nem vagyok jelen. Megnéztem volna a Szamárkövet, Nagyvázsonyi várat (na jó, ezt már láttam, de most más megvilágításból néztem volna végig), megkóstoltam volna a füredi savanyúvizet, stb. Ezek után nem kérdés, hogy felkutatom L.G. további könyveit, el akarom varázsoltatni magam szép országunk csodás történeteivel :) .

alaurent P>!

Lipták Gábor: Aranyhíd Balatoni mesék, mondák, történetek

A régi kedvenc, Lipták Gábor regéi, amelyeket a Balaton körül gyűjtött, az elfeledett történetek utolsó mesélőitől. A történetek átölelik az egész agyar történelmet, pogányt, törököt, magyart, királyt és nincstelent. Az ember átadja magát Lipták mesélőkedvének, és észre sem veszi, milyen gyorsan belefeledkezik a régmúlt idők történeteibe – nem számítanak az óriások, tündérek, ez igazi világ, és igen, csak így keletkezhettek a hegyek, csak így történhetett a királylány kecskéivel, és amikor elérünk a történelmi korok végvári vagy szabadságharcos hőseihez, tudjuk, hogy hazánknak csak ilyen hősei lehettek, voltak, és lesznek is, természetesen. Egyszerre látjuk a valót, és annak égi mását – csoda, hogy elvarázsol? Ez az, amiben Lipták hihetetlenül nagyot és maradandót alkotott, a múlt megidézésében, árvalányhaj és lila köd nélkül, és mégis hitelesen, emberi léptékű hősök sorsán, tettein keresztül példázni, milyen az igazi hazaszeretet, és mit jelent a kötődés egy tájhoz, a szülőföldhöz.

Számomra Lipták Gábor és Szántó Piroska olyannyira összeforrt (mint Janikovszky Éva és Réber László pl.), hogy Lipták azon a könyvei, amelyeknek nem ő az illusztrátora, nem is „igaziak”. Kevés vonallal lesz líraian kifejező, a rajzai kecsesek, bájosak, szeretem.

Lipták Gábor: Aranyhíd Balatoni mesék, mondák, történetek

Nem gondoltam volna, hogy ennyi idősen is tapasztalom még azt az érzést, amit kislányként, amikor az esti mesét olvasták nekem. Ezek a mondák és legendák viszont azokra a tündérmesékre emlékeztetnek, hiszen ugyanolyan megnyugtató és varázslatos volt ezeket olvasni, mint kislányként a különböző hercegnőkről szóló meséket hallgatni. Nagyon örülök, hogy eljutott hozzám ez a könyv, és lehetőségem volt elolvasni

BookShe>!

Lipták Gábor: Aranyhíd Balatoni mesék, mondák, történetek

Anno rongyosra olvastam ezt is és az Ezüsthidat is.

Felixa P>!

Lipták Gábor: Aranyhíd Balatoni mesék, mondák, történetek

Ezekkel a történetekkel megtölteném az általános iskolai olvasókönyveket. Csodálatos mesék, legendák… Csodálatos Balaton!….

Szilvia_Varga_Fogarasi>!

Lipták Gábor: Aranyhíd Balatoni mesék, mondák, történetek

nekem nem annyira jött be, de ízlés dolga. Nem rossz igazából. Nem ajánlom, de nem is ellenjavallom.

Habók P>!

Lipták Gábor: Aranyhíd Balatoni mesék, mondák, történetek

Ez volt az első a sokból. Kicsit miatta szerettem meg a Balatont.

_Vivcsu_>!

Mert a hallgatás sokszor többet mond, mint a legszebb szavak.

134. oldal, Kőszívek

bfg3>!

Az ördög rábámult Guliánra. Nem mondhatjuk, hogy dühében elsápadt, mert az ördög képe olyan piros, hogy azon semmiféle sápadás nem látszik. Azt sem mondhatni, hogy haragjában elvörösödött, mert olyan vörös az ábrázata, hogy vörösebb már nem tud lenni. Azt azonban bátran elmondhatjuk, hogy az ördög majd megpukkadt mérgében, látván, hogy ez a minden hájjal megkent halász kezd kicsúszni a markából.

Az ördög és a halász

bfg3>!

Ha egy katona unatkozni kezd, akkor már nem is igazi katona. Elkezd gondolkozni. Mindenféle balgaságok jutnak eszébe, például az, hogy mit keres ő itt, messze idegenben, mikor odahaza éhezik a család. S éhező családjára gondolva észreveszi, hogy milyen nyomorúságban élnek körös-körül ezek a szegény magyarok; márpedig ha egy katona sajnálni kezdi az ellenséget, akkor kicsorbul a kardja éle, nem talál többé célba a puskája, és olyan hasznavehetetlen lesz a harcban, mint egy sápítozó, siránkozó öregasszony.

A szigligeti leányrablás

zil >!

Amikor még nem ismerték sem a távírót, sem a távbeszélőt, lassabban terjedtek a hírek, de volt idejük útközben megnövekedni.

schreibm>!

Csittény vezér a tábortűz kihunyó parazsánál ült, és sárga szemmel, gyűlölettel nézte a csipkés oromzatú mámai falakat. Senkit sem gyűlölt úgy, mint ezt a felfuvalkodott fickót, Sándor urat, a mámai vár urát.
Nemcsak azért, mert István királyt vallotta királyának. Nemcsak azért, mert áttért az idegen isten hitére, és elhagyta az ősi isteneket. És még csak nem is azért, mert a kézfogó éjszakáján hozzá szökött és hozzáment egyetlen leánya… Azért gyűlölte, mert más volt, mint ő.

23. oldal - A véres nyíl (Móra, 1976)

schreibm>!

Volt valahol egy kis kerek erdő. Ha a kis kerek erdőhöz még egy fejsze is járt, s a fejszéhez egy ember, aki forgatni tudta, akkor már azt mondta magáról, hogy ő az erdő királya, s ezt nem vonta kétségbe senki. Mindenki tudja, milyen sok kis kerek erdő van a világon, tehát elképzelhető, hány királya volt az erdőknek azokban a régi szép időkben

64. oldal - Rege a tihanyi visszhangról (Móra, 1976)

zil >!

A kapzsi ember olyan, mint aki örökké éhes, s aki egyszer kincset szerzett, mindig többet akar.

_Vivcsu_>!

Hagy hatalma van a szónak, nagy csodákra képes a vers. Fölemelhet és lesújthat, naggyá tehet és lealacsonyíthat.

365. oldal, Legenda a füredi savanyúkútról

zil >!

A király messze van, s a szükség közel.

zil >!

Szegény az ember, de drága az élete.