A ​Duna-Tisza regéi 5 csillagozás

Regék, mondák, történetek
Lipták Gábor: A Duna-Tisza regéi Lipták Gábor: A Duna-Tisza regéi

Nemcsak a Balaton vagy a Mátra és Bükk hegyvidéke, de két nagy folyónk, a Duna és a Tisza mente is gyakran kínálja történelmi múltunk színes, romantikus történeteit. Az ásványi aranymosók, a dunai vízimalmok, a Tisza menti lápok, mocsárvárak világa, történeteinek sokszor mesés hangulata elevenedik meg az e kötetben összegyűjtött kilenc elbeszélésben.
Lipták Gábor, a magyar tájak múltjának kitűnő ismerője ebben a kötetében a Balaton, a Dunántúl, Felső-Magyarország, az Alföld után most a Duna-Tiszavidék mondaanyagát dolgozza föl. Az olvasó szeme előtt kirajzolódó tájat és alakokat Szántó Piroska művészi illusztrációi teszik még elevenebbé.

Eredeti megjelenés éve: 1971

Móra, Budapest, 1971
414 oldal · Illusztrálta: Szántó Piroska

Habók P>!

Lipták Gábor: A Duna-Tisza regéi Regék, mondák, történetek

Kamaszként faltam Lipták Gábor könyveit, de ez valahogy kimaradt. Kicsit félve vettem most a kezembe – tart-e még a régi bűvölet. Háááát…. Nem igazán. A történeteket most is élveztem (történelem mesével, vagy inkább mese kevéske történelemmel, boldog vagy keserédes befejezéssel) de most már zavaróan szájbarágós volt néhány mondata, erkölcsi intelme. Már nem öt csillag – és azt hiszem, a régieket nem veszem elő újra.

Lipták Gábor: A Duna-Tisza regéi Regék, mondák, történetek

Ezer éve nem olvastam Liptákot … (Na jó, 1000 nincs, de 20 már van …)
Most már újra értem, mit szerettem benne egykor: kiváló történeteket mond és mesél, valahol a monda és a mese között + számos gyönyörű, rég elfeledett magyar szót ismerhetünk meg.
Olvasásra ajánlom, valahol saját példányom is van, de nem leltem, így kénytelen voltam (no nem nagy áldozat) könyvtárból kölcsönözni.
Kedvenc idézetem:
– A betűt a papnak meg a tanítónak találták ki. Asszony ne olvasson! – csapott az asztalra dühüsen a férfi. – Vasárnap se!
– A férfi meg ne ordítson! – csattant fel Trézsi asszony hangja. – Vasárnap se!

Schdora>!

Lipták Gábor: A Duna-Tisza regéi Regék, mondák, történetek

A korábbi Lipták olvasásaim nagyon magasra tették a lécet és ez a kötet most nem ugrotta meg. Volt 1-1 erősebb történet, de összességében nem annyira nyűgözött le és hiányzott az előző könyvekben meglévő varázsvilág is.

Amapola P>!

– Hát te meg mit csinálsz?! – horkant fel Huszár Mihály megtorpanva az asztal mellett.
– Láthatja kend – mondta szelíden az asszony. – Vasárnap lévén, a kalendáriumot betűzöm.
– A betűt a papnak meg a tanítónak találták ki. Asszony ne olvasson! – csapott az asztalra dühösen a férfi. – Vasárnap se!
– A férfi meg ne ordítson! – csattant fel Trézsi asszony hangja. – Vasárnap se!

Amapola P>!

– Bizony manapság nem egyszerűek a világ dolgai – nevetett a követ. – Sok esetben ellenségeink mentenek meg minket legkedvesebb barátainktól …

Amapola P>!

– Megérdemli a sorsát, aki itt a víz partján krumplin él – nevetett Szekér.
– Inkább, mint a vármegye kenyerén!
– Nem jár erre zsandár, az uraság pribékjei meg elkerülik a nádast, nem egyet mártogattak már meg az iszapban.

Amapola P>!

Mert Vargha Adrás uramat két nyavalya kínozta egész életében. Az egyik a fukarság, a másik a köszvény. S nem lehet tudni, melyik jobban.

Amapola P>!

– Hát te meg mit csipogsz itt?! – förmedt a lányra. – Az ilyen csitrinek ajtó mögött a helye.
– Érek én is annyit, mint az a legény, akit kegyelmed vejének választott – nyelvelt a kislány. – Szaladni én is tudok.

Amapola P>!

– Egy szavát sem értem kegyelmednek – méltatlankodott a felesége. – Csak emészti magát, mint aki az eszét vesztette.
– Az sem lenne csoda! – kiáltotta haragosan a nótárius. – Te meg hogyan is értenéd?! Hiszen mióta elvettelek, nem érted egyetlen gondolatomat sem.
– Talán jobb is az mindkettőnknek – felelte egykedvűen a szép fekete asszony. – Másként még azt hihetném, az eszemért vett el, nem a pénzemért.

Schdora>!

Nincs nagyobb fegyvere a gyengéknek a nevetésnél. S nincs annál nagyobb ellensége a mondvacsinált tekintélynek sem.