Lagom 19 csillagozás

A svéd életstílus, amely kiegyensúlyozottá tesz
Linnea Dunne: Lagom

„Lagom, azaz "nem túl kevés, nem túl sok – éppen elég”.
Az anyagi világon túllépve a jelentés egyre kifinomultabbá válik, a társas viszonyok szabályainak tökélyre fejlesztésére is utal. Lagom az, ha elfogadjuk egy barátunk meghívását, hogy nála töltsük a hétvégét, de ágyneműt viszünk magunkkal, hogy praktikus autót veszünk, nem pedig a legmenőbbet, vagy hogy pusztán a maradékokból ütjük össze a vacsorát, mivel a pazarlás bűn…

Érdemes a lagom életmód mellett dönteni, mert:

– környezettudatosabbá válhatsz
– egészségesebb egyensúlyt tarthatsz munka és szabadidő között
– megszabadulhatsz az otthonodat ellepő felesleges holmiktól
– tudatosabb fogyasztóvá válhatsz
– szeretetteljesebb emberi kapcsolatokat építhetsz
– élvezheted a svéd táplálkozás előnyeit
– megtanulhatod az önellátó gazdálkodás fortélyait
– több időt tölthetsz a természetben sporttal, kirándulással…
…egyszóval boldogabb és kiegyensúlyozottabb életet élhetsz!

Kossuth, Budapest, 2017

Linnea Dunne: Lagom A svéd életstílus, amely kiegyensúlyozottá tesz

Hogy én olvasás után mit viszek magammal ebből a könyvből?
A svédek iránti rajongásom megmaradt, és bár stílusát, mondanivalóját gyorsan össze lehet foglalni, haladós ez a könyv, inkább csak afféle bevezető, útmutató egy kultúrába; nekem sajna tetszett annyira, hogy a karácsonyfa alá kívánjak belőle egy példányt :))
Azért is, mert szívesen kipróbálnám a recepteket, meg azért is, mert volt benne egy anekdota, a szerző édesapjáról, ami tisztára Fredrik Backman Ovéjére emlékeztettet.
(hosszabban:

tonks

Linnea Dunne: Lagom A svéd életstílus, amely kiegyensúlyozottá tesz

A kiegyensúlyozott élet jó élet – gondoltam én mindig is, és tök jó, hogy a svédek is osztoznak ezen a véleményen. Egy gyönyörű kiadásban megtudhattam, miért lehet érdemes a lagom szerint élni, jó volt.

Bővebben: http://jusandcalzone.blog.hu/2017/08/18/konyvajanlo_lin…

cintiatekla P

Linnea Dunne: Lagom A svéd életstílus, amely kiegyensúlyozottá tesz

Tulajdonképpen ez A nagyon svéd könyv, amiben szerencsére nem akarnak görcsösen lefordítani mindent, és amiben tényleg olyan dolgoktól is szó esik, ami az én szívemet is megmelengette, hogy legutoljára ott kint tudtam teljes természetességgel olvasni-beszélni róla.

Bővebben: http://teklakonyvei.blogspot.hu/2017/09/linnea-dunne-la…

bbea P

Linnea Dunne: Lagom A svéd életstílus, amely kiegyensúlyozottá tesz

Egyszerre érzek hiányt és telítődést ezzel a könyvvel kapcsolatban. Abból adódik, hogy nem szán hosszabb részt – általában csak két oldalt – az egyes felvetéseknek, sokszor még olvastam volna tovább, ugyanakkor ez a sok kis rész befogadhatatlannak tűnik, mert nem lehet időzni a témákon, hanem gyorsan követik egymást és olvastatja is magát. Így elsőre nekem pörgős volt, nem lelassító, pedig utóbbit vártam. A következtetés tehát, hogy újra kell majd olvasni.

Egy részénél jegyzetelgettem még az elején és ez hasznos is, de aztán örültem, ha olvasni van időm, nemhogy jegyzeteket készíteni. Pedig érdemes. Leszűrni a számunkra elfogadható ötleteket és továbbvinni saját életünkben. Ez ennek a könyvnek a lényege és én nyitott vagyok rá. Amúgy is ez az egyik ország, ahol nagyon szívesen élnék, ha választhatnék, úgyhogy közel áll hozzám az egész szemléletük. Ráadásul természetvédelemből és biológiából diplomáztam, így irigykedve figyelem mi zajlik a svédeknél (és a finneknél) környezettudatosság terén. Ebben a könyvben ez nagyon ki is van emelve, látszik, hogy fontos nekik és nem csak afféle szólam.

_Fanny_ P

Linnea Dunne: Lagom A svéd életstílus, amely kiegyensúlyozottá tesz

Én nagyon izgatottan vettem észre, hogy megjelentek újfajta könyvek, amelyek a különböző nemzetek boldogságát vizsgálják. Nagyon fontosnak tartom tájékozódni más kultúrákban, és nem csak ami a látványosságokat illeti. Meik Wiking Hygge könyve volt az első amit olvastam és abszolút beleszerettem.
Vártam hasonló katarzist a Lagomtól, mint a boldogság/kiegyensúlyozottság svéd oldalától, de nem kaptam meg. Sőt én azon kívül, hogy informálisnk, kissé unalmasnak is gondolom. Olyan, mintha a wikipediából kaptunk volna egy turmixot, csak persze kissé svédes elfogultsággal fűszerezve meg. Azért sajnálom amúgy, mert imádom a svéd dizájnt ruhában és lakberendezésben egyaránt és nagyjából csak ez a rész volt értékelhető számomra.
Elolvastam, de dög unalmas volt.

cranberrie88

Linnea Dunne: Lagom A svéd életstílus, amely kiegyensúlyozottá tesz

jaj, most svéd akarok lenni… :)

Pennmenelien P

Linnea Dunne: Lagom A svéd életstílus, amely kiegyensúlyozottá tesz

A sötétzöld részeken is fekete betűvel írtak, s bár semmi baja a szememnek, határozottan rosszul esett olvasni.

Nagy_Barna

Linnea Dunne: Lagom A svéd életstílus, amely kiegyensúlyozottá tesz

Tetszett a koncepció, hogy a svéd gondolkodásmódot megismerjem egy gazdagon illusztrált, első ránézésre hangulatos könyvben. Többségében érdekes és elgondolkodtató is volt, de voltak olyan részek, ahol inkább erőltetettnek éreztem a lagom megközelítést az aktuális témára. Mint kiderült, a kinézet pedig nem mindenhol segíti a befogadást. Egy régi kedves tanárom szavajárásával, aki a sötétzöld alapon fekete betűket jó ötletnek találja, az más galádságokra is képes. :)

Mariann_Czenema

A lagom megközelítése – hogy nemet mondunk akkor, amikor már elég, de nem elégszünk meg a slampos megoldásokkal a könnyebbség kedvéért – azt jelenti, hogy jól csinálni a dolgokat sokkal könnyebb, mint nem jól. S ha ebben mindannyian osztozunk, és csak a valóban fontos dolgokkal foglalkozunk, akkor mindenki jól jár.

Mariann_Czenema

Szóval mi is a lagom törvénye? Legegyszerűbben a kifejezés valami olyasmit ír le, ami „éppen elég” vagy „pont helyes” – mint a megfelelő minőségű tej a kávéban, vagy a tökéletes mértékű nyomás masszás közben. Az anyagi világon túllépve a jelentés egyre kifinomultabbá válik, a társas viszonyok szabályai között tökélyre fejlesztett kötéltáncra utal. Lagom az, ha elfogadjuk egy barátunk meghívását, hogy nála töltsük a hétvégét, de magunkkal visszük a saját ágyneműnket mert úgy tisztességes, ha nem kell még mosnia is utánunk. Lagom a jog, hogy otthon maradhatunk a beteg gyerekünkkel – fizetett szabadságon –, de soha nem élünk vissza e jogunkkal.
Lagom az, hogy praktikus autót veszünk, nem pedig a legmenőbbet. Lagom az, hogy csak az egyik falat festjük dizájnosra a nappalinkban, a többit pedig fehéren hagyjuk, mivel az egész szoba kidekorálása túl sok volna. Lagom az, ha élénkvörös rúzst viselünk, ám a sminkünk többi részét szolidra vesszük. Lagom az, ha vesszünk egy hamburgert, de nem vesszünk hozzá krumplit, mivel a mértékletesség erény. Lagom az, ha pusztán a maradékokból ütünk össze egy vadonatúj vacsorafogást, mivel a pazarlás vétek.

Mariann_Czenema

A RÄKNA till 10 – azaz 'Számoljunk el tízig' kampány arra biztatja a svédeket, hogy próbálják ki a módszert: ha épp megvennének valami újat, vagy kidobnának valami régit, előbb számoljanak el tízig, és kérdezzék meg maguktól, hogy tényleg szükség van-e rá, nem lehet-e megjavítani, és csak ezután döntsenek. Próbáld ki!

theodora

Ez a lagom stílusú boldogság: nem felfokozott, nem eufórikus, és egyértelműen nem hivalkodó fajta. Megfontolt boldogság. És pontosan ez a fajta kiegyensúlyozottság az igazi, fenntartható boldogság titka.

Mariann_Czenema

A nemek legteljesebb egyenlőségét való és gyakorló országok jellemzően jobban szerepelnek a boldogsági skálákon, mint a többi ország. A nemek legteljesebb egyenlőségét valló és gyakorló cégek is jobban teljesítenek: alkalmazottaik boldogabbak, tovább megmaradnak a pozícióikban, kisebb a fluktuáció, és nagyobb fokú az elégedettség és a termelékenység. Az egyenlőségpártibb párok is boldogabbak, ami a gyerekekre is kihat: jobban teljesítenek az iskolában, kevésbé van szükségük pszichológusra, pszichiáterre vagy orvosi ellátásra. Az egyenlő kapcsolatban élő anyák és apák egészségesebbek, boldogabbak, kevesebbet dohányoznak és isznak, és kevesebb köztük a depressziós.

theodora

A lagom szempontjából a fenntartható boldogság épp annyira szól a problémák megoldásorientált szemléletéről, mint a hétköznapok nyugodt, derűs pillanatainak élvezetéről. Adjuk hozzá mindehhez a nyelvhez való őszinte viszonyt és a drámaiság elutasítását: máris sikerrel birkózunk meg a legkülönfélébb érzésekkel és élményekkel. Csak semmi dráma!