Lagom 37 csillagozás

A svéd életstílus, amely kiegyensúlyozottá tesz
Linnea Dunne: Lagom

„Lagom, azaz "nem túl kevés, nem túl sok – éppen elég”.
Az anyagi világon túllépve a jelentés egyre kifinomultabbá válik, a társas viszonyok szabályainak tökélyre fejlesztésére is utal. Lagom az, ha elfogadjuk egy barátunk meghívását, hogy nála töltsük a hétvégét, de ágyneműt viszünk magunkkal, hogy praktikus autót veszünk, nem pedig a legmenőbbet, vagy hogy pusztán a maradékokból ütjük össze a vacsorát, mivel a pazarlás bűn…

Érdemes a lagom életmód mellett dönteni, mert:

– környezettudatosabbá válhatsz
– egészségesebb egyensúlyt tarthatsz munka és szabadidő között
– megszabadulhatsz az otthonodat ellepő felesleges holmiktól
– tudatosabb fogyasztóvá válhatsz
– szeretetteljesebb emberi kapcsolatokat építhetsz
– élvezheted a svéd táplálkozás előnyeit
– megtanulhatod az önellátó gazdálkodás fortélyait
– több időt tölthetsz a természetben sporttal, kirándulással…
…egyszóval boldogabb és kiegyensúlyozottabb életet élhetsz!

Linnea Dunne: Lagom A svéd életstílus, amely kiegyensúlyozottá tesz

Szeretem a letisztultságot otthon és ámulatba ejtenek a svédek rendszerező képességei. Imádom, hogy a szorgos heti munkát azzal honorálják, hogy pénteken mackónaciban nassolnak a tévé előtt (*.*) és a szombat reggelt édességgel bűnözve kezdik! Nagyon rokonszenvesnek tűnik ez az északi nép még azzal együtt is, hogy az érzelmi élet egymás előtti teljes felvállalását vallják és nincsenek számukra tabuk, nincsen köztük dráma.

A lagom-fajta boldogság nagyon tetszik, mert őszinte. Kimondja, hogy nem lehetünk egyvégtében boldogok, hiszen „ha folyton az örömöket kergetjük, nem vesszük észre magát az örömöt – így néha unatkoznunk is kell”. Azt hiszem, hogy ez a nagy titok: a svédek elfoglalják magukat, aztán megjutalmazzák a kitartásukat – akár egy zacskó édességgel, akár egy fikával, akár egy színes fallal.

Most nagyon északra húz a szívem.

Kedvenc svéd szavam és a jelentése:
Fredagsmys: „végre péntek”, azaz lazulsz otthon kényelmes szerkóban és ennyi. Ilyenkor lehet némi rágcsálnivalóval és nem egészséges kajával levágódni a tévé elé és pihenni egyet az egész heti meló után. :D

Bővebben:

malnakivi

Linnea Dunne: Lagom A svéd életstílus, amely kiegyensúlyozottá tesz

A lagom szép és jó, a svédektől sok dolgot lehet tanulni, de sajnos ez a könyv nekem csalódás volt.
Nagyon pici, nagyon gyorsan olvasható, a szerző több témát is érint, de egyiket sem fejti ki rendesen, mindegyikről csak pár mondatot (jó esetben pár oldalt) olvashatunk, aztán már ugrik is a következőre.
Tele van „töltelékkel”: receptekkel, egész oldalas fényképekkel, két oldalas illusztrációkkal, stb. 160 oldalas a könyv, az információk és használható tippek viszont beleférnének ~20 oldalba is, ráadásul elég alapszintű dolgokat közöl. Számomra a stílus sem volt megnyerő, néhol szinte untam; az olvasást pedig kifejezetten nehezítette az, hogy helyenként sikerült sötétzöld/sötétbarna háttérre nyomtatni a fekete betűs szöveget.

Linnea Dunne: Lagom A svéd életstílus, amely kiegyensúlyozottá tesz

Hogy én olvasás után mit viszek magammal ebből a könyvből?
A svédek iránti rajongásom megmaradt, és bár stílusát, mondanivalóját gyorsan össze lehet foglalni, haladós ez a könyv, inkább csak afféle bevezető, útmutató egy kultúrába; nekem sajna tetszett annyira, hogy a karácsonyfa alá kívánjak belőle egy példányt :))
Azért is, mert szívesen kipróbálnám a recepteket, meg azért is, mert volt benne egy anekdota, a szerző édesapjáról, ami tisztára Fredrik Backman Ovéjére emlékeztettet.
(hosszabban:

meseanyu MP

Linnea Dunne: Lagom A svéd életstílus, amely kiegyensúlyozottá tesz

Ez egy aranyos kis könyv, kellemes perceket nyújt, és melengeti a lelket, de azért nagy csodákat nem kell tőle várni. Sok érdekességeket és jó tippeket olvashatunk, szép a képi világa is, de bevallottan csak egy könnyed bevezetés a svéd életstílusba.

tonks P

Linnea Dunne: Lagom A svéd életstílus, amely kiegyensúlyozottá tesz

A kiegyensúlyozott élet jó élet – gondoltam én mindig is, és tök jó, hogy a svédek is osztoznak ezen a véleményen. Egy gyönyörű kiadásban megtudhattam, miért lehet érdemes a lagom szerint élni, jó volt.

Bővebben: http://jusandcalzone.blog.hu/2017/08/18/konyvajanlo_lin…

Sister

Linnea Dunne: Lagom A svéd életstílus, amely kiegyensúlyozottá tesz

Ha valaki még csak ismerkedik a svédekkel és nagyjából olyan sztereotípiák ugranak be róluk, mint az Abba, Bergman, Alfred Nobel, az Ikea és a hideg, akkor annak igazi meglepetés lesz, hogy a svéd életmód messze több ennél. Bár nem minden ennyire színes és rózsaszín, mint ahogy Linnea Dunne leírja, ettől függetlenül magam is látom, hogy a félzsíros tej országa szuper alternatívákat ajánl ahhoz, hogy boldog, elégedett és kiegyensúlyozott életet éljünk. Nem kell, hogy minden tökéletes legyen. Csak találd meg azt, amiben örömöd leled, legyél azokkal, akiket igazán szeretsz, legyenek céljaid az életben és mindenben törekedj az egyensúlyra. Se több, se kevesebb, épp ennyi. És ez pont elég. Igaz, nekem túl sok újat nem tudott mondani, ettől függetlenül egy nagyon kis kompakt, színes, vidám hangulatú útmutató ez, amit szívesen veszek majd a kezembe máskor is. :)

_Fanny_

Linnea Dunne: Lagom A svéd életstílus, amely kiegyensúlyozottá tesz

Én nagyon izgatottan vettem észre, hogy megjelentek újfajta könyvek, amelyek a különböző nemzetek boldogságát vizsgálják. Nagyon fontosnak tartom tájékozódni más kultúrákban, és nem csak ami a látványosságokat illeti. Meik Wiking Hygge könyve volt az első amit olvastam és abszolút beleszerettem.
Vártam hasonló katarzist a Lagomtól, mint a boldogság/kiegyensúlyozottság svéd oldalától, de nem kaptam meg. Sőt én azon kívül, hogy informálisnk, kissé unalmasnak is gondolom. Olyan, mintha a wikipediából kaptunk volna egy turmixot, csak persze kissé svédes elfogultsággal fűszerezve meg. Azért sajnálom amúgy, mert imádom a svéd dizájnt ruhában és lakberendezésben egyaránt és nagyjából csak ez a rész volt értékelhető számomra.
Elolvastam, de dög unalmas volt.

cintiatekla P

Linnea Dunne: Lagom A svéd életstílus, amely kiegyensúlyozottá tesz

Tulajdonképpen ez A nagyon svéd könyv, amiben szerencsére nem akarnak görcsösen lefordítani mindent, és amiben tényleg olyan dolgoktól is szó esik, ami az én szívemet is megmelengette, hogy legutoljára ott kint tudtam teljes természetességgel olvasni-beszélni róla.

Bővebben: http://teklakonyvei.blogspot.hu/2017/09/linnea-dunne-la…

Jeffi SP

Linnea Dunne: Lagom A svéd életstílus, amely kiegyensúlyozottá tesz

Hát izé, én maradok a Hygge-nél, az jóval közelebb áll hozzám, mint a Lagom. Pedig itt is vannak jó ötletek és jó elképzelések, de korántsem fogott meg ez az életérzés. Maradok annál, hogy ha költözöm, inkább a dánokhoz megyek, mint a svédeknél.
Amúgy remek, hogy mostanában megjelennek ilyen könyvek is, amolyan ilyen-olyan életérzésekről, de mintha nem túl lagom mód tennék, tehát túltolták, hirtelen mindenki Hygge és Lagom és így már el is veszik a kuriózuma a dolognak.

bbea P

Linnea Dunne: Lagom A svéd életstílus, amely kiegyensúlyozottá tesz

Egyszerre érzek hiányt és telítődést ezzel a könyvvel kapcsolatban. Abból adódik, hogy nem szán hosszabb részt – általában csak két oldalt – az egyes felvetéseknek, sokszor még olvastam volna tovább, ugyanakkor ez a sok kis rész befogadhatatlannak tűnik, mert nem lehet időzni a témákon, hanem gyorsan követik egymást és olvastatja is magát. Így elsőre nekem pörgős volt, nem lelassító, pedig utóbbit vártam. A következtetés tehát, hogy újra kell majd olvasni.

Egy részénél jegyzetelgettem még az elején és ez hasznos is, de aztán örültem, ha olvasni van időm, nemhogy jegyzeteket készíteni. Pedig érdemes. Leszűrni a számunkra elfogadható ötleteket és továbbvinni saját életünkben. Ez ennek a könyvnek a lényege és én nyitott vagyok rá. Amúgy is ez az egyik ország, ahol nagyon szívesen élnék, ha választhatnék, úgyhogy közel áll hozzám az egész szemléletük. Ráadásul természetvédelemből és biológiából diplomáztam, így irigykedve figyelem mi zajlik a svédeknél (és a finneknél) környezettudatosság terén. Ebben a könyvben ez nagyon ki is van emelve, látszik, hogy fontos nekik és nem csak afféle szólam.

A lagom törvénye

Szóval mi is a lagom törvénye? Legegyszerűbb értelmében a kifejezés valami olyasmit ír le, ami „éppen elég”, vagy „pont helyes” – mint a megfelelő mennyiségű tej a kávéban, vagy a tökéletes mértékű nyomás masszázs közben. Az anyagi világon túllépve a jelentés egyre kifinomultabbá válik, a társas viszonyok szabályai között tökélyre fejlesztett kötéltáncra utal. Lagom az, ha elfogadjuk egy barátunk meghívását, hogy nála töltsük a hétvégét, de magunkkal visszük a saját ágyneműnket, mert úgy tisztességes, ha nem kell még mosnia is utánunk. Lagom a jog, hogy otthon maradhatunk a beteg gyerekünkkel – fizetett szabadságon –, de soha nem élünk vissza e jogunkkal.

Lagom az, hogy praktikus autót veszünk, nem pedig a legmenőbbet. Lagom az, hogy csak az egyik falat festjük ki dizájnosra a nappalinkban, a többit pedig fehéren hagyjuk, mivel az egész szoba kidekorálása túl sok volna. Lagom az, ha élénkvörös rúzst viselünk, ám a sminkünk többi részét szolidra vesszük. Lagom az, ha veszünk egy hamburgert, de nem veszünk hozzá krumplit, mivel a mértékletesség erény. Lagom az, ha pusztán a maradékokból ütünk össze egy vadonatúj vacsorafogást, mivel a pazarlás halálos vétek.

8-9. oldal, MI AZ A LAGOM? - a vikingekről, az egyensúlyról és a félzsíros tejről

Mariann_Czenema P

A lagom megközelítése – hogy nemet mondunk akkor, amikor már elég, de nem elégszünk meg a slampos megoldásokkal a könnyebbség kedvéért – azt jelenti, hogy jól csinálni a dolgokat sokkal könnyebb, mint nem jól. S ha ebben mindannyian osztozunk, és csak a valóban fontos dolgokkal foglalkozunk, akkor mindenki jól jár.

Mariann_Czenema P

A RÄKNA till 10 – azaz „Számoljunk el tízig” kampány arra biztatja a svédeket, hogy próbálják ki a módszert: ha épp megvennének valami újat, vagy kidobnának valami régit, előbb számoljanak el tízig, és kérdezzék meg maguktól, hogy tényleg szükség van-e rá, nem lehet-e megjavítani, és csak ezután döntsenek. Próbáld ki!

theodora

Ez a lagom stílusú boldogság: nem felfokozott, nem eufórikus, és egyértelműen nem hivalkodó fajta. Megfontolt boldogság. És pontosan ez a fajta kiegyensúlyozottság az igazi, fenntartható boldogság titka.

AniTiger MP

A svédek összesen 480 nap szülői szabadságra jogosultak a gyerek nyolc éves koráig, de a gyerek betegsége esetén is elmehetnek fizetett szabadságra. Ha mindehhez hozzávesszük a jól támogatott és minőségbiztosított gyermekgondozási rendszert – amely szerint az egyévesnél idősebb gyerekeket alanyi jogon megilleti az óvodai elhelyezés a valódi költségek töredékéért –, akkor máris érthető, hogy miért látják Svédországot a szülők utópisztikus paradicsomaként.

29-30. oldal, EGYENLŐSÉG ÉS CSALÁDI ÉLET - a latte-apákról, a gyermekgondozási támogatásról és a hatékony gazdaságról

Friluftsliv

Újabb lefordíthatatlan kifejezés: a friluftsliv a kinti élet ősi skandináv filozófiája. A szabadban végzett szabadidős, rekreációs tevékenységre utal, amely lehet spontán vagy szervezett, de mindenképpen jól kiegészíti a sportlovot. A friluftsliv követőire a rengeteg motion is jellemző – gondoljunk itt az erdőben töltött időre, a madárfigyelésre, a gyűjtögetésre, esetleg a vadkempingezésre. A szabad ég alatti élet istenítésén túl semmi extrém nincs benne; ismét a tökéletesen lagom életérzésről van szó, ami arra ösztönöz, hogy lekapcsolódjunk az internetről, és rákapcsolódjunk a természetre. Kapjuk fel a hátizsákot és a túrabakancsot, és mehetünk!

105. oldal, A SZABAD ÉG ALATTI ÉLETSTÍLUS SZÓTÁRA - kulcs a testmozgás és a természetjárás lagom szempontjaihoz

AniTiger MP

A lördagsgodis – heti egyszeri kényeztetés

Tisztázzuk rögtön az elején: semmi lagom nincs a lördagsgodisban, a szombat reggeli svéd hagyományban, amikor is édességekkel töltünk meg nagy papírzacskókat, és egy ültő helyünkben felfaljuk az egészet. Bizonyos értelemben ez éppen a mértéktelen habzsolás megfelelője – a svédek pedig imádják! Ám ha a megfelelő kontextusban nézzük, akkor a szombat reggeli dőzsölés nagyon is jól illeszkedik a mértékletesség attitűdjéhez. Mert ha a heti csipszbevitelünk a fredagsmysre korlátozzuk (lásd a 24. oldalon), az édességdózist pedig a lördagsgodisra, akkor talán nem is állunk rosszul az önmérséklet terén.

64-67. oldal, MINDENT MÓDJÁVAL - a takarékoskodásról, az édességek élvezetéről és a reggeli fontosságáról

Mariann_Czenema P

A nemek legteljesebb egyenlőségét valló és gyakorló országok jellemzően jobban szerepelnek a boldogsági skálákon, mint a többi ország. A nemek legteljesebb egyenlőségét valló és gyakorló cégek is jobban teljesítenek: alkalmazottaik boldogabbak, tovább megmaradnak a pozícióikban, kisebb a fluktuáció, és nagyobb fokú az elégedettség és a termelékenység. Az egyenlőségpártibb párok is boldogabbak, ami a gyerekekre is kihat: jobban teljesítenek az iskolában, kevésbé van szükségük pszichológusra, pszichiáterre vagy orvosi ellátásra. Az egyenlő kapcsolatban élő anyák és apák egészségesebbek, boldogabbak, kevesebbet dohányoznak és isznak, és kevesebb köztük a depressziós.

theodora

A lagom szempontjából a fenntartható boldogság épp annyira szól a problémák megoldásorientált szemléletéről, mint a hétköznapok nyugodt, derűs pillanatainak élvezetéről. Adjuk hozzá mindehhez a nyelvhez való őszinte viszonyt és a drámaiság elutasítását: máris sikerrel birkózunk meg a legkülönfélébb érzésekkel és élményekkel. Csak semmi dráma!

AniTiger MP

Van egy családi sztorink, amit soha nem felejtek el. Arról, hogy az apánk egyszer tizenvalahány kilométert biciklizett, hogy az akkori legjobb kávéfőzőgépet áron alul beszerezze. Egy órát állt sorban, míg megvehette a legutolsó darabot, majd beugrott az italboltba, és csak az után látta, hogy defektes az egyik kereke. Hátán a dögnehéz kávéfőzővel és egy szatyornyi kézműves sörrel – ráadásul épp elkezdett esni – még csak eszébe sem jutott, hogy felszálljon a helyközi buszra, Mondanom sem kell, hogy bőrig ázott, míg hazaért – svéd büszkesége azonban sértetlen maradt.

101. oldal, KÖZLEKEDÉS ÚJRAGONDOLÁSA - az utazás élvezete lagom módra