A ​szívem egy bezárt bódé 421 csillagozás

Kamaszmonológok
Linn Skaber: A szívem egy bezárt bódé

„Nem ​könnyű a változások, fordulópontok, átrendeződések korszakában élni. Ilyen érzés kamasznak lenni. Mintha csak valaki átrendezte volna a szobádat a tudtod nélkül, anélkül, hogy megkérted volna rá. Hirtelen minden ismeretlen, teljesen más, te pedig ott állsz az új szobádat fürkészve, és arra gondolsz: mi ez a váratlan változás? Mi történt itt? Hol vannak a játékaim, az érzéseim, a biztonságom és az ismerős illatok? Hová lett mindez? Ez itt az enyém lenne?”

Linn Skaber az életről, a pattanásokról, a békéről és a hiányérzetről kérdezte a fiatalokat, arról, hogy milyen érzés egyszerre gyermeknek és felnőttnek lenni, mi a legcsodálatosabb vagy a legfélelmetesebb a kamaszkorban, és miért olyan idegesítőek a felnőttek. A válaszokból fiktív monológok születtek, amelyekben a szerző igyekezett megragadni ennek az izgalmas és szép, ugyanakkor nehéz időszaknak a folyamatát. Mindegyik történetben magunkra ismerhetünk, akár a változások korában élünk, és válaszokra várunk, akár… (tovább)

Eredeti megjelenés éve: 2018

Scolar, Budapest, 2020
256 oldal · keménytáblás · ISBN: 9789635091423 · Fordította: Iván Andrea · Illusztrálta: Lisa Aisato

Suba_Csaba P>!
Linn Skaber: A szívem egy bezárt bódé

Pedagógusként nap mint nap fiatalok közt vagyok és igyekszem mindig szem előtt tartani, hogy én is voltam kamasz és én is küszködtem önmagammal és a világgal.
Ez a könyv egy igazi hullámvasút, bemutatja azokat a tipikusnak mondható helyzeteket, amikbe egy kamasz önmagát sodorja vagy az élet kényszeríti bele. Barátság, szerelem, család, szégyenérzet, félelmek, vágyak, és még csomó minden, ami a fiatalok életét bekeretezi.
Fontos, hogy a felnőttek ne felejtsenek el nyitottak és elfogadóak lenni egy olyan generációval, akik teljesen más közegben, más impulzusokat kapva élik az életüket. Ez a könyv és annak csodás illusztrációi segítenek közelebb kerülni a mai tinédzserekhez. Olvassátok el, mert nagyon megéri!
Kíváncsi lettem a szerzőnő felnőtt monológjait tartalmazó kötetére is, igyekszem azt is mielőbb elolvasni.

Nikolett_Kapocsi P>!
Linn Skaber: A szívem egy bezárt bódé

„Az erdő és a gyermekkorod sosem ér véget.
Vagy mégis?”

Úgy hozta az élet, hogy pont fordított sorrendben olvastam Linn Skåber három kötetét, így a Kamaszmonológok maradtak utoljára.

Bár életkoromból adódóan a Felnőttmonológok történetei álltak hozzám leginkább közel, de a szubjektív időérzékelésemben a saját kamaszkorom ambivalenciával teli évei sem tűnnek olyan irtózatosan távolinak. off

A szívem egy bezárt bódé írásai a fiatalok mindennapjainak színes kis palettája.

A saját testük és lelkük folyamatos változásával együtt a családtagokhoz, az iskolatársakhoz és barátokhoz való viszonyuk is napról-napra változik, hogy aztán az első szerelmek megjelenésével csak még bonyolultabbá váljon minden körülöttük. Ez egyszerre izgalmas és félelmetes, sok szorongással és szomorúsággal jár, de legalább ennyi örömöt és boldog pillanatot is tartogat.

A történetek nagyon frissek és maiak, de mégis szinte örökérvényűek. Kamasznak lenni soha nem könnyű, mindig nehéz dolog átlépni a gyerekkor kényelmes és biztonságos kis közegét.

Lisa Aisato illusztrációi tökéletes egységet alkotnak ezekkel a néhány oldalas kis történetmorzsákkal. A három kötet közül ezek a képek varázsoltak el leginkább, hiszen mindegyikből sugárzik a fiatalság szépsége és életereje.

Szívmelengető kis könyv, amely segíthet a „komoly felnőtteknek” abban, hogy empatikusabbak legyenek a sündisznótüskéket növesztett kamaszokkal szemben.

robinson P>!
Linn Skaber: A szívem egy bezárt bódé

A kamaszkorról szóló monológokat olvasva az járt az eszembe, bárcsak több felnőtt olvasná el ezt a könyvet.

Jagika P>!
Linn Skaber: A szívem egy bezárt bódé

Kiváló ötlet volt e gyönyörűen illusztrált könyv létrehozása, még érdekesebb lenne hazai színpadon látni.
Nem irigylem a mostani tizenéveseket: a sokféle külső hatás miatt sokkal nehezebbnek tűnik a sorsuk. Ugyanakkor minden elismerésem amiatt, hogy tudják/sejtik, mi a fontos számukra, és ezt ki is tudják fejezni. Kritikus, őszinte, megható gondolatokat olvashatunk – olvassuk minél többen!

Linszyy P>!
Linn Skaber: A szívem egy bezárt bódé

Csodaszép ez a könyv, nagyon tetszett, hogy az író tényleg megkérdezett kamaszokat és művészien interpretálta a gondolataikat ebben a könyvben. Az is felüdülés, hogy norvég környezetben látjuk ezeket a fiatalokat, így még több érdekességet kaphatunk.

A legtöbb rövid történet tetszett, viszont volt egy-kettő, ami annyira egyedi dolog volt, hogy elgondolkodtam, hogy hol vannak az általános problémák. Volt persze ilyen is nem egy, de szerintem több is belefért volna, mert így hiányosnak éreztem a gyűjteményt. Egy idő után a „kamaszosság” kezdett eltűnni és már nem éreztem, hogy ezek a monológok feltétlenül rájuk lennének jellemzőek. Egyébként nagyon jó az ötlet és a kivitelezés is, szóval örülök, hogy végre elolvastam. :)

IrodalMacska>!
Linn Skaber: A szívem egy bezárt bódé

Sokszor sóhajtoznak a kimerült szülők, hogy a kamaszkor mennyire nehéz – nos, valóban az, de nem elsősorban számukra, hanem a kiskamaszok számára.

A kamaszkor a gyermekkor és a felnőttkor közös, ismeretlen, robbanásra kész bombákkal megszórt küszöbén áll. Ezek a kis fiatalok érzékenyebbek, mint amilyennek mutatják magukat és többet tudnak, mint gondolnánk, egyszerűen csak nem beszélnek róla. Hallgatnak, tanulnak és elraktározzák az így megszerzett információkat. Éppen ezért nem szabad kisgyermekként kezelni őket, gügyögni nekik, ne adj Isten hülyének nézni őket, hanem bármennyire is azt látjuk, hogy bezárkóznak, igyekezzünk megtalálni velük a közös hangot, hogy a bizalmukba fogadjanak minket.
Nehéz ma kamasznak lenni, mert rengeteg az inger és a szülők helyzete sem egyszerű, hiszen megannyi dologtól kell ezeket a mini felnőtteket félteni, de kellő türelemmel és szeretettel egy elszakíthatatlan, mély kapocs alakítható ki velük ebben a korszakban.

De hogy kinek és legfőképpen miről szól a könyv? Kamaszoknak saját magukról. A kamaszok viselkedése iránt érdeklődő felnőtteknek, kétségbeesett szülőknek. Végső soron mindenkinek, aki nyitott az elfogadásra, a szeretetre.
Tinédzserek mesélnek magukról, az életükről és arról, hogy a gyermekkor kapujából fejest ugrottak a felnőtt lét mocskába, az azzal járó felelősségbe és ők fáradtan, de annál büszkébben véve az akadályt, tanúbizonyságot adtak érettségükről.

A fiú, aki még szeretne játszani és nem érti, hogy a felnőttek miért mondanak le ezekről az örömteli dolgokról, miért mondanak le a csodákról – a hétköznapi csodákról.

Egy érzékeny, homoszexuális fiú, akit elkeserít nagybátyja viselkedése és csak békét akar a családban.

Az anya nélkül nevelkedő gyermek. A fiú, aki az apja halála után attól retteg, hogy az édesanyja feladja és nem tudják teljesíteni a hétköznapok kihívásait.

A lányok, akik fizikailag egy nyár alatt nővé értek.

A lány, aki egy varánuszhoz hasonlítja magát és elhatározza, hogy tudatosan szeretni fogja önmagát, mert ha ő nem, akkor ki?!

A fiú, aki a haverok körében keménykedik, de minden egyes nap érzi az apja hiányát. Az apáét, aki elhagyta a családot; és a barát, aki tudja az igazságot, felismeri a mélyben meghúzódó fájdalmat, de a konfliktusok elkerülése érdekében inkább csak megerősíti a másikat a bántalmazó viselkedésében.

A szívében még kislány, aki ugyan lassan túlnő édesapján, mégis azt akarja, hogy az apukája a karjaiban vigye aludni. Számára ez jelenti a biztonságot, a törődést, az alagutat vissza a gondtalan gyermekkorba.

Helyet kap a könyvben a rasszizmus; egyenlőség az egyenlőtlenségben, amikor egy kiskamasz felismeri, hogy ő maga is tenni tud azért, hogy egy osztálytársa kevésbé érezze magát kívülállónak off. Nem maradhat ki a menők és lúzerek közötti ellentét, csinosak és kevésbé csinosak előre elrendelt helye a társaságban. Több történet szól a hibás testképről, az Instagram torzító hatásáról.

Ugyanilyen fontosak a tanulással és az elvárásokkal kapcsolatos gondolatok is: a kislány monológja, aki közepes tanuló, de az élethez való hozzáállása kitűnő és
a fiú, aki hulladékszállító autón akar dolgozni, mert ebben érzi jól magát. Fontos gondolat, hogy nem kell mindenkinek diplomásnak lennie, a munkásember is pont annyit ér, mint aki továbbtanult.

Fantasztikus kötet, tele értékes gondolatokkal és tanulságokkal, nem beszélve a szemet gyönyörködtető illusztrációkról, amik újfent Lisa Aisato keze munkáját és kreativitását dicsérik.

Kovaxka P>!
Linn Skaber: A szívem egy bezárt bódé

Mindenki imádja, muszáj volt elolvasni, nehéz értékelni. Persze nekem is tetszett, de közben el is szomorodtam, hogy milyen küzdelmes a kamaszélet. (Igaz, emlékszem, hogy a nagyobbik fiam is nagyon megszenvedte, mi meg pláne.) Nagyon jó merítés a szerzőtől, sokféle problémát vet fel, őszinte, érzékenyít, emellett költői szépségű is a szöveg. Az illusztrációk is gyönyörűek. A sorozat többi részére is sort kerítek.

Bea_Könyvutca P>!
Linn Skaber: A szívem egy bezárt bódé

Nemrég olvastam ennek a könyvnek a „párját”, melynek hasonlóan eredeti és különös címe van, a Ma négykézláb akarok járni. Korban ahhoz a könyvhöz állok közelebb, de mivel én magam is voltam kamasz és kamaszgyermekeim is voltak és még jelenidőben is van, ez a könyv sem hagyott hidegen.

Hasonlóképpen gyönyörűen illusztrált, mint a felnőttmonológok, a képek nagyon megteremtették azt a hangulatot, azt a bizonytalanságot, kíváncsiságot és várakozást, amit a kamaszok éreznek magukban. Az érzések bizonytalanságát és a felnőttlét bizonytalanságát, merre tartanak, mit szeretnének, mi lesz belőlük, ha egyszer felnőnek.
Bővebben: http://www.konyvutca.hu/2022/06/linn-skaber-szivem-egy-…

pikkupilvi P>!
Linn Skaber: A szívem egy bezárt bódé

Ezt a könyvet és a sárga párját azóta el akartam olvasni, hogy molyon szembejöttek velem, régóta. Most láttam épp egyébként, hogy az időskori monológok is megjelentek.
Élmény kézbe venni a kötetet, szinte felrobbannak az oldalak a gyönyörű színes illusztrációktól, amelyek többé-kevésbé kapcsolódnak a szövegekhez. A monológok közt vannak jobbak és kevésbé maradandók, némely akkurátusan visszaidézi a kamasz éveim. De a rajzok mindent visznek, még a férjem is elismerően nyilatkozott a borítóról, pedig neki más az ízlésvilága.

bemese05 P>!
Linn Skaber: A szívem egy bezárt bódé

Érdekes volt visszatérni egy kicsit a hétköznapi kamaszok problémáihoz! Egyik-másik történet eléggé megfogott érzelmileg! Néha elég fájdalmasok, nem volt túl sok boldog befejezés, de mint életszerű volt! Mindenképpen elgondolkodtatóak voltak! Az illusztrációk pedig mind telitalálatok!

Chöpp >!

Örülök, hogy én vagyok az, aki szorong.

A barátnőim belepusztulnának.

maya75>!

Sose rajongtam az emberekért. Szótlan és fura leszek a közelükben.

Chöpp >!

Jó állapotú, használt kamaszkor ingyen elvihető.

Citrompor>!

Hármasom van norvégból.
Ötösöm ujjongásból, hogy nem kettest kaptam.

160. oldal, Életötösök

ARea>!

Néhány negyven körüli nő azt mondta nekem egyszer, hogy csak most kezdték el megkedvelni önmagukat. Én nem vagyok ilyen hülye. Eldöntöttem. Most kezdem el.

Ki szeretné ezt a lányt, ha én nem?

L_Kriza>!

A felnőttek azt mondják, hogy az embernek nincs szüksége sok barátra, elég, ha csak egy van. Esetleg tudja valaki Ennek az Egynek a számát?

robinson P>!

Nem hasonlítok Pán Péterre. Próbálok, de nem sikerül. Pán Péter valóban hitt benne, hogy a felnőtté válás elkerülhető.

tamachan>!

– Isten hozott! – Remélem, hamarosan elmentek.

196. oldal, Kamaszszületés

Delaneay>!

Azt kérded, feminista vagyok-e?
[…]
Engem kérdezel?
Kérdezz inkább egy farkast. Kérdezd meg a farkast, hogy támogatja-e a farkasvadászatot.

102.-103. oldal

ekofalusi>!

Apa.
Tartanál egy kicsit?
A karjaidban.
Így.
Ahogy szoktad,
amikor kisebb voltam és könnyű volt felemelni,
könnyű kezelni,
könnyű szeretni,