Rotterdam 1 csillagozás

Lindner László: Rotterdam

Mit nyújt az utasnak a műemlékekben gazdag Hollandia második legnagyobb, a múlt alkotásaiban nem éppen bővelkedő, 700.000 lakosú városa: Rotterdam?
Rotterdam nem műemlékváros, viszont a világ legforgalmasabb kikötője, vízi város, amelyet nem múltról álmodozó, patricius palotákkal ékes grachtok, hanem teherhajók által járt csatornák, kikötőmedencék, a világ minden országának zászlóját viselő ki- és berakodó óriás hajók, fekete füstöt eregető gyárkémények, nyersolajfinomítók, végeláthatatlan nagy raktárházak jellemeznek.
S ha a Hollandiát járó utas a művészeti és városképi élményeket nyújtó Hágát, Amszterdamot, Gentet s még annyi más, hangulatos kisebb, nagyobb várost bejárta már, nem mulaszthatja el, hogy a sajátosan más Rotterdamot és ennek sok érdekességét meg ne látogassa.

A következő kiadói sorozatban jelent meg: Külföldi városkalauzok Panoráma

Panoráma, Budapest, 1976

Könyvherceg>!

A már eleve kikötővárosként nagyra nőtt Rotterdam sem nélkülözte a szépet. Történelmi városrészei – annak idején – nem sokban különböztek az ország jól megőrződött műemlékvárosaiétól. Két nagy katasztrófa formálta a maivá a város képét: az 1421. évi ún. Erzsébet-napi árvíz, amely szinte megsemmisítette a középkori várost, a másik az 1940. májusi náci bombázás, amely rommá változtatta Rotterdam egész belterületét. A poraiból megújhodott phoenix példájára épült újjá e holland kikötőváros, amely helyreállított régi és a legújabb városépítési elvek szerint kiépült új városnegyedei, megragadó modern épületei, jellegzetes szobrai által kínál sajátos élményt.