Kalandozások ​Kódföldén (Helló, Ruby! 1.) 2 csillagozás

Linda Liukas: Kalandozások Kódföldén

Ruby egy kíváncsi kislány, aki kalandos útja során számítógép nélkül tanulja meg a számítógépes gondolkodás alapjait, kezdve azzal, hogy egy nehezebb problémát kisebb részekre bontva egyszerűbb megoldani. A Helló Ruby! egy kedves mesét és játékos feladatokat is tartalmazó vidám képeskönyv a jövő programozóinak.

Eredeti cím: Hello Ruby: Adventures in Coding

Eredeti megjelenés éve: 2015

HVG Könyvek, Budapest, 2016
112 oldal · keménytáblás · ISBN: 9789633043554 · Fordította: Ruzsa Kata · Illusztrálta: Linda Liukas

Sicc
Linda Liukas: Kalandozások Kódföldén

Ez jóóó! Persze nem az irodalmi értéke kiemelkedő, hanem amit át akar adni. Szerintem sikeresen. Nekem mindig is mumus szó volt a programozás. Bonyolult, nem nekem való dolog. Pedig „csak” át kell állítani az agyat informatikus módba.:D:D Nekem ez a bonyolult része, nem kicsit…
Viszont egyetértek azzal, hogy a gyerekeknek ezt már kötelezővé kellene tenni. Persze, nem kell mindenkinek programozóvá válnia, de hátha könnyebb megérteni az alapokat, a működési elvet kisebb korban.
Szerintem ehhez nagyon hasznos ez a könyv. Tényleg ügyesen rávezet a lényegre, és a végén a feladatok is játékosak, és egyre „bonyolódnak”. Ráadásul „informatikusul” is elmagyarázza, mit gyakoroltat.
Linkek közé raktam egy jó kis oldalt, ahol szintén játékosan lehet programozási alapokat tanulni. Még én is élveztem!:)
(elvileg van magyarosított honlapja a könyvnek, de nekem nem működik…)

Linda Liukas: Kalandozások Kódföldén

Mindig zavarba jöttem, ha meg kellett oldanom egy problémát. Mindig azt állítottam magamról, hogy nincs logikám és a matematikai szorongásom (http://mindset.co.hu/a-matematikai-szorongas-nem-ismer-…) sem könnyítette meg a mindennapjaim.

Aztán jött ez a könyv, és megtanultam, hogy butaság magamról állítani dolgokat és abban megrekedni, amit kitaláltam. Az ember mindig képes a tanulásra és változtatásra.
És jött a HVG Kiadó, és elhitette velem, hogy a lehetőségeim határtalanok, és a bebeszélt képességeim ellenére akármit megtanulhatok, akármibe belekóstolhatok, ha időt szánok rá.

Ennek az utazásnak az egyik állomása volt a Ruby. Nagyon örülök, hogy a mi gyerekeinknek már nem 25 évesen kell majd visszafelé haladva tanulniuk, hanem életük első éveiben, kalandosan, játék közben, mesével szívhatják magukba a tudást, akkor, amikor ezt az agyuk még szivacsként szívja fel.
A Ruby mesekönyv illusztrációi, színessége miatt vonzza az embert, alig akartam letenni, mikor megérkezett, csak lapozgattam, gyönyörködtem benne.
A nyelvezete barátságos, a története izgalmas de rövid, gyorsan lapozható – tele tanulsággal, okos gondolatokkal.
Rámutat arra, hogy elsőre ritkán sikerül valami, a hibázás nem gond és nem szabad az első törésnél feladni – ezek szerintem abban is sokat segítenek, hogy a szülő hogyan kommunikáljon a fiókájával.

Egy leheletnyit más, mint amire számítottam. GEEKebb mesét képzeltem és azt hittem, a feladatok teljesen bele vannak ágyazva a mesébe, nem pedig feladatgyűjteményként pihennek a könyv végén; de a kötet úgy csodás, ahogy van.

(A feladatokat, vagyis a lényeget, egy másik életben fogom megoldani, mikor lesz időm.)

csucsorka

A tanulás legalapvetőbb mozgatórugója a játék.

3. oldal, Bevezetés a szülőknek (HVG Kiadó, 2016)

csucsorka

(…) Ruby nagyon talpraesett, és tudja, hogy a nagy problémák gyakran nem mások, mint sok kisebb probléma összessége.

14. oldal, 2 fejezet: A nyomok (HVG Kiadó, 2016)

csucsorka

Koncentrálj a tiszta dolgokra! – tanácsolja nagy nyugalommal a Hópárduc. – Ne vessz el a részletekben! Akkor biztosan megtalálod a megoldást.

33. oldal, 5. fejezet: Hópárduc (HVG Kiadó, 2016)

csucsorka

[Ruby] Saját világában ő a főtervező és a főépítész. Egyik nap orvos, másik nap bogárvadász. Hogy mi a szuperereje? A képzeletével képes megalkotni dolgokat. Ha Ruby a fejébe vesz valamit, az többé már nem lehetetlen.

9. oldal, 1. fejezet: Ruby bemutatkozik (HVG Kiadó 2016)

Helló, Ruby! sorozat · Összehasonlítás