Egy ​marék por 3 csillagozás

Lina Haag: Egy marék por

„…Ez egy iszonyatos kor megrendítő életszakasza. Innen ezeknek a megszenvedett vallomásoknak magukkal ragadó, magukkal sodró igézete, innen az, hogy csodálatra méltónak látjuk ezt az asszonyt, aki testileg és lelkileg egyaránt kiáll minden próbát, sőt, aki példátlan bátorságával még a hitleri pokol sátáni főporkolábját – Himmlert – is képes volt meggyőzni és más belátásra bírni… A tényszerű történések és különösen a Himmlerrel történt találkozás úgyszólván csak szenzáció a feljegyzésekben. Sokkal súlyosabban, sokkal megrázóbban hatnak azok a magányos párbeszédek, melyeket Lina Haag elveszített szerelmesével folytat, és amelyeket úgy ír le, hogy kikerüli az érzelgősség csapdáit. Nem próbál menekülni a valóságból, személyiségének minden szálával benne él korában, mindent érzékelve, megfigyelve és harcolva egy jobb korért. Így válik mindebből egy teljes ember egyszeri dokumentuma…”

Kossuth, Budapest, 1985
164 oldal · ISBN: 9630926245 · Fordította: Jólesz László

Lina Haag: Egy marék por

Mint tanúságtétel, nyilván nem pontozható, de mint írás, nem igazán tetszett nekem. A rövid, pattogós mondatok, és ahogy nagyon direktben tolja a véleményét mindenről, nem hagyva teret az olvasónak az ítéletalkotásra.
Alfred Haag és felesége politikai elítéltek voltak, kommunista meggyőződésük miatt zárták jogtalanul börtönbe mindkettőjüket. Durva, hogy mikor sikerült kieszközölni, hogy Alfredet kiengedjék, másfél év után besorozták, és még a keleti frontra is kiküldték harcolni – a szovjetek ellen!… De a morbid történetekből akad még körülöttük: pl. mikor az egyik nő nem akarja elhinni a Gestapónak, hogy agyonverték a kedvesét, kiviszik a temetőbe, és kiásatják vele a sírt, hogy saját szemével lássa a holttestet… Vagy mikor egy pincérnő együtt iszik egy társasággal, ahol egy osztrák férfi (akit csak aznap ismert meg s még a nevét se tudja) elkezdi szidni Hitlert, aztán lelép, s aki helyett őt csukják le, és ott is ölik meg azután… Vagy Jehova Tanúi, akik meggyőződésük miatt kerülnek lágerbe, és akad, aki életét kockáztatva, abszurd módon a kabátjába varrva hordja a térítő prospektusokat, hogy aztán beszélgetés közben előkapja azokat…
    Lina Haag többször említi, hogy hány évet elraboltak az életéből; ám a sors némiképp kárpótolta, ugyanis 2012-ben, 105 (!) éves korában hunyt el. De több könyvet nem írt, úgy tudom.

Black_Venus>!
Lina Haag: Egy marék por

Tizenévesen többször olvastam, volt egy ilyen időszak, amikor érdekelt a téma. Ma már nem olvasnám el még egyszer, elég volt az ilyenekből.

Carmilla >!

Az eldurvult ember nem bátor, ha úgy csapkod, verekszik is, akár egy dúvad. Csak az érzékeny lelkű ember lehet bátor, az, akinek a fantáziája képes felismerni a veszély jelentőségét, és ő ennek ellenére kitart.

93. oldal (Kossuth, 1985)

Kapcsolódó szócikkek: bátorság
Carmilla >!

– Mi nem vagyunk se templomszolgák, se vakbuzgók – feleli –, mi csak szigorúan a biblia szerint élünk.
    A bibliával, vélekedem, akármilyen életvitelt alá lehet támasztani, hiszen minden szituációra akad egy odaillő vers, tehát élhet valaki a szentek módjára, lehet házasságtörő, meglophatja a szomszédját. A különféle értelmezések, mondom, szintén ehhez igazodnak, egyszer így, máskor úgy, ahogy éppen a szükség kívánja.

110. oldal (Kossuth, 1985)

Carmilla >!

[…] Azelőtt cselédlány volt, de látni, hogy még nyilván sosem dolgozott rendesen. Nem is akar dolgozni. Élni akar.

69. oldal (Kossuth, 1985)

Carmilla >!

[…] Az emberi méltóságról fogalma sincs, mert neki magának nincs olyan. Számára a rang jelenti a méltóságot.

18. oldal (Kossuth, 1985)

Kapcsolódó szócikkek: méltóság
Carmilla >!

A villám, amely lecsap az égből, lecsaphat mellettem, de belém is vághat. Ez a sors.

101. oldal (Kossuth, 1985)

Kapcsolódó szócikkek: sors
Carmilla >!

Mi itt nagynehezen megértjük, hogy az emberek odakint meg vannak félemlítve. Ami viszont felfoghatatlan számunkra, hogy annyi szadista ember van.

124. oldal (Kossuth, 1985)

Carmilla >!

[…] – A politika – folytatja az öregasszony zavartalanul –, a politika – s ezt megmondta azoknak az uraknak is – még a lótolvajlásnál is rosszabb. – Ohó – mondja a börtönőr –, maga aztán jól adja! – Minden lump fráter, fecseg tovább az öregasszony vidáman, így mondta az uraknak, minden lump fráter, aki azelőtt a falujában garázdálkodott, most ott van egészen elöl. – Hol elöl? – érdeklődik a börtönőr. Hát a náciknál, feleli az öregasszony, s ezt meg is mondta azoknak az uraknak.

68. oldal (Kossuth, 1985)

Kapcsolódó szócikkek: politika
Carmilla >!

– Ohó – mondom –, legyen óvatos. Maga még nem tudja, hogy mindenről a zsidók tehetnek?
    Ostobán guvasztja rám a szemét.
     – Igen, ők tehetnek róla – mondom –, hogy a Schocken Áruházban olyan drága a nadrággomb, és hogy Stuttgartban olyan magasak a lakbérek. Ezért sajátították ki a zsidók vagyonát és dugták őket koncentrációs táborokba. Igaz ugyan, hogy a nadrággomb ára nem lett olcsóbb és a lakbérek is még mindig ugyanolyan magasak, pedig a stuttgarti zsidók házai már réges-rég árja tulajdonba kerültek, ez azonban nem változtat semmit a zsidók történelmi vétkein.

81-82. oldal (Kossuth, 1985)

Kapcsolódó szócikkek: zsidók
Carmilla >!

[…] A légvédelmi ágyúk mellett tizenöt éves fiúk állnak és orosz hadifoglyok, és a futballpályákon minden vasárnap felsorakozik az utolsó tartaléka ennek a háborúnak, a betegekből, gyermekekből és aggastyánokból álló Volksstrurm, a „népfelkelés”.

163. oldal (Kossuth, 1985)

Carmilla >!

Az emberek zavartan, némelyikük szinte félve tér ki előlem. Nem akarnak kapcsolatba kerülni a szenvedéssel.

28. oldal (Kossuth, 1985)

Kapcsolódó szócikkek: szenvedés