Hamu ​és korom 26 csillagozás

Lina Areklew: Hamu és korom

Fredrik Fröding Európa legszörnyűbb hajókatasztrófájának, a M/S Estonia komp 1994-es tragédiájának túlélője, akinek egész további életére árnyékot vet, hogy szüleivel együtt öccsét, Niklast is elvesztette a hajószerencsétlenségben. Felelősnek érzi magát, mert képtelen volt megakadályozni, hogy egy hullám elragadja a fiút, ám a lelke mélyén úgy érzi, testvére mégis túlélte a katasztrófát. Felnőtt életét végigkíséri ez a trauma. Folyamatos, gyógyszeres pszichiátriai kezelésben részesül, kevés sikerrel – bár rendőrtisztnek készült, csak adminisztrátorként kap munkát, és időnként „megpillantja” Stockholm forgatagában a testvérét. A történet is egy ilyen találkozással indul. Az utcán meglátja Niklast, amint a híres Ceder szállodalánc tulajdonosával, Adammal tárgyal, majd eltűnik a szállodában. Fredrik Ceder nyomába ered, egészen Ulvö szigetére követi, majd egyre nagyobb bajba keveredik. A szálak egy régi gyilkossághoz, a sziget sötét múltjába vezetnek.

Eredeti megjelenés éve: 2020

Európa, Budapest, 2022
344 oldal · puhatáblás · ISBN: 9789635044986 · Fordította: Papolczy Péter
Európa, Budapest, 2022
344 oldal · ISBN: 9789635046560 · Fordította: Papolczy Péter

robinson P>!
Lina Areklew: Hamu és korom

Faék egyszerűségű történet, kissé túlbonyolítva. Mentségére jól működik az összes panel, elég jól ír a hölgy. Túl sok valóban jó skandit olvastam, meg rosszabbat is.

Morpheus>!
Lina Areklew: Hamu és korom

Hiába, a krimi nem az én műfajom, ez most is bebizonyosodott. Az elején még érdeklődve olvastam, de ahogy haladtunk a vége felé, egyre jobban untatott. Hogy mégis, miért olvastam el? Merő véletlenségből. Egy könyvet találtam a könyvtárban a kéthetes könyvek között, amit el akartam olvasni, és hogy ne csak azt az egy könyvet vegyem ki, találomra kiválasztottam ezt. Hát nem jött be.

Paulinusz_Tünde P>!
Lina Areklew: Hamu és korom

„ A magány megbetegíti a lelket.”

Szerintem egészen jó kis krimi volt.
Tény, hogy az érzelmi szintet leviszi, de ebben a történetben ez még jó is volt. Mindegyik főszereplőnknek volt valami „defektje”, ami engem nem zavart. A történet szerintem különleges volt, és én nagyon bírom az ilyen múltba visszanyúlós dolgokat. És, amikor már azt hittem, hogy tudom ki volt a gyilkos, akkor azt mondtam magamban, hogy naaa, szerintem ez azért egyszerű lenne, nem? Túl kézenfekvő. Vagy mégsem? Szóval nekem kellemes kikapcsolódás volt. Látom nem lett népszerű ez a könyv, pedig az írásmód is kimondottan tetszetős.
Sofia a rendőrnő egy kicsit tenyérbemászó volt nekem, de nem az emberi tulajdonságai miatt, hanem a viselkedése miatt. Fredrik meg…. Atyaég! Elhiszem, hogy egy mély trauma, tragédia ilyen eleven sebet tud ütni a lelken, és a szíven is.
Az utolsó egyharmad feltornázta a csillagokat.
Egy olvasásra mindenképpen ajánlom!

A_Shara>!
Lina Areklew: Hamu és korom

Nem egy tipikus skandináv krimi, a „nagyokat” meg sem közelíti. De! A maga nemében kifejezetten jó, olvasmányos könyv. A történet egyszerű, a szereplők és magánéletük (számomra) furcsák. Az írónő 10 részesre tervezi a sorozatot, így reménykedem, hogy kicsit bonyolultabb történetek jönnek és az elveszett testvérről is kiderül valami. Ulvö….33 lakossal, hű. Mindjárt utána is olvasok.

Scarlet_Rose2505 P>!
Lina Areklew: Hamu és korom

Nem volt rossz, de azért annyira jó sem.
A könyv kétharmada elég unalmas, a nyomozós szál iszonyatosan lassan haladt. Ami miatt mégis megérte nekem a 3,5 csillagot, az a tájleírás, a szereplők és a befejezés. A skandináv érzés szuperül átjött, a szereplők érdekesek voltak, a befejezés során pedig akadt azért némi meglepetés is.
Nem ez volt életem skandi krimije, de ha a kiadó lefordítja a sorozat többi részét is, akkor azokat még biztosan elolvasom.

BBetti86 >!
Lina Areklew: Hamu és korom

Újabb skandináv krimi, ami annyira lehangoló, hogy utána az ember rosszul érzi magát. Okozott is elég kellemetlen percet a könyv, de ezzel jár, ha ennyi boldogtalan és balsorsú ember helyzetébe kell beleképzelni magam.

De először talán a krimit nézzük – közepes. Párhuzamosan olvashatjuk, ahogy Adam meggyilkolása miatt Sofia beleássa magát az ügybe és ahogy Fredrik is ezen dolgozik saját szakállára – mert emlékszik, hogy spoiler Igazán egyik vonalon se kötött le, és nem is látványosan értek össze. Legfeljebb akkor volt benne feszültség, amikor Sofia rájön arra, hogy Fredrik miképpen kapcsolódik az esethez.
Talán úgy tudnám megfogalmazni, hogy nem volt okos és meglepő a krimi szál. Még a csavarral együtt sem, ami azért elég meredek. Nem mindennapi gyilkos szedi ebben a történetben az áldozatokat.

A szereplők még csak szimpatikusak, bár van, akibe bele tudok kötni. De skandináv krimi szereplők, nem meglepő, hogy hoznak rossz döntéseket. Fredrik jót akar, még a testvére elvesztése miatt törtsége is szimpatikussá teszi. Intelligens, és a sebzettsége miatt drukkoltam, hogy találjon kiútra.
Sofia sok jó tulajdonsággal rendelkezik, de a magánélete egy katasztrófa. Nagyon nem bírtam, ahogy spoiler Szenved ő is, ez közös benne Fredrikkel.
Mozognak köröttük más emberek is, de annyira egyik sem lett emlékezetes, hogy a nevét megjegyezzem. Legfeljebb Kaj, de rá kifejezetten haragudni tudok.

A cselekmény pörgetve van, és Areklew nem merül bele hosszas leírásokba. A szereplői lelki gyötrelmei jobban érdekelték, mint a sziget, vagy a helyszínek, ahova elviszi őket. Ő a szereplői kínjaival nyomaszt, nem a stílusával.

Érdekes, ahogy a vallási fanatizmus és a fogyatékosság kérdéséhez nyúl. Nem egy szokványos megoldást választ – az, akit a háttere alapján spoiler
Miközben egy-egy ponton érzékenyít, mégsem igazán a betegek helyzetébe gondoltat be bennünket. Pedig Fredrik kapcsán is foglalkozik ezzel, akit szintén gyötörnek olyan tünetek, ami miatt PTSD, pszichés betegség merülhetne fel.

Egynek elment, de nem az igazi. Egy-egy szereplőt, helyzetet jól megfog, de sem elég izgalmasnak, sem elég rettenetesnek nem találtam. Skandináv krimitől többet várok, ez sokkal lazább/könnyebb, mint amit a zsánerben olvasni szoktam.

Kókuszka>!

Aki nem bírja a pofont, ne szálljon ringbe.

melindaa_toth>!

A második ütés a halántékán érte. Hallotta, ahogy valami széttörik odabent.

37. fejezet

melindaa_toth>!

Anders soha nem szűnt meg ámulni, mennyire megdobogtatja a szívét, ha átölelheti a gyerekeit. Ez volt a legjobb dolog az életében, és szinte fájdalmat okozott az irántuk érzett szeretete.

61. fejezet