Siva ​árnyékában 6 csillagozás

Ligeti Vilma: Siva árnyékában Ligeti Vilma: Siva árnyékában

Szerencsés ​ember vagyok. Bánatok, bajok, csalódások értek, mint minden embert – viszont többet kaptam az átlagnál. Több változatosságot. Több színt, több örömet. Így Indiát is. Nem turista voltam, aki végigszáguld az országutakon. Nem voltam – kell-e mondanom – misszionárius, aki hasznosan vagy haszontalanul jótékonykodik. Nem voltam üzletember, aki csak a gazdagokat ismeri. Iskolai tanár voltam, egy a két-hárommillió közül. Három évig éltem az indiaiakkal hétköznapjaikat, ünnepeiket. Ettem mahárádzsákkal állva, ültem parasztok szobájának trágyával egyengetett földjén, és csészealjból ittam a teát, mint ők. Háltam milliomosoknál és várótermekben. Hányféle emberrel beszéltem! És mindegyiktől kaptam valamit, ami nélkül sokkal szegényebb lennék. Láttam a Tadzs-Mahalt is. Fürödtem a Comorin-foknál, a három tengerek vízében. Beszéltem kasmíri szőnyegszövőkkel, bengáli halászokkal, gudzserati orvosokkal, urdú írókkal… Láttam az ellorai barlangtemplomokat, a nagymogulok márványpalotáit.… (tovább)

Eredeti megjelenés éve: 1966

A következő kiadói sorozatban jelent meg: Világjárók Gondolat

Gondolat, Budapest, 1966
334 oldal · keménytáblás

emokemoke>!
Ligeti Vilma: Siva árnyékában

Örültem ennek a könyvnek, gördülékeny és izgalmas, hiteles és élvezetes. Visszadja a hangulatot az élményeket a szineket a levegöt, mintha ott lennék Ligeti Vilma mellett, làtnàm és àtélném mindazt amit ö. Beszél történelemröl, mondàkrol, indiaiakrol, müvészettörténetröl és szerencsére csak kevés politikàrol.

dokica>!
Ligeti Vilma: Siva árnyékában

Nagyon érdekes, inkább élménybeszámoló, mint regény a múlt század hatvanas éveiből. Érdekes volt a Bengáli tűz után olvasni. A két írás között eltelt 30 év jelentős társadalmi változásokat eredményezett Indiában. Csak azért nem adtam 5 csillagot, mert a Bengáli tűz egy kicsivel jobban tetszett. Kiváncsi vagyok a másik két kötetre.

Hence>!

Az én Indiám!
Különösen tetszett a hatvanas évek és a független India korai változásainak bemutatása. Véleményem szerint Ligeti Vilma írása több sztereotípiát megdönt Indiával kapcsolatban. Szerettem a beszámolót, mivel őszintén és tabuk nélkül mutatott be egy csodás országot. Remélem, egyszer én is így írhatok Indiáról.