Bori ​karácsonya (Barátnőm, Bori) 61 csillagozás

Liane Schneider: Bori karácsonya

A boltokban már ott sorakoznak a csokimikulások és a mézeskalácsok, pedig még egy jó darabig várni kell, hogy végre karácsony legyen. Bori azzal tölti a várakozás hosszú heteit, hogy díszeket készít. Később, a karácsonyi vásáron még a Mikulással is találkozik. De vajon tényleg ő az igazi? Borinak van egy ötlete, hogyan derítheti ki…

Eredeti cím: Conni feiert Weihnachten

Kiadói ajánlás: 3 éves kortól · Tagok ajánlása: Hány éves kortól ajánlod?

Manó Könyvek, Budapest, 2023
28 oldal · puhatáblás · ISBN: 9786155028045 · Fordította: Orosz Anett · Illusztrálta: Eva Wenzel-Bürger
Manó Könyvek, Budapest, 2022
24 oldal · puhatáblás · ISBN: 5999033928922 · Fordította: Orosz Anett · Illusztrálta: Eva Wenzel-Bürger
Manó Könyvek, Budapest, 2021
24 oldal · puhatáblás · ISBN: 9786155028045 · Fordította: Orosz Anett · Illusztrálta: Eva Wenzel-Bürger

csucsorka IP>!
Liane Schneider: Bori karácsonya

Meglepett a szöveg mennyisége is, a vékonyka füzetkéhez képest nem pár mondatot kapunk oldalanként. Szeretem ezt a pontszemű, krumpliorrú, igazán kedves illusztrációt is – ebből a részből a karácsonyi vásár forgataga volt a kedvencem.

Furcsa ezt leírni a karácsonnyal kapcsolatban, de bizony nagy hiány az olyan gyerekkönyv, amiben Jézus születését emlegetik karácsony kapcsán. (Hova tovább, még kevesebb az igazán jó Jézust emlegető karácsonyi gyerekkönyv).
Bár az ajándékot ebben a részben is a Mikulás intézi, azért az adventi várakozásba belefér, hogy a szülők a betlehemi történetet is elmeséljék a gyerekeknek. (Az mondjuk nagyon furcsa volt, hogy a Mikulás Boriéknál triplázik: december 5-én is hoz szajrét a csizmákba és a csizmák mellé; aztán összefutunk vele a karácsonyi vásárban, ezután pedig leszállítja a karácsonyi ajándékokat is.)

Van egy jelenség, amit nagyon nem szeretek a karácsonyi gyerekkönyveknél és szerintem sokkal óvatosabban kellene bánni ezzel a témával, ez pedig az ajándékmennyiség, és főleg az elsöprő mennyiségű ajándék melletti elégedetlenség. Bori ebben a részben – ovistársa hatására – elbizonytalanodik, hogy egyáltalán létezik-e a Mikulás. És bár kap társast, babát és könyvet is, mivel egyikben sem a vágyott fényképezőgép (!!!) lapul, elkönyveli, hogy akkor biztosan tényleg nincs Mikulás. Aztán „szerencsénkre” befut a létező Öreg és még gyorsan odaadja Borinak a sok félredobott bénaság mellé az igazán vágyott értéktárgyat …
Ilyenkor mindig azokra a gyerekekre gondolok, akik nagyon nem fényképezőgépet kapnak karácsonyra vagy akiknek nem jut három-négy drága ajándék. Vajon hogy érzik magukat egy ilyen mese hallgatása közben? És persze nem kell, hogy ajándékmentes, nyálas és demagóg „a béke, a szeretet és a család a legfontosabb” tanulsággal záruljanak ezek a történetek, de az, hogy ebből ez szinte teljesen hiányzott, az eléggé zavaró.

off

Tímea_Bernadett_Lőrinczné_Molnár P>!
Liane Schneider: Bori karácsonya

Aranyos kis történet a karácsonyi várakozásról, a gyermeki hitről és kíváncsiságról :-) Bori lelkesedése most sem kisebb, mint általában … nagy elánnal veti bele magát a „tényleg létezik a Mikulás?” című kalandba. Most ugyan egy kis kalamajka is adódik a karácsonyfa díszek körül, de a kislány jószívűségével minden bajra gyógyírt talál.

Manó Könyvek, Budapest, 2022
Juca P>!
Liane Schneider: Bori karácsonya

Bori már izgatottan várja a karácsonyt. Kedves, ünnepre hangolódós mesét olvashatunk. Még én is izgultam a végén, hogy Bori megkapja-e karácsonyra, amit kért. A Mikulás egyébként kétszer jön náluk, először december 5-én éjjel megtölti a csizmákat csokival, aztán karácsony este hoz ajándékokat. Lányomnak (4,5 éves) már elmagyaráztam, hogy valahol a Mikulás karácsonykor jön, be kell osztania az idejét. :D Szóval teljesen természetesnek veszi, hogy vannak másfajta szokások.

Liane Schneider: Bori karácsonya

Csodálatos karácsonyi történet a legkisebbeknek a karácsony előtti készülődésről, az Advent-időszakáról, a karácsonyi vásár varázslatos atmoszférájáról és arról, vajon létezik-e a Mikulás? :) Olvasás közben az ember érzi a történet által felvonultatott finomságok illatát a levegőben, érzi a havas, csípős, hideg téli tájat, és az utolsó oldalakon ott van a családdal a karácsonyfa körül. :) Mindenképpen ajánlom nemcsak kisgyermekek számára, hanem a Karácsonyt szerető emberek számára is! :) Garantáltan nem okoz csalódást! :)

nagy_anikó >!
Liane Schneider: Bori karácsonya

Töredelmesen bevallom, hogy amikor oda érkeztem, hogy Bori ötlete kiderül, bizony félve olvastam tovább a mondatokat, mert tavaly még bizony a Jézuska éjszaka díszítette a karácsonyfát és hozta az ajándékot.
És azt a ragyogást azokban pici gyermek szemekben a karácsonyfánál még szeretném egy – két évig látni.
De mivel apa már felolvasta a könyvet reméltem, hogy nem csalódok a fiamban és az írónő jól birkózott meg a feladattal. Szerencsére így lett.

Homolya_H_Tímea P>!
Liane Schneider: Bori karácsonya

Bori karacsonyra készül. Nagyon izgatott, hogy megkapja-e a hőn áhított fényképezőgépet…

Orsi_olvas>!
Liane Schneider: Bori karácsonya

Aranyos, de Flórának még nem olvasom el (januárban lesz 3 éves). Nálunk az angyalok hozzák és díszítik a fát, és ők hozzák az ajándékokat is. Ezt a hitet egy pár évig még nem szeretném lerombolni.

Dóri_Dóra P>!
Liane Schneider: Bori karácsonya

Nem tetszett ez a rész. A tartalma sem, illetve szerintem túl sok benne a szöveg mennyisége a célzott korosztálynak. Óvatosan, átköltve kell olvasni a kicsiknek (bár a képeket így is látják), ha szeretnénk megőrizni a varázst, a nálunk szokásban lévő “változatot”. Nálunk a Jézuska, az angyalkák hozzák és díszítik a fát (és az ajándékokat is). Sajnos egyre több mesekönyvben találkozom azzal, hogy a gyerekekkel együtt vásárolják a fát, és a díszítés is együtt történik. Itt Bori az elején még ellenőrzi is a díszeket, kipakolva a szekrényből… Az sem szerencsés szerintem, hogy a Mikulás belekeveredik a Szentestébe. Bori ráadásul meg is kérdőjelezi a létezését, mert nem a vágyott ajándék lapul a fa alatt. Amúgy az is visszatetsző, hogy Bori három szuper ajándékot is kap, mégis csalódott és elégedetlen, aztán végül negyediknek megkapja a vágyott fényképezőgépet….

Ingryd>!
Liane Schneider: Bori karácsonya

Legtöbbször előolvasom a gyermekkönyveket, hogy a közös olvasás tényleg élmény legyen. Hisz sosem tudhatom, mit tartalmaz az adott cselekmény.
Még korai egy kicsit ez a Bori kötet a lányomnak, de mivel a karácsonyfa annyira lefoglalta, nem vette észre, hogy nem úgy olvastam neki, ahogy „kell”. Majd annak is eljön az ideje… (•̀ᴗ-)

kte P>!
Liane Schneider: Bori karácsonya

Újabb bűbájos Bori történet, amelyet májusban olvastunk, mert „nincs több Bori könyv itthon, amit még nem hallottam” (by Hédi). Lányom mostanában is szívesen hallgat Borit esti mesének, megnyugtatja, segít az alvásra hangolódásban. Tetszik a történet hangulata, amit a tökéletlenül tökéletes jelzővel tudok jellemezni.

nodael>!

– Ez ehető gesztenye – mondta a bácsi. – Nevezik szelídgesztenyének is.

Caledonia_Valley P>!

Apa óvatosan kinyitotta az első ablakocskát a Bori készítette kalendáriumon, és nagyon meglepődött. Az ablak mögötti képen egy nyelvet öltő jávorszarvas rejtőzött. Bori és Anya nem bírta megállni, hangosan felnevettek.

Caledonia_Valley P>!

Lassan besötétedett. Egy verklis karácsonyi dalokat játszott. Érezni lehetett a pirított mandula, a fánk és a forralt bor illatát. nagy pelyhekben hullani kezdett a hó.

Caledonia_Valley P>!

Végre elérkezett a szenteste. Bár igaz, ami igaz, előbb a reggel jött el, pontosabban a „szentreggel”, vélte Bori, aki nagyon izgult.

Caledonia_Valley P>!

Bori csalódottan kukucskált ki az ajándékok, csomagolópapírok és szalagok összevisszaságából. Szóval tényleg nem létezik a Mikulás! marcinak volt igaza! A kislány nyelt egyet, mert érezte, hogy könnybe lábad a szeme.