A ​város a történelemben 3 csillagozás

Lewis Mumford: A város a történelemben

Jelen műve összefoglaló monográfia a város szerepéről a történelemben. Mumford tudományos alapossággal, ugyanakkor élvezetes, néha szinte költői stílusban írott műve jellegzetesen interdiszciplináris munka: történeti, gazdasági, kultúrhistóriai és pszichológiai, kultúrhistóriai és pszichológiai elgondolások ötvöződnek benne. Foglalkozik a városok őstörténetével, a középkori városfejlődéssel és a modern metropoliszok dilemmáival.

Gondolat, Budapest, 1985
616 oldal · ISBN: 9632815777 · Fordította: Félix Pál

kaporszakall>!
Lewis Mumford: A város a történelemben

Lewis Mumford könyve annak idején hézagpótló volt: közérthető és átfogó városszociológia nemigen jelent meg rajta kívül magyarul. Amennyire tudom, azóta sem (talán Benevolo; azt nem ismerem, de a címe szerint Európára szorítkozik).

Mumford elég bőbeszédű, de sok helyen rátapint a lényegre.

Az állatvilágból vett példák (hangyaboly, termeszvár) – az egyik kedvenc vesszőparipája – a bevezetőben nekem nagyon nem jött be, logikátlan teória. Semmi etológiai hasonlóság nincs az államalkotó rovarok meg az emberi települések között, ezt elfelejthetjük.

Viszonylag nagy terjedelmet szentel a kezdeteknek: az ókori Közel-Kelet templomvárosainak, a szakrális-raktározási-uralmi funkciók elemzésének. Itt szerintem még sok a fehér folt, amit a szerző – néha önkényesen – a saját fantáziájával színezett ki.

A könyv számomra legélvezetesebb része az antik világ –középkor-reneszánsz korszakok bemutatása. A görög polisz társadalmi-politikai funkciói, Róma világbirodalmi központ szerepe, a középkori városi élet védekező-átmentő-felszabadító jellege, majd a reneszánsz egyetemi-kulturális és gazdasági centrum feladatai szépen egymás után felsorakoznak, egybefüggő képet adva ezidőtájt az európai városfejlődésről.

A ’ellenreformáció-barokk-udvari élet a Napkirály korában’ szakasz halványabbnak tűnt, háttérbe szorult a városi szerepkör és társadalomelemzés az egyszerű történelemkönyvvel szemben.

Az ipari forradalomtól kezdődő átalakulást újra erőteljesebb fejezetek tárgyalják. A gyarmati kereskedelem a nagy kikötővárosokat, az ipari forradalom az iparvárosokat és a prolinegyedeket, a fejlődő közlekedés az elővárosokat, a demográfiai robbanás és a migráció a megalopoliszokat hozta létre. Mumford a végén a technika által feltrancsírozott emberi kapcsolatrendszerre, a földrajzilag egybefüggő de társadalmilag és szervezetileg széthulló városok veszélyére figyelmeztet (New York és Los Angeles példáján).

A könyv néha szószátyár, a szerző helyenként önkényesen ötletel, de van egy vezérfonal, ami köré felépíti a könyvét, és a tárgyalásmód legtöbbször logikus és érdekes.

A fejezetek önmagukban is megállnak, tehát ha valakinek egy adott korszakról kell gyorssegély, elég az odavágó részt elolvasni.

Nem adnék rá csillagos ötöst, de egy jó erős négyest feltétlenül…

Mpattus P>!
Lewis Mumford: A város a történelemben

Benevolo munkája mellett Mumford könyvét is felhasználtam egy középkori várostörténettel foglalkozó dolgozatomhoz.
A Benevolo-könyvhöz képest kicsit más szemszögből mutatja be a városfejlődés szakaszait a különböző korokban. Számomra könnyebben befogadható stílusban ír, kitér bizonyos lélektani dolgokra is, melyekre például Benevolo nem.
Ami kicsit zavaró ebben a könyvben, az az, hogy sokszor ismétli önmagát, sokszor nem csatol az információhoz konkrét adatokat (évszám – vagy legalább évszázad, terület, stb.).