Eredetünk 6 csillagozás

Hogyan alakította a Föld az embert?
Lewis Dartnell: Eredetünk

Amikor ​az emberiség történetéről beszélünk, nagy vezetők, népvándorlások és mindent eldöntő háborúk a főszereplők. De vajon maga a Föld hogyan határozta meg sorsunkat? Hogyan alakított bennünket?

Mint minden fajt, minket is a környezetünk formál. Geológiai erők segítették evolúciónkat Kelet-Afrikában, a görög demokrácia a hegyvidékek miatt fejlődött ki, és ha térképre rajzoljuk az Egyesült Államok mai pártpreferenciáit, egy ősi tenger körvonalait kapjuk. Az ember története a geológiai és földrajzi erők története a lemeztektonikától és az éghajlatváltozástól a légkör és az óceán keringéséig.
Mi a kapcsolat a Himalája és a Föld pályája, valamint a Brit-szigetek kialakulása között? Lewis Dartnell professzor több milliárd évvel visszavisz minket bolygónk múltjába, és megmutatja eredettörténetünket. Amikor elérjük azt a pontot, ahol a történelem természettudománnyá válik, kibontakozik mai világunk hatalmas összefüggés-hálózata, amely segíthet megfelelni az… (tovább)

Akkord, Budapest, 2020
320 oldal · keménytáblás · ISBN: 9789632521336 · Fordította: Erdeős Zsuzsanna
Akkord, Budapest, 2020
378 oldal · ISBN: 9789632521626 · Fordította: Erdeős Zsuzsanna

szattipotter>!

Lewis Dartnell: Eredetünk Hogyan alakította a Föld az embert?

Amióta olvastam Yuval Noah Harari című könyvét, folyamatosan keresem a hasonló témájú könyveket, amelyek az emberiség fejlődésével, Földünk történetével foglalkoznak. Lewis Dartnell könyvére egy véletlen folytán találtam rá, és a cím, valamint a tartalom azonnal felkeltette az érdeklődésem. Nem szeretnék párhuzamot vonni a két könyv között vagy a Sapienshez hasonlítani, viszont valamiféleképp mégis így tennék, hogy érzékeltethessem a könyv jellegét azok számára, akik Harari könyvét már ismerik.

Mindkét könyv az emberiség fejlődését veszi górcső alá, viszont amíg Harari főleg az emberi döntésekre alapozza a múlt alakulását és annak haladását a jelenünk, majd a jövő felé, addig Dartnell a Föld geológiai folyamataira világít rá, amelyek nagyban befolyásolták elődeink életét és tetteit. Mint ahogyan arra az alcím is felhívja a figyelmet, eredetünk szoros kapcsolatban áll azzal, hogy miképpen alakította a Föld, és annak változásai az embert. Lemezmozgás, vízszintemelkedés, éghajlatváltozás, jégkorszakok, és még sorolhatnám a megannyi földtörténeti mozzanatot, amelyre Dartnell példát hoz a könyv során. Nagyon érdekes volt ebből a megvilágításból olvasni fejlődésünket, s megérteni mindazt, hogy olykor környezetünk és annak változásai vittek rá minket bizonyos döntések meghozására: hogy Afrikából való elvándorlásunk vagy az, hogy miért hagytunk magunk mögött bizonyos földrészeket olyan geológiai történések miatt alakultak így, amelyekkel kapcsolatban nem feltétlenül mi döntöttünk, hanem a minket körülvevő világ és bolygónk alakulása, ahol a túlélésünk volt a tét.

Ami talán kicsit nehézkessé tette az olvasást, hogy nem egyszer kellett utánaolvasnom egy-két információnak. Voltak gondolatok, amelyeket nagyon részletesen körülírt, így elsőre megértettem, miről van szó, viszont előfordult, hogy abszolút nem voltam képben a ténnyel, és rá kellett keresnem bővebben, hogy értsem. Talán az író úgy gondolta, ez magától értetődő, így olvasóként rögtön érteni fogom a leírtakat, viszont ez nem mindig volt így. Élveztem ezt a fajta kutatómunkát, még izgalmasabbá tette az olvasást, viszont talán tudományosabbra sikeredett a könyv tartalmilag, mint ahogyan azt sokan, laikusként megértenék. Mindezt semmiképp sem negatívum, mindössze egy észrevétel.

Ettől eltekintve, csak ajánlani tudom mindenki figyelmébe a könyvet, aki szeretné megismerni Földünk kialakulását, s azokat a földtörténeti eseményeket, amelyek nagyban befolyásolták homo sapienssé válásunkat. Lebilincselő, érdekes és tanulságos, igazi gyorstalpaló volt számomra földrajzból is. Ha olvastad Harari Sapiens c. könyvét és szeretted, teljes mértékben kiegészíti majd az ott olvasottakat!

Lewis Dartnell: Eredetünk Hogyan alakította a Föld az embert?

Nekem nagy kedvenceim a manapság egyre sűrűbben megjelenő interdiszciplináris könyvek, s ebből a szempontból ez a kötet szerintem zseniális. Nem véletlenül hasonlítja a borító és az olvasók értékelése is Harari könyvéhez. Dartnell ugyanis a földrajz szemszögéből vizsgálja az emberiség történelmének alakulását.
A Bevezetőt és az Utószót leszámítva, 9 nagyobb fejezetből épül fel a könyv, s mindegyik úgy, hogy az emberi fejlődés egy bizonyos szakasza mellett egy geológiai folyamatot is részletesen bemutat. Az én kedvencem, a Fémes világunk volt, mely az ember eszközhasználatának fejlődéséről és a különböző ásványi anyagok keletkezéséről (réz, vas, arany stb.) ír.
A téma komplexitásához képest a szerző közérthetően fogalmaz, a könyv az olyan laikusok számára is könnyen fogyasztható, mint én.
Pozitívumként szeretném még megemlíteni az ábrákat, melyek nagyon jól szemléltették, amit a szerző be szeretett volna mutatni, köszönhető ez annak is, hogy nagy részüket eleve ő készítette. Annyi problémám volt velük, hogy az elhelyezésük nem feltétlenül illeszkedett a szöveghez. Kb. 50 oldal után jöttem rá, hogy ha valaminél azt érzem, hogy erre rá kellene külön keresni, hogy lássam is, amiről Dartnell ír, akkor lapozzak 1-2 oldallal előrébb, mert biztos, hogy lesz ott egy megfelelő ábra (s volt is).
Egy fél csillagot viszont kénytelen vagyok levonni a magyar kiadás minősége miatt. Egyrészt voltak benne tévedések (lehet, hogy csak elírás), másrészt rengeteg magyartalan mondat volt benne, nagyon sokszor vissza kellett olvasnom, hogy értelmezni tudjam a szöveget. Ez a kötet a szakmaisága miatt igazán kaphatott volna nagyobb figyelmet a kiadás előtt.
Bővebben: https://1q88blog.wordpress.com/2024/01/30/eredetunk/

Lewis Dartnell: Eredetünk Hogyan alakította a Föld az embert?

Rendkívül olvasmányos, pont annyira tudományos, hogy még izgalmas marad. Nagyon érdekes, hogy a geológiai történések miatt vannak ott városok ahol vannak, de még érdekesebb a Himalája születése.
Az volt kicsit elkeserítő számomra, hogy ennyire leegyszerűsíthető az élet: a szelek útvonala határozta meg a felfedezéseket, a tengeráramlatok a világkereskedelmet, Észak-Afrika viszonylag egyenes és sík vonala is logikus, de hol marad ebből a játékos véletlen? Valahogy minden megmagyarázható földrajzzal, ami kicsit illúzióromboló nekem, de emellett rendkívül érdekes.

Barbár>!

A világszerte folyó genetikai kutatások legmeglepőbb eredménye, hogy az emberi faj rendkívül egységes. A bőrszín és a koponyaforma felületes különbségei ellenére a manapság élő 7,5 milliárd ember genetikai változatossága elképesztően csekély. Nagyobb örökletes eltérések vannak például egy közép-afrikai folyó két partján élő csimpánzok között, mint a Föld ellentétes pontjain élő emberek között.

Renáta_Kovics>!

Kétmillió éve Afrikában volt a legtöbb különböző homininfaj, majd eurázsiai vándorlásaink során kapcsolatba kerültünk (és keveredtünk is) közeli rokonokkal, ám azóta a Homo sapiens magányos faj lett. Mára nemzetségünk, sőt az egész hominin faj egyetlen túlélőjévé váltunk.
Ez önmagában is egyedülálló.

Renáta_Kovics>!

Érdekes, de az emberen kívül nincs sok olyan faj, amelyet skorbut sújtana (ritka kivétel például a tengerimalac). Kiderült, hogy amikor fejlődésünk elágazott a többi főemlősétől, genetikai kódunk egyetlen pici részlete mutálódott, ezért nincs meg bennünk az az enzim, amelynek segítségével májunk sejtjei aszkorbinsavat tudnának előállítani.

Tuundee>!

Az óceánjainkat alkotó víz tehát a Föld születése után keletkezett: a Naprendszer külső részeiről, a bolygónkat bombázó jeges üstökösökből és kisbolygókból érkezett, mint hóvihar az űrből.

Tuundee>!

India földrajza tulajdonképpen megzavarja a bolygónk többi részén fennálló szélrendszereket. Évszakról évszakra egész Délkelet-Ázsia szelei rendszeresen irányt váltanak, mintha a bolygó be- és kilégzései lennének.

220

Renáta_Kovics>!

Ha egy kancát úgy tartanak, hogy egész életében tejeljen, teje körülbelül négyszer annyi kalóriát tartalmaz, mint ha a húsát fogyasztanák el.

Renáta_Kovics>!

A Tóra például csak olyan emlős fogyasztását engedi meg a zsidóknak, amelyeknek egyrészt hasított a patájuk, másrészt kérődznek. Így csak a párosujjú patások kérődző fajai számítanak kósernek, vagyis kerülhetnek a tányérra. Mózes V. könyve (14:6-8) a tevét külön említi. Bár anatómiailag párosujjú, és kérődzik is, mégis tisztátalannak számít, a talpán ugyanis megkeményedett bőr fedi a patát.

Renáta_Kovics>!

A sikeres mezőgazdaság alapfeltétele az, hogy a megfelelő pillanatban uralmunk alá tudjuk helyezni a vizet a világban végzett körforgása során: elpárolog az óceánból, esőként a földre hull, a föld alatt szivárog, majd visszafolyik a tengerbe. Ennek a ciklusnak gyakran a legmegbízhatóbb fázisa a folyók vize, amely a mai napig létfontosságú a világ népességének táplálásához. Az iparosodott mezőgazdaság manapság már olyan fejlett, hogy több mint 7,6 milliárd embert lát el élelmiszerrel. A világ népességének több mint 40 százaléka jelenleg Indiában, Kínában és Délkelet-Ázsiában él, s ez érthetővé teszi Tibet rendkívüli geopolitikai jelentőségét.

Renáta_Kovics>!

A fellelt kőkorszaki szerszámok alapanyaga kvarcit, csert, vulkáni üveg és kovakő volt. Ezek fő összetevője a kovaföld, avagy szilícium-dioxid. Ez az anyag volt fajunk teljes történelmét átalakító technológiáinak az alapja a kőszerszámoktól az üvegen keresztül a modern számítógépes chipek nagy tisztaságú szilíciumlapkáiig. Ebben az értelemben az Afrikai-hasadékvölgy mintegy kétmillió éven át tartó élvonalbeli kőszerszámgyártó technológiai központ volt az eredeti Szilícium-völgy.

Renáta_Kovics>!

Sarah Palin emlékezetes szavai szerint Oroszország látható Alaszkából. Mellesleg Oroszországé a nyugati sziget, a Nagy-Diomede, míg az Egyesült Államoké a Kis-Diomede. És mivel a nemzetközi dátumválasztó vonal a kettő között halad, ez a két kis sziget térben csak néhány kilométerre van egymástól, időben viszont egy egész napra.