Romkocsma 14 csillagozás

Lévai Katalin: Romkocsma

Lévai Katalin új kötete nemzedékeken átsöprő érzelmi viharok regénye. Egy pesti iskolás lány mesél a családjáról, pontosabban a család széthullásáról. Helyét soha nem találó, túlfűtött anya, szelíd és kitartóan szerető apa – az egykori polgári életek lepukkant kulisszái között élő, családalapítóként is örök kamasz romkocsmázók nemzedéke ez, és felrémlik, hogy magánéletük a díszletekhez hasonlóan kopárrá válik.

A regényben a két „szélső” nemzedék – a többgenerációs családot erőnek erejével fenntartani igyekvő nagymama és a bakfis – összetalálkozik a szülők megítélésében és az irántuk érzett különös felelősségben. A kislány mindeközben átéli első gyermeki szerelmeit, rátalál az írás örömére, s történetünk végén sikerül meglepnie az olvasót.

Kossuth, Budapest, 2015

Kkatja>!
Lévai Katalin: Romkocsma

Milyen egy semmilyen történet, ez járt olvasás közben végig a fejemben és ha nem esne rám ily fenyegetően egy kihívás végpontjának árnya, mást választottam volna.
Ez is olyan könyv, melynek elég célzott közönsége van, főleg az elvált szülőknek vagy inkább gyermekeiknek ajánlanám. Egy történet a szülök elidegenedéséről, más felé hajlásáról egy tizenéves lány szemével, aki persze mindezt nem éli meg túl jól, de lassan belenyugszik a helyzetbe. Közben felvillannak a különböző (nagy)szülői szempontok és előéleti helyzetek is, melyek valamennyire megmagyarázzák ezt a széthullást is, de igazán nem tudnak semmilyen plusz érzelmi többletet adni. Mert aha, hmm, valóban sok családdal megesik mindez és tényleg csak mindenki együttműködésén és kommunikációján múlik, hogy mi is lesz a helyzetből.
Ami talán a slusszpoén az aspoiler és a vége, amiből megtudhatjuk… spoiler.

Kossuth, Budapest, 2015
Lévai Katalin: Romkocsma

Nem tudom, mit írjak. Tetszett, nagyon magával ragadott, de nem tudom, hogy miért. Nincs benne semmi váratlan fordulat, semmi letehetetlenül izgalmas történés… és mégsem lehet letenni, mert egyszerűen benne élsz.

Sołya>!
Lévai Katalin: Romkocsma

Érdekes történet volt, és teljesen magával ragadott. A legmegkapóbb maga a „kislány” szemszöge volt, az hogy ő hogyan látja a szülei, családja életét, és hogyan éli meg. Ez a történet magában hordozta a gyermeki naivságot, melyet ellensúlyozott a Nagymama óvóan vezető szerepe, aki „bölcsességeivel” észrevétlenül irányított is, holott nem ő mesélt.
Ténylegesen a regényben két „szélső” nemzedék találkozik össze.

klaratakacs P>!
Lévai Katalin: Romkocsma

Szeretem Lévai Katalin könyveit, bár a Titkos kertet nem múlja felül nálam semmi, a Romkocsma a legjobbak között van. Szerettem benne, hogy nagyon magyar történet, a számomra még átétélt időkből, a gyerekkoromból. Szerettem a nagymamát. És szerettem a végét.

p_brigi>!
Lévai Katalin: Romkocsma

Szép írás, nagyon tetszett a stílus, a hangvétel, az egymás után szaladó, néha elkalandozó mondatok. Visszahozta a tizenévvel ezelőtt olvasott csíkos és pöttyös könyvek hangulatát. Az emlékeimet, amik az általános iskolai könyvtárhoz kötődnek, és egy másfajta, furcsa érzést is, amit talán csak az érthet, aki járt már (rom)kocsmában, bárban, pubban. Nem csak inni, vagy bulizni, hanem nyitott szemmel. Leült, szétnézett, figyelt és látta, hogyan is működnek az emberi kapcsolatok manapság.

Részletesen, spoileresen: http://pethesbrigitta.blogspot.hu/2018/04/romkocsma-vis…

sassenach>!

Nagymama azt mondja, a toll gyógyító szerszám, használjam mindig, ha szomorú vagy csalódott vagyok. Írjam le, ami bánt, meglátom, mennyivel jobb lesz úgy.

Kapcsolódó szócikkek: írás · toll
sassenach>!

…az emberek a szemükben hordják a szomorúságot.

sassenach>!

Ha tutira akarok menni, felmegyek a „Szeresd a macskádat” oldalra az interneten, és máris mennyivel szebb az élet.

p_brigi>!

Eszembe jut, amikor Nagymama arról beszélt, hogy a könyv az egyetlen, ami hű marad hozzánk. Elfelejtheted, félre teheted, nem sértődik meg, nem fordul el tőled, hanem szerényen vár rád a polcon, s ha kedvet kapsz hozzá, azonnal jön, csak hívni kell. A könyv soha nem hagy cserben.

Szelén>!

Ott kezdődik a bölcsesség, amikor az ember legalább azt tudja, hogy mit nem tud.

Szelén>!

A szavaknak súlyuk van, Nina, majd rájössz, úgyhogy válogasd meg őket, bár tudom, hogy most divat tobzódni bennük, mindenki textust ír, nem könyvet.

Szelén>!

Eszembe jut, amikor Nagymama arról beszélt, hogy a könyv az egyetlen, ami hű marad hozzánk. Elfelejtheted, félreteheted, nem sértődik meg, nem fordul el tőled, hanem szerényen vár rád a polcon, s ha kedvet kapsz hozzá, nem hagy cserben.

Szelén>!

Úgy hallottam, mi magyarok nagy kincs birtokában vagyunk, amit romkocsmának hívunk, pedig valójában nem kocsma az, hanem egy kis ország nagy büszkesége. Hungarikum, ahová rengeteg farmeros és dzsekis turista érkezik a világ minden tájáról. Leszállnak a vonatról, egyenesen bemennek a hungarikumba, ahol rengeteget isznak, viszont nincs idejük átöltözni, úgyhogy nagyon is lehetséges, hogy ott ingben és farmerben táncolnak.

Szelén>!

A politika olyan, Nina, mint a dzsungel: veszélyes és átláthatatlan. A családi élet is az, de legalább nem halálos.

Szelén>!

Egyedül sötétben lenni olyan, mintha egy föld alatti lukba zártak volna, ahol semmi nincs, amibe megkapaszkodhatnék. Az ilyen helyeket még az álmok is elkerülik. Úgy érzem, megfulladok, csak akkor nyugszom meg, ha mégis rám talál egy álom.