Raoul ​Wallenberg regényes élete, hősi küzdelmei, rejtélyes eltűnésének titka 4 csillagozás

Lévai Jenő: Raoul Wallenberg regényes élete, hősi küzdelmei, rejtélyes eltűnésének titka

Lévai Jenőt, a fasiszta korszak történetének elismert szakértőjét annak idején a svédek kérték fel arra, hogy Raoul Wallenberg (1912-???) és a budapesti svéd misszió magyarországi embermentő tevékenységét az utókor számára rögzítse. A könyv első kiadása nem kerülhetett forgalomba: az életben maradt Wallenberg védencek előjegyzésben felvásárolták. A további kiadások példányait viszont már a cenzúra kobozta el 1948-ban.
Miért? Raoul Wallenberget a szemtanúk utoljára szovjet katonák karéjában látták. A fiatal diplomata eltűnt… Milyen szerepet játszott a megszállt Budapesten? Mi lehet a sorsa? Esetleg életben van? Mit tudunk róla?
A rettenetes rejtélyt a reprint – Mezei András elgondolkodtató-pontosító utószavával – sem oldhatja fel, de emléket állíthat századunk talán legtragikusabb sorsú személyiségének, a legendás Raoul Wallenbergnek.

Maecenas, Budapest, 1988

Kiss_Csillag_Mackólány P

Az jutott eszembe olvasás közben, hogy a magyar zsidókon szinte többet – vagy csak látványosabban – segítettek a külföldi „jóakarók”, mint a magyar elit.
Mindenesetre Wallenberg – és társai – tevékenysége mellett nem lehet elmenni szó és méltó emlékezés nélkül.
Olyan könyv volt most a kezemben, ami gyakorlatilag emléket is állít e nemes lelkű fiatalembernek, aki valóban úgy érkezett az országba, és úgy tevékenykedett, mintha maga lett volna a csoda.
Jött, látott, tett, és győzött volna, ha nem az történt volna, ami a végén történt.
Sajnálom, mert jó volt olvasni a beszámolóit, az élményeit, ahogy ő is fogalmazott egyszer, a meséit.
Nagy ember volt.

pakita

Érdekes könyv volt Wallenberg életéről, tevékenységéről. Részletesen taglalta a szerző Wallenbergnek a zsidóság megmentésére szervezett akcióit, melyeket fáradhatatlanul véghezvitt sokak támogatásával. Kitartóan küzdött azért, hogy minél több embert megmentsen, miközben soha nem adta fel, akármilyen nehéz helyzettel is került szembe. Sajnos ebből a könyvből nem derült ki, hogy mi történt pontosan Wallenberggel, csak néhány találgatás alaptalanságát bizonyította be, és egy elképzelést vázolt, hogy nagy valószínűséggel mi történhetett, hogyan tűnhetett el.

Maecenas, Budapest, 1988