Tolsztoj ​levelei 2 csillagozás

Lev Tolsztoj: Tolsztoj levelei Lev Tolsztoj: Tolsztoj levelei

Ennek a könyvnek nincsen fülszövege.

A következő kiadói sorozatokban jelent meg: Officina Könyvtár · Documenta humana

Officina, Budapest, 1943
70 oldal · Fordította: Timár László
Fővárosi, Budapest, 1922
264 oldal · Fordította: Görög Imre

zördög>!

Milyen rosszul él az ember vallásos öntudat nélkül, a halál, vagy még inkább itteni létünk részleges voltának tudata nélkül. Gondolkozni nincs mért a halálról, de élni úgy kell, mintha mindig rágondolnánk.

zördög>!

(…) ahhoz a megfeszített munkához, ahogy én dolgoztam és ahhoz, hogy az ember végezzen is valamit, meg kell feledkeznie mindenről.

zördög>!

Nem tökéletesednem kell, büszkén, pogányul, hanem elfogadnom ezt a helyzetet, ezt a testet, ezt az egészséget, ezt a természetemet, ezt a múltat, még ezeket a vétkeket is, és szelídséggel, alázattal a szívemben keresem mindig, minden percben az alkalmat, hogy teljesítsem azt, ami Neki kell. Talán arra vagyok jó, hogy betömjek valami lyukat? Hogy letöröljek magammal valamit? Hogy gyalázatosság, bűn és vétek példáit szolgáltassam, vagy hogy csak trágyául szolgáljon a testem? – És ha sikerül az embernek így éreznie az életet, akkor minden olyan csodásan könnyű és biztos.

zördög>!

Csak az igazságban lehet egyesüni. Az igazsághoz pedig csak egy út vezet. Ha keressük állandó, szüntelen erőfeszítéssel. Ti azt mondjátok: együtt könnyebb. Mi könnyebb együtt? Szántani, kaszálni, cölöpöt beverni… Istenhez közeledni csak egyedül lehet.

zördög>!

Csak egy a rossz, s ez az is volt, az is lesz mindig: az a tevékenység, amely másokra irányúl és nem azok javát szolgálja, hanem az illetőnek saját személyes javát.

Kapcsolódó szócikkek: rossz
zördög>!

Ahol személyiség van, ott gyengeség van. Hogy az ember megmenekedjék tőle, önmagán kívül kell támaszt keresnie, elfeledkeznie magáról a munkában (ahogy elfeledkezünk, amikor csizmát varrunk, nem szántunk), az egész élet munkájában.

zördög>!

Hitre tanítani csak tettekkel lehet és az én tetteim gyalázatosak.

zördög>!

Mert a keresztény tanítás jelentősége nem abban rejlik, hogy az ő nevében erőszakosan átformálják a társadalmat, hanem az a jelentősége, hogy megtaláljuk az élet értelmét ezen a világon. Az öt parancsolat megtartása megadja ezt az értelmet.

Kapcsolódó szócikkek: az élet értelme
zördög>!

A szeretet az embernek az a törekvése, amellyel kiszélesíti tudatát és beléfoglalja a másikét, a másokét. Nem is egyéb az Isten: ő a mindenség tudata.

zördög>!

Emlékszik-e, jó nénikém, arra a tanácsára, hogy írjak regényeket? Nos, hát most követem a tanácsát s az a foglalkozás, amelyről szóltam, irodalmi-féle. Nem tudom még, napvilágot lát-e valaha, amit írok; de ez olyan munka, amely leköt és már nagyon is messzire haladtam benne arra, hogy abbahagyjam.