Ivan ​Iljics halála 865 csillagozás

Lev Tolsztoj: Ivan Iljics halála Lev Tolsztoj: Ivan Iljics halála Lev Tolsztoj: Ivan Iljics halála Lev Tolsztoj: Ivan Iljics halála Lev Tolsztoj: Ivan Iljics halála Lev Tolsztoj: Ivan Iljics halála Lev Tolsztoj: Ivan Iljics halála Lev Tolsztoj: Ivan Iljics halála Lev Tolsztoj: Ivan Iljics halála Lev Tolsztoj: Ivan Iljics halála Lev Tolsztoj: Ivan Iljics halála Lev Tolsztoj: Ivan Iljics halála

A kötet az alábbi elbeszéléseket tartalmazza: Szevasztopol december havában. (Tábor Béla fordítása.) Szevasztopol májusban. (Tábor Béla fordítása.) Szevasztopol 1855 augusztusában. (Tábor Béla fordítása.) Ivan Iljics halála. (Szőllősy Klára fordítása.) Kreutzer-szonáta. (Németh László fordítása.) Utószó a „Kreutzer-szonátá”-hoz. (Gellért György fordítása.)

Eredeti megjelenés éve: 1886

A következő kiadói sorozatokban jelent meg: Európa Diákkönyvtár, Európa Diákkönyvtár

Hungaroton, 2019
ISBN: 9786150017389 · Fordította: Szőllősy Klára · Felolvasta: Jordán Tamás
Európa, Debrecen, 2018
432 oldal · puhatáblás · ISBN: 9789634059066 · Fordította: Gellért György, Németh László, Szőllősy Klára, Tábor Béla
54 oldal · ISBN: 9789633989340 · Fordította: Szabó Endre

Praszkovja Fjodorovna

Timár_Krisztina IP>!

Újraolvasás vége.
Ez de fura. Nem is tudom, hányszor olvastam már, de ilyen még nem volt: nem belement az a fránya por a szemembe a végén? :) Ritkán szoktam könyvek fölött sírni (ez is gyorsan felszáradt), Tolsztojon pláne.
Ez nem az a könyv, amelyet olvasva az ember izgul, hogy mi lesz a vége. Ez az a könyv, amelyet olvasva az ember izgul, hogy hogy lehet feldolgozni azt a véget. Az első fejezetben Ivan Iljics már halott, és nyilvánvalóan nem sok embernek fog hiányozni – az arca mégis megszépült és megnyugodott. A kérdés az, hogy mitől? Akinek a haláláról a kollégáinak csak a saját közelgő előmenetelük jut eszébe, a feleségének meg az özvegyi nyugdíj, az min mehetett keresztül, ami annyi értéket adott az utolsó perceinek, hogy méltósággal tudott meghalni?
Nagyon szép könyv. Az első harmada gyors, szinte csak „odavetett” felvezetés (persze minden fontos információt tartalmaz, de egy grammal se többet), a második harmad a szenvedés pontos, valóban megrázó rajza, az utolsó pedig szabályos megváltástörténet.
Gogol Köpönyegének komoly párja. Mindkét könyv olyan ember életét meséli el, akinek igazából nem volt élete, és olyan halállal zár, amely igazából nem halál – csak amíg A köpönyeg keserű-vidáman fintorog és nevet, addig az Ivan Iljics halála… hát attól belemegy a por az ember szemébe. :)

Európa, Budapest, 1960
126 oldal · Fordította: Szőllősy Klára
gabiica P>!
Lev Tolsztoj: Ivan Iljics halála

Zseniális történet volt, szép kivitelezéssel. Először nehezen tudtam feldolgozni, de újra és újra végiggondolva rájön az ember, hogy mennyire jó is ez.

DaTa>!
Lev Tolsztoj: Ivan Iljics halála

Az 1970-es diákkönyvtáros kiadást olvastam, amely hat elbeszélést tartalmaz. Ezeket megpróbálom egyesével csillagozni, majd átlagolni, hogy kialakuljon a pontszám, amit a végén adok.

A három halál: 5/1,5 csillag. Abszolút érdektelen, egyetlen jó az volt benne, hogy nagyon rövid, tizennégy oldal.

Mennyi föld kell az embernek?: 5/5. Nagyon élveztem, gyönyörűen leírja az emberi kapzsiságot, hogyan akar a főhős mind gazdagabb és gazdagabb lenni, és sétál be az örödög által állított csapdába, hogy elnyerje jutalmát.

Két öreg: 5/5. Didaktikus meg túlontúl csöpögős, tudom, de mégis nagyon meghatott. Két öreg indul el zarándokútra Jeruzsálembe, de testben csak egyikük jut el oda végül. Hogy a másikkal mi történik? Tessenek elolvasni, nagyon érdemes!

Ivan Iljics halála: 5/5. Ha a címadó elbeszélésre lehetne öttől több csillagot adni, gondolkodás nélkül megtenném. És tulajdonképpen ezt az írást kedvencelem is, minden hezitálás nélkül. Ivan Iljics megbetegedését, leépülését és halálát mutatja be Tolsztoj ebben a zseniális műben, megismerjük, hogyan éli mindezt meg, hogyan néz szembe végül sorsával, és ahogy Tolsztoj írni tud, hát arra nekem nincsenek szavaim. Abszolút tökéletes, egyértelmű kedvenc.

Kreutzer szonáta: 2011-ben már olvastam ezt az írást, akkor 5/5 csillagot adtam rá. Ezt átveszem ide is, hiszen most nem olvastam újra. Akkor nagyon szerettem, a féltékenység szülte gyilkos indulat hátborzongató leírása, ez nagyon tisztán megmaradt bennem így majd' tíz év elteltével is.

Bál után: 5/2,5. A legutolsó kis írás alig tíz oldal volt, de különösképpen nem szólt hozzám. Hogyan lehet nagyon gyorsan kiábrándulni egy végzetesnek hitt szerelemből? Hát mondjuk úgy, ahogy ebben a történetben Tolsztoj megírja.

Ez így 24 pont, amit ha hattal elosztok, 4 csillagot kapok. Újra átgondolva viszont mégsem tartom ezt igazságosnak, úgyhogy megváltoztatom eredeti elgondolásomat. A két, rövid kis novella, ami összesen alig több, mint 20 oldal a kötet kétszáz oldalából, nem húzhatja ennyire le az egészet, úgyhogy megy az az 5 csillag, mert Tolsztoj az Tolsztoj, és a hatból 4 írás lenyűgözött, egészen biztosan fogom én még ezeket olvasni újra valamikor.

molyok11>!
Lev Tolsztoj: Ivan Iljics halála

A hivatali élet elidegenítette a világtól és a családjától Ivan Iljicset, mondhatni, elfelejtett élni. Azt mondják, hogy a második életed akkor kezdődik, amikor rájössz, hogy csak egy van. A törvényszéki bírónak alhasi fájdalmai támadnak az esés következtében, s szembe kell néznie az egyre közeledő halállal. Mindeközben rájön, hogy képmutató, felszínes, önző életet élt, s valójában nem tudott kiteljesedni teljesen a házaséletben sem. Pályaválasztás előtt állva mit mondjak erre? Mindig lesznek jogvégzett emberek, elkötelezettek a szakma iránt. Meg kell találni az arany középutat a munka és a magánélet között. Élj úgy, mintha minden nap az utolsó napod lenne! Ne habozz! Szerezz örömteli perceket családtagjainak, rokonaidnak, addig, amíg megteheted! Ajándék vagy a világnak, s ajándékot adsz. Az elmúlástól való félelem természetes, de cselekedj úgy életed során, hogy ha a halálos ágyadon fekszel, vagy épp mész az utcán, boldogan érjen a halál. Nem tehetsz mást. Csak vársz türelmesen, és hallgatsz a halálról, míg egy nap szólít: menned kell. Megbékéltél a halállal. Ég veled, Ivan Iljics!

Kkatja P>!
Lev Tolsztoj: Ivan Iljics halála

„Ivan Iljics élete egyszerű, mindennapi és iszonyú volt.”
Ahogyan a halála is.
Ahogy sok milliók halála is ilyen, nap mint nap, magányosan, fájdalommal, megbánással, félelemmel teli.
Tolsztoj erre mutat rá tűpontosan, talán hogy időben fel tudjunk készülni erre a mindenképp bekövetkező, de nem mindegy milyen módon megélt halálra a család és a haldokló szempontjából is.
Nagyon fontos könyv, szinte az „orosz halottas könyvként” gondolok rá, bár kissé korainak tartom kötelező olvasmányként a gyerekek elé tolni, viszont 30 év felett kötelezővé tenném, hogy tudjuk mi vár ránk és a szeretteinkre és legyen időnk változtatni azon, amin lehet még életünkben, hogy ne ilyen halálunk legyen, mint szegény Ivan Iljicsnek.
És erre számos pozitív példát olvastam nemrég itt: https://moly.hu/konyvek/bronnie-ware-eletkonyv)

A Kreutzer-szonáta pedig ugyanilyen erős korrajz a nemek közti viszonyokról, a fiúk élvhajhászásra és lányok minél kivánatosabb árucikké való neveléséről, amiből aztán nagyon fura szituációk keletkeznek az együttélés során. Nemi vágy, féltékenység, megalázás, versengés, semmi szeretet vagy megértés, csak az elvárások járják egymás mellett torz táncukat.
Nagyon érvényes és elgondolkodtató napjainkban is a férfi – nő – világ kapcsolatokra.

SteelCurtain>!
Lev Tolsztoj: Ivan Iljics halála

Micsoda kontraszt! Egy ember, aki hosszú létezése során azt hitte, hogy él, pedig az egyetlen ami az élethez kapcsolja, az a betegsége kiváltotta halálfélelem. Napjait előbb a munkában, aztán a magánéletben, a családban is panelekből szervezi. Minden helyzetre van kész protokollja, mindent sablonok alapján intéz. Tulajdonképpen csak egy báb, egy robot, egy előreprogramozott gép, amelyik méret, vagy egyéb könnyen azonosítható ismérv alapján előhívja memóriájából a megfelelő programot és lefuttatja azt. De a halálra nincs protokoll. A saját halálát – extrém eseteket leszámítva, – nem készíti elő az ember. A halál őszinte. Díszletek nélkül, pőrén áll az utunkba. Életünk legfontosabb eseménye, mely véglegesíti mindazt amit tettünk, s mindazt amit elmulasztottunk. A halál a végleges verzió, amin többé már nem lehet változtatni. Tükör, melyben felismerjük életünket, – ha volt – vagy szembesülünk azzal a porhintéssel, hogy mindvégig egy olyan idegen életet éltünk, melyet elvártak tőlünk. Itt véget ér a szerepjáték. Rádöbbent az elvesztegetett időre, a hiábavaló hazugságokra, biológiai létünk fölöslegességére. Nyilván annak is van halálfélelme, akinek az élete nem volt elpocsékolt idő, aki nem gépként pergette perceit, aki nem sablonokkal, hanem szívvel-lélekkel reagált környezetére. De neki legalább volt élete, van mire emlékeznie, volna miért folytatnia. Az ő élete, tartalmában hosszú volt. Az ilyen ember tovább él szerettei, barátai emlékezetében. A protokollember élete rövid. Megszületik és meghal, még ha közte hosszú évtizedek is tellenek el. Robot állapotából csak a halál billenti vissza az életbe egy rövid időre. És csak a halálfélelem tartja őt életben egy ideig.
Tolsztoj meg egy zseni. Úgy elemezte, bontotta ki Ivan Iljics énjét, hogy Freudot rögtön elküldtem dinnyét kapálni. Ne kontárkodjon olyan dolgokba, amit mások nála sokkal avatottabban művelnek.

h_orsi P>!
Lev Tolsztoj: Ivan Iljics halála

Szomorú, de egyben tökéletes példája annak, hogy az ember hogyan hidegül el a világtól. Tükröt tart nekünk, szemlélőknek. Az a fantasztikus benne az, hogy a végére nem tudod megállapítani ki a rosszabb: Ivan Iljics vagy a családja?

csillagka P>!
Lev Tolsztoj: Ivan Iljics halála

Tolsztoj nagy lélekbubus, engem szinte mindig elvarázsol, de hogy ennyire azt azért álmaimba se gondoltam volna, ebben a könyvben minden benne van amit gondolok, és amit szeretnék elkerülni ha a halál mint fogalom kerül terítékre.
Reggel próbálkoztam összerakni az elkövetkező hetek olvasmányit, beleolvastam és úgy maradtam.
Egyszerűen sodor, vitt, nem volt megállás a tragikus végkifejletig. ( meló se nagyon)
Orosz próza egy nyelven beszél velem, tudom sokan nem szeretik, de mi szinte mindig egy hullámhosszra kerülünk.
Ez a könyvet nem hogy az iskolában, de sokáig olvasni se szabadna, kell egy kor, idő és megélt történelem, hogy felfogjuk az elvesztegetett életek hiábavalóságát.
Mert valóban mi is élet? keserű könnybe csomagol pár jó pillanat. Egy a fontos próbálkozzunk úgy élni, hogy talán a legkevesebb szenvedést okoztuk másoknak, miközben próbáljunk jó pillanatok szerezni, mert úgy is arra emlékszik igazából az ember.
Szeretni, remélni és adni ez az amit Ivánunk elfelejtett a könnyű élet keresése közben.
Remélem más leszek és ha jön a vég, emelt fejjel és megnyugodva tudom lehunyni a szemem, ha nem sikerül szerencsére újrázhatom, csak nehogy még rosszabb feltételekkel mint a mostani lehetőségem.

Quator>!
Lev Tolsztoj: Ivan Iljics halála

Nagyon jó könyv, szerintem azért is nem szeretik egyesek, mert köntörfalazás nélkül szembesít minket a halállal, az elmúlással. Aki belegondol a műbe, szerintem nem is Ivan Iljicset sajnálja, hanem saját halálára gondol. Mármint, hogy mindenki egyedül hal meg, legalábbis egy ponton túl, és el kell számolnia az életével. Szegény Iljics azért van különösen rossz helyzetben, mert élete alapjai légvárra épültek, sem a családja, sem a munkája nem áll mellette, és szellemileg sincs felkészülve, kudarcot vallott, és ez a szembenézés a valósággal Iljics igazi tragédiája.

Doreen>!
Lev Tolsztoj: Ivan Iljics halála

Legkedvencebb kötelezőm mind közül. El sem hiszem, hogy ennyire tetszett. Elég komoly köny, borús a hangulata is. Nincsen benne sok párbeszéd, kb egy-kettő, mégis sodor magával a könyv. Ahogy haladunk előre, egyre több mindent tudhatunk meg Ivan Iljicsről. És kiderül, hogy mennyire jelentéktelen volt az élete. Egy séma szerint élt, csak a pénz érdekelte, hogy legyen egy jó élete, egy jó állása és ezt helyezte előtérbe. Közben szerzett magának egy feleséget is és azt hitte, hogy végre elérte azt, amit akart és boldog. Egész életében úgy élt, hogy ő már kiteljesült, beteljesítette feladatát. Csak a haldoklása során gondolta végig az életét, és ekkor döbbent rá, hogy végig hazugságban élt. Nem is kedvelte a körülötte élőket és egyáltalán nem is volt boldog. Nem élt úgy igazán.
Gyönyörű könyv, melynek elolvastával mi is elgondolkozunk saját életünkön. Mit is akarunk igazán, boldogok vagyunk e eddigi életünkkel.

Kkatja P>!

Városon az ember száz évet is elélhet, s nem veszi észre, hogy rég meghalt s elrothadt. Nincs ideje, hogy önmagában eligazodjék, folyton el van foglalva.

310. oldal Kreutzer - szonáta

egyszerű_teremtés>!

Talán nem úgy éltem, ahogy kellett volna – hasított elméjébe a sejtelem. – De hogyan lehetséges ez, amikor mindent úgy csináltam, ahogyan kell?

Ivan Iljics halála, 9

girlhu>!

– Mind meghalunk egyszer. Mért ne igyekeznék? – mondotta, s ezzel azt akarta kifejezni, hogy azért nem bánja a sok fáradságot, mert egy haldoklóért fáradozik, s azt reméli, hogy annak idején majd lesz, aki őérette is fáradozzék.

116. oldal, Ivan Iljics halála, 7. fejezet

lollippi I>!

(…) ahogy ez már lenni szokott, örültek, hogy a másik halt meg, nem ők.

Irasalgor>!

– Ilyen a mai fiatalság! Nem látnak mást, csak a testet. A mi időnkben másképp volt. Minél szerelmesebb voltam, annál testetlenebbé vált számomra szerelmem tárgya.

234. oldal, Bál után

egyszerű_teremtés>!

… a házasélet, bár bizonyos kényelemmel jár, voltaképpen nagyon nehéz és bonyolult feladat.

Ivan Iljics halála, 2

Belle_Maundrell >!

A lélek a legdrágább kincs.

41. oldal, Két öreg (Európa, 1986)

Kapcsolódó szócikkek: lélek
egyszerű_teremtés>!

Ezen a hazugságon kívül, vagy ennek következtében, Ivan Iljicset az bántotta a legjobban, hogy senki sem sajnálta úgy, mint ahogy szerette volna, ha sajnálják.

Ivan Iljics halála, 7

egyszerű_teremtés>!

Minden más volt, kivéve gyermekkorának első emlékeit. Ott, a gyermekkorban, volt igazi öröm, amivel, ha visszatér, lehetett volna élni. De az az ember, aki ezt az örömöt átélte, már nem volt sehol: olyan volt, mintha valaki másra emlékeznék vissza.

Ivan Iljics halála, 9

ZitussKa>!

Siratta tehetetlenségét, szörnyű magányát, az emberek kegyetlenségét, Isten kegyetlenségét, Isten nemlétét.

Ezt a könyvet itt említik