Ez a nálunk mindeddig kiadatlan kisregény nagy fölfedezés lesz a magyar olvasóközönség számára. Egy tarka ló történetét meséli el. Holsztomjer, a könyv hőse, híres versenylovaktól származik, előkelő istállóban születik, azonban váratlan és megszégyenítő tarkasága belesodorja a lóéletnek olyan megpróbáltatásaiba és viszontagságaiba, melyektől arisztokrata származása egyébként megkímélte volna. – Tolsztoj kisregénye Holsztomjer születésétől, csikókorán, szerelmein és szenvedésein át szörnyűségében is magasztos haláláig vezet, ugyanazzal az erővel s az elbeszélőművészet ugyanolyan magaslatára, mint nagy regényeiben a Háború és béké-ben, a Karenina Anná-ban, vagy, hogy ugyancsak egy kisregényét említsük, az Iljics Iván halálá-ban. A lélek- és a természetábrázolás hatalmas realizmusa és a tolsztoji szeretet evangéliumi fénye ragyog rajta át. Megjelenése a magyar művelődésnek is fontos eseménye: az orosz irodalomról, az orosz lélekről való ismeretünk nagy gazdagodása. A fordítás… (tovább)
Egy ló története 4 csillagozás
Eredeti megjelenés éve: 1886
A következő kiadói sorozatban jelent meg: Révai Könyvtár
Kedvencelte 1
Várólistára tette 3
Kívánságlistára tette 2

Kiemelt értékelések


Egy valaha jobb napokat látott, híres versenyló-ősök utódaként született ló szomorú története. Kicsit A versenyló halálára emlékeztet, pontosabban fordítva: az emlékeztet a Tolsztoj-műre, hiszen ez a korábbi. Míg abban a ló gazdája, itt maga a ló az elbeszélő. Holsztomer valaha pompás, sokak által csodált állatként élte életét, „aki” tarka szőre miatt több viszontagságon és megaláztatáson ment keresztül.


Itt kezdődik a zsákbamacska. De ez inkább zsákbanló. Rajtam kívül összesen csak egy valaki olvasta, de sem csillagozás, sem értékelés, viszont egy nagy mester műve. A könyv egykor Borbély Tibor tulajdonában állt, de Pataki László is beleszólt a tulajdoni listába 1954-ben.
Csingiz Ajtmatov A versenyló halála című művét sok mindenki olvasta-látta, de legalább is hallott már róla. A történet a versenylóról szól, amit előbb be-, aztán megtörnek, kiherélnek, vasra vernek, de szabadságvágyát ki nem irthatják. A könyv íróját a világhírig repítette 1966-os megjelenését követően. AkárcsakTolsztojt művei, világhíre ma is töretlen. Ez a története akár archetípusa is lehetne Ajtmatov történetének. Az „Egy ló története” című elbeszélés 100 évvel korábban íródott, ugyancsak egy herélt, tarka, szomorú sorsú lóról szól. Hogy olvasta-e Ajtmatov? Bizonyára. Hogy tetszett-e neki? Ezt annak kell/lehet tán megítélnie, aki mindkét művet olvasta. Nekem első benyomásom, hogy mindketten Tolsztoj is, Ajtmatov is nagy átéléssel, empátiával jelenítik meg a lovak történetét, életét, gondolatait. Tetszett Tolsztoj kisregénye, megkönnyeztem a tarka sorsát…
Tolsztoj elbeszélését kétszer is lefordították magyarra. Először Szőllősy Klára a Révai kiadást a háború után, majd Gellért Hugó a Digi-Book könyvét fordította 2015-ben magyar nyelvre. Én előbbit, tehát a régebbi kiadást szereztem meg és olvastam. Az író itt Tolsztoj Leó.
Népszerű idézetek




…az embereket az életben nem tettek, hanem szavak irányítják…Ilyen szavak, amelyeknek rendkívüli fontosságot tulajdonítanak a következők: enyém, sajátom, tulajdonom. Ezeket a szavakat különféle dolgokra, élőlényekre és tárgyakra rámondják, még földre, emberekre és lovakra is. Egymás között megegyeznek, hogy ugyanarról a dologról csak egy ember mondhassa azt, hogy „az enyém”. És az aki az előre megállapított játékszabályok szerint a legtöbb dologra mondhatja, hogy „az enyém”, az a többiek közt a legboldogabbnak számít. Hogy miért van ez így, azt nem tudom, de így van. Hosszú ideig azt hittem, hogy ebből valami egyenes hasznuk származik, de ez a feltevésem tévesnek bizonyult.
37-38. oldal
Hasonló könyvek címkék alapján
- Fjodor Mihajlovics Dosztojevszkij: Игрок / A játékos ·
Összehasonlítás - Fjodor Mihajlovics Dosztojevszkij: A játékos 87% ·
Összehasonlítás - Fjodor Mihajlovics Dosztojevszkij: Egy nevetséges ember álma 87% ·
Összehasonlítás - Nyikolaj Vasziljevics Gogol: Kisregények és elbeszélések ·
Összehasonlítás - Nyikolaj Vasziljevics Gogol: Az arckép 87% ·
Összehasonlítás - Fjodor Mihajlovics Dosztojevszkij: A játékos naplója ·
Összehasonlítás - Fjodor Mihajlovics Dosztojevszkij: Feljegyzések az egérlyukból 85% ·
Összehasonlítás - Vlagyimir Galaktyionovics Korolenko: Maruszja ·
Összehasonlítás - Fjodor Mihajlovics Dosztojevszkij: Megalázottak és megszomorítottak / Feljegyzések a holtak házából 93% ·
Összehasonlítás - Fjodor Mihajlovics Dosztojevszkij: Ördögök 90% ·
Összehasonlítás